רותי שרון - 07/02/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
07/02/10

בר חיון: כך תתנתקו מחברות התקשורת. קשה להתנתק מהכבלים ? להלן הפתרון. מעשרות התלונות שבחנו עולה דפוס קבוע כמעט שבו מטרטרים את הלקוח, מכיוון שלנציגי השירות אין סמכות לנתק את הלקוח מהשירות, מעבירים אותו למחלקה הרלוונטית ומודיעים לו שהנציג הרלוונטי יחזור אליו. אלא שזה לא קורה, והשירות נמשך בניגוד לרצון הצרכן. לקוח עקשן שמצליח לקבל אישור על התנתקותו מהשירות המתמשך, מגלה פעמים רבות שמכאן סאגת ההתנתקות רק מתחילה. הנציגים מתאמים הגעת טכנאי לניתוק ואיסוף הציוד לתאריך רחוק, ובינתיים, עד שהטכנאי מגיע, הלקוח ממשיך לשלם. בחלק מהתלונות נתקלנו בתופעה נוספת: בשל תקלה בתיאום הגעת הטכנאי, הצרכן מקבל כעבור שנה-שנתיים הודעה ממשרד עורך דין כי עליו לשלם את החוב שהצטבר. מה עושים: תעדו את הודעת הניתוק שכוללת: ת.ז., כתובת, שם, טלפון ותאריך - ושמרו את מספר הפניה שלכם, לאחר 3 ימים פנו אל החברה בכתב ואיימו בכתב תביעה. פרטים נוספים וכתב תביעה מוכן למילוי תמצאו באמון הציבור או במועצה לצרכנות.

גלובס: מחירון חדש של אתר מידרג יפזר את הערפל סביב מחיר העבודה של בעלי מקצוע
. לראשונה מציג המחירון מחירי שירותים שונים בהתבסס על נתוני אמת שנאספו מלקוחות שהזמינו בעלי מקצוע - טכנאים, אינסטלאטורים, חשמלאים, מדבירים ועוד. המערכת, ממשיכה ומעדכנת את עצמה בזמן אמת עם כל חוות דעת שמתווספת למאגר - העומד כיום על קרוב ל-44 אלף חוות דעת מפורטות, הנמסרות טלפונית לנציגי החברה, ועל כאלף אנשי מקצוע ממגוון רחב של ענפים. מבדיקת האתר עולה כי יש מתאם בין מידת התחרות באזור מסוים ובין המחירים באותו אזור. התחרות נמדדת לפי מספר בעלי המקצוע המפרסמים את עצמם. הצרכן התל-אביבי למשל, נהנה ממחירים טובים יותר.

נכנס לתוקף: תיקון 6 בקרנות הפנסיה הותיקות.
 לאחר שבאוקטובר 2009 אושר בוועדת העבודה והרווחה, התיקון, שנכנס לתוקף ב־1 בפברואר, מהווה בשורה טובה לעמיתים וכולל שורה של שיפורים לתקנון הקיים. מדובר בקרנות שהולאמו על ידי המדינה באוקטובר 2003 בגלל הגירעונות הכבדים שהיו בהן. כל עובד המאבד את מקום עבודתו יוכל עכשיו להמשיך ולצבור זכויות בקרן הפנסיה ובעיקר לשמור על הכיסויים הביטוחיים של נכות ושארים, וזאת אפילו אם יפריש לקרן הפנסיה סכום נמוך. תיקון אחר בא להטיב עם עובדים שחסכו בכמה קרנות, ולפי שכר שונה - במקרה הזה יש למלא טופס מיוחד. שופרו הזכויות לאלה שפרשו מוקדם יותר והפחתת אחוזי הפנסיה יהיו נמוכים יותר. לאחר התיקון תופחת מפנסיית הנכות רק 50% מההכנסה העולה על ההפרש המותר. מעתה יוכל החוסך לבחור בין שתי תקופות היוון - 25% מהפנסיה לתקופה של עד חמש שנים או לחלופין 25% מהפנסיה לכל החיים. עמית יהיה זכאי לקצבה גם אם הקצבה הצבורה נמוכה מ־5% מהשכר הממוצע במשק. לא הוכנס לתיקון 6 הוא השוואת זכויות בין אלמן לאלמנה.

רינת רוזנברג: 10 הכללים להעסקת עוזרת בית. הערת העורך: חשוב להקפיד על הפרשה של 7.5% לקרן פנסיה. 11.5% מהרשומים באתר
ozeret4u הם גברים, מחציתם בשנות ה 20. הדרך הבטוחה ביותר למצוא עוזרת אמינה היא לקבל המלצות מחברים. כ-92.5% מעוזרות הבית יעדיפו לעבוד לכל הפחות ארבע שעות. 44% מעוזרות הבית יסרבו להיכנס לבית עם בעל חיים. בנוסף, 32% יסרבו לעבוד כנוכחות גבר, מטעמי צניעות. דאגו לתנאים הסוציאליים של העוזרת: חופשה שנתית - שתתבטא בתשלום שנתי של שכר דו-שבועי של העוזרת. וגם: דמי מחלה, ימי הבראה, ביטוח לאומי,הריון ולידה, וגם פיצויים ודמי הודעה מוקדמת. בנוסף, קריטי, לבטח את העוזרת בקרן פנסיה בהיקף של 7.5%: שליש על חשבונה, שליש על חשבונכם, ושליש מתוך סכום הפיצויים. מומלץ להחתים את העוזרת על הסכם סודיות. חשוב לוודא שמדובר בעובדת חוקית, ויש לפתוח תיק בביטוח לאומי לשם העסקתה. והכי חשוב, לוודא שמדובר באדם אמין, בסופו של יום אתם מכניסים מישהו זר לתוך ביתכם.

עידו סולומון: על התחרות העקובה מדם בין ארגוני המאמנים בישראל. ועל תופעת: גממני קואוצ'ר. בתקופה שבה יותר ויותר אנשים מחליטים ליהפך למאמנים אישיים, מובטלים בדרך כלל, מגיע השפע המשונה הזה גם לארגוני הגג. האימון האישי (קואוצ'ינג) עשה עלייה מארה"ב לפני פחות מעשור, ובדומה למתרחש בעולם גם כאן הוא אינו מוסדר מבחינה חוקית. אפילו ראשי הארגונים השונים מסכימים כי במידה רבה קיימת זילות כללית של המושג "אימון אישי". אפילו השם זכה לעילגות מביכה. בעוד המושג באנגלית הוא קואוץ', משתמשים שרלטנים שאינם בקיאים בעברית או בשפת המקור, במושג השגוי "קואוצ'ר". על פי הערכות, בעשור האחרון צמחו בישראל לא פחות מ-6,000 מאמנים, אך ככל הנראה רק כ-20% מהם מתפרנסים מכך באופן חלקי או מלא. לשכת המאמנים - הלשכה פלורליסטית, ומאגדת בתוכה כ-2,200 מאמנים במגוון תחומי התמחות. איק"א - האיגוד הישראלי לאימון ממוקד תוצאות - מאגד 1200 חברים. בפברואר 2009 הקים אלון גל את "ארגון המאמנים", וכבר יש בו 1300 חברים. ולפני שבוע הצטרף
ICF-ישראל, שלוחה בינלאומית של ICF העולמי.על אף שכל הארגונים מחויבים לכבוד האדם, יושרה ומקצועיות, לפחות בשני נושאים אין הסכמה גורפת: העבר הפלילי והפסיכיאטרי של המאמנים.

אריה מירובסקי: מדינת ישראל תפרסם לציבור הרחב את מאגר המידע שלה על עסקאות נדל"ן למגורים
. כך הודיעה פרקליטות מחוז ירושלים, שייצגה את רשות המיסים, בעתירה שהגישו נגדה לפי חוק חופש המידע. מזה 7 שנים קיים במס שבח מאגר מידע הכולל נתונים על עסקות נדל"ן שמתקיימות בישראל, שלכאורה הוא פתוח לכלל הציבור, ואולם בפועל יש חסמים רבים שמונעים מהמידע לזרום. כך, יש צורך לבצע התקשרות חוזית עם רשות המיסים, התקשורת הממוחשבת מיוחדת ודורשת ציוד נילווה יקר, וכיום מעטים בלבד משתמשים במאגר הזה. חשוב לציין, כי שמות המעורבים בעסקות אינו נכלל במערכת.  בנוסף מערכת כרמ"נ כוללת נתונים על הנכס כגון שיטחו, הקומה שבה הוא נמצא, מספר החדרים שהוא כולל, גיל הבניין, כתובת מדוייקת ועוד. מדובר בהשלמתן של עבודות פיתוח של כ-3 חודשים, ואילו מאגר הכרמ"ן המיושן יותר דורש עבודות פיתוח מורכבות שהשלמתן תארך 9-6 חודשים.

בשורה אחת:
אושר: תעריף החשמל יוזל ב 10%.
איקיאה בראשון לציון: מעוניינת לגייס 200 עובדים נוספים. הגיוס יתבצע דרך יריד תעסוקה השבוע - בשיתוף העירייה.
חדש: חברת
telroam תציע השכרת מודם סלולרי לגלישה מחו"ל בתעריף של 12 אירו ליום, או 50 אירו לשבוע.
פורים בפתח: תחפושות ממותגות עולות בין 80 ל - 170 ש"ח, ועדיין לא דיברנו על האביזרים. החנויות כבר מחכות לכם.

עורך: איציק ירחי.

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio