רותי שרון - 23/03/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/03/09

כלכליסט חושף את רשימת האינטרסנטים המלאה שמנהלת את החסכון הפנסיוני
"כלכליסט" עושה לחוסכים קצת סדר בין שלל היועצים והמשווקים, וחושף אילו אינטרסים מניעים כל אחד מהם: מנהל הסדר פנסיוני, סוכן הביטוח, יועץ פנסיוני בבנק, והיועץ הפרטי. מנהלי ההסדר הגדולים נמצאים ברובם בבעלות חברות הביטוח, ולפיכך, יש חשש לאובייקטיביות שלהם. הסוכן הוא שליח של חברת הביטוח ולכן הוא אינו אובייקטיבי בהגדרה. הוא אינו מחויב להציע ללקוחות את כל המוצרים בשוק, גם אם הם טובים יותר. ליועץ בבנק אסור לעסוק במוצרי ביטוח קלאסיים, אלא רק בפנסיה ובגמל. עקב כך לכאורה נפגמת יכולתו לתת ייעוץ מלא. היועצים העצמאים אינם מתיימרים להילחם עבור הלקוח על תביעות כנגד החברות או לעקוב אחר שינוי במצבו. מטרת הייעוץ היא לתת הכוונה ראשונית אובייקטיבית למוצר המתאים והמשך הטיפול ייעשה עם הסוכן.

שאפתן וחושב שהוא יודע הכול: סקר חושף את הצרכן הפיננסי הצעיר בגיל: 18 עד 35
סקר TGI החצי-שנתי מגלה כי הצעירים נתונים יותר להשפעות חבריהם בכל הנוגע לקניית מוצרים (45% מעידים על עצמם ככאלה, 27% יותר ביחס לנתון בכלל האוכלוסייה), אולם אחוז מועט יותר מהם מתייעץ עם איש מקצוע פיננסי בטרם קבלת החלטות (קרוב ל-10% - 30% פחות מבשאר האוכלוסייה). "כל הנושא של מודעות פיננסית עבר עליית מדרגה רצינית בשנים האחרונות", אומר איציק שנידובסקי, משנה למנכ"ל בית ההשקעות מיטב - "בציבור בכלל ובקרב צעירים בפרט. אפילו בתיכונים היום מקדישים לפעמים זמן לנושא."

לפחות לא להיות פראיירים: רשימת 5 הטעויות הנפוצות של הצרכן הישראלי
"גלובס" מרכז את חמש הטעויות הצרכניות הנפוצות ביותר, לכבוד יום הצרכן הבינלאומי: עצלנות - לא לבדוק בזמן אמת דוחות חודשיים של חברות האשראי והבנקים, חשבוניות המגיעות בדואר, קבלות ביציאה מהחנות או הוראות קבע. מתפתים בקלות - אנחנו מגיעים פעם אחר פעם לבצע רכישה פשוטה ומתפתים למבצעים שאולי לא לגמרי ברורים לנו (ומגלים בקופה: "זה רק השני בחצי מחיר"?), למוצרים שכלל לא התכוונו לרכוש ("קנה-קבל") ולהצעות של הרגע האחרון. חוסר בקיאות - הצרכן הממוצע לא טורח תמיד לעקוב ולברר מה מגיע לו - וגם מה לא. כך הוא לא תמיד מודע ליכולתו לבטל עסקת מכר שנעשתה מרחוק; מבטל עסקאות כאלה בטלפון (במקום בכתב: מייל, פקס או מכתב רשום). חוסר מוטיבציה, ואמון יתר באחרים.

הזכאות לדמי אבטלה: כבר אחרי 9 חודשים של עבודה, בתנאי ש:...
אם וכאשר, האבטלה במשק תעבור את רף ה 7.5%, יוקלו התנאים לקבלת דמי אבטלה. כיום, חייבים לצבור 12 חודשי עבודה. התוכנית החדשה היא תוצאה של התוכנית שהוצגה בסוף נובמבר על ידי שר הרווחה יצחק הרצוג ומנכ"לית הביטוח הלאומי אסתר דומיניסיני, ושאישורה התעכב עד כה. במשרד הרווחה הביעו סיפוק מהחתימה על ההסכם ומסרו כי מדובר ב"פריצת דרך בסיוע למובטלים".

הבלוגר עזרא אוחין חושף: משכורת של היי-טק לא הופכת אתכם לעשירים
הפוסט הזה ריכז אליו המון תשומת לב השבוע. עזרא אוחיון משתף בחוויותיו: רוב השכירים בטוחים שהשווי נטו שלהם גדול מכפי שהוא באמת. התוצאה היא ביטחון עצמי מופרז, שעלול להסתיים בתאונה פיננסית. אני יכול לספר מניסיוני שהמעקב אחר השווי הכלכלי האמיתי של משפחתי שינה מהיסוד את הרגלי הצריכה שלנו. כשהתחוור לנו כמה אנו רחוקים מלקנות דירה, וכמה מהר יתאדו החסכונות שלנו אם נפוטר, הבנו שנדרש שינוי מהותי.

המדריך לעובד: מה לעשות כדי לרכך את גזירת הרעת התנאים
חלק מהמעסיקים מנסים למצוא פתרונות יצירתיים כדי לעבור את התקופה הנוכחית בשלום ולצמצם בהוצאות באופן שיפגע כמה שפחות בעובד. אולם חלק אחר מגלה פחות התחשבות וגוזר על העובדים גזירות שיש להן השלכות כבדות על שכרם וכן על כל התנאים הנלווים. "כלכליסט" ריכז באמצעות כמה מהמומחים הבכירים בדיני עבודה את כל הגזירות שהמעסיק יכול להטיל עליכם כיום, מסביר מה השלכותיהן וממליץ על מה כדאי בכל זאת לנסות ולהתעקש מול המעסיק.

סקר: 86% מהשכירים לא יודעים היכן מושקעת הפנסיה, 54% לא יודעים את גובה הקצבה שיקבלו
מסקר המועצה לצרכנות עולה עוד כי 35%  לא יודעים איזו חברה מנהלת עבורם את כספי הפנסיה. 70% אינם יודעים אם החיסכון הפנסיוני שלהם כולל ביטוח למקרה פטירה. רק 30% מהציבור מודע לרפורמה שנכנסה לתוקף כזכור בתחילת 2008 ושביטלה את תוכניות הפנסיה ההוניות.

בשורה אחת:
חדש: ההוצאה לפועל השיקה אתר אינטרנט: http://www.eca.gov.il, למי שלא עיקלו לו את המחשב.
לרוץ למחזר: הריבית על המשכנתאות בשפל. אל תגידו שלא אמרנו ! תקשיבו לדיסקונטאים...
בהסתדרות ובהתאחדות התעשיינים חוששים: גל גדול של פיטורין צפוי מיד לאחר חג הפסח

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio