רותי שרון - 16/08/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/08/09

קצבאות הילדים עודכנו למשפחות עם 3 ילדים ומעלה. החל מחודש יולי 2009. למי שקיבל הפקדה חד-פעמית של הביטוח הלאומי ב 10 לאוגוסט, זה היה עדכון עבור יולי 2009. למשפחה עם 3 ילדים - גדלה הקצבה ב 60 ש"ח. ועבור משפחות עם 4 ילדים או יותר, גדלה הקצבה ב 153 ש"ח. הביטוח הלאומי השיק מחשבון לחישוב גובה קצבת הילדים.

המיתון נגמר: ולמרות הצמיחה המהירה - האבטלה בישראל דווקא תמשיך לעלות בהדרגה בחודשים הבאים.
בשבועות האחרונים הופיעו סימנים רבים לצמיחת המשק הישראלי ושיפור ממשי בביצועיו, כולל שיפור ביצוא הסחורות וההיי טק, וגאות גדולה בשוק הדירות והנדל"ן. הצמיחה בכל 2009 גבוהה בהרבה מהתחזיות הפסימיות של בנק ישראל והאוצר. ברבעון השני של 2009 נרשמה צמיחה אפסית במשק - ולטענת אנליסטים, המשק יתאושש בהדרגה מהמיתון ויחזור לצמיחה חיובית של 2% כבר ברבעון השלישי של 2009. בכלל, הציפיה ל 2010 היא של קצב צמיחה של 2.5%. שיעור האבטלה, העומד כיום על כ-?,9%? עלול להגיע בתוך חצי שנה לכ-?10%? ומספר המובטלים יעלה ב-50 אלף ויגיע לשיא של כל הזמנים - מעל 300 אלף. לפי התרחיש האופטימי יותר - רק בעוד כחצי שנה תתייצב האבטלה בישראל ומנקודה זו תתחיל לרדת בהדרגה בהמשך שנת ?,2010? במקביל לצמיחה הצפויה במשק. מצד שני, יש כבר התאוששות ראשונה בשוק התעסוקה, כאשר הביקוש לעובדים ביולי עלה ב 4%. "מה שמחזק את הקביעה כי מדובר במגמה זו העובדה שהעלייה בביקוש לעובדים חדשים היא בכל תחומי במשק כמעט ובכל רמות הארגון, החל מעובדים זוטרים, דרך מנהלים בדרגי הביניים ועד לחברי הנהלה בכירים". בתוך כך חדשות טובות גם מהיקף גביית המיסים: עודף גבייה של 2.4 מיליארד ש"ח בחודש יולי.

 במידה והייתם לקוחות טלפוניה של הוט
ב 17 במאי 2006, תקבלו תא קולי או קו נוסף חינם לשנה. בהסדר פשרה בתביעה ייצוגית נגד HOT ובזק - שאושר ע"י בית המשפט יקבל כל מנוי כזה הטבה בשווי 55 ש"ח. תובע, עו"ד ליאור ציגלר, טען כי בשל תקלה כללית בקווי הטלפון של HOT שאירעה במחצית מאי 2006, הוא לא הצליח לחייג מקו הטלפון שבביתו במשך 36 שעות ואיבד זמן עבודה יקר. 

אתר זאפ: מתחילת השנה ירידה דרמטית של 30% במחירי התנורים. זה הזמן לרכוש. בקטגוריית התנורים חלה ירידה דרמטית של 30% בממוצע (2,930 שקל בינואר לעומר 2,250 שקל ביולי). "השנה עדיין לא ניתן לראות עלייה בחיפושים לתנורים, וגם המחיר הממוצע הוא הנמוך ביותר בהשוואה לשנה וחצי האחרונות". כך, אף שצפויה עלייה בביקושים, מוקדם לדעת מה יקרה למחירים - אך בינתיים הם נמוכים למדי.

מה חדש ? המחירים עולים - לזוגות צעירים אין כסף לקנות דירה. רק 561 דירות חדשות גמורות נותרו ברחבי המדינה - שיא חדש במחסור בדירות חדשות. המחסור משפיע בעיקר על זוגות צעירים, שמתקשים לרכוש דירה לנוכח הביקוש העולה והמחירים המאמירים. מלאי הדירות החדשות הגמורות בישראל צלל ב-57% ב-3 שנים. גם היצע הדירות בבנייה צנח ב-40% ב-3 שנים - והגיע לשפל של 7,300 דירות בלבד. עם זאת, ההיצע אינו תואם את הביקוש בשוק הדירות. עקב הביקושים של הציבור, המחסור החמור בדירות חדשות יגרום לעלייה חדה במחירי כל הדירות בישראל, בעיקר באזור המרכז.

ראול קסטרו עובד קשה: ימים קשים עוברים על קובה. מצרכי יסוד בסיסיים, ואפילו נייר טואלט, חסרים במדינה.
אחד הביטויים המוזרים ביותר של המשבר הוא מחסור בנייר טואלט. במסגרת צעדי החירום הכלכליים, קיצצה ממשלת קובה גם את חלוקת מוצרי המזון הבסיסיים כשעועית אדומה ומלח. הממשלה מאשימה את 3 סופות ההוריקן שפקדו את קובה בשנה שעברה בנזקים העצומים, המוערכים במדינה ב-10 מיליארד דולר. רזרבות המטבע של קובה הידלדלו עקב היבוא המוגבר, והשלטונות נקטו שורת צעדים הנחשבים חריגים בקיצוניותם. בין היתר, קוצץ היקף היבוא ב-20%, ?אף שקובה מייבאת ?60%? מהמזון הדרוש לאזרחיה. ראול הכניס מספר רפורמות: ביטל את מערכת השוויון בשכר, הפריט אדמות חקלאיות ועוד. במשך עשרות שנים, תחת שלטונו של פידל קסטרו, נהנו האזרחים משירותי בריאות וחינוך ללא תשלום. בעקבות המצוקה הכלכלית, בוחנת הממשלה רפורמה גם בתחום זה.


בשורה אחת:
מדד יולי עלה ב 1.1%. האינפלציה של 12 חודשים אחרונים: 3.5%.
הדולר המשיך לצלול השבוע. שער הדולר נסגר אל מתחת ל 3.80 השבוע, בעקבות הפסקת מדיניות הרכישה היומית של בנק ישראל.
רשת
"כמעט חינם" מגייסת 200 עובדים חדשים ביבנה ואור עקיבא. בהמשך השנה - תקלוט 500 עובדים נוספים.
סוכם:
ניצולי שואה נזקקים ולא רק נזקקים, יזכו לתרופות חינם.
רשות המסים מגבשת הצעת חוק: נקודות זיכוי במקום הכרה בהוצאות על מטפלת, ו
מס הכנסה שלילי למי שלא מגיעה למדרגות המס.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio