רותי שרון - 14/11/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
14/11/10

עורך הלקט: איציק ירחי

כלכליסט: נפתח חלון לפנסיה: למשוך כספי פיצויים ללא מס, עד יולי 2011. זהירות, משיכת פיצויים, פוגעת בפנסיה! ועדת הכספים מתקנת, לזמן קצר, עיוות בתיקון 3 שנכנס לתוקף בינואר 2008. העיוות הזה גרם לכספי פיצויים שלא נמשכו, להיות מופקדים מחדש בקופת גמל לקצבה, ללא יכולת משיכה בכלל. כלומר, מי שלא משך את הפיצויים - היה פוגש אותם שוב רק בפנסיה ואז היה משלם עליהם מס הכנסה. כאמור, עד יולי 2011, אפשר למשוך את הפיצויים, ולמנוע את הפקדתם לקופת גמל. כל מנהל קופת גמל אמור להודיע לחוסכים, על חלון ההזדמנות הזה. ולמי לא כדאי למשוך את הפיצויים ? מי שהמס שאותו הוא אמור לשלם בפרישה נמוך בגלל חוסר במקורות הכנסה פנסיונייים אחרים, מי שמתכוון להוריש את הכספים, ומי שבדק, והשווה, ומצא שמשיכה והפקדה בתכנית חסכון - יעניקו לו כלכלית יותר, מאשר קצבה קבועה - בדגש על תוחלת חיים ארוכה. איציק: אני מרשה לעצמי להוסיף, שמן הידועות שמשיכת כספי פיצויים - גוררת את הפנייתם לצריכה. הפיצויים צריכים להישמר לפנסיה. החסכון הפנסיוני שלנו, גם ככה נמוך מדי, כי 18.3% זה לא מספיק. אנחנו "מושכים" פיצויים כשאפשר, ולא מצליחים לעבוד ולחסוך עד גיל 67. ולכן, החלטה על משיכת פיצויים, תוך ניצול חלון ההזדמנות - חייבת להיות החלטה שקולה מאוד. 

רנית נחום-הלוי: לפי חוק ההסדרים: מכרתם דירה? רשות המסים דורשת תוך 25 יום 15% משווי העסקה.  
רשות המסים מנסה לשנות נוהלים של גביית מס שבח. במסגרת חוק ההסדרים, הרשות דורשת הפקדה של 15% משווי המכירה - עד לקביעת שומה סופית של מס השבח. ברשות מסבירים כי בכוונתם לחסוך את ההפקדה - במקרים שבהם עשוי להיות פטור ממס. ואולם מומחים בתחום מפקפקים ביכולת של הרשות לעמוד בהבטחה זו - משום שגם כיום היא לא עומדת ביעדיה בכל הקשור למתן שומות בטווחי זמן קצרים.
לפי החוק החדש נדרש המוכר להציג מסמכים נוספים - והכל בפרק הזמן הקצר: התמורה שאמורה להתקבל כעת עם מכירת הנכס, התמורה שהתקבלה עם רכישה הדירה בעבר, הניכויים והתוספות שמוכר הדירה תובע לעניין חישוב מס השבח, סכום המס ודרך חישובו.

רותם סלע: זהירות מהמחיר הסמוי של הליסינג המימוני. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. מומלץ לרכוש במימון בנקאי. 
עולם הרכב כמרקחה. בינואר הקרוב יגדל המס שמשלמים בעלי מכוניות צמודות ממקום העבודה - הסדר המקיף כיום עשרות אלפי כלי רכב - וחברות הליסינג, המגרשים, הסוחרים והיבואנים עומדים על רגליהם האחוריות בניסיון לתפוס נתח משמעותי ככל האפשר מהלקוחות הצפויים לנטוש אותו. עיסקאות ליסינג מימוני, בנויות באופן משונה מעיסקת מזומן של 20%-40% מערכו, ובחלק הזניח של תשלומים חודשיים של לא יותר מ-10%-30%.
התשלום החודשי צד את עינו של הצרכן, היתר משולם ב"הלוואת בלון". התנאים שבהם ניתנת ה"הלוואה" הינם למעשה ריבית פריים פלוס 6.5%. אך, בגלל הרישום של הרכב בחברת ליסינג, מפסידים 12% מערך הרכב. בעסקאות האלה הגמישות נמוכה, לא ניתן למכור את הרכב, ובכל בעייה של תשלום - ממילא שייך לחברת הליסינג, ותפיסתו ועיקולו הם מהירים מאוד. למרות התחייבות לרכישת הרכב בסוף התקופה, שווי הרכב ייקבע ע"י שמאים ולפי "מחיר השוק", ובמקרה של נטישת הרכב, משלמים קנס ומפסידים כסף על קילומטראז גבוה.

ד"ר טל שביט: לרכוש דירה או לשכור ? היום כולם מדברים על תשואות. בעוד 3 שנים - כולם ידברו על הסיכונים...
האם רכישת דירה ב 1.5 מליון שקל עם משכנתא של מיליון שקל היא אכן חיסכון הגיוני? כמה באמת אנחנו משקיעים בדירה בסופו של דבר? על המשכנתא נחזיר 2 מיליון שקל (בערך שני שקלים על כל שקל שקיבלנו) בתום 25 שנה. אבל צריך לזכור שאנחנו גם מפסידים את ההון העצמי ואת התשואה שיכולנו לקבל. כלומר, בסך הכול עלה לנו הבית יותר מ-3 מיליון שקל. מחקרים בתחום המימון הראו כי משקיעים אינם לוקחים בחשבון בהרבה מקרים את העלות האלטרנטיבית (התשואה שמפסידים מכסף שלא הושקע ובמקרה זה ההון העצמי). חשוב מכל הוא להתייחס לסיכונים שאינם מקבלים מספיק תשומת לב בדיון הזה. סיכון נמדד בתנודתיות של שווי הנכס (כמו מניות בבורסה שעולות ויורדות) ובנזילות שלו. הנזילות היא היכולת להשתמש בכסף באופן מידי. בהקשר זה חשוב לי לציין ש
לילדים יותר קל לעבור דירה כל שנתיים מאשר להיות במשפחה שנקלעה לקשיים כלכליים בגלל משכנתא לא מחושבת.

גד פרץ: משרד התקשורת אישר לבזק: חבילת 1000 דקות ב 89 ש"ח. 
מנכ"ל משרד התקשורת, עדן בר-טל,
החליט לאשר לבזק את סל התעריפים החדש שביקשה. בכך נוצר תקדים, שכן המחיר הוא 89 ש"ח כמחיר כולל, וללא הפרדה בין התשלום עבור השיחות, ותשלום עבור דמי המנוי. האישור הגיע, למרות הסתייגות של אגף הכלכלה במשרד.

מועצת הכבלים והלוויין החליטה להגביל את ההתחייבות ל-18 חודשים.  החל מ-22 לנובמבר
תתקצר תקופת ההתחייבות הארוכה משלוש שנים לשנה וחצי בלבד. בנוסף, חייבה המועצה את חברות הכבלים והלוויין לייצור חפיפה בין תקופות ההתחייבות של המנוי לשירותיהן השונים (כגון: שירותי טלפוניה, שירותי אינטרנט ושירותי טלוויזיה). כך שתוקף תקופת ההתחייבות עבור כל השירותים אשר צרך המנוי, יפקע בו זמנית. טרם הוחלט אם תחול רטרואקטיבית על לקוחות הנמצאים במהלך תקופת התחייבות.

אסף גלעד: רפורמה בביטוח ובקופות הגמל. והפעם: תקנה חדשה מחייבת החלפה ושדרוג של מערכות המידע
התקנה תכנס לתוקף בינואר 2011. מערכות המחשוב הישנות והמקרטעות משנות השבעים והשמונים יוחלפו במערכות ליבה חדשות, מערכות ניהול משאבים, ניהול סיכונים, שליטה ובקרה, ומערכות להתאוששות מאסון. "נכון להיום, תוכנית הפנסיה שלנו בטוחה הרבה פחות מחשבון הבנק שלנו", "
הפנסיה או קופת הגמל שלנו חשופות לזליגת מידע, שגיאות בשערוך הפוטנציאלי, פוליסות לא מדויקות. כבר היו מקרים שבהם אדם אחד משך כסף מקופת הגמל שלו על חשבון קופה של עמית אחר". בתוך שנה יצטרכו לדאוג שכל התהליכים הקריטיים שעד כה נעשו ידנית, ימוחשבו לחלוטין.

בשורה אחת:
ביום שני ב 18:00, יתפרסם מדד נובמבר.
המועצה לצרכנות: להחזיר את הפיקוח על
כלל מוצרי שוק החלב. הקוטג התייקר ב 28% תוך 3 שנים.
ב.ס.ר רכשה אופציה לקרקע ביבנה.
תציע דירות 4 חדרים במיליון שקל, צמוד לפרויקט של "חבר", תדהר על הפארק.
בכירי בנק ישראל מעריכים:
מחירי השכירות ימשיכו לעלות, בשל העליה במחירי הדיור. 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio