רותי שרון - 13/03/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13/03/11

עורך הלקט: איציק ירחי

אפרת אהרוני: המועצה לצרכנות יוצאת בקמפיין "עושים חשבון לחשבון". משיקה אתר מדריך מיוחד לקריאת חשבונות סקר: כמחצית מהצרכנים לא קוראים את החשבונות שלהם. ומחיר העצלות: כמיליארד שקלים כל שנה. לכבוד יום הצרכן הבינלאומי מחרתיים ב 15 במרץ, הושק אתר מיוחד. באתר המועצה נבנה מדריך לקריאת חשבונות, בו מקבל הגולש מידע מקיף על החשבונות אותם הוא משלם - באתר חשבונות של 3 חברות הסלולר, חשמל, גז, ארנונה מים, כבלים ולוויין - כשבעתיד יתווספו גם חשבונות נוספים. ב"שיטוט" עם העכבר על פני כל חשבונית מקבלים פרשנות והסבר לכל אחד מהסעיפים המוצגים בה. עוד מופיעים במדריך טיפים לצרכן, תלונות נפוצות בתחום והיבטים חוקיים של הנושא. "עם פרסום המדריך באתר המועצה, לא ניתן יהיה יותר להסתתר מאחורי הנימוק שהחשבון לא מובן". הקמפיין כולל מודעות בעיתונות המודפסת, באנרים באינטרנט ופעילות נרחבת במדיה החברתית.

נועה אורון: 4 תחפושות שמכינים בבית - בלי חור בכיס. כולל וידיאו מצולם - להכנה קלה ופשוטה 
רשתות השיווק והצעצועים חוגגות, וקניית התחפושת (כולל כל התוספות) ממריאה ללא פחות מ-100 שקל, וזה עוד בלי משלוח המנות. יש הורים שינסו לחסוך את ההוצאה ולמחזר תחפושת משומשת (מהאחים או מבני הדודים), זאת כמובן בתקווה שהילדים יסכימו לעיסקת החבילה.
המרוויחים האמיתיים הם ההורים היצירתיים - אלה שישקיעו לא רק בעיצוב, אלא גם במקוריות, ואולי אף יהפכו זאת להזדמנות לבילוי זמן איכות עם הילדים. בכ 4 תחפושות: איש הלגו, איש הפח, נסיכת המוזיקה, סוכריה על מקל.

הלמ"ס: לקט נתונים על נשים. הכנסה ממוצעת לשכירה 6280 ש"ח, לעומת 9526 ש"ח לגבר שכיר. 
גיל ממוצע לנישואין ראשונים 24.7. נשים יולדות לראשונה בגיל 27 בממוצע. גיל ממוצע לגירושין 38. תוחלת החיים לנשים 83.5, ולגברים 79.7. 13% מהנשים מעשנות. 19% עוסקות בפעילות גופנית. 92% מהנשים שכירות.
הכנסה ממוצעת לשכירה אישה היא 6280 ש"ח, לעומת 9526 ש"ח לשכיר גבר (גברים עובדים יותר שעות בממוצע). 30% מהנשים העובדות חשות שאינן מקדישות מספיק זמן לילדים. ו-35% חשות שאינן מקדישות מספיק זמן לבן זוגם. 84% חושבים ששני בני הזוג צריכים לתרום לפרנסת המשפחה. 70% חושבים שהילדים הקטנים נפגעים מעבודת האישה.  

אביעד גליקמן: גיל הפרישה לנשים לא יעלה ל-64, אוטומטית. אבל, הוקמה ועדה שתבחן, ותמליץ עד סוף חודש יוני התיקון החדש קובע שעד שלא תשלים הוועדה את עבודתה והמלצותיה לא יועלה גיל הפרישה, והוא ימשיך לעמוד על 62 שנים. בעקבות התיקון לחוק, נחפזו במשרד האוצר להקים את הוועדה שאמורה להגיש את מסקנותיה לשר עד ה-30 ביוני ולא הוקמה עד היום. בראש הוועדה יעמוד הממונה על התקציבים באוצר, ד"ר אודי ניסן, והיא כוללת שורה של אנשי אקדמיה, מחקר, ממשלה, ונציגי המעסיקים הגדולים במשק. בין חברי הועדה נמנים הגב' קרנית פלוג, ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל; פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' איתן ששינסקי מהאוניברסיטה העברית ופרופ' אפרים צדקה מאוניברסיטת תל אביב, גב' ורד סוויד, מנכ"ל הרשות לקידום מעמד האישה; גב' אסתר דומיניסיני, מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי. דיון ציבורי רחב בנושא צפוי להתקיים בועדת הכספים של הכנסת לקראת סוף השנה, עם הגשת ההמלצות.

יאיר חסון: "אין פיתרון קסם לדיור, הרפורמה לא אפקטיבית". "התוכנית לא תורגש כמעט במרכז הארץ" 
"הרפורמה אינה רעה, אבל היא רק לא תהיה אפקטיבית במיוחד. לדעתי, התוכנית לא תורגש כמעט במרכז הארץ, אלא דווקא ברשויות מקומיות חלשות בפריפריה". הקצב המהיר ביותר של שינוי תוכנית בניין עיר (תב"ע) הוא תוך כשמונה חודשים עד שנה, שזה יחסית מהר, ורק אחר כך יינתנו היתרי בנייה. הבנייה עצמה תימשך כשנה-שנתיים, כך ש
במסלול המהיר ביותר נראה מבנים עומדים אולי תוך שנתיים מתחילת הרפורמה. "לאחר אישור התוכניות צריך לתת שירותים ותשתיות כמו ביוב מים, בתי ספר, וועדות מחוזיות לא יכולות לטפל בזה. לכן, אם רשויות מקומיות יתנגדו בצורה קשה, יהיה קשה לכפות עליהן, ושוב אנו חוזרים להערכה לפיה רשויות חזקות במרכז צפויות להאט מאד את הקצב".

רותי לוי: יד שנייה מתצוגה: כך תקנו מקרר וטלוויזיה ב-40% הנחה עם מינימום דאגות 
בהרצליה משתרעים 2,500 מ"ר של אאוטלט מסוג אחר לגמרי - של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה. 80% מהמוצרים הנמכרים באאוטלט הזה, של רשת אולסייל, מגיעים מעודפי מלאי ומתצוגות, ומתומחרים בהנחות של עד 50%. שוק האאוטלטים בתחום החשמל והאלקטרוניקה מתפתח והולך. טרקלין חשמל וא.ל.מ מפעילות סניפים מסוימים בפורמט אאוטלט, וגם יבואנים כמו ניופאן וקריסטל. רשתות כמו בסט ביי וביג אלקטריק מקצות חלקים מהחנויות למוצרים הניתנים לרכישה במחיר מוזל. מוצרי עודפים נחלקים לשתי קטגוריות עיקריות: דגמים ישנים שיצאו מהמגוון ושל מוצרים מתצוגות. מוצר מתצוגה יכול להיות כזה שהוצג בחנות, או מוצר שנפגע במהלך הובלה או כזה שהוחזר על ידי לקוחות. אילו מוצרים כדאי לחפש בחנויות העודפים? ה
קטגוריה האהודה, ואולי גם המומלצת יותר, היא זו של המוצרים הלבנים: מכונות כביסה, מייבשים, מקררים ומדיחי כלים. נדיר יותר שלקוח יחזיר מוצר כזה לאחר רכישה.

אפרת אהרוני: תעשיית הייעוץ להורים עם תינוקות בעלי נדודי שינה פורחת. מדובר בייעוץ של עד 2000 ש"ח שנתו הלא שקטה של תינוקם היא מקור לסבל רב וללילות ארוכים ולבנים להורים הצעירים. סביב המצוקה הזו התפתחה בשנים האחרונות תעשייה שלמה - הגובה מהורים אלפי שקלים עבור השקט המיוחל.  בסביבות גיל 5 חודשים-חצי שנה אמורה להתייצב שנתו של תינוק ממוצע. בפועל, "בין שליש לרבע מהילדים בכלל יסבלו מבעיית שינה כלשהי". "רוב ההורים היום הם הורים עובדים, שמוכנים לשלם לא מעט כסף כדי לישון כמו שצריך בלילה". אלטרנטיבה נוספת, כזו שפורחת בזמן האחרון, היא פנייה ליועצות שינה; 3 גופים שונים מכשירים כיום יועצות כאלה, כשרבות מהן מגיעות מרקע של הנחיה במכון אדלר (שאינו עוסק ספציפית בתחום), ואחרות מכיוונים אחרים. "מדובר בכר פורה לכל חלטורה אפשרית", מסתייג מרקו, "זהו שוק גדול ופרוץ. המחירים יכולים לנסוק ולהגיע גם ל-2,000 שקל עבור אנשים שאינם מומחים.

בשורה אחת:
מצעד עוולות הבנקים: הבנק הוא גוף כלכלי - שלא תמיד מקפיד על קיום החוק והתקנות.
מדריך ללקוח הזהיר.
רשות השידור במהלך מול הכנסת -
לקבלת אישור לחיפוש חייבים במאגרי מידע כגון: מנויי הכבלים, ונתוני מרשם אוכלוסין.
איקיאה תפטר כ-200 עובדים בסניף נתניה
. באיקאה נערכים למצוא מקומות עבודה חלופיים לעובדים שיפוטרו.
פישר משנה דעתו: על
השטרות החדשים יופיעו דיוקנות של משוררים.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio