רותי שרון - 30/12/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30/12/12


מירב קריסטל: מבצע אכיפה של אגרת הטלוויזיה: מה עושים? באוגוסט השנה החל מבצע אכיפה נרחב של רשות השידור. אם לא שילמתם אגרה עד כה, יתכן שבמשרדי עורכי-הדין שרשות השידור שכרה, ירעיפו עליכם דרישת תשלום של 5,000-6,000 שקל במקרה הגרוע, פרי גבייה רטרואקטיבית על 7 שנים אחורה (אחרת יש התיישנות) + ריביות + הצמדות + שכר טרחה לעורכי-הדין. 11 משרדי עורכי-דין גויסו לטובת מבצע הגבייה המקיף והם עוברים על כל מספרי הת.ז שחשודים באי תשלום אגרה. כל משרד משלח 10 פקחים לפחות לכל רחבי הארץ מדרום ועד צפון. הפקחים יצירתיים: מוציאים צווים נגד חנויות אלקטרוניקה, מתקשרים להורים לברר היכן הילד גר, מתחזים לבעלי מקצוע בטלפון, ועוד. הם עורכים אלפי ביקורים בחודש. הם לא מבקרים בכל בית אלא עובדים לפי רשימות של אזרחים פוטנציאלים שנראה שאינם משלמים אגרה. השורה התחתונה: עדיף לשלם ויפה שעה אחת קודם, אבל יש מגוון מקרים בהם תוכלו להתמקח על גובה הקנס. למשל, למי שקיבל טלביזיה (מההורים), ולא שילם אגרה, כדאי לקנות מכשיר חדש, לשלם את האגרה ולשלוח לרשות השידור קבלה על קניית המכשיר ולקוות לטוב. ההמלצה הגורפת: הקדימו תרופה למכה ושלמו מיד את האגרה, עוד לפני שיגיע מכתב מעו"ד. ההתנהלות שלכם תהיה מול מחלקת הגבייה של הרשות ולא מול עורכי הדין. תחסכו לכם שכר טרחה לכל הפחות או, תיק בהוצל"פ לכל היותר.

אביטל להב: חשש להאטה כלכלית - בנק ישראל מוריד ריבית. מינואר תעמוד הריבית על 1.75%. הוועדה המוניטרית של הבנק קיבלה את ההחלטה על הורדה של 0.25% בשיעור הריבית, לאחר שקיבלה את תחזית הצמיחה של מחלקת המחקר של הבנק לשנת 2013. התחזית מדברת על האטה בצמיחה לרמה של 2.8%, לעומת 3% בתחזיות קודמות. "ההאטה באה לידי ביטוי במדד המשולב לבחינת המשק". "מקורה של החולשה בפעילות נעוץ כנראה בהאטה בייצוא כתוצאה מרפיון בשווקים הגלובליים, בהאטה בסחר העולמי ובהשפעות מבצע 'עמוד ענן'". "במידה שיחול עיכוב בהזרמת הגז, תחזית הצמיחה ל-2013 תעודכן כלפי מטה, אך הדבר אינו צפוי להשפיע על התפתחות רמות התעסוקה והאבטלה". למעשה, תחזית הצמיחה עומדת על 3.8% אך היא כוללת 1% של צמיחה המיוחסת לתגליות הגז ותלויה בשאלה, האם הגז ממאגר "תמר" יופק כבר במחצית הראשונה של 2013.

מירב קריסטל: פרטנר משווה למתחרים:  012 מובייל: 44 שקל לחודש ללא הגבלה לכל הלקוחות לחצי שנה. מדובר במבצע גם ללקוחות קיימים, וגם חדשים עם נפח גלישה של 3 גיגה, עם שיחות ללא הגבלה ליעדים בחו"ל. גם
youphone יצאה במבצע של 39 ש"ח, ללקוחות חדשים, אבל עם מגבלה על הגלישה. החלוצה שהורידה מחירים בגל הנוכחי היא גולן טלקום, שהציעה שיחות ללא הגבלה ב 49 ש"ח ללקוחות חדשים. אחריה יצאה גם הוט מובייל במבצע דומה. גם הום סלולר מציעה מבצע דומה ב 69 ש"ח לחודש.

גבריאלה דוידוביץ-ויסברג: 6 אפליקציות ידידותיות שיעשו לכם סדר בחשבון הבנק. העידן החדש. היתרון של הסמארטפון בעזרת האפליקציה המתאימה, לעזור גם בניהול התקציב החודשי. "לפני כל שימוש באפליקציה, או עזרים שונים לניהול התקציב, יש לזכור שהעבודה העיקרית בעת ניהול התקציב היא בשינוי התודעתי ובהגדרת הציפיות". "אחד המחסומים הקשים בעת ניהול התקציב הוא ההתמדה ולכן חשוב להתנסות בכמה אפליקציות עד למציאת האחת הנכונה שבה ניתן יהיה להתמיד ולעקוב אחר החשבון לאורך זמן". יוסי אש: אנשים שמנהלים את ההוצאות בצורה מסודרת זוכים לערך מוסף רב יותר מהזמן או המאמץ שהם משקיעים למעקב.
"החיים הופכים לשלווים יותר וקל להיות הרבה יותר ספונטניים דווקא בגלל שהתקציב מתוכנן". ToshL: חינמית. בנויה כמשחק, מכניסים כל הוצאה לפי סעיף. לכל סעיף נותנים מסגרת תקציב. אפשר להגדיר הוצאות שחוזרות על עצמן. מאוד נוחה ויעילה. גם אנדרואיד וגם אייפון. מעולה ! בכתבה אפליקציות נוספות, כגון "פשוט לחסוך" שיודעת להתחבר לחשבונות הבנק. "פשוט לחסוך" עדיין לא בשלה, ומתאימה כרגע למהמרים (ממהרים) לאמץ טכנולוגיות חדשות.

דורית בן יוסף: איך רכב אחד במשפחה (במקום שניים) יכול לשפר את הזוגיות ? כסף הוא אחת הסיבות העיקריות למחלוקות בין בני זוג, ואפילו גורם משמעותי לגירושין. כשעול הפרנסה כבד, וההוצאות גדולות ורבות, בני הזוג נוטים לכעוס זה על זה. בני הזוג עובדים מסביב לשעון, מלהטטים בין הטיפול בילדים והטיפול בתשלומים והחובות שנוצרו, ולא מוצאים את הזמן לשבת זה עם זה, לדבר על כסף, לתאם ציפיות, לחלק תפקידים ולפתור יחד בעיות שנוצרו. כיועצת כלכלית, אני פוגשת מגוון רחב של זוגות. מהרגע הראשון אפשר לחוש את רמת המתח בין בני הזוג. ואני חושבת שעליתי על פטנט. שמתי לב שלזוגות המחזיקים רכב אחד במשפחה יש, כמעט תמיד, זוגיות טובה, והם קרובים יותר ברצף לנקודה של הקשר המעולה. הדבר מתבטא בתקשורת טובה, כבוד הדדי, התחשבות בצרכים של בני הזוג, יכולת הקשבה, הכרה של הציפיות והקשיים של בני הזוג. הדבר טומן בחובו יתרונות רבים: זמן הנסיעה ברכב יחד, בלי הילדים, הוא זמן איכות לדבר, לשמוע, לחלום ולתאם ציפיות ומעשים. הזוגיות טובה יותר כשיש תקשורת ומעורבות. וחשוב לא פחות, ויתור על רכב אחד יכול לחסוך 2,000-4,000 שקל בחודש. וכסף הוא אחת הסיבות העיקריות למחלוקות בין בני זוג... רגע, את זה בעצם כבר אמרנו !

מיכל רז חיימוביץ: מיחזור מים ביתי יחסוך עד 40% מההוצאות. החזר ההשקעה אחרי 20 שנה. השבוע אושר תקן למערכות מים אפורים. אישור זה בא בסמוך להתייקרות הצפויה בתעריפי המים כבר בינואר הקרוב, בשיעור של 2.8% לצרכן הביתי ושל 17.5% לצרכני התעשייה. המשמעות היא שימוש חוזר במי המקלחת והכיור להשקיה ולהדחת אסלה - אחת הפעולות השכיחות בבית. במידה שמחליטים למחזר מים לשימוש בהדחה באסלות, יש לבחור את זו שבשימוש העיקרי. כיום השימוש הנפוץ ביותר במים ממוחזרים הוא להשקיה, אך בפועל, השימוש הרצוי ביותר הוא עבור הדחת מי אסלה. "מערכת להשקיית גינה בלבד היא בבחינת לוקסוס וממילא בחורף היא לא חוסכת דבר". "40% מצריכת המים הביתית היא תוצר של הדחת האסלות, כששיעור דומה של מים אפורים ניתן לייצר מהשימושים הביתיים ולייצר מאזן מושלם לשימוש חוזר". התקנה של צנרת כפולה בשלב הבנייה אינה מאוד יקרה - 500-1,000 שקל. הטמעת מערכת כזו בבתים קיימים עשויה להגיע ל-5,000-10,000 שקל בשל הצורך בשבירת קירות וקרמיקות.

שניר הנדלר: הטריק של הבנקים שבולם את ירידת המשכנתא (תודה על השיתוף: עדי חריס). בדיקת "כלכליסט": הורדת ריבית בנק ישראל, לא מגיעה לצרכן הסופי. הביקושים הגדולים למשכנתאות מאפשרים לבנקים להגדיל את המרווחים ואיתם גם את הרווחים. אף שריבית בנק ישראל ירדה מיוני ועד נובמבר ב־0.5%, המרווח של הבנקים באפיק הריבית המשתנה דווקא גדל ב־0.3%. כלומר, מחיר האפיק השנתי עבור נוטלי המשכנתא הממוצעת עלה ב־600 שקל מאז יוני האחרון. אם המגמה השלילית בריבית בנק ישראל והביקוש הער למשכנתאות יימשכו, חלקו של אפיק הריבית המשתנה צפוי להתייצב על כ־33% מהיקף המשכנתאות. הבנקים מצדם ינסו להגדיל את המרווח וליהנות מרווח נוסף של עשרות שקלים בחודש מכל נוטל משכנתא חדש. בדצמבר זינקו הביקושים למשכנתא בעד 15% לעומת נובמבר, והם צפויים להגיע ל 4.7 מיליארד ש"ח, אך פחות מהציפיה של הבנקים ל 6 מיליארד.

בשורה אחת:
בדרך לפסילת ההצעות של החרדים? שימוע לעמותות החרדיות בחריש
איתן אבריאל: 9 דברים שפישר אומר לציבור לממשלה ולשוק ההון. כדאי להקשיב
בינה והשמה: מערכת מחשוב חדשה בשרות התעסוקה להתאמה בין מועמדים ומעסיקים.
בקרוב הצעת חוק ? האם נשווה מחירים באמצעות האינטרנט בין רשתות השיווק ?


 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio