רותי שרון - 19/07/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19/07/09

העלייה העקבית במדד היא זינוק של מאות שקלים בהחזרי המשכנתאות הצמודות. מי אמר פריים ? לצד עליית מחירי הדלק, המזון והביגוד, אחת הסיבות העיקריות למצוקה הגוברת היא המשכנתאות הצמודות למדד, שההחזר החודשי שלהן מזנק מחודש לחודש -וזה החודש הרביעי ברציפות שהמדד עולה. "כשבונים בית רוצים את הטוב ביותר ואז מתחילים להשתולל", הוא אומר. "במצב הכלכלי הנוכחי, כשאנחנו מופתעים מדי יום על ידי גזרות חדשות, בלימת ההוצאות נעשית קשה מיום ליום. עבורנו, עליית מדד זה עצם בגרון". "כשהמדד עולה בצורה כזו דרסטית, זה משפיע עלי בצורה דרמטית", היא אומרת. "מבחינת הבנק, עליית המדד באה לידי ביטוי בכמה מאות שקלים. מבחינתי זה אומר שצריך לסגור עוד חור אחד בחגורה. משכנתא זה לא דבר שמשחקים אתו, אי אפשר להגיד 'אין לי החודש'. אני יכולה לאבד את הבית".

מומחים צופים כי האינפלציה תגיע לקצב שנתי של כ-9% בחודשים מרץ עד יולי, וחוששים מסטגפלציה במשק (שילוב הרסני של מיתון עמוק ביחד עם אינפלציה גבוהה). מדדי הקיץ הגבוהים יושפעו מהתייקרות המע"מ הדלק הסולר המים, מחירי הסיגריות ומחירי המכוניות, בעקבות הגזירות הכלכליות. האינפלציה השנתית עלולה להגיע לכ-4% בשנת 2009, בהמשך ל-3.8% ול-3.4% בשנתיים שחלפו. ולכן יעד האינפלציה הרשמי לא יושג גם ב 2009, זו השנה הרביעית ברציפות.

"כלכליסט" בדק את ארבעת מועדוני הצרכנות הגדולים בישראל, ומציג את שלל ההטבות שהופכות לחיסכון גדול. מועדון חבר: משרתי קבע וגמלאים של כוחות הביטחון וגופי המודיעין, אזרחים עובדי צה"ל, עובדי משרד הביטחון וחברים בארגוני יתומים ואלמנות, וגם מ"פ במילואים. דמי החברות הם 16–27 שקל, תלוי בארגון. כרטיס אשראי היהלום השחור מקנה הנחות ב 3,600 נקודות מכירה, והטבות משמעותיות בלקיחת אשראי. בנק אוצר החייל מעניק לעמיתים מסגרת אשראי בריבית פריים ועוד. הוט: חברי הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, הסתדרות המהנדסים, הסתדרות האקדמאים והעובדים הסוציאלים. אין דמי חבר. הנחה ב 4,700 חברות ובתי עסק. הבנק הבינלאומי מעניק לחברי המועדון פטור מלא מעמלות (פקיד וערוץ ישיר), מענק של 2,100 שקל למצטרפים חדשים המתחייבים לשלוש שנים. אשמורת: מורים וגמלאים חברי הסתדרות המורים. אין תשלום דמי חבר. הנחות של עד 15% בכ־7,280 בתי עסק. הטבות בבנקים. קרנות השוטרים: עובדים וגמלאים של משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר, וכן חלק ממתנדבי המשמר האזרחי. אין תשלום דמי חבר. היתרון של קרנות השוטרים טמון בשירותי הרווחה.

גיל אורלי: איך מצמצמים את ההוצאות בחופש הגדול: תכנון תקציב המשפחה מראש, להתכונן לקיץ ולספטמבר. במרבית הבתים צריכת החשמל עולה בכ-20% בחודשי הקיץ, כיוון שהילדים נמצאים בבית כל היום, ומגדילים את השימוש במחשבים, טלוויזיה ומזגן. ההוצאות על מים גדלות, כיוון שבחודשי הקיץ נוטים להתקלח יותר, למלא בריכות משחק ואמבטיות. הילדים המשועממים מדברים בטלפון ובסלולרי עם חבריהם, אתם מתקשרים לוודא שהכל בסדר והופ, בלי שהרגשתם חשבון הסלולר והטלפון גדל. גם ההוצאות על אוכל גדלות בחופש הגדול, כיוון שאחת הדרכים להעסיק את הילדים היא לצאת איתם לקניונים שבהם מוצעים שפע של פיתויים. תקופת הקיץ היא גם תקופת החתונות וההמחאות. הוצאה גדולה נוספת הקשורה לחופש הגדול ולקיץ היא ההוצאה על נופש וטיולים.

בקרוב: קרן ההשתלמות תנוהל באופן אישי, ע"י החוסך - בדומה לקיים בארה"ב וברבות ממדינות המערב. שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, העביר היום (ג'), לאישור ועדת הכספים תקנות המסדירות את הפעלתן של קופות גמל אישיות בישראל (
IRA). הפעלתן של קופות אלו מהווה צעד משלים לרפורמות שבוצעו בתחום החיסכון הפנסיוני בשנים האחרונות. בשלב הראשון מוצע ליישם מודל זה על קרנות השתלמות ועל שיעור מוגבל מתוך סך הכספים שמפקידים חוסכים עצמאים (כספים שאין כנגדם הפקדת מעביד בקופות הגמל). הגבלה זו תיצור את האיזון המתאים בין הרצון לאפשר ניהול כספים באופן עצמאי לחלוטין, ומנגד תימנע ניהול של כספים שעונים לרוב על הגדרת ה"רובד הראשוני" של כספי החיסכון הפנסיוני. במהלך השנים, ולאור המסקנות שיעלו בעקבות בחינת יישומה בפועל של קופת גמל בניהול אישי, תיבחן מחדש האפשרות להרחיב את אפשרויות ניהול הכספים בקופת גמל אישית גם עבור סוגים אחרים של כספים. 

סקופ של הלקט: מילואימניקים מובטלים יקבלו עזרה במציאת עבודה בלשכות ההכוונה לחיילים משוחררים. יוזמה חדשה אצל קצין מילואים ראשי באה לתת מענה לצרכי השעה בתחום התעסוקה, ולקדם את מצבם של אנשי המילואים. קובץ הנתונים של כל אנשי המילואים הועבר לאחרונה לידי הלשכות להכוונה לחיילים משוחררים, והן הונחו לסייע גם לאנשי מילואים - אוכלוסיה שונה ממה שרגילים בה בלשכות. באופן זה, מי שמובטל ומילואימניק יוכל לקבל סיוע ובכך אולי למצוא פרנסה. הידיעה עדיין לא התפרסמה בעיתונות.

מדריך עדכני של The Marker לנוסעים לחו"ל: כמה דברים שחשוב לדעת לפני שאורזים את המזוודות. העמלה של
CAL היא אמנם הגבוהה ביותר, אך היא היחידה שבה המרת המט"ח מבוססת על השער היציג, לעומת ישראכרט ולאומי קארד, הפועלים לפי שער העברות והמחאות, הגבוה בכ-0.85% מהשער היציג. נקודת המרת המט"ח של ציינג' פלייס בנתב"ג היא היקרה ביותר. המחאות נוסעים הכי משתלם לרכוש בבנק הדואר, מכיוון שהשירות ניתן חינם ללא עמלות, לעומת הבנקים שמבקשים עמלות בשיעורים שונים.

בשורה אחת:
החל מהחודש אוגוסט:
קצבת הילדים לילד השני והשלישי תגדל, בהדרגה.
הביטוח הלאומי
קורא לאלמנות לסביות, להגיש תביעה לקבצת שאירים.
שופרסל תאפשר משיכת מזומן עד 400 ש"ח, מהקופאית בעמלה של כ- 5 ש"ח.
אושר בוועדת העבודה והרווחה:
דמי אבטלה גם לעצמאים.
תקדים: עזרה פיננסית מהמפשחה אינה שוללת זכאות לגמלת הבטחת הכנסה.
המשבר מעמיק:
8.4% אבטלה נרשמו במשק בחודש מאי.


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio