רותי שרון - 22/11/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22/11/09

ח"כ מתגייסים לקמפיין של המועצה הישראלית לצרכנות: יחדשו הצעת חוק לביטול מוחלט על עמלות על ניהול עו"ש. יוזמת חברי כנסת לביטול העמלות בחשבון העו"ש, מקודמת על ידי ח"כ דני דנון וח"כ כרמל שאמה, יחד עם המועצה לצרכנות. הח"כ טוענים כי הרפורמה בעמלות נכשלה. המועצה לצרכנות מגלה כי כמעט מיליון משקי בית חתמו על עצומה שהופצה דרך האינטרנט, המביעה תמיכה בביטול מוחלט של העמלות בחשבונות העו"ש בבנקים. בפיקוח על הבנקים דוחים על הסף את היוזמה וטוענים כי לא ניתן ליישם אותה לגבי המערכת הבנקאית. המפקח על הבנקים רוני חזקיהו טען בוועדת הכספים של הכנסת ביוני 2009, כי הרפורמה בעמלות אמנם עדיין לא השיגה את מלוא מטרותיה, אך בפועל 80% מהלקוחות משלמים כיום פחות עבור העמלות בעו"ש. 

נכנס לתוקף: חייבים להוצאה לפועל לא יכולים להוציא או לחדש דרכון ורשיון נהיגה. בעלי חוב שמנסים לגבות אותו, יכולים לפנות להוצאה לפועל ולבקש שלא יונפקו או יחודשו לחייבים רישיונות נהיגה ודרכונים, בין אם במסגרת חידוש שגרתי ובין אם במקרה של אובדן המסמכים הישנים. גורמים במערכת המשפט אומרים כי ההוצאה לפועל תאשר בקשות כאלה כמעט בכל המקרים, ובמקרים מסוימים אף תיזום אותן בעצמה. התקנה חלה רטרואקטיבית על כל התיקים הפתוחים של ההוצאה לפועל. תקנה אחרת, שכבר נכנסה לתוקף, קובעת כי לא ניתן עוד לפנות מדירותיהם בעלי חוב שמפגרים בתשלומי המשכנתא לצורך מכירת הנכס לכיסוי החוב, אלא לאחר שהבנקים יספקו לחייבים דירה חלופית הולמת, עד למשך של 18 חודשים.

גורמי הסיכון לפנסיה: גירושים, ייקור שירותי הבריאות, שינויים בחסכון, יוקר המחיה, תוחלת חיים ארוכה (תודה לשוש שגיא)
. "כלכליסט" מגיש מדריך שיעזור להיערך נכון לקראת הגיל השלישי. תוחלת החיים הממוצעת של אדם בגיל 63 עומדת על 16.4 שנים, אולם במשך שליש מהזמן מרבית האנשים יהיו במצב בריאותי לא תקין. בארץ מתגוררים כיום כ־1.3 מיליון אזרחים מעל גיל 55. התחזית היא שב־2030 יחיו בישראל 2.3 מיליון אזרחים בגיל זה. "אוכלוסייה זו צפויה לגדול ב־75% ב־20 השנים הקרובות. למעשה בתוך שני עשורים צפויה אוכלוסייה זו להוות כחמישית מהאוכלוסייה", אומר משה תמיר, משנה למנכ"ל מגדל.
עמי גינזבורג מסביר למה להשקיע את הפנסיה 100%במניות: נניח שהייתם מקבלים הצעה לסגור 100 אלף שקל מכספכם הפרטי ל-30 שנה בשתי תוכניות חיסכון. בתוכנית א', "הבטוחה", תקבלו לאחר 30 שנה 210 אלף שקל בוודאות. בתוכנית ב', "הלא ודאית", תקבלו סכום לא ידוע בטווח שבין 600 אלף שקל ל-1.5 מיליון שקל. במה תבחרו?

רינה רוזנברג מציגה: כל מופעי החנוכה - ובלי לקחת משכנתא. השנה מי ששולטת במבצעים למופעים היא חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, שמציעה כרטיס ב-45-59 שקלים כמעט לכל ההופעות, בתוספת כוכבים. אפשרות נוספת שאותה מממשים רבים היא רכישת הכרטיס בהנחה דרך ועד העובדים שאליו הם שייכים. לרוב גם ההורים צריכים להתלוות לילדיהם במופע, כך שהצגה אחת יכולה להגיע להוצאה של מאות שקלים למשפחה, מה גם שרוב הילדים אף לא מסתפקים במופע אחד. חלק מההצגות מתחילות לרוץ עוד לפני החג ואפילו ממשיכות כמה ימים אחריו, כך שאם יש לכם תוכניות אחרות לחנוכה או שאתם פשוט מעוניינים להתחמק מהעומס הצפוי בהיכלי התרבות השונים, אתם עדיין יכולים להיות חלק מהחגיגה.

גלובס חושב עלינו:  השיטות והאתרים המעודכנים להשיג חופשה מוזלת בחו"ל (הדקה ה-90 למתקדמים). רשימה מקיפה של לינקים לאתרי התיירות ניתן למצוא בכתובת http://tinyurl.com/5sm87s. חלק גדול מאותם אתרים שייך לסיטונאים או לסוכנויות נסיעות, אולם הם מציעים את המידע באובייקטיביות וללא ניסיונות שכנוע. במדינות שונות בחו"ל פועלות עשרות חברות השכרת רכב מקומיות המציעות לעיתים השכרת רכב במחירים זולים משמעותית מאלה שמציעות החברות הגדולות. בחו"ל פועלים כמה מנועי חיפוש והשוואת מחירים דוגמת
http://comparecarrent.com או www.comparecarhire.co.uk, שבאמצעותם ניתן לאתר את ההצעה הרלוונטית הזולה ולהזמינה און ליין. אקספדיה (www.expedia.com): אחד האתרים המרכזיים בו ניתן למצוא את כל שירותי התיירות. הוטל-קומביינד (www.hotelscombined.com): אתר להשוואת מחירי בתי-מלון הסורק און ליין מנועי חיפוש ואתרים של רשתות בתי-מלון בינלאומיות. לגזור ולשמור ! אפשר גם לשמור את הלינק בדפדפן.

עזרא אוחיון מכריז בבלוג שלו: תחרות חורף ללא חימום
. בארה"ב ישנן התארגנויות מקומיות של משפחות אשר מתחרות ביניהן מי תהיה זו שתפעיל חימום הכי מאוחר אל תוך החורף. המניע העיקרי של המשפחות המתחרות הוא לבחון את אורח החיים שלהן, לראות עד כמה הן מסוגלות לשנות הרגלים שנתפסים כהכרחיים. בעקבות המיתון וההצטמצמות בהכנסות. משפחות צריכות להוציא פחות, ומכיוון שההוצאה על חימום היא הוצאה גדולה, אנשים נהיים פחות קלים על הדק התרמוסטט. אפשר לחסוך כסף ולעורר מחשבות על תרבות הצריכה גם בלי להשתתף בתחרויות קיצוניות. אפשר להתחיל בלשאול האם אנחנו מסוגלים להסתובב בבית עם מעיל וגטקס לפני שאנחנו מדליקים תנור?


בשורה אחת:
שאלה של זמן: פלאפון תעלה תעריפים ב 3% בינואר. חברות הסלולר נוהגות לייקר את הסלולר באופן זוחל.
הוארכה עד לסוף 2010 הוראת השעה לעסקים קטנים: התשלום למע"מ יתבצע רק לאחר קבלת התשלום בפועל מהלקוח.
בשפל של כל הזמנים (שוב): הריבית הממוצעת למשכנתא ל-5 שנים ירדה ל1.6% בלבד.
לראשונה אחרי 2000 שנות גלות: פייפל (paypal) מאפשרת עבודה עם בנקים ישראלים, ועם כרטיסי אשראי ישראלים.


 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio