רותי שרון - 01/07/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/07/12


רן רימון: סיבות חינוכיות לעבודת בני נוער בחופש: הקנית מוסר עבודה, חיזוק בטחון עצמי, ערך הכסף, ועוד. סקר: 80% מבני הנוער שואבים את הרעיון לצאת ולחפש עבודה דווקא מהבית וליתר דיוק - מההורים שלהם. האם יש סיבה לדחוף אותם לכיוון עבודות זמניות בשכר נמוך (יחסית) ולקחת את הסיכון שזכויותיהם יופרו? בתקופה המגוננת שבה אנו חיים, להורים רבים לא ממש ברור מהו פרק הזמן הנכון לדחוף את המתבגרים לכיוון של עצמאות כלכלית. אך המצב של ילד בן 30 שמתגורר בביתכם או שתלוי בכם כלכלית לא נוצר בין לילה - זהו תהליך שמתרחש בהדרגה. סייג אחד ברור יש לציין בנוגע לחינוך הערכי והכלכלי. התנדבות בחופש ופעילות בתנועות נוער מחנכת את ילדיכם לא פחות מעידודם לצאת ולעבוד. השאלה הנשאלת היא, מתי להגיד? במהלך הלימודים בתיכון זה נראה מוקדם מדי, בזמן השירות הצבאי זה נשמע אכזרי מדי ואז פתאום טיול ארוך בחו"ל בפתח ונראה שאין ביכולת הילדים שלכם להגיע בעצמם לסכום הנדרש לטיסה ולהוצאות השוטפות. לאחר מכן מגיעים הלימודים ואז מתחתנים וההמשך ידוע.

הדס שפר: כך תימנעו מלשלם פעמיים עבור מוצר ביטוחי אחד. הסוד הכי גלוי בשוק ביטוחי הבריאות הוא שחלק גדול מהחולים רוכשים את אותו ביטוח פעמיים: פעם דרך הביטוח המשלים של קופת החולים, ופעם דרך ביטוח בריאות פרטי של חברת ביטוח. כל הרגולטורים בשוק יודעים את זה. גם חברות הביטוח וקופות החולים יודעות את זה, ומי שנשארים מחוץ למשוואה זו הם הצרכנים. בחירת מנתח לביצוע ניתוח באופן פרטי, הוא כיסוי שניתן גם דרך הביטוחים המשלימים וגם דרך הביטוחים הפרטיים. כפילות נוספת שקיימת היא בנושא חוות דעת של רופאים מומחים וגם בתחומי הטיפולים האלטרנטיביים, כדוגמת שיאצו ודיקור סיני וכן בתחום בדיקות ההיריון. להלן כיסויים שקיימים בביטוח הפרטי: עבור "תותב אביזר מושתל כלשהו", מומלץ לדאוג לסכום ביטוח של לפחות 50 אלף שקל בשנה. בסעיף "בדיקה פתולוגית" מומלץ לוודא שקיים כיסוי גם לבדיקה חוזרת (חוות דעת שנייה) בארץ או בחו"ל. יש להקפיד על תרופות מצילות חיים שמחוץ לסל התרופות ללא מגבלה להתוויות שבסל. מומלץ לרכוש ביטוח לבדיקות אבחנתיות בתחום ההדמיה, כולל רדיולוג פרטי. כדאי לשים לב אליו הוא "בדיקות לאפיון והתאמת טיפול למחלת הסרטן" בגובה 25,000 ש"ח.

עו"ד צבי שוב: נדל"ן: סומכים על הילדים? כך תורישו נכס בעודכם בחיים. המלצה: להוסיף סייגים בעת העברת נכס. ר' נפטר בגיל 72 בבית אבות בבני ברק. סיפורו, לכאורה, אינו שונה משל קשישים רבים, למעט דבר אחד – ר' היה עשיר כקורח, אך נפטר ערירי, בודד וחסר כל. כדי להבטיח את עתידם של ילדנו לאחר לכתנו, יש מספר דרכים לעשות זאת. הראשונה היא באמצעות צוואה. החסרונות: סכסוכי יורשים, וחשש לחזרתו של מס העזבון שהיה נהוג בארץ. חלוקת הרכוש טרם המוות נחלקת לשלושה סוגים: מתנה שהושלמה, מתנה על תנאי והתחייבות לתת מתנה. מתנה שהועברה ללא תנאים, פירושה שלמוריש אין טענות משפטיות כלשהם כלפי המקבל. לעיתים גם היא עלולה להכניס את המשפחה לסכסוכי קנאה. התחייבות לתת מתנה חייבת מסמך בכתב, ומאפשרת למוריש לחזור בו במידה והשתנו יחסיו עם המקבל. מתנה על תנאי, שונה במקצת. במקרה זה מקבל המתנה מתחייב למלא אחר תנאי או תנאים מסוימים לפני שהיא ניתנת לו בפועל. כך, למשל, יכול אותו האב הישיש לחייב את הבן להקצות תשלום חודשי קבוע ורציף עבור עובד סיעודי לטיפול בו - תמורת העברת הנכס.

יוסי גרינשטיין: היקף המשכנתאות זינק ב-53% בחודשיים. הגיע ביוני ל-4.6 מיליארד שקל. כלומר, גדל הביקוש לדירות. הציבור שוב מסתער על שוק הדירות והמחירים צפויים לעלות: סכום המשכנתאות החדשות לרכישת דירה זינק ב-53% בחודשיים והגיע ביוני ל-4.6 מיליארד שקל, לעומת 4.1 מיליארד שקל במאי ו-3 מיליארד שקל באפריל. הסיבה: הירידה בריבית המשכנתאות. סכום המשכנתאות שניתנו בחודש יוני נמוך רק ב-5% מהשיא ההיסטורי שנרשם במאי אשתקד- 4.82 מיליארד שקל. מומחים צופים כי סכומי המשכנתאות החדשות יגדלו בחודשים הבאים בשל הירידה הרצופה בריבית הפריים ובשאר מסלולי המשכנתה (הצמודה והלא צמודה) ובגלל עליית הביקושים לדירות. 60% מההלוואות החדשות לרכישת דירת מגורים הן צמודות למדד, 37% מהן לא צמודות ו-3% בלבד הן הלוואות צמודות מט"ח. מומחים במגזר הפיננסי צופים כי הגידול החד בביצוע המשכנתאות צפוי להגדיל את הביקוש לדירות, ובכך תימנע צניחת חדה במחירי הדירות.
 
אביטל להב: בנק ישראל: שכר הדירה ימשיך להתייקר. הריבית ירדה ב 0.25%. בשלב זה, מעריכים בבנק ישראל כי לא תידרש הפחתה נוספת של הריבית עד סוף השנה לפחות. ההאטה בקצב הצמיחה צפויה בעקבות ירידה חזויה בכל המדדים המשפיעים על התוצר במשק – יבוא, יצוא, השקעה בנכסים קבועים, צריכה פרטית ועוד – בשל משבר החובות באירופה וההאטה העולמית. עם זאת, בבנק סבורים ששיעור האבטלה בישראל ימשיך לרדת למרות ההאטה בצמיחה. בבנק המרכזי צופים כי מחירי הדיור בשכירות, מוצר שמשקלו בהוצאה של משק בית בישראל הוא המשמעותי ביותר (24%), ימשיכו לעלות בשיעור גבוה יותר מקצב האינפלציה הממוצע.

רותי לוי: בסופר טוענים שהם הכי זולים? צלמו את החשבונית וגלו. אפליקצית saverr תשווה את המחיר לעומת סופר קרוב. "אנחנו דורשים מינימום השקעה מצד הצרכן - לחיצה אחת על כפתור המצלמה", אומר רועי יאיר, מנהל המוצר. צלמו את הקבלה שקיבלתם מהקופאי במצלמת הסלולר, ובתמורה קבלו השוואה עדכנית של סל המוצרים בכל הסניפים הסמוכים לאזור מגוריכם. רף הכניסה, נכון להיום, הוא מכשיר אנדרואיד ומצלמה ברזולוציה של 3 מגה־פיקסל (גרסת ה-iOS צפויה לצאת בעוד חודש).
 המודל שפיתחה סייבר מפענח את הקבלות, מקטלג אותן לפי סניף, תאריך ושעה ומזהה מוצרים, כמויות ומבצעים. כאשר שני סניפים אינם מחזיקים באותו מוצר, המערכת יודעת להציב בסל אחד מוצר מקביל בכמות זהה. כאשר המשתמש מחזיק בקבלה ארוכה במיוחד שדורשת שתיים או שלוש תמונות, סייבר יודעת לזהות שורות כפולות ותציג רק את המוצרים שנרכשו.


בשורה אחת:
מחיר ליטר דלק אוקטן 95, יעלה 7.27 ש"ח, ירידה של 16 אג'. 4 מיכלים של 35 ליטר יעלו 1017.8 ש"ח, ירידה של 22.4 ש"ח.
משרתי הקבע יקבלו 4,500 שקל במשכורת הבאה בתוספת שכר ובמענקים. ותוספת קבועה של 1.75% לשכרם.
משרד האוצר: מקדם הוזלה של תעריפי ביטוח החובה, תוך שיקלול אביזרי בטיחות כגון ABS, מניעת החלקה, ועוד
סלקום מפטרת עשרות עובדים. פלאפון מפטרת 150 עובדים.
ממחסור בטונה סטארקיסט וטונה ויליגר: שופרסל ורמי לוי מסרבות להעלות את המחיר.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio