רותי שרון - 31/08/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
31/08/14

רוני לינדר-גנץ (דה-מרקר): OECD: מערכת הבריאות בישראל היא אחת העמוסות והצפופות במערב. נתוני OECD נראים כי מערכת הבריאות הציבורית בישראל נמצאת בתהליך קריסה. ההוצאה הציבורית היא מהנמוכות במדינות ה-OECD. הממוצע של ההוצאה הציבורית על בריאות במדינות ה-OECD הוא 9.3% מהתמ"ג. שיעור ההוצאה הציבורית בישראל הוא 7.3% מהתמ"ג. ההוצאה הפרטית בישראל , בעיקר בביטוחי בריאות, גבוהה. ישראל היא השיאנית של ביטוחי בריאות פרטיים: ל-80% יש לפחות ביטוח בריאות פרטי אחד. הנתונים מתייחסים לשנת 2012. ישראל מובילה במדדים שליליים, כמו: תפוסה גבוהה בבתי חולים (בישראל 97%), מספר ימי אשפוז קטן יחסית, שיעור מיטות נמוך ל-100 תושבים (3.1 לעומת 5 במדינות ה-OECD) ומספר קטן יחסית של מכשירי הדמיה. גם שיעור האחיות נמוך. היחס בין מספר הרופאים למספר התושבים הוא ממוצע. תוחלת החיים של גברים בישראל  היא מהגבוהות בעולם ותמותת התינוקות בין הנמוכות בעולם.  

מחקר: גבע אסף (בנק ישראל): השנויים הדמוגרפיים והשפעתם על ההוצאה  הציבורית בשנים 2013-2059. המחקר עוסק במגמות הדמוגרפיות בישראל לטווח ארוך. הוא מתייחס לשינויים צפויים במשקלן של קבוצות באוכלוסייה, כגון: חרדים וערבים ומתייחס להזדקנות הצפוויה שלהאוכלוסייה. הזדקנות צפויה להגדיל את ההוצאה הציבורית בהיקף ש1.4% מהתוצר. ההזדקנות צפויה להגדיל את ההוצאה על קצבאות זקנה וסיעוד. היא צפויה להגדיל גם את הוצאות מערכת הבריאות ואת ההוצאות הפנסיוניות. הגידול בהוצאות הוא למרות המעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת ותחת ההנחה של העלאת גיל הפרישה. 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: לקט  ידיעות על נשים. לקט הידיעות מתייחס לנתונים על נשים ועל נשים בהשוואה לגברים. הנתונים כוללים נתונים דמוגרפיים, תוחלת חיים, משפחה ומגורים, עבודה ומשלח יד, רווחה, הכנסות והוצאות והשכלה. למרות ששיעור הנשים בעלות השכלה גבוהה גבוה משיעור הגברים, השכר של נשים נמוך מהשכר של גברים.  ככל שקבוצת הגיל מבוגרת יותר הפער בשכר גבוה יותר.

אביטל להב ( Ynet): מחקר: המדינה תרמה להיווצרות משבר הדיור. על פי נייר מדיניות של מרכז טאוב למחקר, הממשלה פעלה בשוק הדיור באופן הפוך ממדיניותה ועל ידי כך גרמה להחמרת משבר הדיור ולעליית המחירים. על פי המחקר, שנערך על ידי ד"ר גילת בן-שטרית, גדל הגודל הממוצע של דירה בניגוד למדיניות של בניית דירות קטנות יותר, יש יותר בנייה צמודת קרקע ופחות בנייה רוויה, יותר דירות נבנו על קרקע פרטית ופחות דירות על קרקע ציבורית, מערך הדיור הציבורי כמעט חוסל וקוצצו משכנתאות ומענקי השתתפות בשכר דירה.

מחקר: ד"ר יניב רונן  (הכנסת מחקר ומידע): שירותי תחבורה ציבורית בישובים כפריים ובחינת המצב ב-5 מועצות אזוריות. שירותי תחבורה ציבורית באזורים כפריים טובים פחות ויקרים יותר מאשר שרותי תחבורה ציבורית ליישובים עירוניים. הבעיה היסודית היא המספר הקטן של הנוסעים. כתוצאה מהמספר הקטן של הנוסעים, העלות יקרה יותר והתדירות נמוכה יותר. אין מדובר רק במחיר גבוה יותר לנוסע. מדובר גם בפחות פרסום ומידע על הקווים ליישובים כפריים ובמיעוט פתרונות להמשך נסיעה בקווים אחרים באופן אינטגרטיבי עם הנסיעה בקווים הכפריים. המחקר מתאר פתרונות לבעיה בארצות אחרות, במיוחד בארה"ב, באוסטרליה ובבריטניה. אחד הפתרונות המיושמים בחו"ל הוא שירותי תחבורה גמישים. המשמעויות העיקריות של שירותי תחבורה גמישים הן: במקום קווים היוצאים במועדים קבועים מראש יש קווים היוצאים בשעות הנקבעות על פי דרישת נוסעים ושימוש בכלי רכב קטנים יותר מאוטובוסים, למשל: מוניות. המחקר מנתח את המצב בחמש מועצות אזוריות בארץ. בשתיים מהן (משגב ו גולן)  נעשה שימוש במודלים גמישים לפי דרישה, ששיפרו את השירות והגדילו את תדירות הנסיעות .

נרי ג'ונסון (כלכליסט): ראיון עם ד"ר תומאס קרופה: ממשלות צריכות להציע לאזרחים הכשרה לכל חייהם. ד"ר תומאס קרופה הוא חוקר במכון למחקרי תעסוקה בנירנברג. במהלך ביקורו בארץ כאורח מכון ון-ליר רואיין על ידי כלכליסט. המסר העיקרי שלו הוא, שממשלות צריכות לדאוג להכשרה מקצועית מתמשכת  של אזרחיהן ולא להסתפק בהכשרה מקצועית או אקדמית ובהכשרה במקרה של אבטלה. על הממשלות להקצות תקציב לצורך הכשרה מקצועית זו. הוא חושב שיש מספיק עבודה לכולם ומחשבים ורובוטים יחליפו עובדים אנושיים רק במטלות טכניות פשוטות. הוא ממליץ על בחירת מקצוע שתהיה לכם מוטיבציה לעסוק בו.

בשורה אחת:
מחקר: פרופ' שלמה יצחקי ממרכז טאוב: לעבור לפנסיה ממלכתית. מעבר לחיסכון פנסיוני ממלכתי יהיה לטובת החוסכים ולטובת המדינה.
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: ירידה של 4.1% בייצור התעשייתי בחודשים מרס-מאי 2014.
משכורת גלובלית לא מכסה שעות נוספות. שימוש בסעיף שעות נוספות קבועות גובל באיסור חוקי.
עסק משפחתי: הגופים הרשמיים של מדינת ישראל  לא מתייחסים לאדם בוגר כיישות כלכלית עצמאית, אלא כחלק ממשפחתו.
אסור להתפתות אחר בתים ב-30,000 דולר בארה"ב- לא סתם המוסדיים בחוץ. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio