רותי שרון - 10/07/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10/07/11

עורך הלקט: איציק ירחי


רונית הראל: איך צולחים כלכלית את חופשת הקיץ ותקציב הבילויים של בני הנוער ? סקר שנערך בקרב הורים לילדים בני 14-18, מגלה כי במהלך השנה מוציאים הורים בממוצע 650 שקל בחודש על הבילויים של ילדיהם - ואילו בחודשי הקיץ מזנק סכום זה ב-60%, והם נדרשים לתוספת חודשית ממוצעת של כמעט 400 שקל לילד. כ-40% מההורים מדווחים כי הוצאותיהם גדלות בתקופה זו ב-500-1,000 שקל;  "נראה כי בני הנוער אינם מקבלים חינוך לניהול תקציבי". "רוב ההורים מצהירים שהם נותנים לילדים כסף מזומן לפי דרישה או צורך, ואינם מחנכים אותם לעשות שימוש מושכל בתקציב מוגדר ונתון מראש". "צריך לעודד אותם לעבוד ולסייע להם למצוא עבודה". "כהורים, אנחנו צריכים להיות שם עבורם, לשאול על הבוס ועל הקולגות, לדבר איתם על חוקי העבודה ולדאוג לכך שישלמו להם". לצד הגדלת התקציב באמצעות עבודה, אש מציע לשמוע מהילד מהם הצרכים שלו, לסכם את הצרכים האמיתיים מתוך היכרות איתו ועם הסביבה שבה הוא פועל, ולתקצב אותם. תקציב הבילויים של של אורי: 1,100 ש"ח. התקציב של עומר 1,500 ש"ח. ועוד.

אפרת אהרוני: משום מה הציבור מתעלם. רכישת מכשיר סלולרי ממשווק פרטי יכולה לחסוך עד 2,000 ש"ח. רבים עדיין לא יודעים על קיומו ולא הפנימו את השלכות התיקון שמאפשר לנו לרכוש מכשיר בחברה אחת ולהמשיך לקבל עליו את מלוא הזיכויים והשירותים במעבר לחברה אחרת. "לקוחות רבים אינם מודעים לתקנה, ולכן אינם יודעים שמגיע להם החזר". אם רכשתם מכשיר באופן פרטי, והוא משווק בחברת הסלולר שאליה אתם מצטרפים, מגיע לכם החזר כאילו רכשתם את המכשיר בחברה. הווה אומר החזר גבוה יותר ממה ששילמתם על המכשיר. לעיתים רבות גם גובה ההחזר שניתן נמוך מההחזר האמיתי שמגיע ללקוח. כאן צריך להתעקש. חייבים לשמור את חשבונית הקנייה של המכשיר. בימים האחרונים נפל דבר. בין שאר הסרת חסמי מעבר, החליט משרד התקשורת בתחילת השנה גם על ליברליזציה בתחום יבוא טלפוניים סלולריים, במטרה להגביר את התחרות בתחום זה.

מירב קריסטל: מסלול עוקף פיקוח: מוסיפים סידן, מעלים מחיר. מחירי המוצרים בפיקוח זולים משמעותית. אתם רוצים לקנות מוצרים שמחיריהם בפיקוח, כי הם זולים יותר. אך ב
מקרה הטוב הם ממוקמים בערבוביה מבלבלת לצד מוצרים שדומים להם מאוד, ויקרים מהם פי כמה. במקרה הרע, הנפוץ יותר, הם מוסתרים הרחק מתחת למוצרים היקרים יותר. ומי שקשה לו להתכופף? ישלם יותר. הרבה יותר. המחלבות מייצרות מיני חלב מועשר ובזכות מילת הקסם "מועשר" או "משקה חלב", הן מאמירות את המחירים. אותו הדין תקף לביצים "מועשרות" שתופסות נפח מדף רב, אך עולות פי 3 מביצים שבפיקוח. המוצרים הדומים למוצרים שבפיקוח מתהדרים בכוח משיכה נוסף: אחיזת עיניים של בריאות. אין ספק שמזון בריא יותר עולה יותר בישראל. כי ככה זה, רק לעשירים מגיע להיות בריאים.

אילנה קוריאל: חולמים על משק חקלאי בזול? תעברו לנגב. 3 יישובים בנגב מציעים נחלאות, וקולטים משפחות. הישובים קדש ברנע, באר מילכה וכמהין קולטים בימים אלה משפחות חדשות ומציעים מגרשים של בין דונם ל-2.5 דונם לבנייה ועד 70 דונם נוספים לשימוש חקלאי, ללא תשלום כלל או תמורת תשלום דמי הפיתוח בלבד.
קדש ברנע - 2.5 דונם לבנייה ושטח חקלאי, עם אפשרות לצימרים: מושב קדש ברנע, הגדול מבין ישובי פתחת ניצנה. בקרוב תיכנס לתוקף תב"ע חדשה למושב, המתירה בנייה של שלוש יחידות דיור על השטח המיועד לבנייה, בנוסף לשלוש יחידות אירוח (צימרים). באר מילכה - דונם לבנייה ו-70 דונם חקלאיים תמורת דמי פיתוח. במסגרת ההתחייבות לבנייה, כל מתיישב נדרש להפקיד 120,000 שקל שיוחזרו אליו במהלך בניית שלד הבית. כמהין - דונם לבנייה ואופציה לשטח חקלאי ללא תשלום. התב"ע של המושב נמצאת כיום בתהליך שינוי המיועד להגדיל את שטחי המגרשים לבנייה.

רן רימון: שמירת הריון - המדריך לזכויות שלך לא אחת, נשים בהריון מגיעות אל הרופא שלהן ואומרות שהן "לא מסוגלות לעבוד יותר". הרופא בטוב ליבו ממלא עבורן אישור לשמירת הריון. לעיתים, לאחר מספר חודשים מופתעות לא מעט מהנשים לגלות כי תביעתן לגמלת שמירת הריון נדחתה ע"י המוסד לביטוח לאומי. הבעיה, אם כן, היא המילים אישור רפואי, אולם אותן נשים מגלות בשלב מאוחר ש
לא די בכך שיש בידיהן אישור רפואי בכתב של רופא הנשים, אלא יש לבחון האם מדובר חלילה במצב רפואי אשר מסכן את האם ו/או את העובר. ישנם שורה של תנאים בחוק בהם האישה צריכה לעמוד. תקופת השמירה הראשונה לא תפחת מ-30 ימים רצופים. חלק גדול מהתביעות למשל בשל כאבי גב או ראש נדחה בטענה כי לא מדובר במצב רפואי אשר נבע מההריון אלא במצב תחלואי אשר היה קיים קודם לכן. מי ששכרה לפני שמירת ההריון היה מאוד גבוה, ויש ברשותה מספר רב של ימי מחלה צבורים, ייתכן שמבחינה כלכלית כדאי לה לשקול לנצל את ימי המחלה המגיעים לה מהמעביד.

רותם סלע: דמי אבטלה לעצמאיים - לא מה שחשבתם. מדובר במעין קרן השתלמות. בתחילת השבוע אישרה הממשלה תשלום דמי אבטלה לעצמאים.
מדובר בהפקדה לקרן דמי האבטלה לעצמאים תוכר להם כהוצאה מוכרת ולא כהכנסה החייבת במס, וכן הוצאת הכספים בעת היציאה לאבטלה תהיה פטורה ממס. תקרת ההפקדה לקרן תותאם לתקרת פיצויי הפיטורין הפטורים ממס, הניתנת כיום לשכירים ועומדת על 11,650 שקל בשנה. עצמאים שיבקשו למשוך את הכספים המצויים בקרן יהיו אך ורק מי שחדלו לעסוק במשלח ידם ומסרו הודעה בדבר סגירת העסק. "מומלץ לעצמאים לנצל את החקיקה החדשה של האוצר ולהפקיד עוד נתח מכספיהם בגוף חיסכון המעניק להם הטבות מס כה משמעותיות". "בכל מקרה, גם אם עסקיכם יעלו יפה ולא תצטרכו להשתמש בכסף, הרי שהוא יעמוד לרשותכם לאחר הפרישה". יש לציין כי העצמאים יידרשו ל-6 שנים כדי למלא את הקרנות שלהם בסכום המקסימלי הנדרש להבטחת כיסוי מרבי של 6 חודשים, כך שרשת הביטחון לא נפרשת החל מ"מחר", אלא רק מתחילה להיטוות.

בשורה אחת:
1600 עובדים יגויסו ב-2011 לעבוד במפעל החדש של אינטל בקריית גת.
סודה סטרים תקים מיפעל בדרום, בצומת להבים ב 2013. המיפעל יעסיק כ-1000 עובדים.

Car2Go תרחיב את ההיצע, ותציב מכוניות להשכרה לפי שעה בתחנות רכבת נוספות.רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio