רותי שרון - 12/04/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12/04/09

מירב ארלוזורוב קוראת לזנוח את הטייקונים, ולהשקיע בעוסקים הקטנים - כדי לשפר את הכלכלה. בישראל, מתברר, מעדיפים להתווכח אם יש מקום כי הגברת כהן מחדרה תחלץ עם כספי המסים שלה את אנשי העסקים העשירים במשק, בשעה שאיש אינו בוחן את האפשרות כי הגברת כהן תסייע עם הכסף שלה לעצמה - משמע, תחלץ את העסק הקטן שלה ושל שכנותיה. עובדה, מאז 2003 מפעילה מדינת ישראל את קרן הסיוע לעסקים קטנים. בקרן השקיעה המדינה 100 מיליון שקל מכספה, המופקדים בבנקים כפיקדון נושא ריבית חסרת סיכון. את 100 מיליון השקלים הגדילו הבנקים פי 5.25, כך שסך הכל הושקעו בקרן לעסקים קטנים 625 מיליון שקל.

סקר: 43% מבכירי הנדלניסטים סבורים שמחירי הדירות במרכז הארץ ירדו ב-10%-20% ב-2009. רק לפני 6 חודשים העריכו בכירי הנדל"ן כי מחירי השכירות למגורים בתל אביב יעלו, אך כעת מתברר כי הבינו את עומק המשבר ו-64% סבורים כי בשנה הקרובה שכר הדירה למגורים בתל אביב ירד עד 15%. משתתפי הסקר סבורים כי מחירי הדירות ישובו ויעלו  ב-2010, 47% סבורים כי הם יעלו במחצית השנייה של 2010.

החל מ 1/5/09: מה צריך מעסיק כדי להיות מואשם בעבירה פלילית ? לא לנהל פנקס שעות עבודה. המהפיכה הגדולה של התיקון, היא
העברת נטל ההוכחה בבית הדין לעבודה מהתובע (העובד החלש) אל המעסיק. לפיכך, מעסיקים חייבים לנהל פנקס שעות עבודה כדי להגן על עצמם. אחרת לא יוכלו להוכיח טענותיהם במקרה של תביעה בבית דין לעבודה. יותר מזה, הפסד בתביעה פירושו עבירה פלילית, עם כל המשמעויות הנלוות. הבעיה העיקרית היא: שכר גלובלי, ל"משרות אמון". לפי התיקון הקיים, גם הם חייבים לדווח שעות - אולם שלי יחימוביץ תיזום, ככל הנראה, הקלה למשרות אמון - עבור מי ששכרו גבוה משמעותית.
 
ראיון עם אמנון מדר, מנכ"ל בית מניב: הטאבו נגד משכנתא הפוכה - ישתנה במשך הזמן. קצת סבלנות. "המשכנתא ההפוכה" מאפשרת לקשישים, לקבל כסף מזומן עבור מישכון של הבית. הקשיש מקבל סכום חד פעמי גבוה, המאפשר לו לממן הוצאות או לממש יעדים ללא מקורות הכנסה חלופיים. ואילו הנכס שבבעלותו, עובר לרשות הבנק עם עם חייו. אמנון מדר: "אני מניח שיש מקרים של עימותים בין אחים, או בין הורים לילדים, שאומרים: מה, אני אוותר על הירושה?... מקרה נפוץ נוסף הוא דווקא ילדים של קשישים, שצריכים כסף ולא יכולים לבקש מהוריהם, או רוצים לעזור להורים ולא יכולים. וכאן יש התלבטות - כי הם בעצם מקצצים בירושה".
 
שירותי טלפוניה VOIP זולים במיוחד, או אפילו בחינם. וכמו תמיד, חסכון פירושו קצת להתאמץ, וקצת לדעת. הדגש כיום הוא על שיחות מוזלות - חגיגת הממש-חינם כבר מאחורינו. בעבר היה צורך בחיבורים מיוחדים או בשימוש במחשב בתור טלפון, אבל כיום יש כבר מגוון שירותים המאפשרים לקיים שיחות מוזלות מאוד מכל מקום אפילו באמצעות הסלולרי. את סקייפ, כולם כבר מכירים. אבל, היא היתה רק הסנונית. כדאי להכיר ולשנן: גיזמו, פרינג, ג'ג'ה (הבחירה שלי..), סקוקו, ספיקו (שאני לא ממליץ), פוקטוק - בחינם ! וזו כמובן רשימה חלקית.
 
האם יגיע אלינו מס חדש ? היטל בצורת: שימוש במים הופך להיות עסק יקר. רשות המים הציגה את המגבלות החדשות על ענף הגינון. עיקרן: ייבוש מדשאות פרטיות, קביעת שעות השקייה וימי השקיה למדשאות ציבוריות ועסקיות וקביעת מכסה קצובה לכל רשות מקומית להשקיית אתרי נוף עירוניים. מהלכים אלה נוספים לאיסור שכבר הוטל על שתילת דשא חדש, ולייקור הניכר של תעריפי המים לגינון. עוד כוללת התוכנית "היטל בצורת": ייקור המים הנצרכים בתעריף ג', תעריף צריכת יתר ביתית החל מעבר למכסה חודשית של 15 קוב למונה, מ-7.8 שקלים לקוב כיום - לכ-28 שקל. עם זאת, ייקור התעריף כרוך בתיקון חקיקה, ובשל כך שוקלים ברשות המים ובאוצר לשלבו בחוק ההסדרים למשק.
 
הפתעות באמריקה, בעקבות המשבר הכלכלי: זונחים את הדולר, מחדשים את הבהלה לזהב, ממחזרים משכנתא. קהילות זונחות את השימוש בדולר, ועוברות לשטרות חלופיים של דולר מקומי (בשוויי של 95 סנט). אפילו הבנקים המקומיים מכבדים את השטרות. בחודשים האחרונים חלה עלייה דרמטית במספרם של האנשים העוסקים בחיפוש אחר זהב באדמתה של קליפורניה. נכון לתחילת אפריל, מספרם של מחפשי הזהב כבר מגיע ל-24,583 מחפשים וכורים חובבים. רבים  מהמצטרפים החדשים הם מפוטרים מתעשיית ההיי טק ומתעשיית הקולנוע באולפני הוליווד. השבוע גיליתי שיש לי מתחרה חדש, שגם הוא מאיץ בקוראיו לרוץ ולמחזר את המשכנתא שלהם: ברק אובמה קורא לאמריקאים לרוץ ולמחזר את המשכנתא !

בשורה אחת:
שיעור האבטלה חוצה את רף 7.5%.  21 אלף תביעות חדשות במרץ.  70% יותר מהשנה שעברה.
380 עיתונאים פורשים מרשות השידור, עם 230% פיצויי פיטורין.
ולסיום ... רוצו למחזר משכנתא: למשל, המבצע למורים בבנק הבינלאומי: ריבית קבועה צמודת-מדד של 3.15% ל-20 שנים, 2.75% ל-15 שנים, 2.1% ל 10 שנים. הריביות האלה לא יחזרו.

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio