רותי שרון - 17/04/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17/04/11

רותי לוי: לרגע קצר היה נדמה שמחירי הסלולר הופחתו בפברואר. ברם, בן לילה כל החבילות נעלמו, ולא קיימות עוד. החבילות הזולות של פברואר הורדו מהמדפים. חברות הסלולר הגדילו את החבילות שהן משווקות ללקוחות, בהרבה מקרים בלי פרופורציה לביקוש האמיתי של הלקוחות, ובמקביל העלו את המחירים של החבילות. לדוגמא: "החבילה החמה" של פלאפון 1200 דקות, ו 1200 מסרונים ב 209 ש"ח, נעלמה. במקומה פלאפון משווקת את "החבילה המושלמת": 1500 דקות, ו 1500 מסרונים ב 299 ש"ח. החבילה החדשה של סלקום, גם היא עולה כבר 299 ש"ח, וכוללת 1200 דקות ו 1200 מסרונים. ובפרטנר אותו הדבר. מה עושים ? אולי לחכות לקיץ, לכניסה של המפעילות החדשות. אגב, לקוח ממוצע בישראל מדבר 360 דקות בלבד.

תמי לנצוט: מדריך כללי הנימוס למתנות: למשפחה, לחברים ולקולגות
. כמו בכל תחום, הרגע האחרון הוא המלחיץ ביותר, הגרוע ביותר, וכמובן גם היקר ביותר. בכדי לקבל את החג בצורה נינוחה וחגיגית באמת כדאי לסגור את נושא קניית המתנות זמן מה לפני החג. זמן סביר הוא בין עשרה ימים עד שלושה שבועות קודם.
קנייה מוצלחת לא מתחילה בכניסה לחנות, אלא מתרחשת תוך כדי סיור בחנויות: כאשר אנחנו סופגים את ההיצע, מקבלים רעיונות חדשים, ולומדים לאמוד את טווחי מחירים. כדאי להכין רשימת מתנות בבית ולקבוע מסגרת תקציבית. במילים אחרות, להחליט מה לקנות, למי לתת, וכמה להוציא. מתנות מנקרות עיניים מביישות את הנוכחים ולעתים אפילו את מעניק המתנה. במקום להיכנס לפאניקה, חשוב לזכור כי המטרה הראשונית והאמיתית של מתנה היא גילוי תשומת לב, הבעת הערכה או ברכה. לכן, המתנה צריכה להיות צנועה ובלבד שתעיד על השקעת מחשבה ותשומת לב. בחגים אין צורך להביא מתנה אישית לכל אחד מבני המשפחה וניתן להסתפק במתנה אחת לכולם, כזו אשר תשמש את כולם.

ערן סיב: 10 המכות למשפצים את ביתם. סכסוכי שכנים, חאפרים, חריגה מתקציב, חריגה מלוח הזמנים ועוד
. שיפוץ אינו עסק קל. מלבד הלכלוך הרב והאבק, תקופה זו מתאפיינת בהרבה ריצות ובשלל בחירות שיש לבצע. כתוצאה מכך, עלולים לפרוץ סכסוכים ומתחים בין בני הזוג, שמגיעים במקרים קיצוניים עד כדי פרידה. התחשבו כמה שיותר בשכניכם. לפיכך, אם יש בבניין מעלית המשמשת לפינוי הפסולת - מומלץ לכסות אותה ביריעות נייילון ולהקפיד לנקות אותה או את חדר המדרגות בסיום כל יום עבודה.
סימן ההיכר הבולט לחאפר הוא הצעת מחיר זולה במיוחד לצורך פיתוי הלקוח, ולפיכך - היזהרו מהצעות נמוכות במיוחד. מומלץ בעת עריכת התקציב, להשאיר בצד כ-20% תוספת לעבודות בלתי צפויות. השיפוצים עלולים להסתיים בתקציב כפול ממה שתיכננו. ההמלצה שלנו - להתאפק.

אליצפן רוזנברג: הורים אמידים נותנים פחות דמי כיס לילדיהם. מחקר של iGeo מגלה כי הורים אמידים אמנם נותנים לילדיהם סכום גבוה יותר של דמי כיס בהשוואה להורים בציבור הכללי, אך מדובר בפער של כ- 10% בלבד לטובת ההורים האמידים. 49% מכלל ההורים נוהגים לתת דמי כיס. בעוד 10% מההורים בציבור הכללי אינם יודעים להעריך את גובה דמי הכיס הניתנים לילדים, 98% מההורים האמידים יודעים בדיוק כמה הם נותנים. בקרב כלל הציבור
הסכום החודשי הממוצע לדמי כיס לכל הילדים ביחד עומד על 274 שקל.

אפרת אהרוני: כמה זמן אנחנו שומרים קבלות וחשבוניות? ומה עם כל שאר הניירות. סקר של "מותגים" . סקר "מותגים": תעודות אחריות הן המסמך השמור ביותר - 77% מהנשאלים שומרים אותן לטווח רחוק, ו-3% משליכים אותן מיד או תוך חודש. 55% מהנשאלים נפטרים מהקבלה מיד לאחר הרכישה, מבלי לחשוש שיזדקקו לה בהמשך.
קבלה על קנסות: קרוב ל-60% מקפידים לשמור אותם לטווח רחוק כדי לוודא שאיש לא בא אליהם בטענות. 20% שומרים אותן עד שנה, ו-10% לא טורחים לעשות אפילו את זה. 36% מאיתנו שומרים על-פי הסקר לטווח ארוך את דפי החשבון מהבנק ומחברת האשראי, וכחמישית שומרים למשך שנה, 20% לא שומרים בכלל. החשבונות השוטפים? מחצית מהנשאלים שומרים אותם לטווח רחוק, וכרבע - לשנה; עשירית מחזיקים בהם חודש, ו-6% כלל לא מחזיקים בהם. "מומלץ לשמור עותק חשבונות והוכחות תשלום במשך 7 שנים מיום הרכישה או התשלום, לפי המאוחר". שמירת המסמכים לתקופה ארוכה מכבידה עלינו, אומרים במועצה, אולם לעתים זו הדרך היחידה להיחלץ ממצבים בלתי אפשריים.

שי פאוזנר: שוק הנדל"ן לדירות יד שניה נשאר קפוא במרץ. מהלכי הממשלה עדיין לא ניכרים בשטח.
הממשלה הזניקה את תכנית ה"סופר טנקר", משרד השיכון יצא עם מכרזים של אלפי יחידות דיור, ובנק ישראל מגביל את צעדיהם של לווי המשכנתא. הצעדים נופלים על אוזניהם של הרוכשים, מבלבלים אותם - ובעיקר גורמים לשיתוק. מי מוכן להמר כעת כי מחיר הדירה שאותה הוא רוצה לרכוש לא יירד? כמעט אין כאלה. לכן,
גם בחודש מרץ נותר שוק דירות היד שנייה תקוע בין קונים מבולבלים, למוכרים שמוכנים למכור את הנכסים שלהם רק במחירים של השנה שעברה. יש גם יוצאת דופן אחת: נתניה. בחודש שעבר נרשמה בשכונות החדשות של העיר עליית מחירים דרמטית. פחות ופחות רוכשים יכולים כיום לעמוד בדרישות המוכרים, ולכן דמי השכירות צפויים לעלות. בשוק הדירות בירושלים צפויה עלייה דרמטית בקיץ הקרוב במספר הדירות להשכרה, בשל החלטת העירייה להפעיל מערך השכרה לדירות ריקות של תושבי חוץ.

בשורה אחת:
ביטוח לאומי: קצבת הילדים עבור הילד השני, עלתה ב 57 ש"ח, החל מאפריל.
מיד לאחר הפסח: מגבלות חדשות על לקיחת משכנתאות בישראל.
מגבלה של עד 50% משכנתא או הגבלות על ריבית משתנה.
תחזית קרן המטבע הבינלאומית ל 2011 ו 2012: 
3.8% צמיחה, 3% אינפלציה, ורק 5.5% אבטלה. יהיה טוב.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio