רותי שרון - 15/04/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/04/12


מיקי פלד: האוצר מציע פתרון לשחיקת החיסכון הפנסיוני: קצבה קבועה עם ביטוח "התארכות חיים". לפי ההצעה יוכל מי שהגיע לגיל פרישה להחליט אם הוא ממשיך לקבל את הפנסיה בצורה המוכרת עד כה, או שהוא מחליט לעבור למסלול שנקרא אנונה. מסלול זה, המקובל במדינות המערב, מגדיר לגמלאי החדש סכום קבוע שאותו יקבל בכל חודש, בהתאם לגובה החיסכון שלו. בחודשים הקרובים צפוי האוצר לפרסם טיוטה ראשונה של ההצעה. אם לדוגמה מדובר באשה שהגיעה לגיל פרישה וחסכה עד כה מיליון שקל, היא יכולה להגיע להסכם עם חברת ביטוח שהחיסכון שלה יתחלק לשניים. החלק הראשון יחולק לקצבה חודשית קבועה למספר שנים ידוע מראש, והחלק השני ישמש לקניית פוליסת ביטוח. במקרה שאותה אשה תחיה מעבר לשנות הקצבה, היא תוכל להפעיל את פוליסת הביטוח ולקבל באמצעותה קצבה חודשית. במקרה שהאשה נפטרה לפני תום תקופת הקצבה, הכסף צפוי להתחלק בין חברת הביטוח ליורשיה.

TheMarker: הקיפאון בשוק הנדל"ן יימשך - מחירי הדירות לא ייפלו. אוסף דיווחים וסקירה מערים שונות. הירידה במספר העסקות לא היתרגמה לירידות מחירים חדות - בחלק מהערים המחירים נותרו ללא שינוי כמעט, ובאחרות נרשמו ירידות מחירים של אחוזים בודדים עד 10%. כך עולה מנתונים שנאספו לגבי 16 ערים במסגרת פרויקט התחזיות השנתי של TheMarker. התחזית היא כי מגמה זו תימשך גם בחודשים הקרובים. מצד אחד, מחירי הדירות הגבוהים נמצאים מחוץ להישג ידם של רוכשים רבים, ולכן מספר העסקות צפוי להישאר נמוך. עם זאת, היצע הדירות צפוי להצטמצם בעוד מוכרים מסרבים להתפשר ויזמים מקפיאים פרויקטים, ולכן ירידות המחירים צפויות להיות מתונות בלבד.

גיל אורלי: רווקים בחובות ? אולי זה הזמן לחזור לגור עם ההורים. צעירים רווקים שמצאו את עצמם בחובות, עוד לפני שהחלו להתחייב על חתונה, משכנתא וילדים. ההחלטות הכלכליות של צעירים בשנים הללו בהן הם אינם נשואים, קריטיות לגבי עתידם. כפי שכבר כתבתי בעבר, בעשור הראשון לנישואין, זוגות צעירים ניצבים בפני ההחלטות הכלכליות הכי כבדות משקל, וככל שהם מגיעים לחיי הנישואין עם חיסכון גדול יותר ועם הרגלי התנהלות כלכלית נכונה, כך יהיה להם קל יותר להתנהל בעשרים השנים הבאות בהן יתמודדו עם ההשלכות של רכישת דירה וגידול ילדים. להימצאות של אותם רווקים צעירים במינוס יש מספר סיבות. הראשונה בהן היא כמובן חוסר ההבנה של השלכות ההתנהלות הכלכלית בהווה על היכולת הכלכלית העתידית שלהם. צעירים בגילאים הללו נמצאים בשיא הפריחה החברתית שלהם ומוציאים סכומי כסף גדולים על בילויים, דייטים, בגדים, נסיעות לחו"ל, קנייה של מכשירי האלקטרוניקה המתקדמים ביותר וכו'. אלו מתווספים להוצאות התקשורת והתחבורה הגבוהות גם הן בתקופות הללו.

כלכליסט: 10 הדיברות לרוכש הדירה. חול המועד הוא זמן מצוין לצאת לסיבוב בין משרדי מכירות ואתרי בנייה. הקפאון בשוק הנדל"ן גורם לקבלנים לצאת במבצעים וגם הריביות על המשכנתאות עדיין נמוכות. לשים לב לגודל הדירה נטו. לעולם אל תסתמכו על הדירה לדוגמה המוצגת לראווה. לא להתפתות לשדרוגי סטנדרט מטורפים ובוודאי לזכור כי משך חייה של דירה בידי הרוכש הוא כעשר שנים. "חשוב מאוד לשאול מראש אם מדובר בתוכנית האמיתית או בהדמיה להמחשה בלבד. ישנן חברות שלא יציגו בעלוני ההדמיה חדרי ילדים משום ששטחם קטן". חדר על הגג ? בדקו אם הוא חוקי. בדקו את יציבות החברה הקבלנית. שלמו רק באמצעות פנקס שוברים. קבלו מראש אישור עקרוני מהבנק למשכנתא. חכו לסוף השנה בגלל שינוי במיסוי.

עו"ד חיים קליר: כך תתמודדו עם שמאי הביטוח. מדריך הביטוח פרק שביעי. אל תבטח בשמאי הביטוח. מטרתו של שמאי הביטוח היא לשלם לך כמה שפחות. מצפונו לא יציק לו, אם תקבל פחות ממה שמגיע לך. נהפוך הוא, ככל שאתה תקבל פחות, הוא, השמאי, יקבל יותר עבודה מחברת הביטוח. המועצה הישראלית לצרכנות ביקשה מבג"ץ לבטל את הסדר "שמאי החוץ" וטענה, בין השאר, כי חברות הביטוח מאיימות על שמאים סוררים בהוצאתם מהרשימה. החוק מאפשר לך לקרוא תיגר על דו"ח שמאי הביטוח על ידי פניה לשמאי פרטי מטעמך. לא זו אף זו: בכל מקרה בו אתה מרגיש ששמאי הביטוח מקפח אותך וגם אם אתה לא מרגיש ששמאי הביטוח מקפח אותך, אבל מדובר בנזק משמעותי, מוטב לפנות לייעוץ של שמאי פרטי מטעמך כבר בתחילת הדרך. לרוב תוכל גם להטיל את הוצאות השמאי הפרטי מטעמך על חברת הביטוח.

בשורה אחת:
היום ב 18:30 יפורסם המדד. הערכות: מדד המחירים עלה במארס ב-0.3%. הערכה: תם עידן הורדות הריבית של בנק ישראל.
בנק ישראל שוקל צעדים נוספים להורדת מחירי הדירות, לאחר שהירידות התמתנו.
הבנקים צופים: מחירי הדירות יירדו - תנאי המשכנתא יוקשחו.
דיעה: יאיר ברק: חינוך פיננסי לנוער? תוכנית מיותרת ומטעה. יש ללמד את ההסטוריה של הכלכלה.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio