רותי שרון - 15/07/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/07/2012


אביטל להב: האוצר קבע: ביטוחי המנהלים יבוטלו החל מ 2013. רעידת אדמה בשוק הפנסיוני. צפוי שכל מוצרי הפנסיה יאוחדו. שריג הודיע כי החל משנת 2013 לא ניתן למכור יותר פוליסות עם מקדם תוחלת חיים מובטח לאנשים מתחת לגיל 55. לפיכך, מוצרי החיסכון שמציעות חברות הביטוח קרי ביטוח מנהלים יאבדו את תוכנם, וייעלמו מהשוק. הוראה זו לא תחול על מי שכבר יש ברשותו ביטוח מנהלים. מזה כמה שנים מוטרדים בפיקוח על ענף הביטוח מהאפשרות שהחברות אינן מעריכות נכונה את קצב העלייה בתוחלת החיים בישראל ומבטיחות לחוסכים מקדמים שחושפים אותן לסכנה של פשיטת רגל. מי שירכוש פוליסה של ביטוח חיים לא יוכל עוד לבחור במסלול שבו יקבע מראש מה גובה הקצבה החודשית שיקבל מרגע פרישתו ועד למותו. עם זאת, החל מגיל 55 יוכל אותו לקוח לרכוש מוצר נפרד, לא בהכרח מאותה החברה שבה הוא מבוטח, שייקח ממנו את ההון שנצבר בפוליסה ויחלק לו בתמורה קצבה קבועה מיום פרישתו לשארית חייו.

עודד שריג: שאלות ותשובות בנושא מקדמי קצבה. רק בישראל, ניתן היה לרכוש פוליסות עם מקדם מובטח. מקדם קצבה הוא מספר שבעזרתו "מתרגמים" סכומים שנצברו בחיסכון פנסיוני לקצבה חודשית לשארית החיים. מקדם מובטח הוא מקדם קצבה שנקבע כבר ביום ההצטרפות לפוליסה ומבוסס על לוחות תמותה הנכונים במועד זה. בקרנות פנסיה קיימים מקדמי קצבה שאינם מובטחים, בעוד שבפוליסות ביטוח כן. ככלל, פוליסות ביטוח עם מקדם מובטח ייחודיות לישראל. מתוצאות המחקר של טבלאות התמותה מסתמן כי המשך שיווק תכניות ביטוח חיים עם מקדם קצבה מובטח עלול לפגוע ביכולת החברות לעמוד, בטווח הארוך, בהתחייבותן לשלם קצבאות.

מירב ארלוזורוב ואיתן אבריאל: איך תשפיע עליכם ההחלטה לבטל את ביטוח המנהלים. כתבת וידיאו. מה קרה שהפור נפל? הפיקוח על הביטוח בדיוק השלים את הערכות תוחלת החיים, שלפיהן הוא מורה לחברות הביטוח ולקרנות הפנסיה לפעול. ההערכות הללו נבדקות בידי המומחים של הפיקוח (אקטוארים) אחת לשלוש שנים. הבדיקה הקודמת היתה ב-2008, והיא העריכה כמובן כי תוחלת החיים תעלה בקצב מהיר. הבדיקה שנערכה ב-2011 העלתה כי ההערכה של 2008 היתה שגויה - תוחלת החיים עולה בקצב הרבה יותר מהיר מכפי שנחזה ב-2008. המבוטחים נפגעים. החלטת המפקח גורעת משוק הפנסיה חלופה. גם מצבם של החוסכים בקרנות הפנסיה הורע: כל שתוחלת החיים עולה, כך קצבת הפנסיה החודשית קטנה. זה בדיוק מה שקורה עתה - תחזיות תוחלת החיים מתעדכנות כלפי מעלה וכל החוסכים בקרנות הפנסיה ובקופות הגמל צפויים לספוג קיטון של קצבת הפנסיה שלהם. האם לרוץ ולקנות ביטוח מנהלים כשעוד אפשר ? לזה אין תשובה.

שאול אמסטרדמסקי: שוק הפנסיה עומד להיוולד מחדש ב 2013. לקרוא את הניתוח הכתוב בעיון. אפשר לוותר על הוידיאו. מדובר בתזוזה של לוחות טקטוניים בעולם החיסכון לפנסיה. לא פחות. המהלך הזה משפיע על הפנסיה המתכווצת של כל אחד ואחד מאיתנו ובגדול. לעדכון לוחות התמותה יש משמעות גדולה: הפנסיה החודשית של החוסכים, מתכווצת ובגדול. כלי החיסכון לגיל הפרישה בנוי כיום משלושה רכיבים: ביטוח חיים למקרה של מוות, ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה וחיסכון לגיל הפרישה. אחרי שהמהפכה המלאה המתוכננת על ידי המפקח על הביטוח תתממש, כל חוסך יוכל לרכוש את כל אחד מהמרכיבים האלה בנפרד בהתאם לשיקולי מחיר ושיקולים אחרים. יתר על כן, אפילו את מרכיב החיסכון החוסכים יוכלו לפצל לשניים: להפקיד את כספי הפנסיה אצל חברה אחת, אבל לקנות מחברה אחרת הבטחה לפנסיה חודשית בגובה קבוע מראש. כך יתפתח, מקווים באוצר, שוק של קצבאות, שבו החוסכים יוכלו לעשות סקר שוק בין מגוון של חברות בשקיפות מלאה. בניגוד למצב כיום, שבו רוב החוסכים שרויים בעלטה פיננסית, בעתיד החוסכים אמורים להיות מסוגלים לקבל החלטה מושכלת. כמו במוצרים אחרים, בסופו של דבר מה שחשוב הוא המחיר.סוכני הביטוח צפויים להתחיל לשווק בנמרצות את ביטוחי המנהלים עם המקדם המובטח, מהר מהר, רק היום, רגע לפני שהם נגמרים.

יהודה מודעי: על מה לזרוק את הכסף - משכנתה או שכירות? יש דרך שלישית: לשכור דירה קטנה עוד יותר, ולהגדיל הון עצמי. בן אדם טוב שליו, התחתן וצבר כ-400 אלף שקל. פעם זה הספיק לחצי דירה, היום הסכום בקושי מספיק למקדמה. צריך לקחת הלוואות ומשכנתאות של כ-800 אלף שקל. האם הוא באמת זורק את כספו לזבל? האם הוא מוריד אתכל חסכונותיו לטמיון? והאם זה באמת חבל? ההחלטה לחיות בשכירות היא לא זריקת כסף לזבל  לפחות לא יותר מאשר לגור בבית משלך, שבעצם שייך ברובו לבנק. מי אמר שתשלום ריבית לבנק אינו זריקת כסף לזבל? האם עצם העובדה שהבנק מואר באור יקרות פלורוסנטי מקלה על תשלום הריבית אליו יותר מבעל בית שמגיע אחת לכמה חודשים לביקורת? בפועל הבחירה של שליו היא בין לזרוק לזבל 4,000 שקל על דירה גדולה, או להשליך לאשפה 2,500 שקל על דירה קטנה יותר. עכשיו אולי בלבלתי אתכם קלות – שהרי ההפרש הוא לא גדול ויש ערך לא-כלכלי משמעותי שמלווה את ההחלטה, הידיעה שנמצאים בדירה משלכם אל מול איכות חיים בדירה הרבה יותר גדולה ונוחה. מה יקרה אם שליו ואישתו יעברו לאותו אזור מרוחק או יצמצמו את שטח מגוריהם בחדר - אבל במקום לקנות ישכרו דירה קטנה יותר? או אז דמי השכירות יסתכמו ב-3,000 שקל לחודש, כך ששליו יוכל לחסוך 1,800 שקל מדי חודש, ובכך יגדיל את ההון העצמי שלו לקראת קניית דירה מתוך כוח - ולא מתוך תחושה של "אין ברירה".

בילי פרנקל: תרחיש האימים מתממש: נערכים להפסקות החשמל: יש לכם מצבר בבית? או גנרטור ? חברת החשמל מתריעה. ההתרעות על הפסקות החשמל, שיתפרשו על פני מקומות שנים בארץ וייארכו כשעה, יינתנו לצרכנים שעות ספורות קודם להפסקת החשמל המתוכננת באמצעות אתר האינטרנט של החברה ועמוד הפייסבוק אותו השיקה היום. בחום של למעלה מ-40 מעלות, מצב זה עלול לגרום לבעיות לא פשוטות בשל היעדרו של מיזוג אוויר. אך לא רק זאת, שכן חולים וקשישים שמחוברים בבתיהם למכשירים עלולים למצוא את עצמם ללא חשמל. מעליות ייתקעו. מומלץ להימנע משימוש במעלית במהלך השעות בהן צפויות הפסקות חשמל, בבניינים נמוכים בהם לא מותקן גנרטור. בבתים עם דלתות ושערים חשמלים - יש לשמור בהישג יד מפתח חלופי.

צבי לביא: המפקח על הבנקים: לא נבטל עמלת פירעון מוקדם. אבל, נתקן אותה לטובת הלווים. זקן הגיב על ההצעה שהעלה בוועדת הכלכלה ד"ר דני בן שחר מהטכניון, בעקבות מחקר שערך בנושא. בן שחר טען כי העמלה נוצרה לפני כ-30 שנה בעקבות האינפלציה התלת-ספרתית כמחסום שיגן על יציבות הבנקים, מהחשש להחזר המוני של משכנתאות לפני הזמן. היום אין לדעתו הצדקה להמשך בגביית העמלה. "זו תוצר לוואי לנסיבות כלכליות שאבד עליהן הכלח". זקן הסכים לשנות את אופן חישוב העמלה כך שלא יביא בחשבון את הסיכונים, אלא רק את השינויים בשערי הריבית, "ונשנה את החישוב בהתאם". וועדת הכלכלה ברכה בסיכום על הסכמת המפקח על הבנקים לשנות את שיטת חישוב העמלה, וקראה לו לבחון את הצעת שתי האופציות - משכנתא עם או בלי פירעון מוקדם "שתגביר את התחרות ותוריד את עלויות הבנקים".

בשורה אחת:
הערכות: מדד המחירים לצרכן עלה ביוני בעד 0.1%
התמ"ת צפוי להמליץ לשנות חישוב שעות נוספות. למשל, חישוב שעות נוספות גלובלי ולא יומי.
שטייניץ חתם על צו להפחתת מכסים על מאות מוצרים. ביניהם מוצרי חשמל רבים. המכס על ביגוד יבוטל ב 2013.
החל מ 2013: הולכים לקולנוע? או להופעה? תוכלו להביא אוכל ושתיה מהבית
 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio