רותי שרון - 22/05/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22/05/11

עורך הלקט: איציק ירחי

עידו אפרתי: 100 אלף ש"ח של מענק, יחולקו לזוגות צעירים הרוכשים דירה חדשה בפריפריה. האם גם אתם זכאים ? המענק מתחלק ל 60 אלף ש"ח שיגיעו ישירות לזוג הצעיר, ו 40 אלף ש"ח סובסידיה בהוצאות הפיתוח של הקבלן. הקריטריון לזכאות הוא: דירה ראשונה למשפחה, שלא רכשו דירה בעבר, באחד מ-30 יישובי פריפריה. הרשימה המלאה תקבע בתוך כשבועיים, אך היא תכלול גם את טבריה, בית שאן, כרמיאל, מעלות, נצרת, נצרת עלית, סחנין, אופקים, שדרות, נתיבות, מצפה רמון וערד. המענק יגיע לזוג דרך בנק המשכנתאות. מי שימכור את הדירה בתוך פחות מ-5 שנים, ייאלץ להחזיר את המענק.


נעמי דרום: מה קורה כשלוקחים משכנתא גדולה מדי ? סיפורי משפחות עם בעיה קשה. למירי היום 4 ילדים. מיד כשהתחתנה רכשה דירת 4 חדרים. לאחר שנולדו להם תאומים, ומירי פוטרה, ובעקבות צבירת חובות, נאלצו למכור את הבית, ולחיות בשכירות. אבל - זה לא יצר עקומת למידה להחלטות בהמשך. לפני 3 שנים, שוב רכשו בני הזוג מגרש ב 80 אלף דולר. והחלו לבנות את בית החלומות עם הון עצמי של 250 אלף שקל, ומשכנתא של 800 אלף שקל. כיום, לאחר שדרוגים בבניה והלוואות נוספות, הם חייבים מיליון ו-400 אלף. כעת, הם חייבים למכור את ביתם, עקב החובות. האתוס הישראלי ממשיך ללבות את חלום הבית הלאומי - רצוי צמוד קרקע ויפה יותר מזה של השכנים. רבים מהגורמים שמפרנסים את בהלת המשכנתאות הישראלית אינם רציונליים אלא פסיכולוגיים. כמו מירי ובעלה, ישראלים רבים קונים בית "כי צריך". אף על פי שזו העסקה הכלכלית הגדולה ביותר שיבצעו - הם ניגשים אליה, לא פעם, ללא מחשבה רבה, באופן כמעט אוטומטי וללא מודעות יתרה להשלכותיה.

אליצפן רוזנברג: הבית שלכם מבוטח מפני רעידות אדמה. האמנם ? מה לא לשכוח. 
רבים מאלו המחזיקים בביטוח מבנה משוכנעים כי יקבלו פיצוי מלא על הנזקים שייגרמו להם ב"יום הדין": שריפה, פיצוץ בלוני גז, רעידת אדמה. המציאות קצת מורכבת. כשמדובר בדירה בבית משותף, חייבים לכלול גם את ערך הקרקע, שמא ליתר הדיירים אין ביטוח, או שיחליטו שלא לשקם את דירותיהם. עלות הבניה (ערך כינון) היא בין 4000 ל 14000 ש"ח למטר. ערך הקרקע נע בין 25% ל 50% לשווי הדירה. חשוב לוודא שהביטוח כולל פיצוי לשכר דירה ל-6 חודשים. טעות נפוצה נוספת היא לבטח בגובה המשכנתא. טעות כזאת תוביל להפסד של הנכס. 

הילה ויסברג: גיל הפרישה בוטל בבריטניה. "אנשים ימשיכו לעבוד ולהוציא כסף" לפי החוק שנכנס לתוקף באפריל, כל אדם יעזוב את מקום עבודתו בהסתמך על נתוניו האישיים ולא לפי גילו.
"שינינו את החוק מאחר שהרבה אנשים מבוגרים חייבים להמשיך לעבוד, שכן אין להם מספיק כסף בפנסיה. סיבה נוספת היא שמצבה הכלכלי של המדינה אינו כה מוצלח. ברגע שאנשים עובדים עד גיל מאוחר יותר, הם ממשיכים לשלם מסים ולהוציא יותר כסף. ייתכן שהצרכים הכלכליים האלה ישפיעו בסופו של דבר גם על ישראל". "הביטול לא יביא לאבטלה", "הרי זה לא שיש מספר קבוע של עבודות במשק".

רוני לינדר-גנץ: מחקר: קצב ההזדקנות בישראל יעלה ב-50% ב-20 השנים הקרובות. שיעור בני ה-80 יכפיל עצמו פי 2.5
קצב גידול אוכלוסיית הקשישים בישראל הוא מהגבוהים בעולם. ארגון ה
OECD מצביע על צורך בהערכות מיידית לטיפול מקיף בציבור הקשישים, אשר צפוי לגדול בצורה משמעותית בשנים הקרובות. בני ה-80 יהיו 10% מכלל האוכלוסיה, במקום 4% כיום.
יעקב ליצמן: "דו"ח ה-OECD מראה את הצורך הבינלאומי בביצוע רפורמה בנושא הטיפול הסיעודי". "תוכנית שכזו הוכנה ותפורסם בימים הקרובים". "'נזקק סיעוד' בישראל, המעוניין למצות את הזכויות שמגיעות לו בחוק, צריך לפנות למשרד הבריאות, ביטוח לאומי, משרד הרווחה, משרד הפנים, קופות החולים, חברות הביטוח ועוד", אמר ליצמן. "דווקא בתקופה בה הוא נמצא במצב הקשה ביותר בחייו המדינה מערימה עליו קשיים בירוקרטיים בלתי אפשריים ובלתי נסבלים".

יעל גרוס-אנגלנדר: לאיזו עמותה כדאי לפנות בשעת צרה ? סיוע במשברי בריאות, כלכלי, משפטי, גירושין. מעטים האנשים שיכולים לעמוד במצבים שמחוץ לטווח החיים הרגיל בכוחות עצמם. המדינה מסייעת בקצבאות, מתנדבים של הביטוח הלאומי וסיוע משפטי אזרחי. אך לא די בכך. כמעט כל הפונים לעמותות מקבלים מענה מסוים, חלק מהפונים יקבלו גם מענה מלא. בכתבה פירוט של עמותות היכולות לסייע עם התמודדות עם ילד בעל צרכים מיוחדים, מחלה פתאומית, נכות וזקנה מצבים שדורשים משאבים כלכליים ונפשיים. סיוע משפטי יכול לעזור למי שנתבע. כ-80% נתבעים בלתי מיוצגים בהליכים אזרחיים, למרות סיוע משפטי ממלכתי של משרד המשפטים. חלק מחוסר ידע לגבי סיוע זה, ואחרים שאינם עומדים בקריטריונים לקבלתו. ישנן עמותות שמסייעות לנשים במצוקה, וכמובן נציין סיוע בכלכלת משפחה של עמותת פעמונים. לגזור ולשמור.

אליצפן רוזנברג: יצאת למילואים ? שירות "משלים למילואים" ישלח לביתך אינסלטור, פורץ דלתות, רופא הביתה, תיקון תקר 
שירות חדש נועד לתת מענה לבני המשפחה של חייל המילואים הנמצא בשירות פעיל.
שירות "משלים למילואים" שנכנס לתוקפו בימים אלו, בהשקעה של מאות אלפי שקלים, מציע לבני המשפחה תיקון תקלות אינסטלציה ודודים בבית, פריצת דלתות, הזמנת רופא, עזרה ראשונה לכאב שיניים, שירותי חירום למכונית כגון החלפת גלגל במקרה של תקר ועוד. השירות החדש, יינתן ללא תשלום לבני משפחתם של חיילי מילואים העומדים בהגדרה של "משרת מילואים פעיל", חברים במועדון "בהצדעה" ומבצעים שירות בפועל בזמן הקריאה. בנוסף, הורחבה הזכאות ל"תגמול הנוסף" לכל מי שביצע 10 ימי מילואים בשנה הקודמת. 10-14.5 - 1254 ש"ח, 15-19.5 - 2508 ש"ח, 20 - 36.5 - 3762 ש"ח, 37 ומעלה - 5016 ש"ח. עקב תקלה במחשבי צה"ל, אלפי חיילים לא קיבלו את התגמולים הנוספים בתחילת חודש מאי כמתחייב. בצה"ל ציינו בתגובה כי עד אמצע החודש הבא צפויים כל החיילים לקבל את התגמולים.

בשורה אחת:
אושר בועדה: הצרכן ייקבע
באיזה מועד בחודש יחויב חשבונו. ברירת המחדל תהיה ה-10 בחודש.
הפחתה ב
מס הכנסה שתוכננה לינואר 2012, תידחה עד להודעה חדשה.
החל
מאוקטובר, לקוחות YES ייהנו מסטרימר בתוך הממיר. ייאפשר לצפות בתכני מדיה מהמחשב בבית, במסך הטלביזיה.
דיעה: אורית קלייר-ארזי: "קשה ?
הצעירים של היום מפונקים. מחפשים רק במרכז, ורק דירות של 4-5 חדרים. למה צריך 3 ילדים ? "

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio