רותי שרון - 02/10/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02/10/11


מירב ארלוזורוב: משרד האוצר יוזם מהפכה בחסכון לפנסיה. במקום הטבות מס - הפקדה לקרן הפנסיה. פשוט יותר. ברור יותר. על פי התוכנית, הטבות המס לפנסיה יבוטלו, ובמקומן תשלם המדינה כסף שיגדיל את היקף החיסכון הפנסיוני. כתוצאה מהשינוי, חמשת העשירונים התחתונים - שעד כה לא נהנו מכל סיוע של המדינה בגין החיסכון הפנסיוני - יקבלו לראשונה הטבות מהמדינה. המדינה תעביר כסף באופן ישיר לחוסכים, אבל תגבה מס הכנסה גדול יותר במקום לוותר על הכנסות ממס. במשרד האוצר מגדירים את התוכנית "צדק חברתי בפנסיה", מאחר שהתוכנית מעניקה בפעם הראשונה הטבות חיסכון לעניים, וזאת על חשבון הקטנת ההטבות למעמדות הגבוהים יותר. כתוצאה מהתכנית, ההפרשות לחיסכון ייחשבו לשכר, וימוסו, ובכך יקטינו את הנטו של השכירים. לפי חישובי השכר, הפגיעה הגדולה ביותר תהיה בעשירון העשירי, שהנטו שלו יפגע כמעט ב-200 שקל בחודש. "אנשים לא אוהבים לחשוב על זקנה ועל מוות, והם לא חוסכים. לכן אנחנו נמצאים בתת-חיסכון ובתת-ביטוח בפנסיה. המדינה חייבת להתערב במצב כזה, כדי להביא להגדלת החיסכון". היחס, למי שמשתכר כ-7,000 שקל בחודש, הוא 50-60% - משמע, אדם עם שכר ברוטו של 7,000 שקל יקבל לאחר פרישתו פנסיה חודשית של כ-4,000 שקל. "אז עכשיו נוריד לעובד 100 שקל מהשכר, כך ששכרו ירד ל-6,900 שקל בחודש - אך 100 השקלים האלה יופקדו חזרה לחיסכון שלו, ויניבו לו בגיל הפרישה תוספת של 200 שקל בחודש", מסביר הבכיר. "אין ספק שזה כדאי".

חגי עמית: מי עוד אשם ביוקר המחיה? "צריך לתת לאנשים חינוך פיננסי, לא בגיל 30 אלא בגיל 6". החשוד המיידי במינוס הלאומי הוא יוקר המחיה, אך האם הוא האחראי הבלעדי? אחרי הכל, אנחנו מחתנים את הילדים באירועים שעולים מאות אלפי שקלים, רוכשים בגדים ממותגים, לא מוותרים על מסעדות ובתי קפה, מסתובבים עם אייפונים חדישים, נוהגים בג'יפים יקרים ודורשים שהדירות שלנו יהיו הרבה מעל הסטנדרט של הקבלן.
האם הרפורמות שייצאו לדרך בעקבות קיץ 2011 אכן יביאו בדרך נס לירידה של 15% ביוקר המחיה הישראלי ומכאן לצמצום המינוס? או שמא גם הרגליו הרעים של הצרכן הישראלי צריכים להשתנות? "אנחנו במינוס של 5,000 שקל, ודוד רכש קופונים של 400 שקל למשקפי שמש. זו גישה של 'יהיה בסדר'. אנחנו לא פוחדים שלא יהיה לנו מה לאכול מחר. ככה מגיעים למצב שההוצאות הבסיסיות שלנו, כולל בגדים, גדולות יותר מההכנסות".

עדיה פיטרמן: תשכחו מדילים של הכל כלול - מהיום חוזרים לאוהל. זה זול, זה קרוב, ומלכד את המשפחה. מה צריך יותר ? חופשה המשלבת לינה בטבע אפשרית בישראל באזורים רבים, מהצפון עד הדרום - באוהלים שמביאים מהבית או באוהלים קבועים המצויים באורחנים. "חוויית הלינה המשפחתית המשותפת תחת כיפת השמים היא חלק משמעותי בחופשה שכזו".
"זו הזדמנות לעבודת צוות משפחתית שנעדרת בשגרה, בפעילויות כמו בישול וניקיון, שבעידן המודרני ילדים כמעט שלא מעורבים בהן". בטבע יש גם אלמנט אתגרי, שמאפשר לילדים להתמודד עם החיים באופן שבו הם לא מתנסים בחיי היומיום או בחופשה בבית מלון. "אין מה להשוות בין מחירי חופשה במלון או בצימר לבין חופשת קמפינג - אין זולה יותר מזאת".

אליצפן רוזנברג: עמישראל אוהב את המינוס - ומפנק את הבנק. 5 שנים אחרי - ועדיין האוברדראפט עומד על 34 מיליארד ש"ח. על פי ההערכה, 50% מהישראלים נמצאים במינוס מתמיד והמציאות לא השתנתה מאוד במהלך חמש השנים מאז נכנסה ההוראה לתוקף. אמנם בשנתיים האחרונות ניכרת ירדה משמעותית בהיקף משיכות הייתר, אך נראה כי מוקדם מדי לקבוע אם מדובר במגמה. התקנות הצליחו להכניס את רוב האוברדראפט של הציבור לתוך מסגרת ברורה. בבנק ישראל טוענים כי לא היתה כוונה מוצהרת להילחם בתופעת האוברדראפט.
החל משנת 2006, בעקבות ההוראה, בנו הבנקים מודל לפיו מחולקת מסגרת האשראי הכוללת של הלקוח ל-3 חלקים (מדרגות) לפי סכום ההלוואה, מהשקל הראשון ועד גבול המסגרת, כשלכל אחת מהן נקבעה ריבית שונה. ככלל, הריבית על האוברדראפט עשויה להגיע כיום ל-14% ויותר, בחישוב שנתי. להוראה היתה השפעה מאוד משמעותית על משק הבית הישראלי שיותר מודע להתנהלות הכלכלית שלו, אבל עדיין יש מה לעשות בעניין הזה והרבה.

דיעה: מתן חודורוב: מי מנסה לפוצץ את טרכטנברג? הטייקונים יהיו הראשונים לשמוח מגניזת הדו"ח. אל דפני ליף המאוכזבת מראש הצטרפו במתקפת הבזק עוד עשרות פוליטיקאים, ארגונים ועמותות, החל מנשות נעמ"ת ועד לידידי כדור הארץ. בפי כולם נשמע אותו המסר: הדו"ח חסר חשיבות, ריק מתוכן ולא יוביל לשינוי של ממש. רבים שלא תלו בו ציפיות מלכתחילה, הצליחו איכשהו להתאכזב בסוף. טרכטנברג אמנם לא הגדיל את התקציב, אבל ניתב חלק ניכר מתוכו מביטחון לשיקומם של שירותים חברתיים. חינוך חינם מגיל 3 הוא דורש מנתניהו כבר בספטמבר הקרוב. בגזרת הנדל"ן והבריאות ההמלצות לא נראות מספקות, אך בתחום המיסוי נענו כמעט כל תביעותיהם של ראשי המחאה: שכירים חזקים ישלמו יותר, פערי השכר יקטנו - והכל, יש להדגיש, בניגוד למדיניותו המוצהרת של ראש הממשלה. טרכטנברג אמנם לא מציע לחולל מהפכת מעמדות - אבל ההשפעה המצטברת של מאות ההמלצות בדו"ח שחיבר עשויה להתברר כצעד הראשון בדרך לשינוי התפיסה החברתית.
סילוק התינוק עם המים, שעות אחדות לאחר שנולד, משחק באופן מובהק לידיהם של כוחות שמרניים בישראל המבקשים להנציח את הסדר החברתי הקיים. פסילה אנטגוניסטית של תוכן המסמך, על יתרונותיו וחולשותיו, פוגעת באינטרס הציבורי הרחב שיוצג על ידי תנועות המחאה.
 
אסף רוזן: ארוחות החג החדשות: סבתא, לפתן ושיח כלכלי. "מי שלא קונה היום דירה בחדרה הוא פשוט אידיוט!" בזווית העין אתה מבחין באמא שלך. היא מהופנטת. על פניה מבט אסיר תודה על כך שהנה זה קרה - סוף סוף נפל לחיקה מידע ששווה כסף. גורו השקעות נקלע בדרכה והיא לא תיתן להזדמנות לחמוק. ממך כמובן.
אחת לכמה משפטים, בעיקר כאשר דודה שלך משבחת את התחבורה הציבורית והתשתיות בחדרה, דורכת לך אמא על הרגל ולוחשת: "היא צודקת!". היה רגע ששקלת לומר שבנסיבות מסוימת עדיף לשכור דירה מלקנות, אבל הוויכוח יצא משליטה והחלטת לוותר. כדי להשקיט את הרוחות אתה נשבע שמחר בבוקר אתה קופץ למתווך הקרוב למקום מגוריך. שקט סביב השולחן. נראה שהצלחת לרצות אותם.

בשורה אחת:
ההפתעה של פישר: ריבית בנק ישראל יורדת.
האם פישר חושש ממיתון עולמי ? או התקררות שוק הנדל"נ נותנת לו חופש פעולה.
משרד הבריאות קובע: כי
אין למנוע שירות רפואי בשל אי הצגת כרטיס מגנטי. גם לא בבתי המרקחת ובוודאי לא בביקור אצל הרופא.
חדש: לקוחות בנק הדואר יוכלו לפתוח פקדונות תכניות חסכון.
שיתוף פעולה עם בנק ירושלים.
הלוואה ללא ריבית והצמדה של עד 50 אלף ש"ח, תקבלו בקל אוטו, לרכישת רכב חדש, יד שניה או טרייד אין.
בקרוב:
יושקו מותגים זולים של פלאפון, סלקום ופרטנר. וזאת לקראת תחרות מול מפעילי הרשתות הוירטואליים החדשים MVNO.
קרן המטבע מודה: פשיטת הרגל של יוון בלתי נמנעת.
יוון תפשוט את הרגל תוך 90 יום.
שיעור אבטלה היסטורי:
5.4%. הנמוך ביותר בכל הזמנים.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio