רותי שרון - 03/01/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
03/01/10

מוטי בסוק: כמה תעלה לנו 2010 ? בצד החיובי: צמיחה של 3.5%, והפחתת מע"מ ומס הכנסה. בצד השלילי .... הציפיה היא לצמיחה של 3.5%, לירידה הדרגתית באבטלה, והמשף היציאה מהמיתון.
בצד הפלוס: המע"מ יורד בחצי אחוז, לאחר שהועלה לפני שנתיים באחוז שלם. קצבאות הביטוח הלאומי עולות ב 3.8%. מס הכנסה מופחת ב 1% בלבד. מחיר הדלק יורד בכ- 1%.
בצד המינוס: השכר הראלי ימשיך להישחק, בגלל עלייה של כ- 4% באינפלציה, ואי העלאות שכר.  ההפרשה לפנסיה חובה עולה ל 7.5% (לעומת 5%). מתייקרים מחירי התחבורה הציבורית בכ 4%, הארנונה מתייקרת בכ- 2%, והתייקרות גדולה של מחירי המים ב 25%, והקצאת מים לפי נפש. מתייקרת גם זקיפות המס לרכב ליסינג, כולל שיטת חישוב חדשה.

החל מה-1 בינואר: נכנסת לתוקף רפורמת משרד התקשורת: חשבון הטלפון לצרכנים יהיה ברור ואחיד ע"פ כל החברות
. מטרת הפורמה לאפשר לצרכן להשוות בין החברות השונות. כל חברות התקשורת (נייח, נייד, בינלאומי) מחויבות להציג את דפוסי הצריכה של הלקוח תוך פירוט מלא, פשוט ומקסימלי. הפירוט יכלול בין השאר את הנתונים הבאים: פירוט בדבר תשלומים קבועים, תשלומים משתנים, חיובים חד-פעמיים, זיכויים והחזרים, חיובים קבועים - חיובים החלים על המנוי אשר אינם תלויים בהיקף שימוש; חיובים משתנים - חיובים החלים על המנוי התלויים בהיקף שימוש; חיובים חד-פעמיים - כגון: חיוב ב"דמי יציאה", חיוב בהפרשי ריבית והצמדה בגין חוב כספי, חיוב בגין הוצאות גבייה, זיכויים, מידע כללי אודות תוכנית התעריפים שבהתאם לתנאיה מחוייב המנוי, התשלום שיידרש המנוי לשלם ככל שיבקש לסיים את התקשרותו עם החברה קודם תום תקופת ההתחייבות לחברה או לתוכנית התעריפים ועוד.

עדי דברת-מזריץ: למה שופרסל והספקים נלחמים על סידור המדפים, מה הם יודעים שכדאי לנו ללמוד
. כ-70% מסל הקניות הממוצע מורכב מקנייה מתוכננת, מה שמותיר 30% נכבדים לקנייה על הדרך. סידור המדפים חשוב עוד יותר, אם לוקחים בחשבון שהזמן הממוצע לקבלת החלטה של הלקוח הוא 10-20 שניות מול כל מדף בקטגוריה שבה הוא מתכנן לבצע קנייה. את המקומות הטובים יותר במדפים מקבלים לרוב מוצרים של יצרנים גדולים, מוצרים עם נתח שוק גדול או מוצרים בהשקה, הצפויים להביא למכירות גבוהות. מיקומים טובים פחות הם המדפים התחתונים או העליונים, או בעגה המקצועית "מדפי המוות". הצרכן בדרך כלל לא מודע לשיקולים, לכללים ולאינטריגות שמאחורי הקלעים. במקרר מוצרי החלב, למשל, הסידור הוא שונה, את הגבינות המיוחדות, הקשות יותר למכירה, ישימו במרכז המדף במקום בולט. היצרנים שמים סדרנים שמוודאים שלא חסרים מוצרים, כי לקונה אין בעיה לקנות מוצר אחר והיצרנים פוחדים מאוד מחוסר זמינות של מוצר.

בר חיון: לילדים יש סלולרי - ואת המחיר משלמים ... ההורים: לכ- 70% מהילדים במגזר היהודי סלולרי משלהם. לדברי שרית שטרנברג, סמנכ"לית מחקר במכון המחקר פאנלס, מרבית ההורים מציינים כי הסיבות העיקריות לקניית סלולרי לילד הן שתהיה להם אפשרות לדעת איפה ילדם ולאפשר לו ליצור איתם קשר במקרה הצורך. ככל שהילדים גדלים וכשמגיעה העת לשדרג - התמונה משתנה. את הטלפון הראשון שלהם. לדבריהם, הם משתמשים במכשיר לשיחות ושליחת הודעות, אך בעיקר לשמיעת מוסיקה ולמשחקים. "עכשיו הם רוצים אייפון בעיקר מכיוון שזה מכשיר טאץ', אבל לזה אני כבר לא מסכימה". לפי נתוני המועצה לשלום הילד, נכון ל-2009, ההוצאה על השימוש בטלפון הנייד במשקי בית עם ילדים בגילאי 12-15 שהכנסתם עד 4,000 שקל בחודש גדולה מההוצאה על השימוש בו במשקי בית עם ילדים שלהם הכנסות חודשיות של יותר מ-13,000 שקל בחודש. עד גיל 12 רוב ההורים מציינים כי ההוצאה על הסלולר אינה עולה על 50 שקל בחודש. אצל ילדים גדולים יותר, החשבון מגיע ל-200 שקל בחודש על פי רוב. עוד עולה, כי 57% מההורים מגבילים את השימוש של ילדיהם בטלפון הסלולרי. יוסי אש, יו"ר איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל: "דווקא במטרד הזה שנקרא סלולר, יש פוטנציאל לחינוך פיננסי ויצירת דיאלוג נכון עם הילדים על כסף".

גלובס: פלאפון במהלך "הכל כלול": תציע חבילות תוכן ב-59.90 שקל לחודש. במסגרת חבילת "הכל כלול" יוכלו לקוחות פלאפון ליהנות מחבילה הכוללת מגוון עצום של תכנים ואפליקציות לשימוש חופשי וללא הגבלה, בהם:
Super TV 60 ערוצי טלוויזיה בסטרימינג, MUSIX 300 אלף שירים להאזנה מהסלולר או מהמחשב, GPS נוויגיטור, שירות שיר בהמתנה, גיבוי ספר טלפונים, גלישה חופשית בפורטל פלאפון, חבילת גלישה בנפח GB1 ועוד. מדובר במהלך חשוב, שיביא קרוב לוודאי גם את מתחרותיה של פלאפון להתייחס אליו, שכן המגמה של צריכת תוכן ללא הגבלה תמורת תשלום קבוע תלך ותתרחב בארץ ובעולם.

אושר בקריאה שלישית: פיצויים גם למפוטרים בשיטת הדלת המסתובבת. למי שמועסק בכמה תקופות קצרות.
התיקון יחייב כל מעסיק בתשלום פיצויים מלאים וזכויות סוציאליות רצופות לכל עובד אותו העסיק ופיטר לסירוגין אם הועסק לפחות במשך חצי שנה, פוטר והוחזר לתפקידו אחרי הפסקה. החוק החדש יכלול ברצף הזכויות גם את תקופת ההפסקה בין תקופות העבודה. לפני התיקון אפשר החוק למעסיקים שונים לחמוק מחובת הפיצויים בפיטורי העובד, בדרך כלל אחרי 8-9 חודשי עבודה רצופה, לפני תום התקופה המזכה בפיצויים. יחימוביץ' אמרה אמש כי "תיקון החוק בא להתמודד עם הנוהג הפסול והעוול המתמשך שבתופעת הפיטורים המלאכותיים שנעשים אך ורק כדי למנוע היווצרות של יחסי עובד-מעביד הכרוכים בתשלומי זכויות סוציאליות בראשם פיצויי פיטורים. הניצול הזה איננו רק נחלתם של עובדים עניים. סובלים קשות ממנו גם עובדים ממעמדות הביניים".

בשורה אחת:
מחיר הדלק הופחת בכ- 1%. והוא עומד כעת על: 6.44 שקל לליטר דלק אוקטן 95.
"הייטק זון": הוקם מועדון צרכנות חדש לעובדי ההיי-טק, ללא תשלום דמי חבר.
20,000 מכשירי אייפון נמכרו בישראל תוך שבועיים ! מדובר בהיקף של שליש מיעד המכירות השנתי.
אבטלה: ירידה של 0.4% בנובמבר לכ- 206 אלף איש. בכל חודש מאז יולי 2009, יש ירידה של כ 0.5% במספר המובטלים.
יצא לדרך: 3000 ש"ח עבור גריטת רכב ישן יותר מ 20 שנה.
בית ההשקעות מיטב: יקבל בימים הקרובים אישור להפעלת קופת גמל בניהול אישי.
נכנס לתוקף: "מסמך הנמקה" מפורט ינתן לכל לקוח שייעוץ פנסיוני המליץ לו לשנות קרן פנסיה או קופת גמל או קרן השתלמות.

עריכה: איציק ירחי

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio