רותי שרון - 01/05/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/05/11

עורך הלקט: איציק ירחי

אתם שואלים, סטנלי פישר עונה: שאלות ותשובות, בעקבות המגבלות החדשות של בנק ישראל על משכנתא לדיור מטרת הצעד בו נקטנו הוא הגנה על האינטרס הציבורי, לאור ההיקף הנרחב של משכנתאות הניתנות בריבית משתנה. במהלך השנה האחרונה כ- 85% מסך ההלוואות לדיור שבוצעו היו בריבית משתנה. ההתפתחויות בשוק הדיור בשנים האחרונות הגבירו את הסיכונים למערכת הפיננסית בישראל. משנוכחנו כי נמשכות המגמות בשוק הדיור, שעלולות להשפיע לרעה על הלווים ועל היציבות הפיננסית, ראינו לנכון לנקוט בצעד נוסף. הלווים חייבים לשים לב ולבחון את מרכיבי ההלוואה, ויכולת עמידתם בתנאיה לטווח הארוך. ההנחיה לא מגבילה את היקף האשראי אלא עוסקת בהרכבו. ההנחיה תחול על הלוואות שלגביהן ינתן, החל מתאריך 5 במאי. לבנק ישראל מדיניות ריבית נמוכה והיא כרוכה ב"התחממות" של שווקי הנכסים, ובפלח מסוים של שווקים אלו באה הנחיה זו לטפל. 


המשימה של אור גורן: עמידה בתקציב, לישון בלילה בלי חובות. ביום הראשון של החיים עם התקציב החדש, כלומר בראשון לחודש, התעוררתי נרגש. החיים שלנו משתנים החל מהיום. מעכשיו, חיינו הכלכליים יתחילו להתנהל על מי מנוחות. כעבור יומיים הלכנו בפעם הראשונה לסופר עם התקציב החדש. כאמור, אין יותר שימוש בכרטיס אשראי, לכן הוצאנו מהבנק בדיוק את הסכום המוקצב לסופר לאותו שבוע ולא יותר. לפני הקופה, חישבתי שוב ובמדויק את המוצרים בעגלה וגיליתי שיש שם חריגה של 25 שקל. ואז, תוך שאני מפתיע אפילו את עצמי ובפעם הראשונה בחיי – החזרתי מוצרים מהעגלה למדף. זה לא קרה מעולם. זה משהו שהביך אותי תמיד. "להחזיר מוצרים למדף? זה משהו שעניים עושים". ומה זה כבר 25 שקל? המסגרת בכרטיס הרי קיימת. אבל לא, אין יותר כרטיס, ואין לי 25 שקל נוספים להוציא היום על הסופר. פשוט אין, פיזית – הרי הגעתי רק עם הסכום שצריך. אז החזרתי מוצרים עד שהגעתי בדיוק לסכום המוקצב, שילמתי ויצאתי מרוצה. לראשונה מזה הרבה זמן, יכולנו לישון בשקט בלילה. ידענו בדיוק לאן הכסף שלנו הולך, ידענו לאן הוא צפוי ללכת, וגם כשקרתה צרה כזו או אחרת נשארנו בתוך המסגרת של התקציב.

עדי דברת-מזרין: תנובה ושטראוס מעלות את מחירי מוצרי המזון בכ- 7%. מי אמר אינפלציה ? תנובה תעלה בימים הקרובים את המחירים של כל מוצרי החלב שלה בשיעור של 5%-7%. בנוסף, החברה הגישה מחירונים חדשים לרשתות השיווק, הכוללים עלייה של 3%-5% במחירים של מוצרי המותגים של החברות הבנות של הקבוצה, כמו "מעדנות", "סנפרוסט", "טירת צבי" ו"מאמא עוף". בענף מעריכים כי בימים הקרובים יתייקרו מחירי כלל מוצרי החלב שבפיקוח. מוקדם יותר השבוע הודיעה שטראוס כי גם היא תעלה את מחיריה החל בראשון ביוני. כך, מחירי העוגות יעלו ב-5%, מחירי הקפה ב-13.5%, הסלטים ב-3.3%-8.3%, מוצרי יטבתה ב-5%-7% וממתקים ועוגות ב-5%. גם טונה סטארקיסט תעלה מחירים ב-5%-10% החל ממחצית מאי, וגם פרוקטר אנד גמבל מייקרת את מוצרי הכביסה והשמפו.

סלקום משיקים כלים לתכנון, שליטה והגבלת החשבון החודשי. למשל, מסרון כאשר מתקרבים לניצול חבילת דקות. הסל כולל שירות התראות
SMS חינמי בהתאמה אישית (על-פי אחוז הניצול הנבחר) המתריע על סיומן הקרב של חבילות זמן אוויר, SMS, גלישה ושיחות בינלאומיות, התראות SMS לסיכום חשבון בקביעה אישית; מסלול קבוע ללקוחות המעוניינים להגדיר מסגרת קבועה לחשבון החודשי, הכולל 10MB גלישה; שירות "לדבר בלי חשבון" המאפשר לשוחח בתוך רשת סלקום תמורת 69 שקל לחודש (עד 4,000 דקות), ואזור
"סלקום 360" באתר האינטרנט, המאפשר לצד עדכון במצב חשבון לראות בכל רגע נתון את התפלגות השימושים, יעדים פופולריים ומידע מפורט נוסף.

רותם סלע: נרשמים למכון כושר, בלי לקבל התכווצות שרירים בחשבון הבנק. שתי תקופות בשנה מוכרות באופן מסורתי כזמני שיא של מכוני הכושר בארץ. הראשונה היא ראש השנה והשנייה היא חג פסח - בהם נרשמת עלייה בכמות הנרשמים למכונים בארץ. ההבדלים במחירי המנוי מגיעים לעשרות אחוזים ותלויים בשירותים שמציעים במקומות השונים. אז לפני שמתחילים להזיע, חשוב לבדוק מה יש בכל חדר כושר, איפה הוא ממוקם וגם מה הם תנאי היציאה. גם חדרי כושר שכונתיים עשויים להיות מתאימים לכם. בנוסף, כדאי לשים לב לגורמים נוספים כמו כמות מדריכי הכושר שיוכלו לסייע לכם, רמת הניקיון, האווירה והמיקום. רוב הנרשמים למכון הכושר חדלים מלפקוד אותו לאחר כמה שבועות או חודשים. מנוי סטנדרטי בחדר כושר הוא לשנה או שנתיים ואם תרצו להפסיק את ההתקשרות אתם עלולים להתקל בקנס יציאה. אופציה נוספת שיכולה לחסוך כסף רב היא רכישת מנוי ממתאמן שהחליט לעזוב את חדר הכושר. ניתן לרכוש מנויים כאלה בהנחות שמגיעות לעשרות אחוזים באתרי יד שנייה.

יצחק בן חורין: ישראל במקום השביעי בעולם מבחינת מדד האושר. יחד עם: ניו זילנד. מתחתינו: הולנד, ארה"ב, בריטניה. סקר עולמי של מכון גאלופ, מעניק לנו את המקום השביעי. במקום הראשון: דנמרק. במקון השני, שבדיה וקנדה. אח"כ: פינלנד, ווצואלה. אחרינו הולנד. 63% מתושבי המדינה ציינו כי הם מרוצים מחייהם. תוצאות הסקר מבוססות על סקרים טלפוניים ופנים מול פנים עם אלף איש, מגיל 15 ב-124 מדינות.

בשורה אחת:
שיא חדש מהיום: מחיר ליטר בנזין אוקטן 95 בשירות עצמי 7.62 ש"ח (עליה של 3%). מחיר 35 ליטר 267 ש"ח.
גני ויצו, נעמ"ת ואמונה
לא פתחו את ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ב, בגלל העלויות של חוק הפיקוח החדש.
האבטלה בספרד לשיא חדש של 21.6%. כמעט 5 מיליון של מובטלים, עליה של 1% לעומת רבעון קודם.
האבטלה בישראל לשיא שלילי חדש: רק 6% בלבד בפברואר.
אמריקה, מזל או התמדה:
מצאה יהלום גולמי ענק בשווי מאות אלפי דולרים, בפארק ציבורי המאפשר לכל אחד לחפש.
צניחה במחירי הטיסות במאי-יוני:
המחירים יצנחו לאחר הפסח, ולפני חופשת הקיץ. חפשו את המבצעים

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio