רותי שרון - 13/11/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13/11/2011


איריס ליפשיץ קליגר: חג יקר כל כך: כך תצאו בהנחה למופעי החנוכה. האם אתם באמת רוצים ? המדריך להנחות למופעים. מניסיוננו, לא כדאי לחכות לרגע האחרון בתקווה שהמחירים יירדו, כי רוב הסיכויים שזה לא יקרה. להיפך, מחירם של חלק מהמופעים עולה. בישראכרט, למשל, מציעים כרטיסים למגוון מופעים תמורת 49 שקל ו־290 כוכבים, כך שצריך סטוק גדול של כוכבים כדי לקנות כרטיסים לכל המשפחה (וגם לנצל אותם עד סוף השנה, כי אז תוכנית הכוכבים מתבטלת). לעומת זאת,   ארגון המורים, למשל, מאפשר כמות יפה של עד 5 כרטיסים מוזלים למופעים. באתרי כרטיסים כמו פשבר או RUN ART , כדאי לדעת שחברי האתר מקבלים תעריפים מוזלים, וההצטרפות לא כרוכה בתשלום. גם בקופת בראבו ההצטרפות חינם, אבל את ההטבות של חברי מועדון תוכלו לקבל רק בתנאי שהגעתם לקנייה מינימלית של 1,000 שקל תוך 365 יום. במקרים רבים תחויבו בעמלה של 15 שקל על הקנייה כולה. ויש גם הצגות במחירים צנועים של 60-70 ש"ח, שלחלקן ניתן לקבל מחיר של 35 ש"ח דרך מועדון "בהצדעה" למילואימניקים.

האם האמהות יחרימו את הפסטיגל ? סערה בקבוצות הפייסבוק של פעילוֹת צעדות העגלות: כמה אימהות החליטו להחרים את מופעי חנוכה ובראשם הפסטיגל והקריאה הגיעה עד לכנסת. "אני קוראת להורים לגלות אחריות ולא לשתף פעולה עם המופעים מופקעי המחירים האלה. אני אומרת שיש מספיק אטרקציות חינמיות שלא פחות מהנות וברוב הפעמים איכותיות יותר מהמצרך הנחות שהתרגלנו אליו".

עופר פטרסבורג: מהפך: מחירי דירות יד שנייה צנחו ב-4% מאז חודש יולי. בהוד השרון ירידה של 10%. מחירי הנדל"ן מחקו את כל העליות של 2011. בשבעת החודשים הראשונים של 2011 נהנו בעלי הדירות מעליית מחירים בשיעור של
,5% אולם מהקיץ ועד אוקטובר האחרון, חל שינוי מגמה קיצוני. מחיר דירה ממוצעת בישראל ירד בשיעור של כ.4%- באזור המרכז חלו ירידות גדולות יותר של מחירים בהשוואה ליישובי הפריפריה. המחאה החברתית השפיעה, וגרמה ללקוחות לחשוב פעמיים לפני שהם חותמים על חוזה לדירה ולוקחים משכנתה. גם העובדה שבכלי התקשורת מדברים על מיתון קרב בשל המצב הכלכלי בעולם מוסיפה לאי ודאות אצל רוכשי הדירות. צפויה עלייה בביקוש לדירות בשיעור של 20% בנובמבר. מבדיקת הביקושים בשוק הדיור, צפויה עלייה שאולי היא פונקציה של הבלימה בעליית מחירי הדירות. ״אנשים שישבו עד עכשיו על הגדר מתחילים לחזור לשוק".
מודיעין: אושרה הקמת שכונה של 1,000 דירות.
הוד"ל אישרה תוכנית ל-1,400 יח"ד בכניסה לחיפה.
התחדשות בקטמונים: 3,000 יחידות דיור חדשות ייבנו

רותם סלע: מחלקה חדשה במשרד האוצר לחינוך פיננסי תרחיב את ידע הציבור בנושאי פנסיה, ביטוח ומשכנתאות. שר האוצר: "איש מאתנו לא באמת מבין את תלוש המשכורת שלו וחסר לנו ידע לגבי כלל הנושאים הפיננסיים ובעיקר בנושאי פנסיה, ביטוח, משכנתאות ונושאים נוספים". "אנו חייבים ליצור חינוך לאוריינות פיננסית ולפתח את החינוך הפיננסי כדי לעזור לציבור בישראל לקבל החלטות מושכלות בנושאים אלו.
חינוך פיננסי נהוג בכמה ממדינות המערב והגיע הזמן שמהלך זה יתרחש גם בישראל". האמצעים שהאגף צפוי להשתמש בהם כוללים בתי ספר, אינטרנט, חינוך לבני הנוער וכן תוכניות המיועדות לבני נוער, לזוגות צעירים ולקשישים. האוצר מתכוון להגיש בתוך כמה שבועות הצעה להקמת המחלקה, שתכלול גם תקציבים ותקנים.

תני גולדשטיין: המשבר השקוף: מה עובר על המשק הישראלי? האם אנחנו לקראת מיתון ? יש סימני האטה במשק. תחושות הבטן של בעלי העסקים מתאימה לסטטיסטיקה. מנתוני התאחדות התעשיינים עולה כי הייצוא התעשייתי רשם ברבעון השני והשלישי של 2011 ירידה מצטברת של 6.5% וייצוא ההייטק, שמהווה את רוב הייצוא הישראלי, ירד ב-8%.
"השווקים במערב סטאטיים, לא צומחים. חברות מחכות על הגדר, לא משקיעות, לא מגייסות עובדים וקונות רק את המינימום שהן צריכות. יש כבר כמה שנים מחנק אשראי שמקשה על חברות לגייס כסף, ומשבר החובות מחמיר אותו". הכנסות המדינה ממסים, שירדו בספטמבר ב-2.5%, לראשונה ובחודש אוקטובר המשיכו לרדת ב-2% נוספים. היקף המשיכות בכרטיסי אשראי ירד מאוקטובר עד יולי ב-10%, כלומר, שאנחנו קונים פחות. הצריכה נעצרה גם בתחומים שרחוקים מהפוקוס של המחאה: חנויות המותגים בקניונים פחות מלאות ממה שהיו לפני חצי שנה. "חברות חזרו לפטר". "נכון, הם למדו את הלקח מ-2008 ולא עושים הצגה תקשורתית שרק מאיצה את הפאניקה. לא מפטרים 20 עובדים ביום, אלא 20 בחודש, אבל השורה התחתונה היא שהאנשים הולכים הביתה". "ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ מבושמים וחיים בעולם דמיוני שבו כל העולם קורס ורק כאן הכל ורוד. חבל שהתקשורת והשיח הציבורי 'קונים' את זה. זה נראה שלכולם יש אינטרס להסתיר את הבעיה". "זה די ברור שהצמיחה נחלשת ותמשיך להיחלש".

רותי לוי: התנתקות קלה: החל מהשבוע שעבר הופחתו קנסות היציאה בכל ענף התקשורת ולכל הלקוחות, גם לקיימים. בין היתר בטלוויזיה הרב ערוצית, בספקי אינטרנט, בטלפוניה נייחת ובטלפוניה בינלאומית. לקוחות פרטיים ולקוחות עסקיים המחזיקים בפחות מ-100 קווים ובחשבונית הנמוכה מ-5,000 שקל ויבקשו לסיים את התקשרותם עם כל אחת מחברות התקשורת ישלמו קנס מופחת שיחושב בצורה אחידה בענף: 8% מסכום החשבון החודשי הממוצע כפול מספר החודשים שנותרו לתקופת התחייבות.
מזה כשלושה חודשים החברות משווקות תוכנית ללא קנסות ועם "התחייבות הפוכה", לפיה הלקוח אינו מחויב לחברה אך החברה מחויבת לשמור על תעריף התוכנית ללקוח למשך 18 חודשים.
netek.co.il האתר שיעזור לכם להתנתק מחברת התקשורת בקלות:
אינטרנט, טלוויזיה או סלולר - בלחיצת כפתור, חינם אין כסף. "0% פיתויים, הטרדות, מבצעים, הנחות, שימור לקוחות". מאז שעלה לאוויר בפברואר 2011, בסמוך להפחתת קנסות היציאה בסלולר, נתק הוא אימת חברות התקשורת, ונהפך לפופולרי יותר ויותר.

פרופ' מיכאל גרוב: לא ניתן להצדיק בהיבט של יעילות כלכלית וטובת הצרכן את שיטת 3 השלבים של הסלולר. המודל התלת-שלבי הוא חבילת דקות ללקוח במארז שיווקי מפתה: סכום חודשי קבוע לתשלום, תשלום אפס לבנק דקות, תשלום גבוה לדקות שמעבר. כ- 85% מציבור הלקוחות בישראל כבר נמצאים במודל הזה. שיטה זו מייקרת את התעריפים בממוצע של כ- 20% ויותר.
מבחינה כלכלית, החברות קונות את הדקות של אי-שימוש מהלקוח במחיר אפס ומוכרות אותן חזרה בחודשים אחרים אחרי כן, בדיוק לאותו לקוח – במחיר גבוה. צרכני הסלולר נפגעים ממבנה התעריף הזה משתי סיבות: הם סבורים בטעות שיצרכו בממוצע יותר ממה שהם יצרכו בפועל, ולכן בוחרים בחבילות עם כמות דקות גבוהה מדי. זאת ועוד, גם אם הם היו קולעים במדויק לצריכה הממוצעת (וגם אם היו חבילות שמותאמות לצריכה הממוצעת של כל צרכן), מבנה התעריף פוגע בהם, בגלל השונות הבין-חודשית המאפיינת כמעט כל צרכן וצרכן. מתברר, שבארה"ב 1 מכל 6 אמריקאים חווה "חשבון תקשורת טראומטי". יותר סביר וראוי לבחון את ביטול המודל התלת-שלבי בישראל. זאת, מהסיבה שמדובר במודל אנטי צרכני מובהק ובכשל כלכלי ברור.

בשורה אחת:
עבר בקריאה טרומית: אבות ייצאו לחופשת לידה ע"ח ימי מחלה: 8 ימים לאחר לידת בן ו-7 ימים לבת.
מירב ארלוזורוב על קביעת גיל 62 כגיל יציאה לפנסיה לנשים: "כץ מסייע לנשים להרוס את עצמן".
אלעל חתמה על הסכם עם פרטנר למבצע לעובדים. למשל: 75 ש"ח ל-350 דקות, 400 מיסרונים, ו2.5 גיגה גלישה.
בנק איגוד מציע: 3% ריבית על עו"ש בפלוס. מדובר בהצעה מצוינת.
פרטנר תפטר 500 עובדים, לקראת הגברת התחרות בשוק הסלולר ב 2012.
בניגריה: אב עובד-מדינה רשם את בנו, שטרם נולד, כעובד מדינה מן המניין, שמקבל שכר לפי דירוג אקדמאי.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio