רותי שרון - 03/07/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
03/07/11

עורך הלקט: איציק ירחי

אלי בר-אלי: תדהמה במשק: מחיר החשמל עומד לעלות ב-20%. הנתון עלה בשבוע האחרון במהלך דיונים שקיימה רשות החשמל, וטרם הוברר כיצד ייושם. הסיבות לייקור הצפוי הן ככל הנראה היעדרות הגז המצרי ושריפת סולר. בעקבות המהלך המסתמן פנתה רשות החשמל לממשלה, מאחר והשלכות ייקור התעריף ב-20% עלולות להיות הרות גורל לגבי כלל הפעילות במשק. אם השיבושים באספקת הגז ממצרים יימשכו עד סוף השנה, תאלץ הרשות לייקר את תעריף החשמל בשיעור חד של כ-9%. לצד זאת, פרסם המשרד להגנת הסביבה צו רוחבי, לפיו על חברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח שבשימושה באמצעות סולר - לפני שתעביר אותן לשימוש במזוט. צו זה גורם לייקור של כ-7% בתעריף החשמל לציבור. ואילו תוספת של 4%, נדרשת כתוצאה מעדכון שוטף של תקורות החברה, ובעיקר בשל התייקרות הפחם והגז הטבעי.
 
אפרת אהרוני: החופשה ארוכה, והכיס קצר: איך בכל זאת אפשר למזער את ההוצאות הכלכליות בקיץ ? מן הידועות, שתקופת הקיץ, והחופש הגדול בפרט, מגיעים בהפתעה גמורה. ועל כן, משפחות רבות נגררות לחוסר איזון כלכלי. למעשה, ההוצאות הבלתי מתוכננות בחודשי הקיץ יכולה להרקיע ל-8,000 שקל ויותר. "הכול מתחיל ונגמר בתכנון מדויק ומפורט", "תכננו את ההוצאות שאתם מתכוונים לעשות במהלך הקיץ, סכמו את סכום עלות הפעילויות ובדקו מול סעיף ההכנסות. משפחות המאומנות בהתנהלות כלכלית נכונה כבר חישבו את הוצאות הקיץ הקרוב שנה מראש, כאשר בכל חודש הקצו סכום קבוע לטובת הוצאות החופש הגדול. כך מומלץ לכולם לעשות מדי שנה בשנה". "אם הורים המתאגדים יחד לקייטנה ומתנים את הרשמתם בקבלת הנחה משמעותית, סביר להניח שיקבלו בין 10% ל-20% הנחה". "ניתן להגדיר ימים מסוימים שיועדו לבריכה ולקנות כרטיסייה בעלות מוזלת. אם מספר גדול של כניסות מוזיל את העלות, אפשר לצרף חברים נוספים ולהתחלק בעלות הכללית. כשמגיעים למקום בילוי כדאי לבוא מצוידים באוכל ולחסוך את הוצאות המזון והקיוסק שמסתכמות בלא מעט כסף. "החופש הוא זמן לשבת עם הילדים ולהסביר להם כמה חשוב להתנהל נכון עם קבלת דמי הכיס". בכתבה טיפים והמלצות רבות.
 
הפתעה בכנסת: הוועדה לגיל הפרישה לנשים תמליץ על העלאתו ל-67. אתמול נודע כי הוועדה תמליץ על העלאה הדרגתית של גיל הפרישה לנשים מגיל 62 לגיל 67 - ולא לגיל 64 כפי שתוכנן תחילה. אם יומלץ להעלות את גיל הפרישה ל-64, תהיה ההמלצה טעונה את אישורה של ועדת הכספים בלבד. אולם, העלאת גיל הפרישה ל-67 תחייב הליכי חקיקה בשלוש קריאות. התומכים בוועדה בהעלאת גיל הפרישה הדגישו את העובדה כי במדינות מערביות רבות גיל הפרישה לנשים ולגברים שווה, כמו שוודיה (65) וארה"ב (66). יתרה מכך, בבריטניה אף נכנס לתוקפו חוק באפריל שמבטל את גיל הפרישה כליל לנשים וגברים. כן התייחסו חברי הוועדה לכך שלאור העלייה בתוחלת החיים בכלל, ושל נשים בפרט, יש להאריך את תקופת העבודה. לטענתם, נוצרת אפליה נגד נשים בגלל גיל הפרישה המוקדם, שאותה יש למגר, וכן נשים מסוימות פורשות כשהן לא חסכו מספיק כסף בקרן הפנסיה.
 
ענבל עומר: שופרסל, מגה ורמי לוי מורידות מחירי מוצרי מזון. חרם הצרכנים שובר את רשתות השיווק:  רשת שופרסל הודיעה על הורדת מחירו של גביע קוטג' ל-5.90 שקלים. עוד מודיעה שופרסל כי נמשך מבצע 2 ב-10 על כל סוגי הקוטג' והגבינות הלבנות. רשת מגה הודיעה על הוזלה של 10% במחירי מוצרי המזון שבפיקוח. גם רמי לוי מוזיל את מוצרים אלה ב-30% עד להודעה חדשה. המוצרים שיוזלו הם בחלב בשקית, חלב בקרטון, חמאה, שמנת, אשל, מלח, לחם וחלות. עדי דברת-מזריץ: קבוצה בפייסבוק "קונים פחות, שוברים מחיר" הצהירה כי בכל שבוע תודיע על קטגוריה אחרת בענף המזון שמחיריה מופרזים במטרה לגרום לרשתות להוריד מחירים. השבוע הכריזה התקפה על השמן. בתגובה, הוריד רמי לוי את מחיר השמן בעשרות אחוזים. בשבוע שעבר הוכרזה מלחמה על הלחם האחיד, וגם אז רמי לוי הוריד מחירים.
 
אמיתי זיו: התשובה של HOT למבצעים של בזק: חבילות אינטרנט וטלפון ב-79 שקל לחודש לפני חודש השיקה בזק חבילות חדשות שכוללות טלפון ואינטרנט במחיר שמתחיל ב- 89 שקל. מאז השקת החבילות, השוק סוער סביבן וחברות מתחרות בטלפוניה, 012 סמייל ו- 013 נטוויז'ן טוענות למחירים טורפניים ופגיעה בתחרות. כעת, מצטרפת גם HOT למרוץ ולפני כשבוע השיקה חבילות אטרקטיביות חדשות. למשל, במחיר של 79 שקל לחודש לקוח יכול לקבל חיבור אינטרנט במהירות 2.5 מגה-ביט לשנייה וכן קו טלפון שכולל 300 דקות שיחה לכל יעד, כולל סלולר. במחיר של 99 שקל לחודש לקוח יכול לקבל חיבור אינטרנט במהירות 12 מגה-ביט לשנייה וכן קו טלפון שכולל 300 דקות שיחה לכל יעד, כולל סלולר.
 
עו"ד נורית פיש: מחירי הנדל"ן נוסקים. עזרתם לילד עם דירה - ואם הוא יתגרש? זוגות צעירים מתקשים לרכוש דירה בארץ ללא עזרה משמעותית מההורים. מה יקרה אם הזוג ייכנס לסטטיסטיקה הגירושים האכזרית? התנאים שמציבים ההורים משתנים ממקרה למקרה - חיוב הילדים לחתום על הסכם ממון, הסכם הלוואה מפורט, הוספת הערת אזהרה בטאבו על כך שלא ניתן יהיה למכור את הדירה ללא הסכמת ההורים ועוד. הדרישות והלחצים של הילדים, אל מול ההתניות וההכבדות של ההורים, עלולים לגרום להעכרת היחסים במשפחה. עריכת הסכם הלוואה מומלצת כדי למנוע מחלוקות ומריבות בעתיד, וכהגנה מפני חיוב במס במקרה שרשויות המס יראו בכספי תמורת הדירה מתנה ויחייבו את מקבלי ההלוואה במס שבח אם הדירה תמכר על ידם בטרם יחלוף זמן. אורך הזמן שונה בהתאם לנסיבות: נשואים או לא נשואים וגרים בדירה או לא. אם רוב הסכום לרכישת הדירה מגיע מצד אחד, כדאי להבטיח בהסכם ממון שהסכום יחזור לאותו הצד במקרה גירושים. אם חותמים על ההסכם לפני הנישואים יש לאשרו בפני נוטריון או רושם הנישואים במעמד הנישואים. אפשר לחתום על הסכם ממון גם לאחר הנישואים, אבל במקרה כזה יש לאשר אותו בבית משפט לענייני משפחה.

בשורה אחת:
מחיר הדלק ירד ב 3.2%, ועומד כעת על 7.22 ש"ח לליטר בנזין אוקטן 95. מיכל דלק של 35 ליטר עולה: 259.9 ש"ח.
הממשלה
אישרה את רשימת היישובים שייזכו זוגות צעירים בהטבה 100 אלף ש"ח. לפיכך, כבר ב-10 ביולי ניתן יהיה לקבל ההטבה.
בנק הפועלים משיק
שירות משיכת מזומן בעזרת מסרון SMS. לבנק לאומי יש שירות כזה כבר שנה שלמה.
מה קורה בספטמבר:
ראש הממשלה ושר האוצר ידונו בהפחתת המע"מ ב 0.5% עד 1.0%
. האם גם מס הכנסה יופחת כמתוכנן ? 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio