רותי שרון - 15/05/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/05/11

The Marker: כך התייקר סל הקניות שלנו בשנתיים: 350 ש"ח יותר על דלק ומים. 685 ש"ח יותר על ארנונה ומשכנתא. בשנתיים האחרונות התייקר המדד ב 7.6%. כלומר, משפחה שהוציאה 5000 ש"ח בחודש, מוציאה היום 380 ש"ח יותר. השכר הממוצע עלה גם הוא ב 6.3%. קילו סוכר התייקר מ 3.18 ש"ח ל 5.1 ש"ח. ליטר בנזין מ 5.66 ש"ח ל 7.62 ש"ח. לצורך ההשוואה נלקחה משפחה ממוצעת של זוג בני 35, שגרים בתל אביב עם 3 ילדים ורכב, ומשתכרים 14,000 ש"ח.
מחיר המזון: התייקר ב 70 ש"ח ל 820 ש"ח. דלק ומים: 350 ש"ח יותר. 1143 ש"ח לדלק בחודש, ו 272 ש"ח למים. משכנתא וארנונה 685 ש"ח יותר: ריבית הפריים עלתה. תקשורת וחשמל: לא התייקרו. הרפורמות שהוביל השר כחלון, עם המעבר לשימוש בגז - השאירו את המחיר. אבל, העתיד הקרוב צופן בחובו התייקרויות רבות. בכתבה כמה ראיונות. משפחה שגרה במודיעין, וחסכה על דלק, ובהוצאה על מזון. משפחה שגרה בשרון, שעברו לתחבורה ציבורית, וחוסכים בנסיעות בסופי שבוע. וגם רווק תל אביבי - ששינה הרגלים וחוסך בהוצאה על מסעדות, ונסיעות בסופי שבוע.

השר כחלון לא עוצר: יגיש היום לממשלה, הצעת חוק לביטול קנסות היציאה גם בחבילות טלביזיה, כבלים, טלפון ואינטרנט
. הצעת החוק קובעת כי ביטול הקנסות יחול גם על מנויים קיימים. הקנס יוגבל למקסימום 8% מגובה החשבון הממוצע, כפול מספר החודשים שנותרו בהתחייבות. בנוסף, מתכוון השר להוסיף תיקון שחברת סלולר לא תוכל לדרוש פירעון מיידי על תשלומי מכשיר חדש. כחלון:
"אין שום סיבה שלקוח שמעוניין לעבור לחברה אחרת ולזכות בהטבות, ייאלץ לשלם 'קנס'. עם אישור החוק, יוסר מכשול משמעותי שיסייע בהגברת התחרות. ללקוח יהיה החופש לבחור בלי מגבלות ובלי קנסות".  

תופעה: 12% מבעלי הבתים הפרטיים, הוסיפו יחידת דיור בשנה האחרונה, עבור ילדיהם.
רבים לא מסוגלים לרכוש דירה משלהם, או לעמוד בסכומי השכירות, והפתרון: לחזור לגור אצל ההורים. כ-65% מהמשפחות ששיפצו את בתיהם הפרטיים, היו מעוניינות בהוספת יחידה לבית הקיים לצורך זה. עוד מתברר, כי יותר מ-20% ממשפחות אלו אכן הוסיפו בפועל יחידה לבית הקיים.
מדובר בתפנית לעומת השנים הקודמות, בהן רק 4%-5% אחוז מבוני הבתים טענו כי הם מוסיפים יחידת דיור לצרכים אלה. התופעה של תכנון בתים עם כניסה נפרדת בכפוף לאישור, תופסת תאוצה בשנים האחרונות, בשל מצוקת הדיור לצעירים וחשיבה לטווח הארוך של הורים, שדואגים לילדיהם לפתרון של דיור זמני ובד בבד באיכות טובה ובצמוד לתא המשפחתי.

רותם סלע: איך משפחה מעפולה, יכולה לצאת לעצמאות מעול המשכנתא. האם אכן היא תשתחרר ותפרוש כנפיים ? לצורך הדיון נבחר משפחה שרכשה בשנת 2004 דירת קרקע בת 5 חדרים בעפולה ב-900 אלף שקל; עם משכנתא ל-20 שנים בגובה 600 אלף שקל במסלול של 80% ריבית קבועה ו-20% ריבית פריים משתנה. הריבית באותה תקופה היתה 4.5%, ולאחר הצמדה: 7.5%. בשני המסלולים שילמ כ-3,758 שקל, ועל כן הסכום ששילם ב-7 השנים שחלפו הוא 315 אלף שקל. אותה
דירה בעפולה שעלתה 900 אלף שקל צפויה לעלות כיום 1.4 מיליון שקל, ומכירתה צפויה להותיר בכיסו של המוכר כ-850 אלף שקל לאחר ניכוי המשכנתא.
בתשואה שנתית לא גבוהה מדי של 5% בשנה, זוכה המשפחה לתוספת של 42,500 שקל להכנסותיה השנתיות או לתוספת של 3,561 שקל בחודש לתשלום שכר דירה. סכום זה מספיק לשכירת דירה שגודלה 120 מ"ר עם מרפסת בבניין בעפולה. כעת אין לבני משפחה חצר פרטית, אך את ההתחייבויות הם החליפו בנכסים, ואת המנגל של יום העצמאות הם אולי ייאלצו לעשות בפארק הציבורי ולא בגינה. מצד שני, איכות ועומק השינה בלילות עשוים להשתפר.

אמיתי זיו: בחודש יולי ירדו המחירים בסלולר ל 35 אג' לדקת שיחה. כדאי להמתין. ביולי יתחילו לפעול חברות הסלולר במודל הוירטאלי MVNO. החברות החדשות יגיעו לשוק עם הצעות אטרקטיביות ביחס למחירים הקיימים וחברות הסלולר הקיימות יגיבו בתוכניות מוזלות משלהן. בימים אלה שוק הסלולר "רדום" והמחירים גבוהים יחסית.
החברות הווירטואליות ישיקו חבילות סלולריות במחירים של 30-35 אגורות לדקה לעומת כ-49 אגורות לדקה שאנחנו משלמים כיום. פלאפון: תהיה מארחת של שלוש חברות סלולר חדשות: Free Telecom, שיווק השקמה רמי לוי, 365 של המשביר. סלקום ישיקו מותג מוזל משל עצמם. ואוראנג' יארחו את דור-אלון לקראת סוף 2011.

מירב ארלוזורוב: הבנקים מסתערים על המגזר הערבי. באיחור של 63 שנים.
 עד לשנתיים האחרונות שלטו במגזר הערבי שני בנקים בלבד: בנק מרכנתיל, ובנק ערבי-ישראלי. בנק הפועלים מתכנן לפתוח 15 סניפים בערים ערביות תוך שנה. רק בנקים מתמחים, שלמדו להכיר את ערביי ישראל ופיתחו התמחות כיצד להתמודד עם הבעייתיות שאיפיינה אותם, עבדו במגזר.
הבנקים שאינם מתמחים חשבו שהסיכון הוא גדול מדי, ואינו מצדיק את המאמץ מצדם. התפישה הזו גם הולידה את הבעיה המרכזית של הכלכלה הערבית בישראל - חוסר נגישות לאשראי, שלא איפשרה לעסקים ערביים בישראל להתפתח לצמוח. ההסכמה מקיר לקיר במגזר הפיננסי היא כי הערבים מייצגים את פוטנציאל הצמיחה הבא של הבנקים בישראל - אחרי שמרבית מוקדי הצמיחה בקרב האוכלוסייה היהודית כבר מוצו. "הדור הצעיר של הערבים רעב ורוצה להצליח", אמר לנו בנקאי בכיר. "ההתפתחות שלהם היא מדהימה - בתוך שש שנים קפצו הצעירים הערבים מ-7% בשיעורי חדירת האינטרנט ל-50%. גם שנות ההשכלה של הצעירים בני ה-25 כבר כמעט ולא מפגרות אחרי היהודים, להבדיל מדור ההורים שלהם. המגזר פשוט מצוי בפריחה".

בשורה אחת:
ריבית המשכנתאות ממשיכה להתייקר:
3.6% למשכנתא ל 20 שנה. מדובר בעליה של 0.5% מתחילת השנה.
שינוי מגמה ? אם המחיר ל
חבית נפט יישאר על 97 דולר, יעלה ליטר בנזין בחודש יוני כ- 7.40 ש"ח לליטר.
ד"ר גלי אינגבר:
מעמד הביניים קורס ? אולי בטלביזיה
. 63% מהציבור מאושר, לא מדובר בקריסה. הציבור עובד קשה, אך מאושר.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio