רותי שרון - 20/12/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20/12/10

עורך: איציק ירחי

כלכליסט: כיצד 2011 תשפיע על הכיס שלנו: מס הכנסה, דמי קישוריות, זקיפות שווי רכב, מחיר הדלק.    ב 2011 יופחת שיעור מס ההכנסה. אולם, למי שמשתכר 13,000 ש"ח - מדובר בתוספת של 27 ש"ח. סכום זה יגדל מעט, עם עדכון מדרגות המס, לאחר פרסום מדד דצמבר. ההפרשה לפנסיה חובה עולה ל 10% (במקום 7.5% ב 2010). מחיר ליטר אוקטן 95, יגיע כמעט ל 7 ש"ח - תודות להעלאת שיעור הבלו. דמי הקישוריות צונחים ב 71%, וכדאי מאוד לדבר מטלפון קווי. מחירי זמן-אויר לעומת זאת יתייקרו בכ-5 אג'. זקיפות רכב צמוד תתייקר, ותעמוד על 2.5% ממחיר רכב חדש, גם עבור רכבים זולים מ 130,000 ש"ח.


מרכז המידע של הכנסת: מאמר מקיף על ילדים וצרכנות.
ילדים ובני נוער נדרשים לתפקד כצרכנים מגיל צעיר. 29% מבני הנוער רוכשים מוצרים באינטרנט. לצרכנות יש חלק חשוב בתרבות הבילוי של ילדים ובני נוער בימינו. הפרסום והשיווק המיועדים לילדים ולבני נוער תופסים מקום חשוב בשוק הפרסום. ההשפעות העיקריות על ההחלטות הצרכניות של הילדים מקורן בפרסומות ובמותגים, בחברים ובמושאי הערצה כגון זמרים ולהקות, סלבריטאים ותוכניות טלוויזיה. לילדים יש השפעה על החלטות צרכניות של המשפחה. 58.2% מן ההורים מסכימים שקניית מזון לבית מושפעת מהעדפותיהם של הילדים, 50.1% סבורים כי לילדים יש השפעה רבה על קניית מוצרים הקשורים אליהם ישירות ו 13%- מעידים כי לילדים יש השפעה על רכישת מוצרים כלליים למשפחה.

סקר: הישראלים אוהבים לשפץ: רבע מהציבור שיפץ את ביתו בשנתיים האחרונות.
גובה ההשקעה הממוצעת לשיפוץ עומד על 42,600 שקל למשפחה - גידול משמעותי לעומת גובה ההשקעה בשיפוץ אשתקד שעמד על 30,328 שקל . עם זאת עולה כי רוב בתי האב דווקא אינם מקפידים על שיפוץ מלא אלא מסתפקים בשיפוץ בית חלקי בלבד. רוב המשפצים (כ-38%) הם בעלי בית צמוד קרקע. משפחה שגרה בבית צמוד קרקע משפצת את ביתה אחת ל-6 שנים , זאת לעומת משפחה שגרה בדירה, אשר משפצת אחת ל-10 שנים. הבינלאומי יוצא במבצע הלוואות לשיפוץ של עד 100 אלף שקל לתקופה של 8 שנים ובריבית של פריים מינוס 0.5%, עד סוף דצמבר.

הקבלנים: העלאת מס הרכישה לרוכשי דירה שנייה רק תגרור עלייה במחירי השכירות ותפגע בזוגות צעירים. על פי התוכנית, מס הרכישה יעלה ל-5% מהשקל הראשון, 6% על הסכום בין מיליון ל-3 מיליון שקל, וכל סכום מעל ל-3 מיליון שקל ימוסה בשיעור של 7%.  לצד מס הרכישה מוצע פטור (גם הוא לתקופה של שנתיים) ממס שבח על דירות להשקעה. לטענת הקבלנים לא תתרכש "פעילות אמיתית של הגדלת היצע, כיוון שהדירות לא עומדות היום ריקות". אסטרטג המאקרו של לידר שוק הון, רפי גוזלן דווקא סבור כי "בניגוד לצעדים שננקטו עד כה הן על ידי בנק ישראל והן על ידי האוצר, מדובר בצעדים האפקטיביים ביותר שננקטו עד כה בטיפול בבועת הנדל"ן המתנפחת".

דניאל רבנר: מיהם מתנתקי הכבלים הישראליים. עוזבים את הכבלים.
אז איך נראה ה-
Cord Cutter הישראלי? את הערוצים המסחריים הוא רואה דרך אנטנה או דרך ממיר דיגיטלי (תשלום חד פעמי של 600 שקל), סדרות ישראליות הוא רואה באתרי הזכייניות, סדרות אמריקאיות באתרי צפייה ישירה, כבל מחבר בין המחשב לטלוויזיה, העכבר האלחוטי הוא השלט והמתקדמים משתמשים בתוכנות מדיה סנטר בשביל לדפדף בנוחות בין כל האופציות. הוא משתמש בהורדות בלתי חוקיות יותר ממקבילו האמריקאי, אבל זה משום שבארץ עוד לא אין פתרונות מספיק טובים להורדות חוקיות.

האמריקנים למדו לקח: קונים פחות באשראי.
השנה בחג ההודיה (יום שישי השחור), נרשם שיא שלילי מזה 27 שנה בשימוש בכרטיסי אשראי. הדבר מעיד על כך שהצרכנים לומדים לקח, לאחר שכ-13.6 מיליון אמריקנים וכ-2.3 מיליון בריטים עדיין משלמים על קניות עונת החגים מהשנה שעברה שקנו באשראי. עבור רבים, השימוש במזומן גם מחייב אותם להיות מודעים למחיר המלא שהם משלמים עבור המוצר, כך הם יודעים שאינה עולה על יכולת התשלום הכספית שלהם ונקלעים לחובות שיגררו במשך חודשים, שמלבד המעמסה הכספית, מביאים איתם גם לחץ נפשי מיותר. "הצרכן מרגיש לחץ גדול בעקבות חובות קודמים, והם פשוט לא הולכים לחפור לעצמם בור שכזה". רק כ-17% מהקונים שילמו בכרטיס אשראי, כחצי מרמת הרכישה בכרטיסי האשראי שנרשמה בשנה שעברה.

בשורה אחת:
ושוב, המגמה ממשיכה: ממוצע ריביות המשכנתא לטווח 17-20 שנה: 2.8% בלבד. ו-3.16% ליותר מ 20 שנה.
בקרוב 15% הנחה למילואימניקים, בתשלום אגרת רשיון רכב שנתית.
הציבור רוכש מניות. 930 מיליון ש"ח נפדו מהקרנות הכספיות, מתחילת דצמבר. 190 מיליון עברו לקרנות מנייתיות.
המע"מ ב 2011 יישאר על 16%. בניגוד להבטחת הבחירות של נתניהו.

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio