רותי שרון - 01/03/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/03/09

הפיקוח על הבנקים: בקרוב 3 סלי (חבילות) עמלות חדשים - לפי מספר העמלות החודשיות
בדיון שנערך בשבוע שעבר בהשתתפות המפקח רוני חזקיהו ונציגי הבנקים: הודיע חזקיהו כי בכוונתו להכריז בקרוב על כניסתם לתוקף של שלושה סלי עמלות חדשים. הבנקים יחויבו להציע ללקוחות את הסלים הבאים: הראשון הוא סל בסיסי מפוקח במחיר ובמספר הפעולות, שיכלול שמונה פעולות בנקאיות חודשיות במחיר קבוע של 12 שקל. הסל השני יכלול 12 פעולות, ומחירו יהיה פתוח לתחרות בין הבנקים. הסל השלישי יהיה סל שירותים ללא הגבלה במספר הפעולות, וגם הוא יהיה פתוח לתחרות בין הבנקים.

מחלקת המחקר בבנק ישראל תמליץ על הארכת משך תשלום דמי האבטלה. באוצר מתנגדים להמלצה.
במחלקת המחקר עומדים לבסס את ההמלצה על ההערכה כי הגדלת הוודאות של מובטלים לגבי הכנסתם כל עוד הם אינם מוצאים עבודה תמריץ אותם להוציא יותר כסף - ובכך תעודד את הצריכה בתקופה של ירידה חדה בה בעקבות המיתון. כמו כן מבססת מחלקת המחקר את המלצתה על כך שלעומת מדינות המערב, מספר ימי האבטלה שעליהם משולמים בישראל דמי אבטלה הוא מהנמוכים ביותר. מנגד, גם שיעור הגבייה בעבור ביטוח אבטלה בישראל נמוך לאין שיעור מברוב מדינות המערב - 0.25% מהשכר, לעומת 3%-8% במדינות המערב השונות.

המיתון, והמשבר הכלכלי לא הגיעו לגן הילדים: מחירי הגנים הפרטיים עולים לקראת שנה הבאה
המחירים לקראת שנה הבאה עולים, ברבים ההרשמה לשנה הבאה כבר סגורה. מסקירת מחירים באזורים שונים עולה כי ביישובי הדרום המחיר הוא כ-1,500 שקל לחודש, בכפר סבא, חיפה ומודיעין שכר הלימוד החודשי הממוצע הוא 2,500 שקל, ובתל אביב כ-2,900 שקל. מספר הגננות/מטפלות ביחס לילדים עומד לרוב על מטפלת/גננת לכל חמישה ילדים. רב הביקוש על ההיצע? ברוב אזורי הארץ - כן. הביקוש גבוה במיוחד לגנים פרטיים בקיבוצים. סקירה עדכנית של המתרחש במוסדות אלה.

לא להתייאש: כך מתפעלים תקלות של גאדג'טים - כולל טיפ עזרה ראשונה לדיסק קשיח שקורס
"בטריות של טלפונים סלולריים מחזיקות מעמד לאורך זמן רב יותר אם דואגים לקרר אותן", אומר איזידור ביוקנן. הטלפון הסלולרי נפל לתוך האסלה: לנתק את הסוללה, לנגב, ולתחוב אותו לתוך ... צנצנת אורז. נגמר הדיו במדפסת בדיוק באמצע ? חממו את מחסנית הדיו במייבש שיער במשך שתיים-שלוש דקות. אם וכאשר הכונן הקשיח של המחשב שלכם יקרוס, אל תמהרו לזרוק לפח. לפני כן, שימו אותו במקפיא למשך הלילה
.

כך צריך להתנהל אחרי שפוטרת: עשרה טיפים - קצר וקולע
תהיה חכם, אל תחפש צדק. חשוב לסיים יפה - גם אם פוטרתם ולא משנה באילו נסיבות. פיטורים הם צומת לקבלת החלטות לגבי המשך הקריירה. קיבלתם הזדמנות לעצור ולחשוב היכן ואיך יהיה לכם הכי טוב לעבוד - חישבו אם אתם רוצים לשנות כיוון ואולי לעבור לתחום חדש, לשנות סביבת עבודה או לעבור למגזר עסקי אחר. אל תשבו בבית כדי "לקחת את הזמן" או לנוח. התאימו את קורות החיים לרוח התקופה, לנסיבות החדשות שנוצרו ולתפקידים אליהם אתם מועמדים.

תופעה: כאשר הכול יורד לאפס: שעתן היפה של הדירות הקטנות להשקעה
דירות במרכז הארץ שמניבות תשואות של 3.5%-4% ונחשבו לא אטרקטיביות בעבר - הפכו למצרך מבוקש לאחר "התייבשות" אפיקי ההשקעה האחרים. מתווכים מדווחים על ביקושים לדירות קטנות, שהחלו בתל אביב ומתפשטים לערי ביקוש אחרות. אם זה ימשיך כך - צפויה גם עליית מחירים.
"הנגיד הוריד את הריבית והצליח להבריח את האנשים מהבנקים. עכשיו אין אלטרנטיבות אחרות לכסף, ומה שנשאר זה נדל"ן".

קוריוז צרכני באמריקה: שיטה חדשה "Produce the Note": כך מצילים את הבית מהמעקלים
מפתיע, אבל לדברי מומחים 50% מעיקולי הבתים בארה"ב סובלים מבעייה קשה של תיעוד העסקה. המעקלים לא מצליחים למצוא את כתב ההתחייבות המקורי שמשק הבית חתם על הסכמתו לעיקול במקרה הצורך. המשכנתא המקורית נמכרה ליד-שניה, ושלישית, ויותר - וגולגלה הלוך וחזור בשוק ההון, והמסמכים אבדו. כתוצאה מכך, אם הדיירים מבקשים להציג לבית המשפט את כתב ההתחייבות - המעקלים נבוכים, ונעלמים..מפתיע, מדהים, ומוזר - אבל - ענק - כמו רק באמריקה.
שימו לב לדיירת בסרט: כסף לחשמל אין, אבל, גרה בבית עם מכשירי כושר.

על זוגיות ופיטורין: נושא שאינו כלכלי - אבל ועוד איך משפחתי
גבר שפוטר מעבודתו מרגיש כמי שלא מסוגל לפרנס, לא גברי, כישלון. גם אשתו, למרות שהיא חיה בעולם פוסט-פמיניסטי והיא אסרטיבית ומסוגלת לפרנס בעצמה, גם היא עשויה להרגיש רע מאוד עם בן זוג שיושב בבית אחרי שפוטר.
היא חשה שהמערכת כבר לא שוויונית ואיכשהו שוכחת את כל התיאוריות הפמיניסטיות על שוויון ועל חלוקת תפקידים לא מגדרית". אני שומעת בקליניקה נשים אקדמאיות, מרצות, חוקרות ומנהלות בכירות בתעשייה, שנבהלות מעצם התגובה הלא צפויה של עצמן כשהן הופכות עצבניות וקנטרניות כשהבעל נעשה מובטל. 'בא לי לנער אותו ולדרוש שירים כל אבן עד שימצא תעסוקה'. הן מודות. 'רק לא לראות אותו יושב בבוקר על הכורסה לא מגולח'.

בשורה אחת:
הושלמה עסקת פריזמה: בית ההשקעות אקסלנס רכש את פריזמה.
בנק לאומי יוצא בקמפיין "יהיה בסדר": הלוואות עד 80,000 ש"ח, עם אפשרות לגרייס עד חצי שנה.
כלל ביטוח מייקרת ב 13% את התעריף לביטוח אובדן כושר עבודה. יש להניח, שחברות ביטוח נוספות ייקרו גם הן.
הריבית (גם צמודת המדד) על המשכנתא חזרה לשפל. רוצו למחזר. רק אל תגידו שלא אמרנו.לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר).


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio