רותי שרון - 09/09/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
09/09/12


TheMarker: הישראלים שחיים למען המשכנתא. הישראלים מקבלים הלוואות של 60%-75% מערך הבית. "אני רואה סביבי בעבודה רבים שלוקחים משכנתאות כדי לקנות דירות ב-1.4-1.5 מיליון שקל. הם מביאים הון עצמי של 400-500 אלף שקל וזה משאיר אותם עם משכנתא של מיליון שקל". המשמעות היא היא החזר חודשי של כ-5,000 שקל ל-20 שנה. כל עלייה של 0.5% בריבית במשק משמעותה התייקרות של כ-10% בהחזר. ב-20 השנים האחרונות המדד עלה בכ-200%, בזמן שתוספות יוקר לשכר הישראלים הן אירוע המתרחש לעתים נדירות. "אתה לא חוסך כלום. חי בדיוק כל הזמן. אחרי שהיא תיגמר אולי נוכל להתחיל לחסוך לילדים". מצב הקיצון הזה עלול להביא לכך שכל סטייה בפרמטרים הפיננסיים שעל בסיסם נבנית בועת המשכנתאות הנוכחית - עלייה בריבית, עלייה במדד, ירידה במצב המשק ועליית שיעור האבטלה - עשויה להביא אותנו לגל של חוסר יכולת לעמוד בהחזרי המשכנתאות שנלקחו כדי לסבסד את עליית מחירי הנדל"ן המטאורית.

גיא רולניק: הדור האבוד הבא: בועה לא חייבת לבוא לידי ביטוי בעלייה מהירה במחירים ולאחר מכן נפילה והפסדי עתק למלווים שמממנים את המערכת הפיננסית. יש סוגים נוספים של בועות, כאלה שאינן מתפוצצות יום אחד בבורסה או בשוק - אלא מסרטנות והורסות בהדרגה ציבור גדול של אנשים. בעוד כמה שנים יחיה בישראל דור שלם המשועבד במשך עשרות שנים לדירה שקנה. בוקר אחד, עוד שלוש, חמש ועשר שנים, נתעורר ונגלה סביבנו מאות אלפי ישראלים שמשועבדים למשכנתאות שנוגסות כל חודש ביס כה גדול בהכנסתם הפנויה - עד שאין להם שום סיכוי לקיים רמת חיים ואיכות חיים סבירות.

שאול אמסטרדמסקי ומיקי פלד: האוצר מחפש דרך להגבלת ביטוחי הבריאות הפרטיים. חוק ההסדרים ל 2013? מטיוטת עבודה של משרד האוצר ומשרד הבריאות עולה שיש כוונה לבטל האפשרות הניתנת לחברות הביטוח לפצות את החולים על אי־הפעלת הפוליסה הפרטית. הביטוחים הפרטיים מציעים לחולים לפצות אותם, במקום להפעיל את הפוליסה. החולים מקבלים פיצוי, ופונים לביטוח המשלים כדי לבצע את הניתוח. כלומר, החולים מפעילים את הביטוח המשלים, וההוצאות של קופות החולים גבוהות.

שאול אמסטרדמסקי: נתוני השכר של הביטוח הלאומי: כך איבדנו עוד 6 שנים מהחיים. 6 שנים לטובת המשכנתה. אף שחלה עלייה בשכר ביישובים שהכי זקוקים לה, היא לא מדביקה את הזינוק במחירי הדיור בישראל. אם בשנת 2000 העובד התל אביבי היה זקוק רק ל־11 שנות עבודה רצופות בשביל לרכוש דירת 4 חדרים, הרי שב־2010 הוא כבר היה צריך להקדיש לעניין 17 שנה. בירושלים מ־10 ל־17. בחיפה, אגב, מספר השנים שדרושות לקניית דירת 4 חדרים בעיר היה ונשאר 7 גם בשנת 2000 וגם ב־2010.

דובי בן גדליהו: זה הזמן לקנות מכונית: מלחמת המחירים והמבצעים בעיצומם. בימים הקרובים יקיימו לא פחות מ-11 מותגי רכב שונים בישראל "אירועי מכירות מיוחדים", לא כולל עוד שלל מבצעים, שמתמקדים בדגם בודד. ברובם מדובר על הנחות ישירות של בין 7% ל-15% מהמחירים. מנקודת מבטו של צרכן הרכב הפוטנציאלי, אירועי המכירות וההנחות האגרסיביות שנלוות אליהם אמורים להיות ברכה. הצרכנים הישראליים המתוחכמים מודעים לשיטת מבצעי המכירות ודוחים את רכישותיהם למועדי האירועים. הגל הנוכחי הוא חלק מטרנד שיווקי מתמשך, שאותו ניתן לכנות "התמכרות למבצעי מכירות". השנה בעיית המלאים גדולה במיוחד בחלק מהסוכנויות, בשל ציפיות מכירות אופטימיות מדי בתחילת השנה והקטנה יזומה של רכישות חברות הליסינג.

רן רימון: למה אנחנו מדלגים בין מקומות עבודה? הסיבות להחלפת מקום עבודה שונות: חלקן טובות, כמו אתגרים חדשים, קידום, ניסיון לשדרג את השכר, וחלקן קצת פחות - פיטורים, שינויים במצב המשק, או סתם שעמום. שיעור התחלופה הממוצע של עורכי הדין, עומד על 2.9 שנים. ואצל צעירים עוד פחות על 1.4 שנים. יועצי תיקים: "בדרך כלל אחרי שלוש שנים היועצים מחפשים מקום עבודה חדש כדי לשפר את תנאי התעסוקה שלהם. שוק העבודה מושפע מגאות ושפל בשוק ההון, ובתקופות רעות יש פיטורים. אבל מי שיתמיד ויסומן ככוכב בתחום - יעשה הרבה מאוד כסף". "אנו מזהים מגמה בולטת בעיקר בקרב אנשי השיווק הצעירים, אך גם בענף השיווק בכללותו, של תחלופה מהירה של מקומות עבודה ושאיפה להתקדם לתפקידים בכירים עוד בשלב מוקדם יחסית בקריירה".


מורן רייכמן: בנק הפועלים משיק את Cash Back: מועדון הלקוחות הגדול בישראל אליו יצורפו ללא תשלום כל לקוחות הבנק שמחזיקים כרטיסי ישראכרט, אמריקן אקספרס ומאסטרקארד. הלקוחות ייהנו מהחזרי מזומן של עד 10%, בקניות בבתי עסק שהצטרפו למיזם, כאשר גובה ההנחה הממוצעת יעמוד על 5%. בסוף כל חודש, יסוכמו ההנחות שהצטברו במשך החודש, ויופקדו לחשבון הבנק. בכך מקים הבנק את מועדון הלקוחות הגדול בישראל, שיקיף כ-1.3 מיליון לקוחות.

בשורה אחת:
הלמ"ס: השכר הממוצע במשק עלה ל 9447 ש"ח, בחודש יוני 2012.
משלמים יותר על מזון אורגני? לא בטוח שזה יותר בריא
בקרוב: משרד האנרגיה יסבסד החלפת 45 אלף מזגנים ישנים בחדשים
בזק ופלאפון משיקות: חבילת סלולר, אינטרנט וטלפון ב 239 ש"ח. משתלם ? לא בטוח

mobile 012  מרחיבה את נפח הגלישה בכל חבילות התקשורת
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio