רותי שרון - 31/03/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
31/03/13

חגי עמית (דה-מרקר):  בדרך למדינה של שבטים: לאן רוצים הישראלים לעבור דירה. כרבע מיליון ישראלים עוברים כל שנה לדירה בעיר אחרת. המעבר מעיר לעיר. כמו בהגירה מארץ לארץ, הסיבות  העיקריות להגירה מעיר לעיר הן עבודה ודיור. סיבות נוספות הן חינוך טוב וחברה הולמת. לפעמים, המעבר מעיר לעיר, מחייב הסתגלות ושינוי המזכירים הגירה מארץ לארץ.  המגמות הבולטות בהגירה הן מעבר מהפריפריה למרכז. כיום חיים 30% מתושבי ישראל בפריפריה. ההערכה היא, שבשנת 2025 יגורו 80% מתושבי ישראל במרכז בין זכרון יעקב לקרית גת (גבולות המרכז התרחבו לשטח גדול יותר מאשר גדרה עד חדרה בגלל הכבישים המהירים).  מגמות עיקריות נוספות: יציאה מהערים לבתים עם גינה באיזורים כפריים, גידול בהגירה לקיבוצים והגירה של אוכלוסיה ערבית מהכפרים לערים. מגמה נוספת היא התרכזות אוכלוסיות בעלות מאפיינים דומים מבחינת גיל, מעמד ואמצעים כלכליים.   

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): שיא בפנסיה לעובדי בנק ישראל: 4 מיליארד שקל. הפנסיה התקציבית, שמחוייב בנק ישראל לשלם ל 702 עובדיו ו 318 עובדים, שיפרשו בשנים הקרובות מגיעה ל 4מיליארד ש"ח, שיא של כל הזמנים. כך עולה מדוח  כספי לשנת 2012, שפירסם הבנק. עובדים חדשים יותר של הבנק יקבלו פנסיה צוברת. על פי נתוני כלכליסט, הפנסיה הממוצעת של עובדי בנק ישראל היא 17,200 שקל. פנסיה זו היא מהגבוהות במגזר הציבורי. לצורך השוואה, הפנסיה ההמוצעת במשק מגיעה לכ 5,000 ש"ח. בשונה ממרבית אפיקי החיסכון הפנסיוני האחרים במשק, הפנסיה התקציבית אינה מושפעת מהעליה בתוחלת החיים.      

תופעה: מעין מנלה (כלכליסט): מדוע אנחנו מתעלמים מדוחות הפנסיה? מרבית האנשים מקדישים יותר זמן לבחירת טלוויזיה, מאשר לקריאת הדוח הפנסיוני שלהם. הקביעה הזו נכונה גם לאנשים העוסקים בפיננסים, כגון:  מנכ"לים, סמנכ"לי כספים ועיתונאים כלכליים. מרבית הדוחות התקופתיים מגיעים לפח הזבל, או במקרה הטוב למגירה מבלי שנפתחו. ההחלטה כיצד לנהל את החיסכון הפנסיוני שלנו, היא אחת ההחלטות הכלכליות החשובות בחיינו. למרות זאת מרבית האנשים אינם מקדישים לה זמן ומחשבה. הם בוחרים את ברירית המחדל המוצעת להם על ידי המעסיק ואינם ערים למשמעות של גובה דמי הניהול והעמלות. ד"ר שחר אייל מהמרכז הבינתחומי, מציין כי מחקרים בקבלת החלטות מראים כי  בהחלטות כבדות בוחרים במקרים רבים בברירת המחדל. תופעה דומה קיימת גם בבחירת משכנתאות, שאף היא החלטה כלכלית חשובה.

עידו אפרתי ועדי דברת-מרזיץ (דה-מרקר): פסח לא הגיע לקופות: "הצרכנים רוכשים פחות".  לא צפוי גידול בהכנסות של רשתות שיווק, קניונים ורשתות מזון, בהשוואה לפסח בשנה שעברה. בפסח בשנת 2012 הגיעו המכירות ברשתות המזון לכ 1.76 מיליארד ש"ח לעומת 1.91 מיליארד ש"ח בשנת 2011 . הסיבה העיקרית לחוסר הגידול בהכנסות רשתות השווק, הקניונים ורשתות המזון היא, שהצרכנים מודאגים מהמצב הכלכלי ולכן רוכשים פחות.  כמו כן, הצרכנים בודקים ומשווים מחירים ובוחרים במוצרים זולים יותר. גם המבצעים האגרסיביים של חלק מהרשתות, הפחיתו את הכנסות החנויות. בטווח ארוך, רואים מגמה של החלשות השפעת החגים על היקף הקניות. 

דיעה: מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): מי באמת אשם במחירי הדיור הגבוהים? מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, פרופ' נתן זוסמן, סיפק את תשובת הבנק המרכזי לשאלה שבכותרת. תשובתו: מנהל מקרקעי ישראל(ממ"י) או בשמו החדש רשות מקרקעי ישראל(רמ"י).  זוסמן בדק את  משך הזמן לקבלת אישורים לבניית דירה בישראל, משלב ההיתכנות ועד לסיום בניית הדירה ומכירתה. הוא מצא כי פרק הזמן  הממוצע, הנדרש  למתן אישורים לכל שלבי בניית דירה הוא 13 שנה. הממצא של בנק ישראל אינו מפתיע: כבר שנים נתפס ממ"י כגורם ביורוקרטי המעכב בנייה. בנוסף לכך דבקה בו תדמית של גוף מסואב, שלא ניתן לקדם בו דברים ללא עזרתם של מאכערים. מדינת ישראל נתנה למצב להימשך עד לשנת 2009, בה היה משבר מחירי דירות ואז החליטה לבצע רפורמה. ברפורמה הפך ממ"י לרשות ממשלתית בשם רמ"י, שאמורה לבצע שינויים מהותיים בתהליכי האישור. במסגרת הרפורמה נקבעו סולמות שכר, נפרדים מסולמות השכר של נציבות שירות המדינה ונעשו שינויים מבניים והחלפת עובדים מבוגרים במספר קטן  יותר של עובדים צעירים. מסתבר כי היה קושי לקלוט עובדים חדשים במקצועות מבוקשים  וכי עובדים שהתבקשו לבחור תפקידים חדשים, מבצעים למרות זאת את תפקידם הקודם. הקשיים ברפורמה ברמ"י, ממחישים את הקושי בעריכת רפורמות במגזר הציבורי.

עירית אבישר (גלובס): משכנתאות של יותר מ 4 מיליארד ש"ח במרס. כך מעריכים בבנקים. מדובר בגידול של 20% בהשוואה לאותו חודש בשנת 2012. בעקבות צעדים, שנקט בנק ישראל בסוף חודש פברואר, הייתה ירידה בביקוש למשכנתאות בתחילת החודש. בהמשך החודש גדל הביקוש ובימים שלפני החג, נרשמה פעילות ערה במיוחד. "כל מי שעיניו בראשו, מבין שירידת מחירים לא תקרה מחר. גם אם  נראה ירידת מחירים היא לא תהיה לפני תחילת שנה הבאה, וגם אז תהיה בעיקר באזורי הפריפריה", העריך גורם באחד הבנקים.  


בשורה אחת:
אז, מורידים ריבית לרגל החג? 
העיתונות החרדית מודה: ההטבות למשפחה חרדית -  יותר מ 6,000 ש"ח לחודש      
ניקול ויעקובי: הדרך למעלה  של מותגי הניקיון 
בני 50 שלא מצליחים למצוא עבודה מדברים: קונים רק מזון מחזיקים את הראש מעל המים 
חדשות טובות: מחיר הבנזין צפוי לרדת ב  35-40 אגורות לליטר בחודש אפריל.    

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio