רותי שרון - 19/08/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19/08/12


נתן שבע: תופעה: הילד בן 30 - וההורים משעבדים למענו את הדירה. "אני מרגיש עם זה רע מאוד, אבל לא היתה לנו ברירה. אחרת לא היינו יכולים לקנות דירה", מספר גידי שנעזר בהורים של אישתו ושלו על מנת לממן השנה רכישת דירה בדרום תל אביב. "לא ברור לי איך נחזיר להם את הכסף, אם בכלל". עבור רוכשי הדירות יש שני דברים חשובים בעת לקיחת משכנתא. האחד הוא לעבור את מכשול ההון העצמי למימון הרכישה, בדרך כלל 30%-40%, והמכשול השני הוא החזר המשכנתא. "אחרי עליות המחירים האחרונות, הזוגות הצעירים נאלצים לשלם מחיר גבוה באזור המרכז או להתרחק. עם מחירי דירות של 1-1.2 מיליון שקל באזור חדרה וצפונה או אשקלון ודרומה, אפשר לרכוש דירה עם הון עצמי של 300-350 אלף שקל". מה קורה אם אין להורים כסף זמין לעזור לזוג הצעיר? בפני ההורים שרוצים לעזור בכל זאת עומדות שתי אפשרויות עיקריות: האחת היא לקיחת הלוואה באמצעות שעבוד הדירה שלהם, והשנייה היא השתתפות במימון ההחזר החודשי של המשכנתא שייקח הזוג. לנטילת התחייבות בגיל מבוגר יכולות להיות השלכות, במיוחד בזמן בו ההורים עומדים לעזוב את מקום עבודתם וגם מצבם הבריאותי נהפך רגיש יותר. אם ההורים ייקלעו לקשיים ולא יחזירו את ההלוואה, הם עלולים לאבד את ביתם.

בועז פיילר: כשאין כסף למלון, הישראלים נהנים באוהל. המצב הכלכלי של מעמד הביניים מביא משפחות בישראל לוותר על חופשת הקיץ בחו"ל לטובת נופש בארץ. ויש גם העדפה לבילוי זול בטבע או אצל קרובים כאלרנטיבה לבתי המלון הנוצצים. "הישראלים הם כיפיים, הנופים מדהימים והחופים כאן נהדרים. חבל שבגלל בעיות של תמחור אנשים הולכים לפעמים למקומות הרבה פחות יפים, אבל זולים יותר בחו"ל. הכי אנחנו אוהבים להתארגן הרבה חברים יחד ולנסוע לנופש בארץ". "זו חוויה זולה ואינטימית יותר מאשר להיות בבית מלון", מספרת אורנה. "החוויה הזאת היא חביבה אבל פחות נוחה מבית מלון". "בשנים האחרונות גם אנחנו חייבים להיות יותר מחושבים", מספרת שירה. "כל הגזירות שנופלות לאחרונה יוצרות את ההבנה העצובה שבגיל 36 אתה חייב לחסוך לגיל הפרישה כי מהמדינה לא נקבל מספיק קצבאות ולכן זה משפיע על בחירת החופשות. לכן אנחנו מחלקים את החופשות בין חברים ומשפחה".

נועם בר: מי נוגס לכם בחיסכון הפנסיוני ואיך למזער נזקים. מדריך מפורט למשתמש. העלייה בתוחלת החיים משליכה מיידית על גובה הקצבה החודשית שתיקבע לחוסכים בעת היציאה לפנסיה. גם החולשה המתמשכת בשוק ההון וסביבת הריבית הנמוכה פוגעות בחסכונות הפנסיה של הציבור. חברות הביטוח ובתי ההשקעות שמנהלים את תיקי הפנסיה אינם מצליחים לייצר לחוסכים תשואה סבירה ובשנים האחרונות הם אף מסבים להם הפסדים. סוכנים, יועצים, בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות, חברות תוכנה, גופי ברוקראז', חברות תעודות סל ומנהלי קרנות השקעה וגידור - כולם רוצים נתח ממאות מיליארדי השקלים שבתיקי הפנסיה של הציבור, והם מקבלים אותו בנדיבות. ב 2011 נגבו 11 מיליארד כדמי ניהול, למרות ההפסדים בפוליסות ובקרנות. חלק גדול מדמי הניהול האלה מועברים כעמלות לסוכני ביטוח, לסוכנויות הסדרים וליועצים בבנקים.

מיכל רז-חיימוביץ: החינוך חינם, הספרים לא: סל ספרי לימוד בתיכון מטפס ל-1,500 שקל. מי מקבל את ההחלטה להוציא ספר לימוד במהדורה חדשה? משרד החינוך. "ספר לימוד נמצא בשימוש 5 שנים לפחות, אלא אם תוכנית הלימודים משתנה ומחייבת עדכון של ספר הלימוד". הדגש גם כאן, בדומה לפרויקט השאלת הספרים, הוא על העדפת ספרי לימוד משומשים - אלה נמכרו בירידים מקומיים (מתנ"סים ובתי-ספר) בהנחות של 50% ויותר, קיימים בחלק מחנויות הספרים, בחנויות המקוונות ובלוחות המשומשים. עם השנים ההזמנה המקוונת ידידותית ונוחה יותר. חלק מאתרי האינטרנט מציעים הנחה של כ-5%-13%. מבדיקת "גלובס" עולה כי האתר המציע את ההנחה הגבוהה ביותר הוא books4u. סל ממוצע של ספרים חדשים לתלמידי הכיתות הנמוכות מגיע ל-600 שקל לספרים ולכ-300-400 שקל בקניית ספרים משומשים.

שלומית צור: בקרוב ביקנעם: דירות חדשות ב-720 אלף שקל לזכאים. 50% מהדירות ששטחן 85 מ"ר, יימכרו במחיר ממוצע של פחות מ-720 אלף שקל. את הדירות יוכלו לרכוש זכאים על פי הקריטריונים שאישרה מועצת מקרקעי ישראל ועליהם חתם שר האוצר יובל שטייניץ. במשרד השיכון טוענים כי בוגרי שירות צבאי הם שיעמדו בראש רשימת הזכאים. לפי נתוני משרד השיכון על בסיס עסקאות שהתבצעו בחודשים האחרונים ביקנעם עילית, מחיר דירה חדשה בשטח דומה נמכרה בכ-906 אלף שקל בממוצע, כאשר הדירות המוזלות יימכרו במחיר ממוצע של פחות מ-720 אלף שקל. כלומר, הדירות במכרז מגלמות הוזלה של כ-186 אלף שקל על מחיר השוק.

מיכל רז-חיימוביץ: נכנס לתוקף: מדבקות אחריות למוצרי חשמל - במקום תעודת אחריות. התקנות קובעות כי בעלי העסקים יחויבו להצמיד למוצרי חשמל מדבקת אחריות, שהצגתה תספיק בכדי לקבל שירות ואחריות. המדבקות שיוצמדו על גבי המוצרים ישימו קץ לעוגמת-הנפש שנגרמו עקב אובדן תעודת האחריות הקשיחה, המונע מצרכנים לקבל שירות על אף שהמוצר עדיין נמצא תחת אחריות. מדובר במוצרי חשמל, אלקטרוניקה וגז ששווים 150 שקל ויותר. הכיתוב על המדבקה יכלול אותיות וספרות עמידות ובולטות, ועליה תפורט תקופת האחריות.

בשורה אחת:
ההאטה מחריפה: מספר המשרות הפנויות במגזר העסקי ירד ב-7.5% ביולי
בוטלה הטיסה? כל הזכויות שתהיו זכאים להן מיום חמישי
בעוד 3 חודשים: סלקום ופרטנר יעבירו שידורים על תשתית עיד"ן פלוס, ויתחרו בהוט וביס.
תביעה: ביוגורט של תנובה ושטראוס כמעט אין פרי או אגוזים
הצעת חוק: תשובה על ראיון עבודה תוך שבוע


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio