רותי שרון - 16/05/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/05/10

700 אלף תיקי הוצאה לפועל יימחקו תוך חודש: תיקים שלא היתה בהם שנתיים פעילות. מחיקה של 15 מיליארד ₪. ברשות צופים כי כל התיקים שלא בוצעה בהם פעילות להשבת כספים, ינוקו מהמערכת בתוך שלושה חודשים. באגף המחשוב של הרשות צופים כי בפעולה זו יימחקו כ-15 מיליארד שקל, במידה ולא תתקבל כל הודעה מצד הזוכים. דוד מדיוני, מנהל רשות האכיפה והגבייה אמר: "אני רואה בפעולה זו גם הזדמנות לחייבים, שהזוכים ככל הנראה ויתרו על חובם, לפתוח דף חדש". "זוכים שלא ביצוע כל פעילות על מנת לגבות חוב בתיק שפתחו, כנראה שויתרו על החוב ואין סיבה שיחזיקו את התיק אצלנו". כהן מדגיש כי ההוצאה לפועל אינה ארכיון לשמירת תיקים.  

רויטל הנדלר: יש לך רק עשור אחד לבניית קריירה - נצל אותו. מדובר כמובן בגיל 30 עד 40.
כשאנחנו צעירים, אנחנו חיים בהרגשה שהחיים מתקדמים תמיד קדימה, שמהדרגה הזו נקפוץ לדרגה הבאה, בשכר, בתפקיד, ביוקרת המשימה. האמת היא, ולא נעים לשמוע את זה, שהמציאות מוכיחה שזו "אמת" ששמורה למעטים, אם בכלל.
התואר מסתיים בגיל 28-29, אחרי עבודות זמניות בתוכו, שלא ממש מועילות לנו לקריירה ברוב המקרים. למעשה את העבודה ה"אמיתית" הראשונה רובנו מתחילים בגיל 29-30. מה שמשאיר לנו בדיוק עשור אחד להבין מה אנחנו אוהבים, מי אנחנו, במה אנחנו טובים, לייצר לעצמנו שם בתחום שלנו, לעשות מספיק נטוורקינג כדי שאם במקרה, נצא ממעגל העבודה בגיל 40 נישאר אבודים – וזו משימה ממש לא פשוטה..

רנית נחום הלוי: עוד סיבה לשפץ: "מי שעוברים את השיפוץ יפה - זה מחזק אצלם את הזוגיות". על השיפוץ וגם על התקציב
. "תוך כדי עבודה התעוררו הרבה מאוד בעיות הנדסאיות ותכנוניות", אומר שנהב. היו לנו חריגות תקציב, חילוקי דעות על טיב ואיכות החומרים וקבלן שלא עשה את העבודה כמו שצריך וגבה מאתנו על חומרים פי ארבעה ממחיר השוק. כל השיפוץ נמשך שנה תמימה, והוא היה כרוך בעבודה פיסית, מתסכלת וקשה". ואכן,
הפחד משיפוץ משתק, ויש כאלה שמעדיפים לא להיכנס למים העמוקים ובמקום זאת לעבור לדירה חדשה. המחיר אמנם גבוה יותר, אבל המהלך בטוח. כמעט שלא קיים שיפוץ שמתבצע לפי התכנון המקורי. בדרך כלל הדרך מסתבכת לאורך העבודות, ולכן התוצאה לא תמיד ידועה מראש. אם על פניו הדברים נראים קטנים, בסופו של דבר הם מכניסים את המשפחה לכאוס כלכלי שעשוי להוביל לחריגה תקציבית של 50-100 אלף שקל. 200 אלף משפחות משפצות את בתיהן בשנה, בסכום ממוצע של 55 אלף שקל. מומלץ לשמור כ-30% מסך התקציב לשדרוגים בלתי צפויים.

אפרת זמר ברונפמן: פיילוט ב"חינוך פיננסי" בתיכון. צרכנות נבונה, בניית תקציב אישי ומשפחתי והכרת מערכת הבנקים. ההחלטה על התוספת החדשה: פרי של ההסכם הקואליציוני בין הליכוד-והעבודה. במשרד החינוך מתקשים לעכל את הבשורה. גם כך, חסרות שעות לימוד כלליות במערכת - ויש מגמה של צמצום תחומי הלימוד.
שיעורי חינוך פיננסי נפוצים יחסית בעולם, אך לא מוסדרים בישראל.
במסגרת השיעורים התלמידים לומדים בין היתר על שוק ההון, על התנהלות הכלכלה ועל סוגיות שונות בכלכלה העולמית וגם בכלכלה האישית של כל אזרח ואזרח.

רפי ברבירו ואליצפן רוזנברג: חייל! למה להיכנס לאוברדראפט? קבל הדרכה. מש"קיות ת"ש ב "
SOS נגמר לי הכסף !" חיילי חובה מוציאים בממוצע 1,000 שקל בכל חודש, כאשר הכנסתם החודשית עומדת על 350 עד 700 שקל. במחלקת פרט באגף כוח אדם יודעים לספר כי מגיעים אליהם לא מעט מקרים של חיילים במצבים קשים של הגבלות בנק ישראל, עיקולים, חובות בשוק האפור ועוד, בכללם לוחמים, חיילים בודדים, זכאים לתשלומי משפחה וחיילי "תחום אפור". מש"קיות הת"ש ביחידות בשטח מבינות כיום שבפגישה עם חייל בבעיה כלכלית, פעמים רבות מקור הבעיה הוא בהתנהלות כלכלית לא מאוזנת.
תחת הכותרת "S.O.S – נגמר לי הכסף!", מוכשרות מש"קיות ת"ש בהכשרה ייחודית שנבנתה עבור צה"ל. את ההכשרה מעבירה המאמנת הראשית של עמותת "פעמונים" – הארגון הגדול בישראל לשיקום כלכלי של משפחות ומקנה למש"קיות כלי אימון וכלים ליצירת תוכנית אישית לכל חייל שמגיע אליהן עם בעיות כלכליות.

דוח מבקר המדינה ל 2010: ליקויים ומחדלים של אגף שוק ההון באוצר הם שגרמו להעלאת דמי הניהול בחסכונות לפנסיה. "הוראות הממונה על שוק ההון נוסחו באופן כללי ועמום והוא השיג את ההפך - הגדלת תשלומי הציבור עבור דמי הניהול". על האוצר לפקח על פעילות הגופים המוסדיים ועל דמי הניהול שהם גובים מהציבור.
"יש להגן על האינטרסים של כל ציבור החוסכים מדרכי פעולה מסוכנות של הגופים המוסדיים. ההשקעות המסוכנות לצד העלייה בדמי הניהול והזינוק בשכר המנהלים, פגעו קשות ברווחי החוסכים. יש להסדיר זאת במהירות כדי למנוע פגיעה של הסדרי התגמול בפעילות הקופות ובכספי החיסכון של הציבור", דורש המבקר. על פי נתוני הדוח, שוק הפנסיה הרחב מגלגל סכומים עצומים. בסוף 2008 פעלו בישראל 145 מבטחים (קופות גמל וקרנות פנסיה) שניהלו באפיקי החיסכון 574 מיליארד שקל מכספי הציבור. 

רנית נחום הלוי: הצעירים רוצים דיור ב 600 אלף ש"ח. סקירת מצב של הדיור המוזל לצעירים ברחבי הארץ
. בישראל כבר קבעו כמה רשויות מקומיות, בהן תל אביב, אשדוד ורעננה, קריטריונים לצעירים. השבוע פורסם כי הוועדה המחוזית במחוז תל אביב אישרה עקרונות לדיור בהישג יד לצעירים. אך הדרך ליישום מלא של השיטה עוד ארוכה.
בישראל של שנות ה-2000 ישנם פחות בעלי דירות ויותר שוכרים לעומת שנים קודמות. ממפקד אוכלוסין שפירסמה הלמ"ס עולה כי 66% ממשקי הבית ב-2008 גרים בדירה בבעלותם, בהשוואה ל-73% ב-1995. בישראל פועלות עמותות רבות המנסות לקדם את הדיור הציבורי, בהן האגודה לזכויות האזרח, צדק חלוקתי, עמותת במקום, קליניקות משפטיות של האוניברסיטאות, הקרן החדשה לישראל, עמותת תל גיבורים, סינגור קהילתי והקשת הדמוקרטית.

בשורה אחת:
מדד אפריל עלה ב 0.9%. מדובר בהפתעה לא נעימה, שתפעיל לחץ על נגיד בנק ישראל להעלות את הריבית.
חדש בביטוח הלאומי: הגשת תביעות מילואים באינטרנט לעצמאיים ולמי שאינם עובדים.
הפתעה: מאז הקיץ האחרון הריבית על המשכנתאות הצמודות ירדה ב 0.4%, למרות 1% של עלייה בריבית בנק ישראל.
תכנית ויסקונסין, חוזרת ובגדול: הוסכם על שינויים, אך גם על פריסה ארצית.
בכמה מכר השכן את דירתו ? מערכת חדשה של רשות המיסים עונה באופן חלקי לשאלה הזו.

 עורך: איציק ירחי

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio