רותי שרון - 13/02/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13/02/2011

עורך הלקט: 
איציק ירחי

תוצאות מסיבת העיתונאים: הגזרים והארנבים שנתניהו שלף. כל השאלות והתשובות. השביתה במשק מתרחקת. נתניהו הודיע על הורדה של המיסוי על הדלק, על שינוי בחישוב של תעריפי המים, על הוזלת הנסיעה בתחבורה הציבורית ועל אישור ההסכם להעלאת שכר המינימום. תבוטל ההעלאה האחרונה מה-1 בינואר של מס הבלו על הדלק. כלומר, הפחתה של מחיר הבנזין ב-23 אגורות. מבלי לפרט, הודיעו שתגדל מכסת הצריכה למים, כך שיותר אנשים יוכלו ליהנות מתעריף מוזל. ומצד שני, ייקור תעריף המים של הרף העליון.
לפי הודעת נתניהו ושטייניץ, יירד מחירם של כרטיסי חופשי חודשי בכל הארץ ב-10 אחוז, ומחירי התחבורה הציבורית בפריפריה ירדו גם הם ב 10 אחוז. (שאלה: מי יודע איפה נמצאת פריפריה ??!)סכסוך העבודה איננו מבוטל. מטה המאבק - החליט להיכנס למצא ומתן אינטנסיבי עם נציגי משרד האוצר במטרה להגיע להסכם בעניין ביטול שורה של התייקרויות במשק ובעניין אופן העלאת שכר המינימום. אך משמעות הצעדים היא סבירות נמוכה לשביתה במשק.

אילנה קוריאל: "חיים במינוס, אנו בקריסה". מעמד הביניים מדבר אלי סגרון ואשתו רונית, בני 41 תושבי דימונה, הורים ל-3 ילדים. מרוויחים 16,000 ש"ח לחודש. "הפחד שלי", אומר אלי, "הוא שאם ימשיכו עליות המחירים, הדלק, העלייה במחירי המזון ועוד, לא אוכל להמשיך". "חוגים הפכו להיות מותרות. מבחינה כלכלית זה קשה. אנחנו עוברים תקופה לא קלה ועוברים על החשבונות וחושבים במה לחתוך". לסמדר כהן, בת 44, ובעלה קובי 2 ילדים בצבא, ו-2 בבית ספר. מרוויחים 14,500 ש"ח. "על הילדים בבית הספר אני משלמת משהו כמו 7,000 שקל בשנה. מזמן קשה לי". "פעם הייתי ממלאת עגלה ב-500 שקל. היום, אותה קניה, אני עושה ב-900. על חוגים אין מה לדבר".

תני גולדשטיין: מחירי הדלק מטריפים את נוסעי האוטובוס. 
ניסים: "אוטו זה בור בלי תחתית: ביטוח, תשלומים, תיקונים, הוצאות, הוצאות, הוצאות. אחר כך הדלק עלה, אז בסוף מכרנו גם את האוטו המשותף. מזל שהילדים גרים קרוב אליי, אחרת לא הייתי רואה אותם". לשלום, שמגיע מדי יום לעבודה בתל-אביב, יש מכונית פרטית, אבל מאז שמחיר הדלק חצה את רף ה-6 שקל לליטר הוא מגיע בתחבורה ציבורית: "האוטובוסים מאריכים לי את הדרך מחצי שעה לשעתיים לכל כיוון", הוא מתלונן, "
חצי שעה בתוך אשדוד עד לרכבת, חצי שעה ברכבת עצמה ועוד חצי שעה באוטובוס בתל אביב, ועוד זמן להחלפות, ולקנות כרטיסים, ולחכות פה ולחכות שם, הלכו שעתיים". כ-54% מהעובדים ובעלי העסקים בישראל מגיעים מדי יום לעבודה ברכבם הפרטי, ורק כ-18% מגיעים באוטובוס, כ-9% בהסעה מאורגנת, כ-6% ברכבת, כ-1.5% במונית, 1% באופניים ו-11% ברגל.

איתן אבריאל: צריך לקחת החלטה ניהולית: לא להיות עני. 
מהי ההחלטה הניהולית החשובה ביותר של החיים שלכם? לכאורה מדובר בהחלטה באיזו קריירה לבחור. רבים מתחילים בבחירת תחום עיסוק, לומדים אותו באוניברסיטה ומתחילים עבודה באותו “מקצוע”. אבל גישה זו שגויה; קריירה היא תרגיל לזמן ארוך מאוד, והדרך הנכונה לתכנן אותה היא באמצעות קביעה מראש של היעד הסופי שאליו מבקשים להגיע. אחרים אינם מתחילים לנהל את הקריירה בבחירת מקצוע, אבל יודעים מה המטרה: "מה שאני רוצה זה להיות עשיר”. עשיר - זו המטרה, והקריירה היא הדרך להגיע אליה.
יש דווקא הגיון כלכלי בהחלטה הניהולית להיות עשיר. ראשית, היא קובעת יעד שסביבו אפשר לתכנן אסטרטגיה ברורה וטקטיקה מפורטת. חשוב מזאת, גם אם מי שבחר להיות עשיר לא רואה זאת כך, מדובר ביעד רציונלי ושמרני. כוונתו לומר שהוא רוצה להיות יותר עשיר מהשכנים שלו, או מקבוצת ההתייחסות שלו. 16% מהעשירים ירשו את הכסף, 47% הם יזמים –שפשוט פתחו עסק. 23% מהמיליונרים צברו הון באמצעות קבלת שכר כמנהלי חברות גדולות או כבעלי מקצועות מבוקשים.

זיו קיטרו: תכירו את נתק
. האתר שינתק אתכם מחברות התקשורת. העלות 1 ש"ח בלבד - למשלוח פקס הניתוק. הושק האתר שיחסוך לכם לדבר עם אנשי שירות, מבלי לחכות שיחזרו אליכם משימור לקוחות, ובלי לבזבז את הזמן שלכם בעצבים מיותרים. האתר מגייס את החוק לצדכם:
הוא שולח הודעת ניתוק מחייבת לספקיות השירות. לאחר מכן, או שינתקו אתכם, או שיהיו חייבים לכם לא מעט כסף. כמה כסף? ובכן, עד עשרת אלפים שקל ללא הוכחת נזק. ע"פ החוק, החברה מחוייבת לנתק את הצרכן תוך שלושה ימי עסקים. והודעת פקס מספיקה. אבל רוב הצרכנים לא מודעים לחוק הזה. בעולם של אימיילים ותקשורת לווינית, אין פקסים, ולכן הלקוח מתקשה להודיע על הניתוק. נתק מאפשרת לכם לשלוח פקס באופן משפטי ומתועד. איך לא חשבו על זה קודם.

גלובס מחקרים: סיפור פרישתכם: כיצד לקרוא נכון את פרישתכם שלכם לפנסיה. (תודה על השיתוף: אורן אוהב ציון) זוהי הסקירה השנתית המיוחדת של גלובס מחקרים, מעודכנת לינואר 2011. סקירת זו מנתחת את ענף החיסכון לטווח ארוך, או החיסכון הפנסיוני, בישראל בשלהי 2010 .
המטרה היא להבין טוב יותר איך השפיעו, ועוד ישפיעו, השינויים המבניים אשר יזם אגף שוק ההון במשרד האוצר בשנים האחרונות על מבנה הענף, ציבור החוסכים, היצרנים הפנסיוניים, המכשירים הפנסיוניים, מערכי הייעוץ וההפצה ומודל המס.

גיל אורלי: מתחתנים ? העשור הראשון ייקבע את גורלכם הכלכלי לכל חייכם. אתם צריכים להחליט. 
החשוב ביותר הוא בראש ובראשונה לדבר על כסף ולערוך תיאום ציפיות זוגי בכל מה שקשור לנושא זה: לגבש חזון כלכלי משותף, לקבוע סדר עדיפויות. ההחלטות שהזוג הצעיר מקבל לגבי
החתונה, מסמלות במקרים רבים את השקפת העולם הכלכלית שלהם: מי שבחר להתעלם מהעובדה שהחתונה לא תואמת את המצב הכלכלי, הוא בדרך כלל גם אותו אדם שיחליט "לקפוץ מעל הפופיק". בקהילת השומרונים, למשל, הזוג לא מקבל את האישור להתחתן עד שאין להם מספיק כסף לרכוש בית. התוצאה היא חינוך לחיסכון - לזוג הצעיר ולהוריהם, וגם תמריץ לחסוך. והתוצאה אצל השומרונים לא חיים על אוברדראפט. השתדלו להתאמץ ולנצל את התקופה לפני הבאת הילדים לחיסכון מרבי וליצירת רזרבות כלכליות, וקבלו בהבנה ובאהבה את העובדה שתצטרכו להוריד את רמת החיים באופן מהותי בשנים הראשונות לחיי הילד (עד גן חובה), בהן ההוצאות הן הגבוהות ביותר. הזהרו מהלוואות !

רינה רוזנברג: כך תחסכו בהוצאות על הדלק. תחבורה ציבורית. שכירת מכונית לפי ימים. הסבה לגז. העליות הבלתי פוסקות בתעריפי הדלק גורמות ללא מעט אנשים לנסות לחסוך בהוצאה הכבדה. האפשרות הקונבנציונלית יותר להפחתת מחיר הדלק היא כמובן שימוש בתחבורה ציבורית. בנסיעות קצרות (עד 15 ק"מ) עלות הדלק של האופנוע היא הנמוכה ביותר, אך אם מתייחסים למכלול ההוצאות, כולל הוצאות קבועות כמו ביטוח ורישיון, אז מחוץ לתל אביב הנסיעה ברכבת או באוטובוס היא הזולה ביותר. למי מכם שלא זקוק למכונית ברמה יומיומית, ישתלם לבדוק אפשרויות לשכירת רכב. שכירת מכונית יונדאי גטס, לדוגמה, ליממה שלמה באמצע השבוע תעלה כ-140 שקל בנסיעה של עד 250 ק"מ.
 
שקל.

בשורה אחת:

הלמ"ס:
סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן יועלה מ-20.7% ל- 25%, כתוצאה מעליית מחירי הדיור.
הממשלה אישרה: ה-
DTT (עידן פלוס) יורחב ל-16 ערוצים בתוך שנתיים.
מדרגת מס רכישה
(
פטור ממס) עלתה והיא תתחיל רק ב 1350 אלף ש"ח.
בעבודה:
האוצר מתכנן רפורמה בהטבות המס לחסכון בפנסיה. ייתכן שהטבת המס תפרש שנים קדימה.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio