רותי שרון - 04/09/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/09/11

עורך הלקט: איציק ירחי

כלכליסט: אפקט המחאה ברוטשילד: איך עשויות להשפיע עלינו ההצעות להפחתת יוקר המחיה 
סבסוד מעונות יום יאפשר ליותר אמהות לצאת לעבודה. סבסוד של 50% בתשלום של 3,000 ש"ח למעונות, פירושו 1500 ש"ח פחות בהוצאה. הורדת המע"מ באחוז: "ההשפעה של הפחתת המע"מ לא תהיה משמעותית ותסתכם בכמה עשרות שקלים בחודש". "הסיבה לכך היא שרבים מהמוצרים לא כוללים מע"מ. כאלה הם למשל המשכנתה, שכר הדירה וארנונה". פיקוח על שכר הדירה שגובים בעלי דירות משוכרים: "פיקוח על מחירי השכירות אינו הפתרון היחיד שיש להחיל כדי להוזיל את יוקר המחיה ויש לשלבו עם ניסיונות נוספים להגדלת היצע הדירות במדינה". הצעות נוספות: הוזלת הבלו על הדלק, הוזלת תחבורה ציבורית, הוזלת חשמל ומים, מוזלת מוצרי יסוד, ועוד 
התכנית הכלכלית של ליברמן: סבסוד מעונות יום לגילאי 3 חודשים עד 5 שנים למשפחות בהן 2 ההורים עובדים, ריווח מדרגות המס, דמי אבטלה לעצמאים, ערבות ממשלתית למשכנתאות, הורדת מחירי החשמל, ביטו"ל המע"מ על המים לצריכה ביתית, חיזוק הפריפריה והגדלת מצבת עובדי המדינה מ-38% מסך שוק העבודה ל-50%. עלות התוכנית, להערכת ישראל ביתנו, נאמדת ב-5.7-6 מיליארד שקל.


רן רימון: ההלוואה הממוצעת שביקשו עובדים ממעסיקיהם גדלה ב-50% בתוך חמש שנים. משתי סיבות עיקריות: 1. הריבית שתיגבה מהם תהיה נמוכה יותר. 2. לעיתים, מדובר באפשרות הכמעט יחידה של עובד לקבל הלוואה. חל שינוי דרמטי בשנים 2006 ועד 2011. בשנת 2006 34.2% מנוטלי ההלוואות השתכרו פחות מ-3,000 שקל, בשנת 2011 מקבלי השכר של פחות מ-3,000 שקל מהווים "רק" כ-15%. ב"מעמד הביניים", במשכורות שבין 6,000 שקל ל-15,000 שקל, עלה סכום ההלוואה הממוצע בכ-135%. במשרדי עורכי הדין עלה מספר נוטלי ההלוואות פי 6.5, במשרדי ראיית חשבון ביותר מפי 8.5 וגם במקצועות הביטוח והפיננסים חלה עלייה משמעותית. במקרים רבים, ההלוואות נתנות באמצעות בחינה של שורת קריטריונים בהם צריך לעמוד העובד.

עדי דברת-מזריץ: המחאה נגד שופרסל ומגה נמשכת: "לא קונים אותנו במבצע על 30 מוצרים" בהתאם לדרישת הסטודנטים, שופרסל הסכימה שלשום למתן 20% הנחה על 30 מוצרים מובילים עד חג הפסח לכל הפחות. הרשימה תכלול ביצים, חומוס, חלב, אורז, לחם, דגני בוקר, מזון לתינוקות של מותגים מובילים ועוד. "שופרסל חושבים שהם קנו לעצמם תו הכשר על ידי זריקת כמה מבצעים לסטודנטים", אמר יעקב לבי, מיוזמי מחאת הקוטג' שפתח בלילה את הקבוצה הקוראת להחרים את שופרסל ומגה עד אחרי החגים. מגה הודיעה אתמול בבוקר כי במענה למחאת הצרכנים, 32 מוצרי בסיס - רובם של המותג הפרטי של הרשת - יימכרו בהנחה של עד 30%. גם רמי לוי, הבעלים של רמי לוי שיווק השקמה, הצטרף להוזלות. "ברגע שאראה את רשימת המוצרים המוזלים של שופרסל, אוריד את מחירי המוצרים שלי בהתאם כדי שיהיו זולים יותר ב-5%-20% מהמחירים בשופרסל", אמר לוי. "בעקבות המחאה, הציבור מחזיק את הכסף בארנק ובודק טוב טוב לפני שהוא קונה כל דבר. הם קונים יותר מותגים פרטיים וזולים ומנצלים יותר מבצעים. זה לא פשוט. עכשיו אנחנו בודקים איזה מבצעים צריך לעשות כדי לעמוד ביעדים שהצבנו ל-2011. זו אחת השנים הכי קשות שיש לי. הצרכנים נהיו מודעים ואינטיליגנטיים יותר. הם קונים רק את הכמות שהם צריכים ומתחילים להתנהג כמו באירופה".

רותי לוי: כמה עלו לכם הילדים בקיץ? ניתוח ההוצאות של 4 משפחות קרוב לוודאי שהשקעתם בחודשיים האחרונים כמה אלפי שקלים מעבר לחשבונות השוטפים, וזה לא כולל את ההוצאות על ילקוט, בגדים, ספרים ומחברות לשנת הלימודים הבאה. משפחת קנטור חסין מרמלה: סה"כ: 6,885 שקל. משפחת בן צבי מקיבוץ גבעת חיים מאוחד: סה"כ: 8,030 שקל. משפחת לבנון ממושב עין איילה: סה"כ: 13,680 שקל. משפחת שיין מנתניה: "עשינו מנוי משפחתי לבריכה ובילינו שם שלוש פעמים בשבוע. חוץ מזה, השתלטנו על פעילויות חינמיות בקניון לפחות ארבע פעמים בחודש - מה שכלל ארוחות צהריים לא חינמיות במיוחד - השקענו הרבה בקריאת ספרים ובצפייה בטלוויזיה, ניצלנו היטב את הגינה, ארחנו חברות, התארחנו אצל הסבתות ועל כל יציאה חשבנו פעמיים. רק להניע את הרכב זאת הוצאה מינימלית של 100 שקל". סה"כ: 11,550 שקל. משפחת הירשפלד-מילמן מתל אביב: סה"כ: 34,500 שקל.

אמיתי זיו: כך תשיגו סמארטפון בחצי מחיר. משהו השתנה בענף. כיום, את חנויות הסלולר הפרטיות אפשר למצוא לא רק ברחוב אלנבי אלא גם ברחובות אבן גבירול ודיזנגוף. החנויות הפרטיות מוכרות את המכשירים במחירים הנמוכים בכ-50% ממחירם בחברות הסלולר. הצמיחה בענף מאפשרת לחנויות לפתוח עמדות מכירה גם בקניונים, ממש מול עמדות חברות הסלולר - אפילו בקניונים שבהם השכירות מרקיעה שחקים. כל שנה נמכרים כ-3 מיליון מכשירי סלולר בישראל, מתוכם כ-600 אלף בחנויות הפרטיות. "בנובמבר 2009 עבר חוק ניתוק הזיקה שמאפשר לכל לקוח שלא רוכש את המכשיר דרך המפעילות לקבל בדיוק אותן הטבות כאילו רכש אותו אצל המפעילה הסלולריות. ומכיוון שאנחנו מוכרים במחירים הרבה יותר נמוכים, זה משתלם כפליים". "יש לנו מגוון ענק של מכשירים, קרוב ל-60, אפילו יותר מלמפעילות הסלולריות".

עידו בריקנר: מהי פוליסה פיננסית? לא מה שחשבתם קיים בשוק מוצר נוסף שרובנו לא שמענו עליו - "פוליסה פיננסית" שמו. הפוליסה הפיננסית, הנקראת גם "תוכנית חיסכון והשקעה", היא תוכנית חיסכון והשקעה שמשווקות חברות הביטוח. "זהו למעשה תיק חסכון מנוהל המציע מגוון מסלולי השקעה, ממסלולים סולידיים המשקיעים במק"מים ואגרות חוב ממשלתיות ועד מסלולים עם רמת סיכון גבוהה יותר כגון מסלולים מנייתיים". רמת הנזילות של החיסכון גבוהה ואפשר למשוך את הכסף תוך כמה ימים בודדים ועד חודש, בהתאם לתנאים של החברות השונות. ניתן להוסיף לחיסכון גם כיסויים ביטוחיים שונים, כגון ביטוח חיים, אובדן כושר עבודה ומחלות קשות. לפוליסה הפיננסית עלויות ניהול נמוכות יותר, המתבטאת קודם כל בדמי הניהול עצמם וכן בהיבטים ניהוליים עקיפים הכוללים אפשרות מעבר בין מסלולי השקעה ובמועד התשלום של מס רווחי הון. דמי הניהול בפוליסת החיסכון הם עד 2% מהצבירה ללא עלויות נוספות. כמו כן, דמי הניהול ניתנים למיקוח. ולא צריך לשלם את דמי המשמרות בגובה 0.6%-0.8% מהצבירה שתשלמו לבנק. בפוליסה הפיננסית אין אפשרות לבצע קיזוז מס מול מוצרים פיננסיים אחרים.

בשורה אחת:
"מבצע 10": גם שטראוס מצטרפת ליתר החברות ומציעה מבצעים והנחות על מוצרים שונים ב 10 ש"ח.
חייבים לקרוא: מאמר מרתק ומומלץ במיוחד, על הקשר בין החלטות ושוקולד, מדוע עניים ירכשו ממתקים כשיגיעו לקופה בסופר, ועוד
האבטלה ממשיכה לרדת: עמדה על 5.5% בלבד (!!). שיעור האבטלה הנמוך ביותר בישראל זה 28 שנים.
החל מינואר 2012: קיזוז מס רווחי הון, הנובע מהפסדים בני"ע - יבוצע ע"י הבנקים באופן מיידי.
הנשים בסין כועסות: חוקי הגירושין שונו לרעתם. השינוי נקבע ע"י שופטים גברים. דירה שרכש הבעל - תשאר שלו במלואה.


 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio