רותי שרון - 22/04/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22/04/12


מיקי פלד: רפורמת הביטוח הסיעודי תלויה בהחלטת נתניהו להעלות מסים. קופות החולים יטפלו בסיעודיים. משרדי האוצר והבריאות לא הגיעו להסכמה על אופן תקצוב הרפורמה בטיפול הסיעודי בקשישים. ראש הממשלה יצטרך לבחור אם להעלות את דמי ביטוח הבריאות, למצוא מקור תקציבי אחר או לוותר על הרפורמה ולספוג ביקורת ציבורית קשה. הרפורמה דורשת העלאה של 0.5% בדמי ביטוח הבריאות. הרפורמה נועדה להקל כלכלית על הקשישים ובני משפחותיהם שנדרשים להוציא מכיסם כל שנה כ־4 מיליארד שקל - אם בביטוחים פרטיים ואם בתשלומים למוסדות אשפוז סיעודי. הרפורמה מחולקת לשלושה שלבים עיקריים. בשלב הראשון תוגדל, בשיעור שעוד לא נקבע, גמלת הסיעוד לקשישים המוגדרים כבעלי תלות מוחלטת או גבוהה מאוד. במקביל, יוגדר סל שירותים מינימלי שלו זכאי כל קשיש סיעודי. בשלב השני תועבר האחריות על האשפוז הסיעודי ועל הטיפול בקשישים תשושים בביתם ממשרדי הבריאות, הרווחה והפנים אל קופות החולים. בשלב השלישי תועבר מהביטוח הלאומי לקופות החולים גם האחריות על השירות והעזרה בבית הקשיש.

שאול אמסטרדמסקי: מדי כמה שנים, יש עליית בתוחלת החיים, וקצבת הפנסיה שעבורה חסכנו כל חיינו מקוצצת. המחשבה שאם נעבוד קשה כל החיים ונחסוך הרבה כסף לפנסיה אז בטח תהיה לנו פנסיה טובה היא במקרה הטוב אשליה. בינואר 2003, כבמטה קסם, נעלמו בערך 10% מהכספים שחסכו מיליון איש וחצי לפנסיה. באופן מוזר, ההיעלמות הזו לא קיבלה הד תקשורתי או ציבורי ראוי. הסיבה לתספורת הלא נעימה הזו שהפנסיה שלנו עוברת באופן חד־צדדי, קשורה בפרוצדורה עם שם איום ונורא - "עדכון לוחות תמותה". עדכון לוחות התמותה הפך לפעולה הכרחית כתוצאה מאותן רפורמות, כדי לשמור על הגביע הקדוש של מודל הפנסיה הנוכחי - "האיזון האקטוארי". הכוונות הטובות האלה יביאו אותנו בסופו של דבר לפנסיה מצומקת להפליא בגיל הפרישה. אחרי עשרות שנים של חיסכון נגלה באיחור שאת מה שחסכנו לאורך השנים נאכל. אחרי כמעט שני עשורים עמוסים ברפורמות בשוק הפנסיה - שרובן טלאי על טלאי - מישהו צריך לעשות סדר. לפשט את מכשירי החיסכון, להפחית את דמי הניהול, לשפר את מצבם של החוסכים ולחשוב כיצד מבטיחים שהפנסיה שלהם, שלנו, לא תהיה קטנה מדי.

אמיתי זיו: הרפורמה בשוק הקווי יוצאת לדרך; מחירי האינטרנט צפויים לרדת. חברות יוכלו לרכוש תשתית של בזק והוט. השוק הסיטוני בענף הקווי בישראל מתקרב. המשמעות היא כי חברות תקשורת חסרות תשתית אינטרנט יוכלו לקנות מ בזק ומ- HOT תשתית ולהגיע לבית הלקוח. מבחינת הלקוחות תסתיים ההפרדה בין ספק אינטרנט לתשתית אינטרנט, והשירות והחשבונית יהיו מספק אחד. הרפורמה צפויה להוזיל את סל השירותים הקווי לצרכן הסופי. המשרד יאפשר כל סוג של רכישת תשתית, החל מרכישת כל הקו ועד לרכישת מקטע קצר של החיבור לבית.

רוני לינדר-גנץ: "רופא לא שואל 'איך אתה מרגיש' אלא 'איזה ביטוח יש לך'". 5.5 מיליארד שקל - זה הסכום הדמיוני כמעט שמגלגלים ביטוחי הבריאות בישראל 2012. שלושה מכל ארבעה ישראלים מחזיקים בביטוח כזה, ואחד מכל שלושה ישראלים מחזיק גם ביטוח פרטי מסחרי, כלומר: ביטוח כפול. כמעט כל שקל שלישי (28%) שמשקי הבית משקיעים כיום בבריאות יוצא על ביטוחי בריאות. העשור האחרון התאפיין בזינוק חסר תקדים בהיקף הביטוחים שהישראלים רוכשים לעצמם, ובמנוע צמיחה אדיר הן לחברות הביטוח הפרטיות והן לקופות החולים המפעילות את הביטוח המשלים. ההוצאה על ביטוחי הבריאות עלתה בין 2005 ל-2010 בכ-80% - פי שמונה מהעלייה בהוצאה של הציבור בשאר ענפי הביטוח. תהליך גידול מואץ ביותר עבר בעשור האחרון גם על הביטוחים המשלימים של קופות החולים: בתוך עשור עלה מספר המבוטחים בהם מ-45% ל-76% מהציבור, והמחזור הכספי זינק ביותר מפי ארבעה. 

אפרת אהרוני: מי זכאי למקרר חדש ומסובסד? השבוע יוצא לדרך פרויקט חדש להחלפת מקררים בסבסוד. פרויקט נוסף להחלפת מקררים ישנים ובזבזניים בחשמל - המיועד הפעם לכלל האוכלוסייה. זאת כחלק מהתוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית. כ-50 אלף מקררים מוקצים במסגרת הפרויקט לרכישה במחיר מוזל, כשהמשרד מסבסד 30% מעלות המקרר החדש - ועד 1,250 שקל לכל מקרר חדש מבין הדגמים שזכו במכרז. החיסכון השנתי הצפוי בחשבון החשמל של כל אחד, על-פי המשרד, מגיע לכ-600 שקל. המקרר המוחלף חייב להיות תקין ולא מקולקל, בן למעלה מ-7 שנים ובעל נפח של 300 ליטר לפחות. המחיר המסובסד כולל את רכישת המקרר, הובלתו לבית הלקוח, פינוי המקרר הישן לגריטה ומתן אחריות כוללת ל-3 שנים. מניסיון של פרויקטים דומים בעבר (עבור מקררים ועבור מזגנים) - המלאי נחטף בפרק זמן קצר במיוחד. 8 דגמי מקררים של החברות ‏LG‏, סמסונג, היטאצ'י ובקו נבחרו במכרז שנערך, במחירים הנעים מ-1,806 שקל לאחר הסבסוד (356 ליטר) ל-5,940 שקל (584 ליטר - אולם קיימים דגמים בנפח דומה או גדול יותר ובעלות נמוכה משמעותית).

בשורה אחת:
ריבית המשכנתה הצמודה למדד ירדה ל- 2.99%. מדובר בירידה זה חודש רביעי ברציפות.
החל מינואר 2013: יבואני הצמיגים יחויבו לסמן את ביצועי צריכת הדלק על הצמיג עצמו.
הטעות של המדינה, ההפסד של הפנסיונרים: מי שחסר ציון תאריך הלידה בתעודת הזהות מפסיד.
אמיר כהנוביץ: רוצים בעלות על דירה? עדיף לכם לזרוק כסף לפח.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio