רותי שרון - 21/11/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
21/11/10

עורך הלקט: איציק ירחי


רז סמולסקי: 50% מרוכשי הדירות היו מוותרים על רכישת דירה בלי העזרה של ההורים
. בשנתיים האחרונות עלו מחירי הדירות בישראל בשיעור ממוצע של 24%. בכל רבעון נרשמה עלייה של 2.5%-3.5%. העלייה הגבוהה ביותר היתה בתל אביב - 42%. "ככל שהאזור יקר יותר, שיעור העזרה של ההורים גבוה יותר". "לדעתי, 60% מהזוגות הצעירים נעזרים בהורים באופן משמעותי בקניית הדירה הראשונה". "גם פעם ההורים היו עוזרים לילדים ברכישת דירה", אומר דבוש, "אבל אין ספק שככל שרמת המחירים עלתה - העזרה של ההורים נהפכה משמעותית והכרחית יותר". ואפשר גם אחרת, "התחתנו לפני קצת יותר משנה והחלטנו שאנחנו רוצים לקנות דירה", מספר אריק (32). "כשחזרנו מירח הדבש קנינו דירת ארבעה חדרים מיד שנייה בגבעתיים ב-2.4 מיליון שקל. רוב התשלום היה מכסף שהצלחנו לחסוך במשך השנים כשכירים, ולקחנו גם משכנתא קטנה. שנינו ממלאים תפקידים בכירים יחסית ויש לנו משכורות טובות". את המלה "חסכנו" לא שומעים הרבה בישראל, הרי התרגלנו כבר לשמוע על זוגות שבקושי סוגרים את החודש. אבל במקרה של אריק ונועה מדובר בחיסכון של יותר ממיליון שקל. "אף פעם לא הוצאנו יותר מדי כסף על דברים כמו נעליים ובגדים". 


שביתת החקלאים יוצאת לדרך. החל מהיום, יום ראשון בערב, תופסק האספקה בישראל. מומלץ לרוץ ולמלא את המקרר.
לראשונה מאז קום המדינה ייעצר שיווק התוצרת החקלאית לשווקים הסיטוניים ולרשתות השיווק, ובעצם לציבור הרחב. מיום ראשון, בשעה 11:00, ולאחר אספקת התוצרת החקלאית הנהוגה בשעות הבוקר המוקדמות, יפסיקו החקלאים לשווק תוצרת חקלאית טרייה עד להודעה חדשה. "אנחנו נוכיח לקובעי המדיניות שאנחנו יודעים להתאחד ולפעול גם במחיר של אובדן תוצרת או פגיעה באספקת תוצרת לציבור הרחב".

רינה רוזנברג: למה לחכות לחנוכה ? הצגות ילדים איכותיות יש כל השנה. ואפילו אפשר לעשות מנוי מוזל

בתיאטראות ישראל מוצעים במהלך כל השנה הצגות לילדים כבר מגיל שלוש, ובמחירים שפויים יותר: "המטרה היא להנחיל ולהטמיע תיאטרון מהגיל הרך. אנחנו מאמינים שיש לו כוח מעצים, שהוא מחדד כישורים חברתיים ומחזק כישורים של הילד בחיים - זו האמנות שהכי קרובה לחיים שלנו". הצגה, מעבר לחוויה באותו יום, מפתחת את הדמיון ומשפרת את יכולות המנהיגות של הילד בשלבים מאוחרים יותר, וגם את האפשרות לעמוד מול קהל: "הילד נכנס לתוך חוויית ההצגה ומשלים המון תמונות מראשו ומדמיונו, וכך הוא מפנים שיש הרבה דברים שקיימים מעבר לרציונלי ולמה שהוא רואה מולו". "רוב הופעות החנוכה מתרחשות באולמות גדולים - אני לא מאמין שילד קטן יכול לשבת בשורה 50, להיות מרוכז עם כמות ילדים אדירה, רעש ואוכל באולם ולזכות לחוויה תרבותית כמו שהוא יזכה באולם של 400 מקומות בהצגה אינטימית ושקטה".

סקר המועצה לצרכנות: 51% לא יודעים לאילו טיפולים הם זכאים במסגרת ביטוח הבריאות. המועצה לצרכנות מפרסמת מדריך לביטוחי הבריאות. הציבור מגובש לגבי הדרישות: 51% השיבו קבלת תרופות מצילות חיים, 44% כיסוי ניתוחי כולל ניתוחים בחול, 35% אפשרות לבחור את הרופא המנתח, 31% קיצור של זמן המתנה לבדיקות,טיפולים וניתוחים, 21% קבלת חוות דעת שנייה. המדריך מקיף את כל תחום ביטוחי הבריאות, כולל שב"נ וכמובן פוליסות ביטוח פרטיות. ומבהיר את כל הסוגיות בתחום. מומלץ לקרוא בעיון.

אמיתי זיו: סלקום, ופלאפון מעלות מחירים ב-4%, החל מינואר 2011. אורנג כבר ייקרה תעריפים החל מהחודש. חברות הסלולר נוהגות להעלות מחירים בשיעורים דומים ובסמיכות אחת לשנייה, וזאת על מנת למנוע מלחמת מחירים ושינוי במאזן הלקוחות. חברות הסלולר סיימו את הרבעון השלישי של 2010 עם רווח נקי מצרפי של 880 מיליון שקל. בנוסף, שלוש החברות הגישו לאחרונה עתירות לבג"צ נגד הורדת הקישוריות, רפורמה שאמורה לפגוע בהכנסותיהן ולחסוך לציבור מאות מיליוני שקלים. "ארגון אמון הציבור שוקל להצטרף לתביעה שנמצאת בבג"צ בכדי למנוע מחברות הסלולר לסכל את הורדת דמי הקישוריות - מהלך חשוב שיחסוך כסף רב לצרכנים".

יניב חלילי: באירלנד אומרים: אנחנו לא יוון. המסעדות ריקות, המשרדים נטושים, והתושבים מקצצים בהוצאות
. בעשור האחרון הודבק לאירלנד הכינוי "הנמר הקלטי", עקב היותה אחד מפלאי הכלכלה של העולם. בשנת 2000 דורגה המדינה במקום השישי ברשימת הכלכלות החזקות. השבוע בדבלין, זה נראה כמו בירה של מדינה שעברה הפיכה שלטונית. ענף הנדל"ן, שהיה הגאווה הלאומית של אירלנד, הפך למקור כל הצרות; וגם עם גוש היורו מנהלים האירים בימים אלה יחסים מורכבים למדי. הנמר הקלטי השואג הפך לחתולת רחוב מרוטה, המנסה ללקט שיירי מזון וללקק את פצעיה. נקודות חלוקת מזון נפתחו בבירה דבלין ואנשי ארגון "קרוס קייס" החלו לחלק גושי גבינת צ'דר למעוטי יכולת, במחסן סמוך לבניין הפרלמנט. 15 יורו למטר רבוע באחד האזורים היפים והמרכזיים ביותר בדבלין, זה התעריף היום. קופצים אין. זוגות צעירים קנו, בנוסף לדירה במרכז העיר, בית נופש במערב אירלנד, כשלא הייתה להם היכולת לשלם אפילו עבור הבית הראשון. ב 2007 הבנקים החלו להתמוטט, לא היה מי שישלם את המשכנתאות. "היום, כל מי שיש לו קרובי משפחה בחו"ל מנסה למצוא שם את מזלו". לפי הערכות, עד סוף השנה יהגרו מאירלנד מאה אלף אזרחים - 2.5% מתושבי המדינה - רובם משכילים ובעלי מקצועות חופשיים.

בשורה אחת:
דן חסכן מגיע לקניון. הבנק מציב 30 מכונות לילדים להפקדת מטבעות ומזומן. לילדים תהיה גישה לחשבון מהאינטרנט.
300 עובדי רשת לי-קופר שנסגרת, פוטרו השבוע. וגם 150 עובדי היי טק בחברות מודו, וג'וניפר.
גד ליאור: בקרוב רפורמה בדמי הניהול בקופות הגמל. נשלם כ-0.5% פחות בדמי הניהול.
אליצפן רוזנברג: הטלרים בבנק הפועלים ייתנו שירות עם אייפד. חדש: ביטוח רפואי בעלות רגילה, לחולי סוכרת.


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio