רותי שרון - 12/06/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12/06/11

עורך הלקט: איציק ירחי

The Marker: תמורת מיליון ש"ח - גם אתם תוכלו להפוך לחברי קיבוץ. 210 קיבוצים קולטים חברים ומשפחות, ולא להרחבה.נראה כי הקיבוץ המתחדש, זה שנערכת בו הפרטה לצד ערבות הדדית, הוא רעיון שקוסם יותר ויותר - לא רק לבני המשק שחוזרים הביתה, אלא גם לצעירים עירונים המחפשים איכות חיים וקהילה. חלק מהקיבוצים זכאים להטבות מס ומענקי פיתוח קרקעות בחינם, ואלה שיקולים כלכליים שעשויים להשפיע על ההחלטה. מידע על הרחבות אפשר למצוא בקלות באינטרנט באתרי מועצות אזוריות, באתר של המשרד לפיתוח הנגב והגליל ובאתרים של היזמים שבונים ומשווקים את הפרויקטים. כיום רוב הקליטה החדשה מתבצעת בתוך השטח של הקיבוץ במודל של חברות מלאה באגודה השיתופית של הקיבוץ. במתכונת זו, התושבים החדשים נעשים חברי קיבוץ שווי זכויות מן המניין, בדומה לחברים הוותיקים. יש עלויות חודשיות קבועות למגורים בקיבוץ - מסי קהילה של 350-700 שקל בחודש. עם זאת, יש הנחות לחברי קיבוץ בבתי הספר ובמסגרות חינוכיות אחרות. ניתן לקבל משכנתא למימון הרכישה, והבנק משעבד את הנכס כמו בל מקרה אחר. ההצטרפות לקיבוץ לא מתאימה לכל אחד. מי שקנאי לפרטיותו ולא אוהב אורח חיים חברתי אינטנסיבי עלול לחוש אי נוחות. הילדים כבר לא ישנים בחדר הילדים, אבל מתקיימת פעילות התנדבותית בערבי תרבות, בחגים, לילות שמירה וכד'. בכתבה ראיונות עם משפחות שעשו את המעבר.


ד"ר רחל שיינין: מתי נכון כלכלת להחליף מכונית ? אחרי 3 שנים ? או אחרי 13 שנה ? תלוי אם רוצים חופשה שנתית בעל אמצעים לא יסתפק בדרך כלל במכונית חדשה שמחירה עשוי להסתכם גם במאות אלפי שקלים. אחרים מאידך יעמידו את ההתרגשות, ההנאה והפינוק שבקניית מכונית חדשה מול ויתור, למשל, על חופשה מפנקת (כל שנה). טעות נפוצה היא שירידת ערך המכונית אינה נחשבת בפועל כהוצאה.
המכונית מורידה 10%-15% מערכה לשנה בממוצע. אחזקה של מכונית בת 6-4 שנים חסכונית יותר במרכיב של ירידת הערך בששת אלפים שקל לשנה בהשוואה להחזקה במכונית חדשה. מרכיב עלות נוסף, נסתר מהעין, הוא "הריבית האלטרנטיבית". בבחירה לקנות מכונית ולא להשקיע אנחנו מוותרים למעשה על תוספת הכנסה זו. ירידת הערך ("הפחת") פלוס הריבית האלטרנטיבית - נקראים מחיר ההון. במכוניות חדשות מחיר ההון הוא 55% מעלות השימוש. דלק למשל, רק 20%. עם 6000 ש"ח בשנה - אפשר לנסוע לחופשה משפחתית - כל שנה.

מירב קריסטל: ועדת השרים אישרה: בשנה הקרובה הממיר הדיגיטלי יורחב ל-18 ערוצים ללא דמי מנוי ועדת השרים אישרה את הרחבת שידורי עידן פלוס (DDT) מחמישה ל-18 ערוצים, בשנה הקרובה, כך שייכללו בו גם ערוצי HD 
וגם ערוצי רדיו. משרד האוצר לא הצליח להכניס לחוק את האפשרות להוסיף לחבילת הערוצים "ערוצי פרימיום" בתשלום.
הצעת החוק תעבור לקריאה ראשונה בכנסת, ולדיונים בועדת הכלכלה לקראת הכנה לקריאה שנייה ושלישית. ערוצי הספורט הילדים והבידור ייכנסו לממיר רק בעוד כשנתיים. ממשרד התקשורת נמסר כי ערוצי הרדיו האזורי והארצי והערוץ הייעודי בשפה הערבית יופצו באמצעות המערך, באופן מיידי, מהמועד שבו יבוצעו תיקוני החקיקה בעניין זה; אך שידורי הטלוויזיה הלימודית יופצו באמצעות המערך בכפוף לתנאים מסוימים.

אפרת אהרוני: מי האירגונים שיחלצו לעזרתכם, במקרה של סיוע רפואי ? 43% מכלל הציבור חוששים שלא יוכלו לממן שירותים רפואיים שאינם כלולים בסל הבריאות, ו-13% מהציבור נאלצו לוותר על רכישת תרופות מרשם בשל מחירן. פרויקט "לתת בריאות", אחד מני רבים שפועל כיום על-ידי ארגון הסיוע ההומניטרי "לתת", מסייע במימון רכישת תרופות הנכללות בסל הבריאות עבור מעוטי יכולת שהינם חולים כרוניים. "הקרן הישראלית למימון תרופות" היא פרויקט הדגל של עמותת "יחד בתקווה". מטרתה לעזור ולתמוך ככל יכולתה בחולים אשר זקוקים לתרופות שאינם בסל הבריאות.
קרן "לחיות" מסייעת למימון תרופות לחולי סרטן ושאינן בסל הבריאות, הפועלת תחת קורת-הגג של ארגון "רפאנו". הקרן מעניקה לחולים הנזקקים לתרופה יקרה הלוואה ארוכת-טווח ללא ריבית. ארגון "חברים לרפואה" פועל מאז 2003: ב-5 השנים האחרונות הוא מקשר בין השאר ישירות בין חולים הזקוקים לתרופות מצילות חיים ובין המחזיקים בתרופות כאלה שלא לצורך (עקב הבראת החולה או פטירתו). קרן ישעי - מרפא לחיים הוא ארגון וולנטרי ללא מטרות רווח המסייע לאנשים חולים ובעלי מוגבלויות בתחומים שונים, כגון תמיכה כספית ברכישת תרופות שאינם בסל הבריאות ומימון ניתוחים מורכבים ומצילים חיים. עמותת רפואה ושמחה פועלת באמצעות מתנדבים מאז 2004 במטרה להיטיב עם חולים, מוגבלים ונזקקים - בין השאר על-ידי סיוע במימון תרופות לחולים ובחלוקת מזון למשפחות חולים ונזקקים. ארגונים נוספים מסייעים בהשאלת ציוד.

לירון סיני: דיעה: לצערי חתונות הפכו כבר מזמן לאירוע שהכסף הוא השחקן המרכזי בו, ולא החתן והכלה אני מצטערת, אין לי כסף לבוא לחתונה שלכם. זה לא שאני לא רוצה לשמוח בשמחתכם, אבל התקציב שלי לא מאפשר לי, ואתם לא באמת תקבלו אותי בחיוך אם אני אביא במתנה מצעים במקום צ'ק שמן שיכסה את המנה שלי בשולחן. קשה לבוא בטענות אל הזוג המאושר, שרק מתיישר לפי גישה תרבותית שהלכה והתחזקה בארץ בשנים האחרונות, לפיה חתונה היא קודם כל מופע אקסטרווגנטי בו הזוג והוריו מפגינים שהם יכולים לעשות הכול יותר נוצץ ויותר גדול.
השאלה כמה הוציאו על שמלת הקצפת והזיקוקים היא החשובה להרבה זוגות ואורחים, ונוטים לייחס לה יחס ישיר לגודל ההתרגשות שהאירוע עורר. אירוע יותר יקר, הוא אירוע יותר מרשים, ובאופן דומה, אורח שלא משלם מספיק, הוא אורח לא באמת רצוי. כבר קרה שסירבתי להגיע, בגלל מצב כלכלי, אך לא הייתי מסוגלת להסביר את הסיבה האמיתית והמצאתי תירוץ כזה או אחר. בתגובה, נאלצתי לדעת שפגעתי וגרמתי אכזבה לזוג, לעיתים ברמה של נזק בלתי הפיך לקשר בינינו. מבחינתם, גרמתי להם לעלבון צורב וחסר אכפתיות כשדחיתי את הזמנתם. מבחינתי, לא העזתי להראות את פניי באירוע שאיני יכול להרשות לעצמי. לא כל החתונות הן כאלה, ויש לקוות שתחול בקרוב מגמת שינוי.

בשורה אחת:
30% ירידה ברכישת דירות להשקעה, ברבעון הראשון של 2011.
כנראה בגלל שינוי התקנות במס שבח.
הלמ"ס: עליה של 505 ש"ח, בשכר הממוצע במרץ. השכר הממוצע במשק: 8996 ש"ח.
גם זוגלובק
תעלה מחירים בשיעור של 3.9% בחודש יולי. בכך היא מצטרפת לרוב חברות המזון שהעלו מחירים.
אושר בועדת השרים: גמלאי צה"ל יוכלו לעבוד בהוראה, מבלי לאבד שליש מהגמלא.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

 
דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio