רותי שרון - 13/05/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13/05/12


שאול אמסטרדמסקי: שם הקוד "המקדם". בפנסיה הוא משתנה לרעה. בביטוח המנהלים.. גם כן, ועם דמי ניהול גבוהים. ככל שהמקדם יהיה גבוה יותר, קצבת הפנסיה החודשית תהיה נמוכה יותר. אחת לשלוש שנים מעדכן משרד האוצר את לוחות התמותה של קרנות הפנסיה, ואיתם מתעדכנים גם המקדמים שהקרנות מצמידות לחוסכים. מי שחתם על ביטוח מנהלים אחרי שנת 2001, "הפנסיה החודשית לא מובטחת גם בביטוחי מנהלים". המקדם המובטח מראש בביטוחי המנהלים מובטח רק בתנאי אחד: שהחוסך יבחר בתוכנית מאוד מסוימת במסלול שבו בן או בת הזוג לא יהיו זכאים לקבל את הפנסיה החודשית במקרה שהחוסך עצמו ימות בתוך 20 שנה, רק אז המקדם מובטח. ביטוחי המנהלים לא מעניקים כלל הוא הגנה מפני שינויים בסביבת הריבית לטווח ארוך. הפנסיה החודשית שלנו מושפעת לא רק מתוחלת החיים אלא גם מהתשואות בשוק ההון. עבור ביטוחי מנהלים החל מ 2007, צץ שיעור ההגדלה. מדובר במעין תוספת שמתלבשת על המקדם, ומגדילה אותו על פי נוסחה קבועה מראש.

רונית הראל: התארגנויות ושיתופי פעולה צרכניים ברשת. חוסך בהוצאות. כדאי לדעת. נעים להכיר. יותר מ-150 איש התקבצו השבוע בנמל תל אביב לשמוע על רכישת מניה בסופרמרקט החברתי "שלנו". בתמורה למניה שאותה ירכשו ב-1,000 שקל, יוכלו להיות שותפים בחנות שמחיריה הוגנים ויחסכו כ-12%-15% מסל הקניות החודשי שלהם. במקום אחר בעיר, בשכונת פלורנטין, התקבצה קבוצה מבעלי המניות של הבר השיתופי הראשון - הבר קיימא. 1,000 השקל שאותם שילמו 90 החברים הפכו אותם לשותפים בבר - עובדה שמקנה להם זכות ליהנות מאלכוהול זול, ובהמשך גם מארוחות, מהופעות ומתערוכות במחירי עלות. ההתלהבות שבה מתקבלות היוזמות הקואופרטיביות האלה, והגידול המהיר בכמות המצטרפים, מדגימים עד כמה הרעיון השיתופי קנה לו אחיזה בעולם הצרכני. ברשת קיימים: אתר לשיתוף מטפלת, קניית מתנות יומהולדת במשותף, ושיתוף חפצים. יוזמה מעניינת שעוד לא עשתה עלייה היא זו של חברת relayrides. החברה מציעה פלטפורמה לשיתוף מכוניות.

אליצפן רוזנברג: מיקי חיימוביץ' תציע: ביטוח חיים ב-20% הנחה. ביטוח ישיר מסתערים על ביטוחי החיים (ריסק). גיל הכניסה המקסימאלי לפוליסה יעמוד על 64, כאשר הפוליסה תכסה מקרי מוות עד גיל 75. תשלום הביטוח לפיצוי של מיליון שקל במקרה מוות, לאדם בן 35 שאינו מעשן יעמוד על 68 שקל לגבר ו-53 שקל לאישה. לאדם מעשן - 106 שקל לגבר ו-79 שקל לאישה. לטענת ביטוח ישיר: "מרבית הציבור נמצא בחסר ביטוחי בביטוח חיים". "הסיבות העיקריות לכשל השוק נובעות מחוסר שקיפות, ממחירים גבוהים עקב עמלות סוכנים, מחוסר יעילות בהפצה והעדר תחרות מספקת".

חברת החשמל: סוף סוף אפשר להירשם במבצע לקיץ: חיסכו - וזכו להנחה. על פי קביעת הרשות, את ההנחה (הזיכוי) יקבל רק לקוח אשר יירשם באתר האינטרנט של החברה החל מתאריך 1.5.2012 ועד 31.5.2012, ושקיבל אישור בדואר אלקטרוני (מייל) / בדואר רגיל על רישומו להסדר. לקוח שאושרה הרשמתו יקבל בדוא"ל עם אישור הרישום את נתוני צריכת החשמל שלו בקיץ 2011 ואת יעדי החיסכון שלו לקיץ 2012. לקוח שיפחית צריכה מ – 15% עד 30% לעומת צריכתו בכל חודש בשנה הקודמת יהיה זכאי להנחה. מי שיפחית 30% לא יקבל שום הנחה. זכאי להצטרף להסדר רק לקוח שרשום במקום הצרכנות שלגביו נערכים החישובים במסגרת ההסדר, לפני ה -  31.5.2011.  כדי להצליח לעמוד ביעד, מומלץ לחסוך בחשמל כבר מהיום, ועד לסוף ספטמבר.

מירב קריסטל: טירוף העגבניות: שרי יותר זולות מעגבניות רגילות. האם מחיר ק"ג עגבניות יגיע ל 16 ש"ח ? משבר עגבניות בסופר: בגלל מחסור, מחירן מטפס כלפי מעלה ל-11-10 שקלים לצרכן והמחיר צפוי להישאר כך או לעלות בשבועיים-שלושה הקרובים. המחיר עדיין לא הרקיע למקסימום, משום שהרשתות הפחיתו את פער התיווך. "עגבניות שרי יותר זולות לצרכן, כי זה מוצר אחר וכרגע, הוא מצוי בשפע". ואכן,מי שרוצה עגבניות זולות יותר, יכול לקנות עגבניות שרי שמחירן המקסימלי לצרכן אמור לעמוד על 7.9-6.9 שקלים לק"ג, מחיר נמוך לעומת עגבניות חממה. "יש לציין שבעקבות עליית מחיר העגבנייה ומחיר המכירה ה'נמוך' של עגבניית השרי במדף מסתמנת עלייה של מחירי השרי". רמי לוי: אנחנו חושבים כרגע לייבא מהולנד.

מירב ארלוזורוב: תכנית: הפנסיונרים יקבלו את החיסכון ויקיימו מכרז על גובה הקצבה. הצעה: להחזיר משיכה הונית בגיל 60. המפקח על הביטוח במשרד האוצר, עודד שריג, עומד לצאת בתוכנית מהפכנית של יצירת שוק לקצבאות פנסיה. היתרון של שוק כזה הוא גם יצירת תחרות על גובה הקצבה שניתן לקבל, וגם במגוון הקצבאות. ניתן בעולם לבחור מסלולי קצבאות שונים, לתקופות זמן שונות, בסכומים שונים, ובבעלות שונה על הכסף. כך, ניתן לבחור קצבה מובטחת עד תום החיים, לבחור קצבה מובטחת לתקופה קצובה (10-20 שנים), לשלב בין המסלולים. המודל המקובל בישראל של קרנות פנסיה בערבות הדדית - כאשר כספו של החוסך שייך לעמיתי קרן הפנסיה (הקבוצה כולה) ולא לחוסך עצמו - לא מקובל בעולם. כך גם לא מקובל המודל של חברות הביטוח בישראל, שבו החוסך מעביר את הכסף לידי חברת הביטוח - והיא מבטיחה לו קצבה לפי מסלולים קבועים.
אחד הרעיונות שנבחנים אצל המפקח על הביטוח הוא מתן אפשרות לחוסכים לפנסיה למשוך פנסיה כמשיכה חד-פעמית (משיכה הונית), לפני גיל הפרישה. האפשרות תינתן רק לחוסכים מבוססים, כאלו שחסכו כבר די כסף לשם קבלת קצבת פנסיה חודשית מינימלית - בגובה שכר המינימום - כפי שמחייב החוק. משמע, האפשרות למשיכה הונית מוקדמת תנתן רק כפנסיה נוספת (רובד שני), מעבר לפנסיה החודשית המינימלית, וזאת בהתאם לדרישות החוק כיום.

בשורה אחת:
שנה מאז חרם הקוטג': 37% מהצרכנים קונים פחות תנובה.
רמי לוי: הגיע ל 52,000 מנויים. הום סלולר: 4,500 מנויים תוך שבועיים.
קיקה נסגרה: קניתם בקיקה ושילמתם מראש? כדאי לכם לשכוח מהכסף

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio