רותי שרון - 12/08/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12/08/12


שאול אמסטרדמסקי: סקר על הישראלים: חיים בהקפה, מתקשים לחסוך, שוקעים בחובות. ל־50% מהישראלים אין חסכונות מלבד קרן הפנסיה, ל־30% יש מינוס קבוע בבנק, ל־70% אין חסכונות מההורים ו־50% לא מצליחים לחסוך לילדים שלהם עצמם. ואם זה לא מספיק, אז 55% מהאנשים שלא מצליחים לחסוך גם נמצאים בחובות באופן קבוע. כל זה לא מפריע ל־61% מהישראלים לקחת משכנתא לקניית דירה. מי שחוסך אז 39% בפקדונות בבנקים, 27% דרך קרן השתלמות, 24% משאירים יתרה בעו"ש. רק 9% משקיעים בקרנות נאנמות, מניות, או שוק ההון. קרוב ל־30% העידו שהם מצליחים לחסוך יותר מ־1,000 שקל מדי חודש. סכום החיסכון החודשי גדל עם הגיל: כמעט שני שלישים מבני 65 ומעלה מצליחים לחסוך יותר מ־1,000 שקל בחודש. ככל שרמת ההכנסה של הנשאלים עולה, כך המינוס שלהם עמוק יותר. 72% ממי שהכנסתו מעל הממוצע נמצא במינוס של יותר מ 5,000 ש"ח.בקרב אלה שמצליחים לחסוך לילדיהם, 60% חוסכים עד 300 שקל בחודש בלבד. מחצית מלוקחי המשכנתאות ענו כי השיגו את ההון הראשוני לרכישת הדירה באמצעות חסכונות אישיים שלהם.

רחלי בינדמן: בקרוב: חברת ביטוח לא תוכל לתת הנחת פרמיה למעסיק על אובדן כושר עבודה. המפקח על הביטוח פרופ' עודד שריג צפוי לפרסם בחודש הקרוב טיוטה שתאסור על חברות הביטוח להציע למעסיקים הנחה בביטוח אובדן כושר עבודה שהן רוכשות עבור העובדים שלהן בתמורה לניהול החסכונות הפנסיוניים של העובדים. מטרת המהלך לפתור את הניגוד שבין האינטרס הכלכלי של המעסיק שמעוניין בביטוח זול, לבין אינטרס העובדים שמעוניינים בניהול פנסיוני זול. אמנם העובדים רשאים לבחור בכל חברת ביטוח לצורך החיסכון הפנסיוני, אך בפועל רוב העובדים בוחרים בחברות שמציע להם המעסיק, בשל היתרון לגודל שלו. אלא שבדרך לבחירת הזוכה במכרז עומד פוטנציאל ניגוד עניינים שיכול לגרום למעסיק להעדיף את טובתו שלו על פני טובת עובדיו. המעסיק מעוניין לשלם פחות פרמיה לאובדן כושר, ואילו העובד מעוניין בדמי ניהול הנמוכים ביותר.

שאול אמסטרדמסקי: איך הציבור יחזיר חוב של מיליארדים? החוב הממוצע למשק ישראלי גדל ב-50%. כל מי שהציע לי לקנות ממנו רכב - הסוכנויות של היבואנים, חברות הליסינג, אפילו מגרשי המכוניות המשומשות - הציע מימון של עד 100% משווי הרכב החדש. כאילו האשראי הזה מגיע בלי מחיר. טירוף האשראי הזה לא עוצר בתחום הרכב, כמובן. מי שזקוק לכסף, הרבה כסף, ומהר, יגלה שדי בקלות הוא יכול לפי הפרסומים לגייס כמה עשרות אלפי שקלים מהבנקים או מחברות כרטיסי האשראי, בלי מאמצים מיוחדים. הציבור בישראל נמצא במינוס כרוני בחשבון העו"ש ולוקח משכנתאות בהיקפי שיא כדי לקנות דירות. לאן שאנחנו לא הולכים דוחפים לנו אשראי, פריסה לאינספור תשלומים והלוואות שלא ידענו שאנחנו צריכים.40% מהתוצר המקומי, 373 מיליארד ש"ח - הוא החוב של משקי הבית. משנת 2000 גדל היקף החובות של משקי הבית ב־96%. עיקר החובות של משקי הבית מקורם בשוק המשכנתאות: 272 מיליארד. במשך שנים, התרבות המערבית מעודדת לצרוך עוד ועוד באמצעות אשראי זול, מתוך מחשבה שמה שמכסה את החובות האלה הוא עלייה מתמדת בערך הבתים והדירות, שאמורה להימשך לנצח. רק שהנצח הגיע מוקדם מהמתוכנן.

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג: בדרך לבית הספר: מלחמת המותגים מגיעה לכיס של הורים. המותגים שיקרים במאות אחוזים הם גם העדכניים והפופולריים ביותר בקרב הילדים. "הילדים שלי לא מוכנים לוותר השנה על מוצרי ניקי ובוב ספוג, ומספרים שלכל הילדים בכיתה יש, אז גם הם רוצים". הורים נוספים מספרים כי הילדים לא מוכנים לשמוע על החלפת מוצר ממותג של דמות פופולרית במוצרים לא ממותגים - בעיקר כשמדובר בתיק-גב, יומן או קלמר, בשאר המוצרים קל יותר להחליף. ההוצאה הממוצעת בקניית ציוד לתלמיד בית ספר יסודי מוערכת ב-370-450 שקל, ולתלמיד תיכון - ב-490-650 שקל. טווח המחירים של מוצרים מסוימים עשוי להשתנות משמעותית בין חנות לחנות. גילינו פערי מחירים גדולים, שהגיעו ל-250% ואף יותר עבור מוצר דומה. חיפוש באתרים כמו איביי, דיל אקסטרים או טייני דיל, מאפשר למצוא מוצרים מסוימים במחירים נמוכים ביותר. אמנם לא מדובר במוצרים זהים לאלה שנמכרים בישראל, אבל כל המותגים הפופולריים מוצעים ברשת בווריאציות שונות.

יהודה שרוני: מכתב ששיגר בנק לאומי ללקוחותיו בנוגע למסגרת האשראי עורר סערה. הבנק ישלח מכתב הבהרה נוסף. בנק לאומי שיגר אתמול למאות אלפי לקוחותיו מכתב יוצא דופן שגרר מחלקם תגובות נזעמות. מנוסח המכתב עולה שמסגרת האשראי שאושרה ללקוחות לא תעמוד לרשותם אוטומטית. הבנק ציין שאם למשל בשנה שקדמה לניצול מסגרת האשראי הופקדו בחשבון 2,000 שקל (כולל משכורות שנכנסו לחשבון), אסור שניצול המסגרת יעלה על סכום זה, גם אם ההיקף הכולל של המסגרת גבוה יותר. המכתב הלא שגרתי גרר תגובות נזעמות מצד חלק מהלקוחות. הם תהו באיזה פיקדונות מדובר, כיצד ניתן לשנות באופן חד-צדדי את נוסח הסכם המסגרת, ואם כספי המשכורת נחשבים לחלק מפיקדונות אלה. גם חלק מעובדי בנק ישראל קיבלו את המכתבים, נלחצו וביקשו הבהרות.


אילנית חיות: איפה מוכרים אופנה טרנדית ב-30 שקל? נסו בחנות TwenySix בקניון הזהב בראשון לציון. מרבית מותגי האופנה הגדולים הולכים ומתחזקים בעוד הקטנים והבינוניים הולכים ונחבטים. הנהירה ההמונית שלה זוכה חנות האופנה TwentySix היא סימן נוסף לכיוון אליו הולך שוק האופנה - כיוון שבו המחיר משחק תפקיד מכריע. בינתיים מדובר בחנות אחת, וגם אם היא מושכת אליה קונים רבים, ההשפעה שלה על השוק מוגבלת. אך למרות זאת TwentySix מסמנת את התרחבותה של תופעת ההליכה למחיר עם המותגים הבינלאומיים, לשוק האופנה המקומי. החנות מציעה אופנה טרנדית לנשים במחירים נמוכים במיוחד. רוב החולצות נמכרות במחיר של 40 שקל, מכנסיים קצרים ב-30-50 שקל, חצאיות ב-20 שקל, וג'ינסים במחיר של 70-90 שקל. החנות מציעה גם אקססורייז והלבשה תחתונה במחירים אטרקטיביים במיוחד, כמו כיסוי לאייפון ב-15 שקל וארנק ב-20 שקל.


בשורה אחת:
בנק ישראל: תחזית: הריבית הנוכחית 2.25% תשאר קבועה עד סוף 2013. ההאטה צפויה להימשך.
נכנס לתוקף: תרמת יותר מ-180 שקל? תקבל זיכוי במס ישירות בתלוש המשכורת
בקרוב: ניתן יהיה לעבור בין קופות חולים מבלי לאבד הזכויות בביטוח הסיעודי
איתן אבריאל: החיים העגומים בריבית אפס: 5 שנים של עולם עם ריבית אפס. פגיעה אנושה בפנסיה של כולנו.
אושר בועדה: מקבלי הבטחת הכנסה יוכלו להחזיק רכב פרטי
חברות האינטרנט יחוייבו להציע ללקוחות שירות סינון תכנים בחינם

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio