רותי שרון - 18/09/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18/09/11

עורך הלקט: איציק ירחי

יוסי ניסן: דפני ליף על המלצות טרכטנברג: "לא בשביל זה הקמנו אוהלים". איציק שמולי: "לא מספיק! המאבק ממשיך" 
עיקרי המלצות הביניים שנחשפו אתמול טוענים לתת מענה למגוון תחומים בישראל - בתחום החינוך, המיסוי, הדיור, וההגבלות על הטייקונים. ההמלצות לא כוללות ולו מילה אחת על פריצת התקציב, סוגיה שנויה במחלוקת בין הצדדים, וכן לא מספקות מענה הולם, לדברי המוחים, לסוגיית הדיור - הסוגיה שהביאה בכלל לפריצת המחאה הציבורית הגדולה. "המסקנות מראות את החששות שלוועדה אין את המנדט לחולל את השינוי הנדרש בישראל", אומרת דפני ליף, מיוזמי המחאה. "הן מאוששות את החששות שהבענו כבר לפני שבועות, שלוועדת טרכטנברג אין את המנדט המתאים להביא שינוי עמוק בשיטה החברתית-כלכלית בישראל, הסיבה שהוציאה מאות אלפים לרחובות בחודשים האחרונים".

אפרת אהרוני: חדש בחברות הסלולר: חוזה קצר ושקוף ללקוחות. עסקה טלפונית תחויב במשלוח חוזה כתוב בראשית הסכם ההתקשרות יופיע עמוד בודד של "עיקרי פרטי התוכנית". העמוד יודפס בנפרד ויכלול באופן ברור, ללא תוספות או שינויים בכתב-יד את עיקרי החוזה: תעריפים, הטבות, תוקף ההטבות, עלות המכשיר והצהרה של הלקוח שקרא והבין. חתימה אלקטרונית לא תתאפשר עד שהלקוח חתם ידנית על מסמך ההתקשרות עצמו. כל שינוי, מחויב חתימה מחדש על מסמך כתוב. לא תתאפשר הרשמה לשירות תוכן ללא הסכמה מפורשת מראש של הלקוח: לאחר עמוד עיקרי פרטי התוכנית יבוא "טופס גישה לשירותים", שיהיה עמוד נפרד ומודפס, עליו יידרש מנוי לסמן באילו שירותים הוא מעוניין ולאיזה מספר טלפון. החברה תצרף את הטופס לשני חשבונות הטלפון הקרובים - ומי שלא יעביר את התייחסותו לטופס ייחסם לקבלת השירותים.

אפרת אהרוני: טיפים שיעזרו לכם לסגור את האוברדראפט. דוגמאות אמיתיות של 6 משפחות שעברו לאיזון ולחיסכון זיהוי נקודות-התורפה בתקציב המשפחתי בניסיון לעבור ממינוס לפלוס אינו מלאכה קלה. הוא מצריך תהליך ארוך ומדוקדק של מעקב, ניתוח, שינוי ומאמץ למצוא פתרונות, לפעמים יצירתיים במיוחד. חיסכון אופייני בהוצאות, עומד על 500 שקל בחודש - 200 שקל במזון, 70 שקל בביגוד, 50 שקל בסלולרי, 60 שקל בדלק, 50 שקל בהוצאות בנקאיות ועוד 70 שקל בסעיפים שונים. לזה מתלווה פעמים רבות הגדלה בהיקף ההכנסות בדרכים שונות. במקרים רבים, משפחות מחליטות להפסיק את השימוש בכרטיסי אשראי ולשלם במזומן בלבד. "צריך גם לבדוק מה שיעור ההוצאות הקבועות - דיור, חינוך, תקשורת, בריאות, נסיעות, מימון - מסך ההוצאות הכולל". "כשמדובר בלמעלה מ-60% מהוצאות המשפחה זה מצביע על בעיה".

אילנית חיות: החרם על תנובה עובד: חוסר בחלב וגבינות טרה ושטראוס. ישראל 2011 - היא ישראל צרכנית. לא יאומן. הסטודנטים ביקרו היום בסניף רמי לוי בר"ג, סניף מרכזי של רשת רמי לוי שיווק השקמה, והם נתקלו במחסור כבד בקרטוני חלב וגבינות של טרה. לדברי הסטודנטים, "אם לא יהיה שינוי במדיניות של תנובה ולא נראה שהיא הולכת לקראתנו ומורידה מחירים באופן קבוע - נמשיך עם החרם גם במהלך החגים ואחריהם". שטראוס וטרה הגבירו בימים האחרונים את הייצור, אך כבר כעת ניכרים חוסרים בקוטג' של שתי החברות, וטרה מתקשה לעמוד בביקושים של חלב וגבינות. תנובה, מצידה, הרחיבה את המבצעים ברשתות השיווק, אך לא נראה כי המבצע מסייע לה לבלום את החרם. ירידות במכירות של תנובה בהיקף חסר תקדים של כ- 12%.

רותי לוי: חובה ולא חינם: כמה תוציאו השנה על שיעורים פרטיים לילדים? רויטל, אם לשני ילדים הלומדים בכיתות ח' ו-י' באזור השרון, מוציאה מדי חודש 2,160 שקל על שיעורים פרטיים חד-שבועיים במתמטיקה ובאנגלית. מנתוני משרד החינוך עולה כי כ-40% מהתלמידים נעזרים בשיעורים פרטיים במקצוע אחד לפחות. המירוץ אחר הבגרות מתחיל כבר בבית הספר היסודי, ש-38% מתלמידיו דיווחו כי הם מסתייעים במורה פרטי. בחטיבת הביניים, שיעור המסתייעים בשיעורים פרטיים עולה ל-42%. 59% מהתיכוניסטים דיווחו כי הם נעזרים בשיעורים פרטיים במתמטיקה, 40% בשיעורי אנגלית ו-17% בשיעורי לשון. עוד מצא הסקר כי שיעור הילדים שהוריהם הם בעלי השכלה אקדמית הנעזרים בשיעורים פרטיים הוא 68%, בעוד ששיעור הילדים שהוריהם הם בעלי השכלה תיכונית ומטה ונעזרים בשיעורים פרטיים מנזק ל-82%.

יהודה מודעי: ההישג החשוב של המחאה: קמצנות כבר לא קללה. על המודעות ליתרונות של כלכלת משפחה מאופקת. תוצאותיה המבורכות ביותר של המחאה הציבורית היא ההפנמה שבעצם לכולם קשה. עד שהמחאה נולדה היתה שליטה בלתי מעורערת של הנהנתנות, המותגיות, תרבות ה״פנק את עצמך״, וה"מגיע לי". פרסומות הטלוויזיה היו מלאות בחברות אשראי שמציעות לך את כל תענוגות העולם עכשיו ובאותיות קטנות שלם בריבית דריבית אחר כך. מותגים של זוהר ויוקרה אפפו את ראשינו. כל כך הרבה פעמים הייתי עד, או שסיפרו לי על ויכוחים בין בני זוג. שבו האישה (סתם דוגמא - יכול להיות גם הפוך) מעוניינת לקנות פריט יקר, הבעל אומר שאין כסף לנושא זה. ואז הטענה הניצחת היא, אז איך כולם חיים? רק אנחנו עושים חישובים? הבעל מושך בכתפיו ואומר באמת שהוא לא יודע. לפתע בהפגנות הענק ובהליכה המשותפת אל ההתכנסות, אתה מבין פתאום שלכולם קשה. כולם מסתכלים האחד על השני ורואים את המצוקה הכללית. הפכנו לילד הקטן שצעק "המלך הוא עירום" רק שכאן אין מלכים, וכולנו עירומים.

בשורה אחת:
מדד אוגוסט זינק ב 0.5%. כפול מההערכות קודמות. הציפיה היא שהריבית תשאר או אפילו תרד ב 0.25%.
שער הדולר מזנק ב 10% תוך חודש וחצי. ועומד כרגע 3.72 ש"ח.
הציפיה להמשך הפיחות בשקל מול הדולר.
ריבית המשכנתא ממשיכה לטפס ולטפס.
נמצאת כרגע בשיא של שנתיים: 3.19%.
אוגוסט שחור בקופות הגמל:
ירידות של 3%-4% בקופות ובקרנות ההשתלמות. לחלקן יש ירידות לעומת תחילת 2011.
אליצפן רוזנברג: סקירת שוק של מחיר הכסף: צורכים מזומנים:
כמה תשלמו על הלוואה לחגים?


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio