רותי שרון - 20/12/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20/12/09

מה משתנה ב 1 בינואר: קצת פחות מס הכנסה, יותר מס על סלולרי, שינוי חישוב מס ליסינג, פנסיה חובה עולה ל 7.5%. ממשכורת ינואר ,2010 שתשולם בחודש פברואר, יופחת שיעור מס ההכנסה פעם נוספת. למשתכרים 10,000 ש"ח יגדל הנטו ב- 36 ש"ח. זקיפות מס על סלולרי תעלה ל 150 ש"ח, הפחתה של כ- 23 ש"ח בנטו. שווי השימוש לרכבים חדשים מחושב לפי אחוז משווי הרכב (2% ב 2010). ההפרשות לפנסיה חובה - רלוונטי במיוחד לעובדי משק בית - עולות ל 7.5% מהשכר (לעומת 5% ב 2009). מס חברות מופחת ב 1%. והיטל הבצורת מתבטל (אבל מחיר המים עולה ב 25%).

מעריב עסקים: מהן המניפולציות שגורמות לנו לפתוח את הארנק ולקנות - יותר ממה שתכננו. הרבה יותר.
"ברגע שהצרכן נכנס לקניון, הוא צריך לשכוח מכל מה שמתקיים מחוץ לו. אסור שישים לב שהשמש במרכז השמים ושהוא צריך לחזור הביתה ולהכין ארוחת צהריים".  עגלת הקניות מקושרת במוח של הצרכן עם קניות שעלותן סבירה. את התחושה שמדובר בקנייה זולה שכללו ברשתות "עשה זאת בעצמך" באמצעות העתקת פורמט עגלות הקנייה המוכרות מהסופרמרקט. לא פעם רואים לקוח שמנסה להעמיס ארון גדול על העגלה. בישראל נזרק מזון ביחס של 1 ל-4 ללא נגיעה כלל וביחס של 1 ל-2 לאחר שימוש חלקי בלבד. התנהלות זאת נובעת מכך שבאמצעות הקנייה אנשים מממשים את התחושה שהם יכולים לעשות מה שהם רוצים. קיים נתק בין הצורך הפונקציונלי לבין הקניות בפועל. הצרכנים מוכוונים על ידי הדחפים והצרכים הלא מודעים שלהם, ולרוב כששואלים אותם הם לא יודעים למה הם נוהגים כפי שהם נוהגים. מוצר על מדף משדר ריחוק ומזוהה עם שלטים בנוסח "שברת - שילמת". זאת לעומת מוצרים המסודרים באי-סדר מתוכנן, אשר משדרים לצרכן "גע בי, אני נגיש פיזית וכלכלית".

התמ"ת: לראשונה מאז 2008, יותר עובדים חוזרים למעגל העבודה מאשר מפוטרים. עדיין רמת ההיצע בשוק העבודה נמוכה
. ברבעון האחרון היה מאזן חיובי (איושי משרות פחות פיטורים או התפטרות של עובדים) והוא עמד על 23.2 אלף משרות, לעומת מאזן שלילי של 6,200 משרות ברבעון המקביל ב 2008. ציפיות המעסיקים לגידול בפעילות העסקית ובמצבת כוח האדם המשיכו להשתפר זה הרבעון השלישי ברציפות ולראשונה מזה למעלה משנה הפכו הללו לחיוביות. העליה באיושים היא בהיקף של 13,400 משרות, דהיינו גידול של 13% בהשוואה לרבעון הקודם. לעומת זאת, מספר האיושים ברבעון האחרון עדיין נמוך ב- 12% לעומת מספרם ברבעון המקביל ב-2008. למרות הסימנים החיוביים בחלק מהמשתנים ובהן גם המאזן התעסוקה, עדיין מדובר ברמה נמוכה מאוד של משרות פנויות, יחסית לשנות הצמיחה האחרונות.

גלובס: GROOOP - קבוצת רכישת רכב כתחליף לליסינג: מתאים במיוחד למי שנוסע פחות מ 25,000 ק"מ בשנה. הקבוצה הוקמה במטרה לאסוף מספר גדול של אנשים שיקבלו הצעות לרכישת כלי רכב ויזכו לתנאים דומים לאלה שהורגלו אליהם עד כה כשהחזיקו רכב חברה. "רבים נצמדים לרכב חברה מפני מה שהם מכנים "כאב הראש" באחזקת רכב פרטי, אלא שלדעתו החשש נובע לרוב מזיכרונות העבר. "ההשוואה הנכונה צריכה להיעשות למול רכב חדש, אמין ותחת אחריות, ולא למול רכב ישן המצריך ביקורים רבים במוסך. כשעושים את ההשוואה בצורה כזו מגלים כי היתרונות באחזקת רכב חברה אינם כה משמעותיים". במסגרת העסקה מתכוונים מנהלי הקבוצה לפעול גם להשגת הנחה משמעותית במחיר הרכב, הלוואות לרכישת רכב בתנאים מצוינים, הלוואות באמצעות בנקים, טיפולים תקופתיים בתנאים ייחודיים, שירות איסוף והחזרת הרכב ממרכז השירות, ביטוחים בתנאים אטרקטיביים, הסדר תדלוק מוזל והנחות באבזור.

איתן זכריה: "שליטה בהוצאות? לא ניתן. ובכלל, אשתי אשמה". לא רוצים לחסוך כי אנחנו רוצים לחיות "כמו כולם". זהו הטור השלישי של איתן זכריה שמתפרסם ב YNET בנושאי כלכלת המשפחה.
בבואנו לתקצב את עצמנו עלינו להזהר מכמה סכנות המאיימות על כולנו בבניית התקציב: מיקוד גדול מדי בהוצאות קטנות מדי – התמקדו בהתמודדות עם ההוצאות הגדולות באמת בסל ההוצאות החודשי שלכם. בדרך כלל לא החיסכון בקפה היומי שאתם קונים יעשה את ההבדל. אובדן הגמישות – התקציב הוא המסגרת הכוללת של ההוצאות שלכם. המטרה צריכה להיות שמירה על המסגרת שלו, ניוד בין סעיפים שונים הוא המפתח לשמירה על הגמישות. אובדן התמונה הגדולה - התחילו מהסוף. מהו האחוז שיש ברצונכם לחסוך? ההכנסה הנותרת לאחר שהפרשתם הצידה את החסכון הזה היא ההכנסה שיש לתקצב את הוצאותיה.

בשורה אחת:

לאומי משיק את "מזומן בSMS": מאפשר לשלוח למי שרוצים מסרון עם קוד חד-פעמי, וכך למשוך כסף מהחשבון, ללא כרטיס בכספומט.
שפל חדש במלחמת המחירים בין אל על וארקיע: טיסה לאילת ב 80 ש"ח באל על.
כל שטרות הכסף יוחלפו ע"י בנק ישראל ב 2012, ועם דיוקנאות חדשים.
התשואה בקופות ההגמל המנייתיות ב 2009, מגיעה ל 30%.
ועדת העבודה והרווחה: מובטלים מתחת לגיל 35, יהיו זכאים לתוספת של כ-20 ימי אבטלה, כבר החל מדצמבר 2009. 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio