רותי שרון - 03/04/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/07/09

עורך הלקט: איציק ירחי

אליצפן רוזנברג: הנגיד העלה את ריבית ב 0.5%. (ריבית הפריים מאפריל: 4.5%) כיצד זה ישפיע עלינו ? העלאת ריבית פועלת לריסון אינפלציה. כשהריבית על השקל עולה, המטבע המקומי מתחזק, ומחירי הסחורות המיובאות עשוי לרדת. העלאת הריבית גורמת לציבור לחסוך ולהשאיר את כספו בבנקים ובמכשירי חיסכון שונים, ופחות לבזבז ולקנות (צמצום הביקושים). מחירי הדירות ? הנגיד מעוניין להוריד את הביקוש למשכנתאות ולייקר אותן, וכך לבלום את התייקרות מחירי הנדל"ן. בשנה וחצי האחרונות הריבית במגמת עליה, וההחזר החודשי של 500,000 ש"ח מבוססת פריים עלה ב 658 ש"ח. מחירי הלוואות ? כל ההלוואות מבוססות הפריים, כולל אוברדראפט מתייקרות. כנ"ל גם תשלומי "קרדיט" בכרטיסי אשראי. "לא ניתן להמשיך בהעלאה כל חודש מבלי להביא לזעזוע גדול מהרצוי. מדד מרס, שצפוי להיות מתון יחסית (0.2%) יעזור לתמוך בהפסקה קטנה במתווה ההעלאות, למרות שהעלאת ריבית באירופה, אם אכן תתממש, תלחץ להעלאה נוספת".


אילנית חיות: לקראת פסח: רמי לוי חוזר לעוף בשקל, בשופרסל יוזילו את הדגים הטריים, וכמעט חינם את מחיר הבשר 
למרות עליות המחיר, ברשתות השיווק מעריכים כי הסל לחג לא יהיה יקר יותר מסל בשנה שעברה. רמי לוי יציע למכירה בשקל: 1 ק"ג מצות, מיץ ענבים 1 ליטר, ממרח שוקולד 400 גרם וקמח מצה 500 גרם. המימוש יוגבל לשתי יחידות מכל פריט. ב-5 ימים שלפני הפסח מיום חמישי ועד יום שני, תמכור הרשת ק"ג עוף טרי ב-1 שקל בלבד. בשופרסל דיל ימכרו דג סלמון טרי ב-43 שקל לק"ג בלבד, ודגים נוספים.
בשופרסל הקימו חדר מצב שיוכל להגיב למבצעים ברשתות המתחרות. כל דיווח לחדר המצב על מוצר שנמכר זול יותר ברשת אחרת - יקבל אישור מיידי להוריד את המחיר. ברשת כמעט חינם ימכרו עגל חלב וכתף כבש ב-34.90 שקל לק"ג לחברי מועדון (במקום ב 90 ש"ח). אחרי ששופרסל שכרה את צביקה הדר, שכרה רבוע כחול את ויקי כנפו.

אליצפן רוזנברג: המפקח על הביטוח מבהיר: הבנקים לא ייתנו ייעוץ פנסיוני במקומות העבודה. (בניגוד מהמשתמע בהצעת החוק) בפתיחת כנס לשכת סוכני הביטוח, אמר שריג: "העיתונות הכריזה שאנחנו נאפשר לבנקים לייעץ במקומות העבודה. זו לא כוונתנו, כוונתנו היא שהייעוץ עדיין יעשה בסניף, אך היועץ יוכל לבצע צעדים משלימים מול המעסיק. אין כוונה לשלוח את הבנקאים לשבת אצל המעסיקים ולתת יעוץ פנסיוני". שריג הדגיש עם זאת כי לא ניתן לנתק את הקשר בין הייעוץ שניתן בבנק לבין הצרכים שיוצר מקום העבודה. "לא יכול להיות שיינתן יעוץ ואחר כך יגידו לעובד לך תסדר עם המעסיק שלך. ריבוי ערוצי ההפצה הוא דבר חיובי. יש מקום בשוק הזה גם לסוכנים וגם ליועצים". "אחד הנושאים שמטריד אותנו זה התמריצים ליועצים ולסוכנים - דמי ניהול ועמלות". לדברי שריג יש צורך לטפל בנושא זה עם זאת לדבריו אין כוונה להביא להפחתה בתמריצים "יש הסכמה גם של הרגולטור על מתן תגמול נאות לסוכנים", אמר שריג.

עידו אפרתי: אושר תיקון 4 לחוק מכר דירות. הקבלן יפצה באיחור מעל 60 יום. תקופת הבדק תורחב גם לרוכשי הדירה. השינויים המשמעותיים שבהם: פיצוי קבוע מראש על איחור במסירת הדירה ללקוח, חובת הקבלן על רישום דירה בטאבו וכן אחריות קבלן על תיקון ליקויים גם אם הדירה נמכרה והחליפה ידיים. מחויבות הקבלן תהיה לאיכות הדירה ולא בהכרח לרוכש - כלומר תחול גם במקרה שזו תימכר כדירת יד-שנייה ותחליף ידיים במהלך תקופת האחריות.
איחור במסירת הדירה העולה על שישים ימים מהמועד המוסכם יזכה את הקונה, ללא הוכחת נזק, בפיצוי, החל מהיום הראשון לאיחור. וגם: ב-20 השנים ממועד העמדת הדירה לרשות הקונה, יהיה המוכר אחראי להוכיח כי הקונה הוא זה גרם לאי-ההתאמה היסודית, ואילו רק לאחר תקופה תעבור חובת ההוכחה על הרוכש.  

מפתיע: העליה במחירי הנפט משפיעה על מגוון רחב מאוד של מוצרי צריכה. ולא רק על המחיר של הדלק לנסיעה כמעט ולא קיים היום מוצר בשוק אשר מחירו לא צפוי להתייקר לנוכח העלייה במחירי הנפט. לנוכח המצב הפוליטי במזרח התיכון - מחירי הנפט עלולים לעלות. תופתעו כמונו לגלות שהנפט משמש כיום את ענף הרפואה ליצירת מוצרים רבים. בארון התרופות והקוסמטיקה, קיים ייצוג מכובד למשאב האנרגיה. אספירין, טיפות אף, אלכוהול לחיטוי, דאודורנטים, סירופ נגד שיעול, תחבושות, תחליבים, אנטיהיסטמינים, תרופות אלרגיה, ויטמינים, בשמים, דוחי יתושים, קרם לחות, סבונים וג'ל - כולם מיוצרים בעזרת נפט. במטבח נמצא מגוון מוצרים רחב המיוצרים מנפט: קופסאות, כלים, דבק, נייר הדבקה, דיו, נרות, גפרורים, משחות למיניהם ואפילו נוזל הכלים שלנו מכיל נפט. גם עלות שינוע הנפט עצמו כרוך בהוצאות על דלק, כך שכאשר מחיר הדלק עולה אנו מושפעים פעמיים. כאשר מחירי האנרגיה עולים ההוצאות גדלות בהתאם. החשמל, השינוע, האריזה, החימום, הקירור, ההפצה ועוד מושפעים כולם ממחיר הנפט. מעבר לכך, עליית המחיר מביאה גם להשפעות עקיפות אשר עלולות לגרום לתוצאות בלתי רצויות באותה המידה.

בשורה אחת:
מחיר הדלק שבר שיא ישראלי חדש: 7.39 ש"ח לליטר אוקטן 95 בשירות עצמי. סך של 258.6 ש"ח למיכל של 35 ליטר.
מומלץ לבעלי אייפון: יצאה
גרסת Viber חדשה, שכוללת גם שליחת מסרונים חינם, בנוסף לשיחות חינם (באיכות מצוינת).
לא יהיה מחסור של רכבים מתוצרת יפן.
המפעלים ביפן הגבירו את התפוקה ומשלימים את כל חוסרי הייצור.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio