רותי שרון - 08/04/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
08/04/12


עופר פטרסבורג: דמי השכירות זינקו כמעט ב-10% מתחילת השנה. המשקיעים מוכרים את הדירות. העלייה נובעת ממכירה מסיבית של דירות להשקעה, מה שהביא להקטנת מלאי הדירות להשכרה ולעלייה במחירי השכירות. בסוף 2012 יבוטל הפטור ממס שבח על מכירת דירה שנייה (בדרך כלל דירה להשקעה.( מאז, משקיעים מציפים את השוק (שליש ממוכרי דירות יד שנייה כיום הם המשקיעים). לדוגמה דירה להשקעה ברמת אביב החדשה, סמוך לשדה דב, בתל-אביב, שנרכשה לפני ארבע שנים בשני מיליון שקל, ומחירה עלה מאז בכמיליון שקל. עדיף לו למכור עכשיו, ברווח גדול, ולהמנע מתשלום מס שבח. בכתבה סקירת מצב השוק בערים שונות.

מירב ארלוזורוב: קרנות הפנסיה החדשות הן גרעוניות ולא יכולות להבטיח גמלה. האם אנחנו חברתיים? קצבת הפנסיה של מאות אלפי חוסכים בקרנות הפנסיה הוותיקות המאוזנות עברה באחרונה קיצוץ. בקרן הפנסיה הע"ל, למשל, הקצבה קוצצה ב-7.5%. בקרנות הפנסיה החדשות בינתיים אין קיצוץ. כי בינתיים ישנם מיעוט של גימלאים בגלל שהן נפתחו רק ב 1995. התקווה לקבל 70% מהשכר האחרון כגמלת פנסיה מופרכת. סביר יותר כי חוסכים כיום יקבלו קצבה חודשית בגובה 50% משכרם האחרון לכל היותר. החישוב מסתמך על הנחת ריבית קבועה - ריבית שוק של 4% (3.74% לאחר הפחתת דמי הניהול). כאן, בפעם הראשונה, קרנות הפנסיה מסתבכות עם הבטחה לא ריאלית וגירעונית. כיום ריבית השוק היא 2.8% לכל היותר. גיא רולניק: כולם מדברים על בנזין, אף אחד לא מדבר על פנסיה: כאשר הריבית אפסית לא תהיה לנו אף פעם פנסיה. כולם מדחיקים ומתעלמים.

אלפי שאולי: נפגעת? נפצעת? פנה לעורך דין. בית המשפט חוסם את "המרכז למימוש זכויות רפואיות". בית המשפט המחוזי בירושלים קבע אתמול (ג') כי "המרכז למימוש זכויות רפואיות" בראשות לבנת פורן, לא ימשיך לפרסם עצמו כמסייע לזכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות, פרט לסיוע טכני במילוי טפסים. מעתה אזרחים שיזדקקו לממש את זכויותיהם הרפואיות, בשל תאונה או פגיעה כלשהי, יהיו חייבים לעשות זאת על ידי עורך דין. פניה לעורך דין במקום למרכז למימוש זכויות רפואיות, פותחת בפני הפונה אופציה נוספת של פניה לבית משפט. בנוסף, פניה לעורך דין פותחת בפני הנפגע אופציה נוספת - פניה לבית הדין לעבודה.

מירב קריסטל: אושר, מי שיחסוך חשמל בקיץ הקרוב יזכה להנחה במחיר של 10% עד 20%. חייבים להירשם מראש. מי שחוסך 15%-30% מצריכת החשמל שלו בקיץ הנוכחי, לעומת הקיץ שעבר, מרוויח הנחה בגובה 10%-20%. הרישום להסדר יעשה באמצעות אתר האינטרנט של חברת החשמל. כדי להפחית את צריכת החשמל מומלץ לקבוע את הטמפרטורה במזגן הביתי ל-25 מעלות, לאטום את החלל הביתי ולהפחית השימוש במכשירים זוללי חשמל כמייבש כביסה, דוד חשמל, ומדיחי כלים.

יהודה שרוני: ידע כלכלי יוביל לחירות פיננסית. המחוקקים צריכים להירגע ולהפסיק להתנהג כאפוטרופוס הכללי. דברי שטייניץ: ”ישראל מחויבת ליצור חינוך לאוריינות פיננסית כדי לעזור לציבור לקבל החלטות מושכלות בנושאים החשובים בכלכלה”. מילים כדורבנות. אבל, בשנת תשע”ב לא יהיה לנו חינוך פיננסי. נקווה שזה יקרה בפסח תשע”ג. מונחים כמו גירעונות אקטואריים ‏(יש גירעונות אחרים?‏), קופה משלמת ‏(יש קופה שלא משלמת?‏) או תשואה אישית לעמית ‏(ומהי תשואה לא אישית?‏) מצביעים על עומק אניגמטיות הנושא. מי שיודע להשוות את דמי הניהול שהוא משלם לאלה שמשלם השכן ממול יודע להתמקח. התערבות הרגולציה באמצעות קיצוץ של מחצית מדמי הניהול - נחסכת עבור לקוח כזה. הידע הפיננסי והכלכלי הוא כלי הנשק האולטימטיבי המבטיח את היציאה מעבדות לחירות כלכלית פיננסית.

ספרד: הספרדים מפונים מהדירות - ונאבקים יחד בבנקים. הוותיקים ב"פלטפורמה לקורבנות משכנתא" אומרים כי החדשים ככל הנראה יאבדו את ביתם, אך באותה הנשימה מסיפים כי הם מספקים ייעוץ משפטי ופסיכולוגי לאנשים שמוכנים לעבור מהבית בתמורה לויתור על שארית ההלוואה. חברי הפלטפורמה מתכנסים פעם בשבוע או ניגשים יחד לבנקים כדי להגיש בקשות לוויתור על החוב שלהם. פינויי דירות, המתרחשים בקצב של כ-200 ליום, הפכו לסמל של המשבר הכלכלי בן החמש השנים בספרד, שהחל בקריסת שוק הדיור והבנייה והוביל לפיטורים של מיליונים. אך הפלטפורמה הצליחה להשהות עשרות הליכים בששת חודשים האחרונים, באמצעות הפגנות מחוץ לבתים מעוקלים ועל ידי סיוע במשא ומתן של בעלי הבתים מול הבנקים שלהם. מספר הפינויים של ספרדים שלא מצליחים לשלם את המשכנתא שלהם הכפיל את עצמו מאז 2008, על רקע הנסיקה של שיעור האבטלה במדינה ל-23%.

בשורה אחת:
אביטל להב: חידה בלשית: איך קפץ שיעור האבטלה בלמ"ס ל 6.5%? נראה שנתגלו כיסי אבטלה לא ידועים במדידה החדשה
מעכשיו בבתי הספר: איך חוסכים בחשמל? תכנית לימודים "אנרגיה בראש אחר".
מבצע סילוק חובות ב HOT: יוותרו על שליש מהחוב, ויוותרו על הריבית וההצמדה לחייבים.
בנק ירושלים החל למכור פיקדונות בסניפי רשת רמי לוי. סניף ראשון ברמת גן.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio