רותי שרון - 22/07/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22/07/12

 

מירב ארלוזורוב: ביטוח לאומי קובע: המדינה מרוששת את הצעירים. הצעירים בישראל נדחקו לחמישון התחתון. ראש מינהל המחקר בביטוח הלאומי, ד"ר דניאל גוטליב מנתח את שורשי המחאה. הצעירים בישראל נדחקו בעשור האחרון לחמישון התחתון כתוצאה משחיקת הקצבאות בעיקר לגילאים צעירים, עליית מחירי הדיור והפחתת המסים, שהועילה בעיקר למבוגרים בעלי ההכנסות הגבוהות. מספר בעלי הדירות בקרב הצעירים (עד גיל 35) צנח בעשור האחרון בשיעור חד של 15%. שיעור הבעלות על דירות בקרב המבוגרים (מעל 55) גדל באותה תקופה ב-20%-5%. כתוצאה מחוסר היכולת לרכוש דירה, ההוצאה של הצעירים על שכר דירה קפצה דרמטית היא גדלה ב-25% עבור צעירים, ובכ-50% עבור גיל הביניים (54-35). במקביל, גם הוצאות החינוך גדלו מאוד, במיוחד לצעירים: הוצאות החינוך שלהם גדלו בעשור האחרון בעיקר בקרב שני החמישונים הנמוכים. מי שנהנו במיוחד מהפחתות המס הם המבוגרים, בגילי 50 ויותר. לאור הממצאים האלה, גוטליב ניסח המלצות לשינוי המדיניות הכלכלית, שכוללות העלאה מחודשת של המסים בישראל והחזרתם לרמתם ב-2004. במקביל, הוא ממליץ על העלאת קצבאות הבטחת הכנסה, בעיקר למשפחות עם ילדים קטנים, וכן להעלות מחדש את קצבאות הילדים.

איתן אבריאל: המט"ח יוצא - הדולר עולה. שער הדולר חוזר לכותרות, כמו פעם. למרות האלמנט ה"פסיכולוגי" שמצמידים לו, למספר 4 עצמו אין כמובן שום משמעות. הוא אפילו לא חדש, והוא לא באמת שיא של כל הזמנים. הדולר צפוי להמשיך לטפס - ולאיש אין מושג היכן תיעצר העלייה. לאחר שבמשך שנים נהנתה ישראל מעודף של מטבע חוץ שזרם אליה מול המט"ח שיצא ממנה - ה"חשבון השוטף" - עברה המדינה בשנה שעברה למאזן שלילי, שמחריף מיום ליום. היצוא קטן, הזרים מוציאים כסף משוק ההון והכספים המקומי ואפילו הישראלים - באמצעות המשקיעים המוסדיים שמנהלים להם את הכסף - החליטו לאחרונה שכדאי לשים חלקים גדולים של תיק ניירות הערך שלהם בחו"ל. המשבר בגוש היורו והורדת הריבית שם לפני עשרה ימים, הביאה להיחלשות היורו ולביקושים לדולר ברמה העולמית. מדד המחירים לצרכן שפורסם שלשום עמד על 0.3%-. הוא יצר ציפיות להורדת ריבית מהירה יותר ממה שחשב השוק, וזהו עוד גורם שתומך בהיחלשותו של השקל. כולם יודעים שלישראל יש בעיה בגירעון תקציבי, שיעמוד השנה על 4%. וכן, גובר הסיכון לאירוע ביטחוני הקשור לאיראן, מציאות שלכל הפחות תקשה עוד יותר על הסיכוי לבצע קיצוץ כלשהו בתקציב הביטחון.

שלומית צור: האם המטרה להוריד את מחירי הדירות הושגה? תשובה: לא. לפני שנה בדיוק הציבה דפני ליף את האוהל הראשון. אך במבחן המציאות, לא הביאו המחאה ופעולות הממשלה לירידת מחירי הדיור, כזו שתאפשר לזוגות צעירים   נטולי הון עצמי שמן לרכוש דירה, וברוב המקומות המחירים אפילו עלו. "מאז המחאה החברתית התנודות בשוק הנדל"ן היו מועטות,", "רמת המחירים נותרה דומה ברוב הערים שנסקרו, ובחלקן אפילו נרשמה עלייה מתונה. תלאביב, שהיתה מוקד התארגנות המחאה, סבלה מיד מקיפאון, אך מהר מאוד הבינו הקונים שאין חדש תחת השמש." "גם במקומות שיש בהם בנייה חדשה, כמו כפר סבא והוד השרון, צעדי המחאה הביאו לכל היותר למצב שבו המחירים נשארו כפי שהיו. למעשה, מלבד חיפה, שגם בה הירידה היתה מינורית בלבד, לא השיגה המחאה החברתית את מטרתה. לפי מצב השוק לא נראה שהשנה הבאה תהיה טובה יותר, ולפחות לפי הנתונים בשטח ברור מדוע יש ניצנים של מחאה נוספת." עם סיומה של המחאה עלו מחירי השכירות בתל אביב, בין השאר בשל הוראת השעה שהביאה למכירתן של דירות להשקעה וטיפולה של עיריית תל-אביב בתופעת הדירות המפוצלות.

שאול אמסטרדמסקי, הדס שפר: מהפכה בביטוחי בריאות: האוצר משנה את שיטת הקביעה של מחלות קשות. עודד שריג מחולל עוד מהפכה. על פי טיוטת חוזר חדשה שיפיץ היום לציבור, החל מאמצע השנה הבאה – אפריל 2013 - השיטה תשתנה לחלוטין. במקום שהמדינה תקבע את ההגדרות הרפואיות למחלות קשות שונות כמו סרטן, גידול במוח או התקף לב, האחריות תעבור לחברות הביטוח. החברות יחויבו לקבוע את ההגדרות בהתאם לשורה של עקרונות שקובע המפקח, וכן לעדכן אותן אחת לחמש שנים בהתאם להתפתחויות טכנולוגיות בעולם הרפואה. בין התיקונים להגדרות הללו ניתן למצוא הגמשה בהגדרות של חלק גדול מהמחלות הקשות כך שיעניקו כיסוי לחולים רבים יותר והגברת השקיפות במקרה של מחלות קשות אחרות כמו אירוע מוחי ואי ספיקת כליות כדי שהמבוטחים יבינו שהביטוח שהם קונים לא בהכרח מכסה אותם מפני מה שהם חשבו. באוצר צופים שהמעבר לשיטה החדשה יוזיל את הפוליסות. אבל, כל חברה תוכל לשווק פוליסה שונה, בהסתמך על עקרונות זהים, דבר שיקשה על הצרכן להשוות.

הדס שפר: בכירי משרד הבריאות נגד האוצר: "עודד שריג מסיר את הרגולציה מביטוחי הבריאות". במשרד הבריאות מתנגדים למהלך וטוענים כי האוצר מתעלם מחלק ניכר מההמלצות המקצועיות שלהם. במשרד הבריאות מאמינים שיקשה על הצרכנים שאינם בקיאים בהגדרות הרפואיות, לבחור ביטוח מתאים. במשרד הבריאות הקימו כשמונה צוותים ותת־צוותים של מומחים שונים כדי לבדוק את ההגדרות הנהוגות כיום בפוליסות ביטוח "מחלות קשות". במסמך שהוציאו מגדירים מחדש אילו מחלות אמורות להיות מכוסות בכל פוליסה, ואם יש צורך בתיקון ההגדרות הקיימות ואילו שינויים נדרשים בהן, תוך "עמידה בסטנדרטים רפואיים מקובלים ובציפייה סבירה של מבוטח". בהשוואה בין טיוטת התוכנית שהוציא המפקח עודד שריג למסמך של משרד הבריאות מגלה פירוט רב יותר במסמך ותוספות שאינן נכללות כיום בהגדרות המפקח, אך מנגד התאמות מתבקשות שביצע המפקח במחלות כמו סרטן, התקפי לב, שבץ מוח, פרקינסון וגידולים שפירים.

רותי לוי: אחרי הפטור מהמכס: המחיר האמיתי של קניות בחו"ל דרך הרשת. להלן פירוט כלל העלויות של קניה בחו"ל. "קניתי נעליים באינטרנט ב-415 שקל. ידעתי שאחויב במע"מ של 16%, אבל אני לא מבינה מדוע נדרשתי לשלם עמלות של 110 שקל לדואר ישראל?". הצרכנים למדו את המושג "כתובת אמריקאית" - אתרי שילוח, כמו מסטופ או Buy2USA, שמספקים כתובת וירטואלית בניו ג'רזי שבארה"ב, ולאתרים האלה מחשבון לחישוב העלויות. לעומתם, בחברות בלדרות בינלאומיות, כמו UPS ,DHL או פדקס. הלקוחות שהשתמשו בשירותים אלה גילו להפתעתם כי משלוח, מסים ומכס אינם החיוב היחיד בחשבונית שלהם. כמה מאותם לקוחות פנו אלינו והציגו שורות חיוב בלתי מובנות: אגרת מחשב, אגרת ביטחון, אגרת הרשאה, דמי הקצאת אשראי, דמי טיפול או דמי עמילות. הדרך היחידה להימנע מכל עלות נוספת בהזמנה מחו"ל היא באמצעות "שירות צרורות" (Small Packets) של דואר ישראל. השירות שמור לפריטים ששוקלים פחות מ-2 ק"ג או לדברי דפוס ששוקלים פחות מ-5 ק"ג. המסלול השני קרוי "שירות חבילות", ואתרים מחו"ל עשויים להגדירו כ"שילוח מהיר" או "Parcels", בעוד שבדואר ישראל קוראים לו EMS, המסלול מיועד גם למוצרים קלי משקל אך שחייבים במיסים. 

בשורה אחת:
הפתעה: מדד חודש יוני ירד ב 0.3%. על פי מגמה זו צפוי המדד השנתי עמוד על 0.6% בלבד. תתכן הפחתת ריבית.
למרות סימני המיתון: שיפור במצב התעסוקה ביוני. גדל מספר המשרות הפנויות במשק.
כורח הזמנים: בני 80 ויוצאים לראשונה לשוק העבודה. בדרך כלל מדובר בעצמאים ובכירים.
עופר עיני: "שטייניץ חי בסרט, גיל הפרישה לא יעלה"
בנק ישראל: בנק יהב הזול בעמלות הנפוצות.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio