רותי שרון - 08/11/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
08/11/09

היטל הבצורת: האם חייבים לשלם או שמותר בינתיים לחכות? התשובה: חייבים, מומלץ "לשלם עם מחאה". ח"כ רונית תירוש קוראת לאזרחים לנקוט פעולות מחאה ולעשות הכול כדי לעכב את תשלום המס עד שיצליחו הפעולות הפרלמנטריות לביטולו. חשבונות המים המנופחים נחתו בתיבות הדואר. כשמדובר בחשבונות הגבוהים במאות אחוזים מחשבונות מים קודמים, אין פלא שכל פנייה לעירייה או לתאגיד המים כרוכה בהמתנה של חצי שעה. כך למשל נדרשת משפחה בת 5 נפשות ממודיעין לשלם כ-845 שקל, מתוכם קרוב ל-400 שקל מוגדרים "היטל בצורת". לשם השוואה, עמד החשבון הקודם של אותה משפחה על 310 שקל בלבד. נראה כי מבחינה חוקית כרגע אין מנוס לאזרחים אלא לשלם, אבל. מומלץ לשלם "תחת מחאה": המשמעות היא לשלם, ובמקביל לשלוח לרשות המקומית צילום של החשבון המשולם ולצרף אליו מכתב שהתשלום בוצע "תחת מחאה" ואין בתשלום משום הודאה בנכונותו. אם יבוטל ההיטל יהיו הרשויות חייבות להשיב לאזרחים את הכספים ששולמו עבורו. בהיטל בצורת מחוייב מי שצורך מים מעבר לרף מינימלי של 16 מ"ק מים לחודש. דייר יחיד, שותפים או משפחה, שצורכים כולם יחד פחות מ-16 מ"ק מים לחודש - לא ישלמו את ההיטל.

גלובס בודק: האם כדאי לעבור בנק? התשובה: ההצעות של בנק איגוד ומזרחי-טפחות - מעניינות ! על רקע מלחמת הקמפיינים למעבר בנק, כדאי לשים לב במיוחד למספר דברים: ראשית, בכל בנק ובנק נקבע רף המשכורת שיש להעביר כדי לזכות במלוא ההטבות. שנית, קהלים מסוימים זוכים להטבות משמעותיות אחרות שאינן מפורטות כאן: כך למשל מורים (בבנק מסד ובבנק דיסקונט), עובדי מדינה (בבנק יהב ובבנק דיסקונט) וכמובן סטודנטים בבנקים השונים. לקוח המשתייך לאחד הקהלים האלה צריך לבדוק בנפרד את ההטבות הכרוכות בסטטוס המיוחד לו. שלישית, בהשוואה בין הבנקים השונים כדאי קודם כל למקד את הצרכים החשובים ביותר ללקוח, ובהתאם להם להשוות את התנאים: אחרת ההשוואה עשויה להתגלות כמבלבלת במיוחד, שכן כל בנק מתמקד בהטבות ספציפיות מסוג אחר.

טיסה ללונדון ב: 470 ש"ח עד 800 ש"ח. איזיג'ט מקרבת את לונדון לתל-אביב. בעתיד מתוכנן: מילאנו, פריז וז'נבה.
אז עד כמה הטיסות זולות יותר? תמחור כרטיסי הטיסה של איזי ג’ט מתבסס על עיקרון מרכזי: ככל שמזמינים מוקדם יותר, המחיר נמוך יותר - ולעתים הוא מגיע למחצית מעלות הטיסה ללונדון בחברות אחרות. איזי ג’ט מבטיחים אמנם מחירים נמוכים, אך מחיר הכרטיס כולל אך ורק את המושב ואינו כולל את כל מה שהנוסעים התרגלו לקבל בחברות תעופה רגילות. נגה ניר נאמן מעניקה את הטיפים הבאים: מומלץ לקחת את המטען ביד. על כל שליחת מזוודה תיאלצו להיפרד מ-140 שקלים נוספים. בנוסף, חשוב לדעת כי אין על מטוסים אלה דבר שנקרא מקומות שמורים, ותצטרכו לשלם 50 שקלים נוספים אם תרצו לעלות ראשונים. המושבים במטוס צפופים מאוד, והיו שכינו זאת "אוטובוס מעופף". לבסוף, שימו לב: חלק מהטיסות יוצאות מהמסוף הישן - טרמינל 1, ולא מהחדש. ולא, בטיסה לא תקבלו סרט או מוזיקה !

ספר חדש מסעיר את אמריקה: הקמצנות נפלאה, ולא רק בימי משבר In Cheap We Trust (תודה על השיתוף: אריק נופים).  המחברת לורן וובר, עיתונאית כלכלית ודור שני לקמצנים. אביה של לורן, פרופסור לכלכלה במקצועו, פשוט היה - איך לומר במילים יפות - קמצן. "הוא לימד אותי, למשל, שזה לא נורא אם לא מאוד נוח לך לפעמים ושזה בסדר לא לקבל כל מה שאתה רוצה". לוובר (39) יש עשרות סיפורים על הקמצנות של אבא שלה: איך הוא היה מאותת עם היד מחוץ לחלון כדי לא לבזבז את הווינקרים של המכונית, איך שניהם חיכו שעתיים בשדה תעופה במרוקו לתחילת תנועת הרכבות כדי לא להוציא כסף על מונית, איך אמה איימה לקחת את הילדים למלון כי קר מדי בבית - וכך גרמה לאב, בצעד תקדימי, להגביר את החימום (מלון היה עולה יותר). "הוא תורם הרבה כסף לצדקה, הוא שלח אותי ואת האחים שלי לקולג'ים יקרים. הוא ייתן כסף להומלסים או לכל מי שזקוק". את רוב הארוחות שלה היא מבשלת בבית - בעיקר על בסיס שעועית ועדשים - ובאתר שלה היא ממליצה לגולשים לא לקנות את ספרה החדש אלא לשאול אותו מהספרייה. אני לא אומרת שכולם צריכים לחיות כמוני - זה יהיה רע לכלכלה, אני חוסכת בערך רבע מההכנסה שלי כשיש לי הכנסה, ועכשיו אין לי. בכל זאת, אנחנו צריכים איזון. כשאני רואה אנשים גרים בבית ענק או נוסעים בהאמר זה נראה לי מאוד אנוכי, כאילו אתה משתמש ביותר מדי ממשאבי העולם לעצמך.

תקלת מחשב בשנת 2003, מחקה ללקוחות מנורה כ-30 מיליון שקל. הנפגעים: מי שפדו פוליסות משתתפות ברווחים. במהלך ביקורת פנימית של מנורה התברר כי תקלת מחשב גרמה לטעויות חישוביות (ככל הנראה בחישוב ריבית) בכל הקשור לפוליסות המשתתפות ברווחים של מנורה (ביטוח מנהלים). עקב תקלת המחשב, שאירעה ככל הנראה ב-2003, נגרעו כמה אלפי שקלים מכל אחת מהפוליסות המשתתפות ברווחים. על-פי ההערכה הנוכחית של החברה הסכום הכולל שנגרע מהעמיתים הוא כ-20 מיליון שקל. בימים אלה בוחנת החברה כיצד להחזיר את הכסף למבוטחים. הבעיה מתמקדת בעיקר בפוליסות שנפדו עוד לפני שהתגלתה התקלה.

בשורה אחת:
15 אלף סטודנטים המועסקים במגזר הציבורי - יקבלו תוספות שכר, והפרשות לפנסיה - כחלק מהסכם קיבוצי.
הצעת חוק של ח"כ שטרית: הורים יוכלו להגביל את גובה החשבון החודשי הסלולרי של ילדיהם.
חדש בפועלים: שירות סיוע טלפוני צמוד לשימוש באתר האינטרנט של הבנק.
מועדון צרכנות חדש members 
, של רו"ח ועו"ד: הטבות לפותחים חשבון בבנק אוצר החייל.

   

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

 

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio