רותי שרון - 30/06/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30/06/13


שיזף רפאלי (כלכליסט) : האם סופם של הבנקים החל? שיטת NFC של תשלום באמצעות טלפונים סלולריים, עשוייה להביא למהפיכה שתייתר את הבנקים. הבשורה  באה דווקא מאפריקה, בה ממילא לחלקים גדולים מהאוכלוסייה אין חשבון בנק. השימוש המקובל במדינות מתפתחות הוא טלפון סלולרי כתחליף לכרטיס אשראי. שימוש טבעי, בהתחשב בכך שהטלפון נמצא איתנו תמיד ויש בו שבב אלקטרוני המאפשר לחבר אותו למערכות ממוחשבות של חברות כרטיסי האשראי. באפריקה הורחבה השיטה כך שגם ניתן למשוך כסף ממשי מחנויות ומאנשים פרטיים  ולהיות מחוייב על ידי חברת כרטיסי האשראי. יותר משליש מאוכלוסיות אלג'יריה וקונגו ויותר מחצי מאוכלוסיות קניה וסודן משתמשים בשיטה זו.  השיטה מעלה שאלות מרתקות בהקשר של רגולציה (למשל: מי יפקח על חברות סלולר שמחליפות בנקים? רגולטור הבנקאות או רגולטור התקשורת?) ובהקשר של תפעול ובקרה.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): ספרי לימוד: כל מה שרציתם לדעת על פרויקט ההשאלה. בימים אלה צריכים הורים להחליט האם להצטרף לפרויקט השאלת ספרים בעלות של 280 ש"ח. המאמר דן בשיקולים בעד ונגד הצטרפות לפרויקט. ההחלטה היא בידי ההורים ומנהלי בתי הספר בדרך כלל אינם לוחצים על ההורים להצטרף, בגלל הלוגיסטיקה הנדרשת מבית הספר.  כדאיות ההצטרפות בהשוואה לאלטרנטיבות אחרות לחיסכון משתנה בין משפחה למשפחה. בין הגורמים המשפיעים: הבטחת מחיר קבוע, מספר האחים הנזקקים לספרי לימוד, הכיתה (נמוכה או גבוהה), יכולת הילד לשמור על הספר במצב טוב ועוד. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): בערבות הפנסיה פרק 2: זה הכסך שלך אתה לא צריך לדעת עליו כלום. בפרק השני במסע מנסה אמסטרדמסקי, להבין את התנהלות של הגופים המנהלים את כספי הפנסיה, בנושא ההשקעות הכספים. המסקנות העיקריות שלו הן: אין שקיפות, יש ליקויים בניהול סיכונים ובתיאום והבקרה של גופים בהיררכיה הפנימית של מנהלי כספי הפנסיה. חוסר השקיפות מתבטא בכך, שהמשקיע מנוע מלראות מסמך כלשהו, המתאר את אופן ההשקעוה ותהליכים שהביאו לקבלת ההחלטות. הגופים המוסדיים ובתי ההשקעות המנהלים את הכספים, אומרים שהכל מתנהל באופן מקצועי ומסודר ומבקשים מהחוסך לסמוך עליהם. מביקורות שעשה הרגולטור (משרד האוצר) מצטיירת תמונה שונה. האוצר מסתיר את המידע, אבל מעט המידע שדלף, מצייר תמונה מדאיגה.

צבי זרחיה וליאור דטל (דה-מרקר):  תקציב רשת החינוך של ש"ס זינק ב 50%. על אף הקיצוצים לפיד ופירון הגדילו את תקציב רשת החינוך החרדית במאות מיליוני שקלים לעומת התקציב המקורי בשנת 2012. תקציב הרשת החרדית גדל מ 356 מיליון ש"ח בשנת 2012 ל 527 מיליון ש"ח בשנת 2013. העלייה בתקציב הרשת החרדית של ש"ס גדולה בהרבה מהגידול של 12% בתקציב משרד החינוך. תקציב רשת החינוך של  אגודת ישראל עלה ב 18% והגיע  ל-1.06 מיליארד ש"ח. משרד האוצר תכנן בחוק ההסדרים קיצוץ של 25% בתקציב רשתות החינוך החרדיות העצמאיות, משום שהיא בבעלות פרטית, ללא פיקוח מספיק והרשת מתנגדת להשתתפות תלמידיה במבחני המיצב ובמבחנים בינלאומיים. גם האפלייה העדתית ומורים שאינם עונים על הקריטריונים של משרד החינוך, תרמו לרצונו של משרד האוצר לקצץ. יש לציין כי בשנים קודמות רשתות החינוך החרדיות הצליחו במהלך השנה להגדיל עוד יותר את תקציביהן. כך למשל רשת החינוך של ש"ס הגדילה את תקציבה במהלך שנת 2012 בכ-40%. 

בנק ישראל: הפיקוח על הבנקים מקדם קביעת סל שירותים אחיד לניהול חשבונות עובר ושב. הפיקוח על הנבקים בבנק ישראל, מודיע על כוונתו לצאת בצעד נוסף לשיפור התחרות והגברת השקיפות בניהול חשבונות עובר ושב. במסגרת צעד זה, ייזום מהלך לקביעת סל שירותים אחיד לניהול חשבון עובר ושב. במסגרת זו ייקבעו שלושה מסלולים לתשלום עמלות עו"ש: המסלול  הבסיסי המשקף פעילות לקוח ממוצע, המסלול המורחב המיועד ללקוחות הצורכים מספר פעולות גדול מהממוצע והמסלול החופשי, הכולל בנוסף לשירותי המסלול המורחב גם שירותים ייחודיים לאותו בנק

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): האוצר רוצה לצמצם את היקף רשת הביטחון לקרנות הפנסיה. אגף שוק ההון במשרד האוצר מקדם תוכנית להפחתת הריבית המובטחת באגרות חוב מיועדות של המדינה. במצב הנוכחי 30% מהחסכונות בקרנות הפנסיה מושקעים באגרות חוב מיועדות של המדינה עם ריבית של 4.86%. על פי תוכנית האוצר תרד הריבית ל 4.2%.  הורדת הריבית היא חלק מרפורמה, שבה תורחב רשת הביטחון באמצעות אגרות חוב מיועדות גם לביטוחי המנהלים וקופות הגמל. באוצר מתכוונים להעניק יותר כיסוי ברשת ביטחון זו לחוסכים מבוגרים ופחות ביטחון לחוסכים צעירים. המהלך זוכה להסכמת ההסתדרות, אך טרם קיבל את הסכמתה הסופית של מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדן, שלה מוניטין וידע בתחום הפנסיה.

בשורה אחת:
ועדת טירקל תדון מחר במינוי פרנקל לנגיד בנק ישראל 
לפעמים אנחנו רוצים שיעבדו עלינו 
ערוץ החמצן הסודי של מעמד הביניים: יש לנו חשבון עם ההורים.
הכירו את הפתרקוין: המתחרים של ביטקוין שמנסים לתפוס נתח בשוק 
ביטוח הזוי: בכירי עיריית קרית מלאכי מבוטחים נגד תלונות על הטרדה מינית.
 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio