רותי שרון - 21/09/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
21/09/09TheMarker מנסה לגלות בכל ענף, מהו התפקיד עם ההכנסה הגדולה ביותר. כדי להרוויח הכי הרבה בתור רופא, צריך להיות... (לפי הסדר) רופא עור, רופא נשים, אורטופד, רופא עיניים, או אורולוג. עבור עורך דין, כדאי ללמוד גם מנהל עסקים, לעבוד במשרד גדול, בעל וותק, ולהתמחות באחד התחומים הבאים: היי טק, מסחרי בינלאומי/מקומי, שוק ההון, קניין רוחני. לתחום ההיי טק כדאי להגיע עם התמחות נדירה, ועם תואר שני. מעבר לסקירת השכר בשוק, ניתן לקבל מושג על רמות השכר, ואפיונים נוספים בתחומי התעסוקה המובילים.

ארגון פעמונים סוקר את זכויותינו כצרכנים, לאחר רכישת המוצר. כללים אלה אינם אינם מתייחסים לחפצים מיוחדים ויקרים כגון, כלי נגינה, תכשיטים, שטיחים, ריהוט, מוצרי סניטציה ועוד. היצרן חייב לתקן ללא תמורה, כל קלקול שנתגלה במהלך תקופת האחריות (שנה) לרבות החלפת רכיבים. על הרכיבים המחליפים להיות מקוריים וחדשים. התקנות מפרטות מוצרים שיש לתקנם בבית הצרכן וקובעות מועדים מקסימליים לביצוע התיקון. כך לדוגמא: מקרר ומקפיא יתוקנו תוך יום ממועד הקריאה, כיריים לבישול בתוך יומיים ומכונת כביסה, מזגן ותנור הסקה דירתי יתוקנו תוך 3 ימים, כולם בבית הצרכן. אם לא ניתן לתקן את המוצר בבית הצרכן ויש להעבירם למעבדה, הובלת המוצרתיעשה על ידי היצרן או היבואן ללא כל תמורה. על הטכנאי לתאם עם הצרכן את המועד ושעת הביקור, כשזמן ההמתנה לא יעלה על שעתיים מעבר למועד שתואם. אשר מדובר במוצר שמחירו עולה על 300 שקל, היצרן או היבואן חייבים לספק לפי דרישת צרכן, חלקי חילוף לתיקונו ובתשלום לשנה נוספת שאחרי תום תקופת האחריות.

מי שלא קונה דירה - משפץ, ומי שקונה - עובר ליישוב כפרי או לפתח תקוה. 
עליית מחירי הדירות בערים רבות בישראל היא אמנם בשורה טובה לקבלנים, אך
הציבור לא נשאר אדיש לכך ומחפש אלטרנטיבות לדירה - גם אם פירושו של דבר לשפץ את הבית הקיים או לעזוב את עיר המגורים. "בשנתיים האחרונות אנחנו מרגישים גידול משמעותי בביקוש למוצרים ולחומרים לטובת שיפוצים ובנייה עצמית". גם התחזקות הנטייה לרכוש דירות להשקעה - והשיפוץ הכרוך בחלוקתן לטובת השכרה - מורגשים בענף. בשנת 2008 יותר מ-252 אלף תושבים עזבו את עיר מגוריהם. את תל אביב עזבו בשנה שעברה 22,800 תושבים , לעומת 19,600 תושבים נכנסים. גם ביישובים הכפריים נשמרת ההגירה החיובית, ובשנת 2008 נכנסו יותר מ-32 אלף תושבים חדשים, לעומת 27 אלף שעזבו.

טל לוי, סוקר את תחום המשכנתאות באופן מעודכן. 
הריבית הממוצעת על משכנתאות בישראל ירדה לפחות מ-3% (2.92% ליתר דיוק) והפכה את הלוואת המשכנתה לזולה בכל הזמנים. הלוואת משכנתה ממוצעת ניתנת בדרך כלל לתקופה של 20 שנה ובסכום של 500 אלף שקל, ופירוש הדבר כי עלייה של 1% בריבית (או במדד המחירים לצרכן) תגדיל את ההחזר החודשי בכ-250 שקל.  מי שקיבל הלוואה בריבית פריים של 2% מתכונן לשלם כ-2,500 שקל בחודש, אך ברגע שריבית הפריים תעלה למשל ל-6% (במקרה של הלוואה צמודת ריבית), ההחזר החודשי יגדל ביותר מ-1,000 שקל. גם מי שהצמיד את ההחזר למדד המחירים לצרכן יגלה שההחזר החודשי עשוי לגדול אפילו מדי חודש, ככל שתגדל האינפלציה.

ראיון עם מנהלת פעילות מאסטרכארד בישראל, חושף נתונים על השימוש שהישראלים עושים בכרטיס אשראי. ישראל המדינה השנייה בעולם מבחינת ההוצאה הכוללת הממוצעת לכרטיס אשראי, שהסתכמה ביותר מ־8,000 דולר לכרטיס, וגם ,בכמות העסקאות הנעשות בכרטיס. במקום הראשון עומדת צרפת.
ישראלים מחזיקים בארנק שני כרטיסי אשראי בממוצע. באירופה הממוצע הוא חמישה כרטיסים ובארה"ב שמונה. זה אומר שהצרכן הישראלי מאוד יעיל: הוא מחזיק מעט כרטיסים ומנצל את השימוש בהם עד הסוף. זה יכול לקרות מכיוון שבישראל כרטיס אחד מאפשר הנחות מגוונות. הישראלים משתמשים בכרטיס האשראי שלהם בתדירות גבוהה יותר וגם בעסקאות בסכומים קטנים מאוד.  אחד המכשירים המצליחים שהחברה פיתחה בשנים האחרונות הוא Pay Passתשלום , המאפשר לחייב אשראי במעמד הקופה באמצעות טכנולוגיות אלחוטיות מופעלות גלי רדיו. אין צורך "לגהץ" את כרטיס האשראי. במקום זאת, הלקוח נדרש לקרב את המכשיר שבו מותקנת האפליקציה לעמדה האלחוטית שליד הקופה - והתשלום ייקלט.

עזרא אוחיון, מזכיר את שיטת: "כדור השלג" - להחזר חובות. מתחילים את החובות הקטנים, ועוברים לגדולים. 
אף שזו אינה השיטה האופטימלית מבחינה חשבונאית,
הסיכוי לצאת מסבך החובות גדול יותר בשיטת כדור השלג. יתרונה של השיטה הוא ביצירת תמריצים, ובהגדלת מומנטום עם המעבר לתשלום החוב הבא. לא נעים להגיע למצב שבו כל מרצך מופנה לכיסוי חובות - וכדי לצאת ממנו נדרשים כוחות נפש עצומים. קודם כל, ולפני הכל, הדבר מחייב שינוי קיצוני באורחות החיים: שבירת הרגלים ודפוסים צרכניים שגורמים להרס עצמי. וגם כשמחליטים לנקוט פעולה, הדרך לשחרור מעול הריבית עודנה ארוכה. כדי להתמודד עם הקשיים הפסיכולוגיים הנלווים לתהליך הגמילה מחובות פיתחו גורואים ויועצים לכלכלה אישית שיטה שנקראת "כדור השלג להחזרת חובות" (Debt snowball method). הרעיון שמאחורי השיטה אומר שקודם כל מחזירים את החובות הקטנים, וכשגומרים מתקדמים לחובות הבאים - לפי היקף החוב. 
 
בשורה אחת:

מדד אוגוסט עלה ב 0.5%. הציפיה שנגיד בנק ישראל לא יעלה את הריבית.
סימן חיובי ליציאה מהמיתון: חברת טאואר תחזור לשבוע עבודה מלא של 5 ימים, החל מ 1 באוקטובר, עקב צבר הזמנות.
גמלאי קרנות הפנסיה הותיקים - צפויים לקבל עדכון פנסיה בחודש נובמבר, בגובה של 4.25%..
שליש מהעובדים שישראל לא יקבלו שי לחג. נתונים וססטיסטיקות נוספות, בסקר של התמ"ת.


   

 
 

 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio