רותי שרון - 20/11/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20/11/11


דניאל שמיל: האטה נרשמת בשוק המכוניות החדשות. הישראלים עברו למכוניות קטנות. והמשומשות רק שוות יותר. בתחילת השנה נמסרו כ-20 אלף רכב בחודש ואף יותר - אך מספטמבר חלה ירידה הדרגתית. באוקטובר נמסרו 14.74 אלף כלי רכב בלבד, והתחזית לנובמבר דומה. "חברות הליסינג השיגו תוצאות פיננסיות לא טובות, ורוכשות פחות מכוניות. יש כיום 60 אלף מכוניות במלאי של היבואנים, וזה מלאי שייקח יותר מארבעה חודשים למכור". "צריך גם לזכור שהגידול בפלח השוק של המכוניות הקטנות בא על חשבון המשפחתיות ומעיד על שחיקת הרווח של היבואנים". שוק הרכב סובל משילוב של כמה בעיות בה-בעת: הציפייה למסקנות ועדת זליכה, ירידה בקניות של חברות הליסינג בשל מספר נמוך של חידושי עסקות והעובדה שהשוק טרם התרגל לביטול שנת המודל. ואולם ייתכן שכל זה מעיד על תחילתו של מיתון עמוק יותר.

רותם סלע: דוח על המגזר הציבורי: נשים משתכרות 23% פחות מגברים. ולמרות, שהמגזר הציבורי נחשב כידידותי לנשים. גברים מהווים פחות משליש מהעובדים בשירות המדינה, אך מחזיקים ביותר ממחצית מהתפקידים הבכירים ונהנים משכר הגבוה ב-23%. עיקר הפער נובע מהעסקת נשים בדרגות שכר נמוכות יותר. בעודן מהוות 65% מכוח העבודה הציבורי,
שיעורן בקרב המחזיקים בדרגות הבכירות הוא 47% בלבד. בחברות העירוניות מגיעים פערי השכר ל-40% לטובת הגברים, ושיעור הנשים מבין מקבלי השכר הגבוה מסתכם ב-6% בלבד. לדברי חוטובולי, יש להגמיש את מודל ההעסקה הישראלי, כך שיאפשר להורים לילדים להשתכר באופן "שוויוני, מכובד ומכבד".

עירן פאר: 12% החזרי משכנתה בגודל של יותר מ-50% מהכנסתם. 47% מהמשכנתות היו למימון של 60% או יותר. סכום ההלוואה הממוצע ב-2011 עומד על 573 אלף שקל. חרף הקנס להלוואות במימון מעל 60% לא השתנה תמהיל המשכנתה של הציבור והוא לא הקטין את שיעורי המימון. 37% מהרוכשים קנו דירה ששווייה הוא עד 1.2 מיליון שקל. 35% רכשו דירה ששווייה נע בין 1.2 מיליון שקל ל-2 מיליון שקל. מההלוואות נלקחו לרכישת דירה שמחירה מעל 2 מיליון שקל. אלו שקונים דירות זולות, נזקקים למשכנתה גבוהה במיוחד ומי שיש לו כסף לקנות דירה בסכום שעולה על 2 מיליון שקל, כנראה זקוק פחות לבנק. 25%
ניתנו בכושר החזר של 30%-40% ואילו ל-24.3% מהתיק כושר החזר בשיעור של 40% ומעלה.

נעמה סיקולר: משכנתה - לא מה שחשבת. ענף ייעוץ המשכנתאות פורח, אבל מה בעצם מציעים היועצים? לקרוא ולהירתע. "אני יכול לגייס לכם הלוואה בנקאית של 50 אלף שקל", אמר, "הלוואות לכל מטרה בלי ביטחונות זה עד 50 אלף שקל, אבל יכול להיות שתקבלי 30". ההצעה הזו, להשתמש בהלוואות מסחריות "רגילות" מהבנקים, חזרה על עצמה בעוד כמה חברות ייעוץ משכנתאות שפניתי אליהן. הבעיה היא שהלוואות לכל מטרה, שהן בדרך כלל הלוואות לפרק זמן קצר יחסית, מחייבות החזר חודשי גבוה. שוק ייעוץ המשכנתאות מתנהל ללא שום פיקוח והסדרה מצד המדינה, ומבלי שזהות העוסקים בו או אופי השירותים שהם מעניקים - ובעיקר איכותם - נתונים לרגולציה כלשהי. אחת הבעיות המרכזיות של התעשייה הזו, שהיא מסתמכת במקרים רבים על פער המידע של הלקוח. לקוח שהתמקח עם כל הבנקים עשוי לגלות שהשירותים של חברת הייעוץ כלל לא עוזרים לו - אבל הוא לא יוכל לקבל החלטה מושכלת אם מזהירים אותו מראש שלא לבדוק את הנתונים. כשל נוסף הוא העובדה שהחוזים שעליהן מחתימות חברות הייעוץ הם בדרך כלל "מבוססי הצלחה", כאשר הצלחה פירושה עצם קבלת המשכנתה. ואולם, הם אינם מבוססים הצלחה עתידית, כך שהלקוח לא יכול להיות בטוח שמסלול המשכנתה שנבחר עבורו אכן היה המסלול המוצלח והנכון ביותר.
"אנחנו לא עובדים עם כל היועצים וחלקם אפילו יודעים שאנחנו לא מוכנים לעבוד איתם", מוסיף בכיר בבנק אחר. "כבר היו יועצים שאמרו ללקוחות שלהם לא להגיד בבנק ממי הם קיבלו ייעוץ, כי הם קלטו שזה יעלה אצלנו סימני שאלה". "הערך המוסף של ייעוץ המשכנתאות החיצוני הוא בעיקר בלוגיסטיקה", מסביר גורם אחר במערכת הבנקאית. "מישהו הולך בשבילך וחוסך חלק מהבירוקרטיה".

רחלי בינדמן: אי-שוויון בחסכונות הפנסיה: החזקים חוסכים, עובדי החברות הקטנות משלמים. איפה אתם נמצאים ? עמלה של 600 שקל בשנה לעומת 1,500 שקל בשנה - זה ההבדל שיוצרת תעשיית הפנסיה הישראלית בין שני עובדים בעלי אותה משכורת, אחד מועסק בחברה גדולה כבזק והשני עצמאי או שכיר בחברה קטנה. ההבדל המשמעותי ביותר בין ההסדרים בחברות השונות הוא גובה דמי הניהול שמשלמים החוסכים. דמי הניהול שמשלמים עובדי החברות הגדולות נמוכים ב־44% מהתקרה המותרת בחוק. זאת בעוד שעובדים בעסקים קטנים נאלצים להסתפק בהסדר פנסיה המבוסס על דמי הניהול הנושקים לתקרה המותרת. עבור חברות הביטוח ובתי ההשקעות
משתלם להוזיל את דמי הניהול לקואופרטיב גדול, ולהשאיר את הלקוח הבודד כגורם המשלם מחיר גבוה יותר וכך מסבסד את ההנחות לתאגידי הענק. זה אותו כלל ידוע שמזכה עובדים של גופי ענק בחבילות סלולר עם תנאים מעולים, בהנחות לשלל אטרקציות ובתנאי ליסינג מיטיבים. עובדי בנק הפועלים נהנים מדמי ניהול של 2% על הפקדות ושל 0.25% על צבירה. עובדי חברת בזק 4%, ו 0%. עובד המשלם את תקרת דמי הניהול המותרת בחוק (6% מההפקדות ו־0.5% מהצבירה) ישלם באותן נסיבות שכר 6,440 שקל - כמעט פי שבעה מעובד בזק וכמעט פי שלושה מעובד בבנק הפועלים.

ליאור גוטמן: ייאוש מהגז המצרי: תעריף החשמל יזנק ב-30%. חישובי רשות החשמל בישיבה שנערכה בנושא, בה נכחו נציגי משרדי האוצר והתשתיות, מתבססים על ההנחה שהגז המצרי ייעדר או שאספקתו לא תהיה סדירה במהלך כל 2012. בעקבות זאת תיאלץ חברת החשמל להפעיל ב־2012 את תחנות הכוח שלה בסולר ובמזוט, היקרים יותר. לפי הרשות, הדבר יתרום כשני שלישים מהעלייה הצפויה בתעריף בשנה הבאה.
הזינוק החד - בהמשך לעלייה של יותר מ־15% מאז אוגוסט. כדי להפחית מעלית המחיר, מציעים ברשות: לאפשר יותר שימוש במזוט המזהם במקום בסולר היקר, להפחית את המיסוי על הסולר לחברת החשמל, לדרוש מהמצרים עמידה באספקת הגז אליה התחייבו.

בשורה אחת:
ארה"ב: מחקר על הרגלי רווקים מצא:
גברים מוציאים יותר מנשים. למרות ההוצאות הגדולות של הנשים על ביגוד וקוסמטיקה.
יש לכם
כוכבים בכרטיסי האשראי ? כך תנצלו אותם. בקרוב הם ירדו לטמיון.
חנויות הנוחות עולות לנו ביוקר: מדוע משלמים עד
70% יותר על במבה או קולה בתחנות הדלק.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il


Go Back  Print  Send Page


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio