רותי שרון - 02/08/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02/08/09

אופס: שכחנו (שוב) שיש הוצאה גדולה גם בספטמבר. החזרה לבית הספר. להלן סקירה של השוק. כמיליון תלמידים ילמדו בשנת תש”ע בבתי הספר, וכ-200 אלף מהם יעשו את צעדיהם הראשונים בכיתה א'. על פי נתוני רשת אופיס דיפו, סל הקניות הממוצע לתלמיד עומד השנה על כ-700 שקל. סקר שערכה גיאוקרטוגרפיה מצא במפתיע, ש-47% מהישראלים אינם מפגינים רגישות או מודעות גבוהה במיוחד למחירי המוצרים בסל החזרה לבית הספר. מנשה זלכה, מנכ"ל קרביץ, מעריך כי ההוצאה הממוצעת לתלמיד בית ספר יסודי מגיעה ל-370-450 שקל, וההוצאה לתלמיד תיכון מגיעה ל-490-650 שקל. מחיר תיקי הטרולי הוא כ-200 שקל.  אחד המותגים המובילים בתחום התיקים האורתופדיים הוא קל גב.

כך התאוששנו מהמשבר: הביקושים עולים, הפיטורים צונחים. ובמקביל: פיחות בדולר, וצפי לעליה בריבית, ואינפלציה גבוהה. כל הסימנים מצביעים על כך שיש סיבה להתעודד, לאחר שנה קשה במיוחד. סך הרכישות בכרטיסי אשראי רשם עלייה חדה של-9.5% לעומת 7.3% ברבעון הראשון 2009. נרשם זינוק של 21% ברכישות הלבשה והנעלה, מוצרי חשמל ורהיטים ברשתות השיווק, לעומת 16% בלבד ברבעון הקודם. חברות דיווחו על גידול משמעותי בביקושים במשק, וכן צפו עליות בפעילות מרבית הענפים ברבעון הנוכחי, בדגש על ענפי הבנייה, המסחר, השירותים, התחבורה והתקשורת. בבנק ישראל מדגישים כי נתוני סקר החברות עקביים עם ביצועי המשק, וכי הם מספקים מידע מהיר באופן יחסי לשאר הנתונים הכלכליים, שמגיעים באיחור. בנוסף, לפי המדד המשולב של בנק ישראל, נראה כי שיא המיתון מאחורינו, שכן המדד עלה בחודש יוני ב-0.2%. נתונים עדכניים של משרד התמ"ת, מצביעים על ירידה במספר העובדים שאיבדו את עבודתם. מאזן התעסוקה השתפר ממאזן שלילי של כ-32 אלף משרות למאזן תעסוקה שלילי של 10,500 משרות. לפי הערכות בשוק, עשוי בנק ישראל לצמצם בהדרגה רכישות איגרות חוב ממשלתיות סחירות ולהעלות את שיעור הריבית בעוד חודש, בעקבות סימני הצמיחה. ככל הנראה שיעור הריבית יעלה ב-?0.25%? כבר בסוף אוגוסט, וימשיך לעלות בהדרגה עד ?2.5%? בקיץ ?.2010? לפי מומחים בשוק, שער הדולר ימשיך לרדת במהירות גם בימים הבאים לרמה של ?3.70? שקלים. העיתון הכלכלי אקונומיסט פסימי: "למרות ששיא המיתון נרשם ברבעון הראשון של ?,2009? התאוששות המשק הישראלי תהיה איטית".  "היקף התקציב הדו-שנתי הרחב יחד עם ההכנסות הנמוכות עלול להוביל לגידול חד בגירעון התקציבי, מעל 6% תוצר בשנתיים הבאות", מזהירים כלכלני האקונומיסט. כמו כן צופים באקונומיסט אינפלציה גבוהה בשל העלאות המסים. "למרות חולשת המשק, נותרו לחצי אינפלציה בחלק מהמגזרים. יחד עם המדיניות המרחיבה של בנק ישראל והעלאות המע"מ, אנו צופים אינפלציה גבוהה יותר".

מספיק עם התיאוריות: המדריך בפועל לשוק הממירים הדיגיטליים לקליטה חינם של 5 ערוצים ציבוריים. הממירים בשוק נחלקים ל 3 סוגים: בסיסי בעלות של 400 ש"ח, ממיר שמאשר לקלוט HD (לא משודר היום) עלות 700 ש"ח, וממירים בחיבור USB למחשב 250 ש"ח. הממיר מהסוג השלישי הופך למעשה כל מחשב (עם עוצמה מספיקה) לטלביזיה באיכות דיגיטלית. מרבית הממירים המובנים בטלוויזיות פועלים לפי תקן שאינו תואם במלואו לזה שבישראל. אי התאימות הזו עלולה לגרום לירידה באיכות השידור או לחוסר יכולת לקלוט את לוח השידורים וזמני השידורים שהרשות השנייה תשדר בשבועות הקרובים.לדברי גורמים בענף, מגוון מוצרי ה-DTT הקיימים כיום הוא רק ההתחלה. אמנם רוב הממירים משווקים עם אנטנה מובנית, אך לעתים, בעיקר באזור המרוחק מפרישת האנטנות של הרשות השנייה, יהיה צורך לחבר את הממיר לאנטנה חיצונית על הגג או לרכוש אנטנה ייעודית. אנטנה קומפקטית (70 ס"מ) של Konka עולה 150 שקל וניתן להציבה על הגג או להדביקה לשמשה מבחוץ.

מיום ראשון תוכלו לגשת להוצאה לפועל ולפתוח תיק בהליך מזורז יותר. מדובר בתיקים מסוג פסק דין כספי, שטרות והמחאות שגובה החוב בהם הוא עד 10 אלף שקל, ושלחייב לא נפתח תיק איחוד או הוכרז כמוגבל באמצעים. ההערכה היא שכ-70% מהתיקים הם תיקים הנמוכים מהסכום. התיקים יפתחו בכל אחת מלשכות ההוצאה לפועל, כאשר פותח התיק יבקש לנתב את התיק למסלול המקוצר. אין צורך להגיע אל לשכות ההוצאה לפועל ולהמתין בתור. לשכת המסלול המקוצר תבצע איתור במאגרי מידע על חשבונה, ותשלח שליח לביצוע מסירתהאזהרה ללא עלות נוספת. לשכת המסלול המקוצר תפעל בניסיון לגבות את החוב בזמן קצר של עד שמונה חודשים, תוך ביצוע הליכי עיקול צד ג' ועיקולי רכב.

האם אכן תגיע עזרה מירושלים ? משרד השיכון הכין תכנית לחילוץ מי שנקלעו לקשיים בתשלום המשכנתא. המטרה: לאפשר לנוטלי המשכנתאות להמשיך ולהחזיק בבתיהם. השיטה: הלוואה של עד 3,000 שקל בחודש ללא ריבית. קהל היעד: מתקשים בהחזרי המשכנתא, אשר יוכיחו כי הקושי בהחזר המשכנתא נובע מפיטורים, קיצוץ בשכר, מחלה או נכות. עוד יצטרכו להוכיח כי יש בבעלותם דירה אחת שהיא בגודל סביר המותאם למשפחתם. הסכומים המצטברים יהפכו להלוואה ללא ריבית. את ההלוואה ניתן יהיה להחזיר בכמה דרכים: בתוך שנה, מיד בתום הסיוע, או לאחר סיום החזר ההלוואה המקורית. הסיוע יינתן לתקופה מוגבלת של עד חצי שנה, אשר תוארך כל עוד הלווים מובטלים. הסיוע בהיקף של כ-50 מיליון שקל בשנה יינתן מתקציב המדינה ומהבנקים. בעמותת ידיד מתלהבים. אבל כרגיל, הכדור עובר למגרש של משרד האוצר. האם ירימו שם את הכפפה ?

מה קורה בשוק הנדל"נ: סקירה לפי מדד yad2-TheMarker: המחירים בחדרה עלו ב 32% בשנה האחרונה. בחיפה עלו המחירים ב 21%, ובנתניה ב 18%. דווקא ערים שמזוהות עם יוקרה, כרעננה ורמת השרון שמרו על רמות המחירים שלהן מיולי 2008, ואילו מחירי הדירות בתל אביב רשמו ירידה בשיעור של 4%. בחודשיים האחרונים השוק ממריא למעלה, עם עליות מחירים ברוב הערים הנסקרות. בחודש יוני נרשם שיא של שבע שנים במכירת דירות חדשות; מתווכים, שמאים וקבלנים מדווחים על עליות מחירים ברוב המקומות, אשר לא מרתיעות את הקונים, שממשיכים לפקוד את משרדי המכירות. קבלנים מדווחים על הקדמת שיווק פרויקטים, שלא נכללו בתוכנית העבודה שלהם לתקופה הקרובה. בכתבה טבלאות מלאות של מחירי שכירות בערים השונות.

סקירת שוק השדרוגים ליולדות: חדרי לידה טבעית, חדרים פרטיים, מלוניות, מיילדות פרטיות ודולות. "יולדות הן מגזר שרק רוצה להוציא כסף", מספרת לימור יניב, מנהלת השיווק של בית חולים תל השומר. מצדן של היולדות נהפכה הלידה לעוד הזדמנות שבה תרבות הצריכה יכולה לשפר את החיים, והן מוכנות להוציא אלפי שקלים על כל מה שיכול להפוך אותה לנעימה יותר: על לידה טבעית ואישית במרכז שממוקם בתוך בית החולים, על מיילדת אישית או דולה שילוו אותן לאורך כל הלידה, או על מלונית - מלון צמוד לבית החולים, המאכלס את היולדת לאחר הלידה. בתי החולים מגיבים לדרישה ופותחים עוד ועוד שירותי לידה, חלקם בתשלום: בשנים האחרונות נפתחו מרכזי לידה טבעית בתשלום בשיבא ובלניאדו, שיבא וליס מפעילים מלונית בתשלום וב"מעייני הישועה" בבני ברק יש קומה במחלקת יולדות שהתנאים בה הם כמו במלונית, ללא תשלום.

בשורה אחת:


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

 
 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio