רותי שרון - 23/09/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/09/12


אלקנה שור: עוף, גוזל: בני 30 גרים אצל ההורים וגאים בזה. למה לא לשדרג את הפינוק גם לעשור הרביעי? אין שום דבר לא מוזר בלחזור עם הדייט הביתה, לאמא, בלילה הראשון, ולהיפרד בבוקר, עם זריחת המונית. "אם יש מישהו שמנקה, למה לנקות? לאמא שלי, כפרה עליה, אין בעיה עם זה, אז היא מנקה, מסדרת". התופעה מתרחבת. "בזמן שאחרים חיים לבד ומבזבזים את הכסף, אני חוסך". "גם כשאני אתחתן אני שוקל לפצל את הבית לשניים, ולגור כאן עם אשתי בחצי שלנו". "בנאדם שגר עם ההורים מוציא את הכסף שלו על בילויים בחוץ, על לחפש את השקט. אני הולך לצימרים. החודש הזה הלכתי ארבע פעמים לנקות את הראש, ליהנות, קצת שקט". יש שלוש סיבות שגורמות לילדים להישאר בבית מעבר לגיל מסוים: סיבה אחת, חיצונית, היא מצב כלכלי במשק או בבית. חוץ מזה, יש שתי סיבות פנימיות. אחת, אם יש לבנאדם זוגיות או לא. כי זוגיות הרבה פעמים מוציאה מהבית, ושתיים, זה היכולת של הילד לקחת על עצמו חיים עצמאיים.

ליאור דטל: כשמעמד הביניים מידרדר: "הנפילה היתה מהירה, הבנק חסם את החשבון והחלו העיקולים". לפי נתוני ארגון לתת, 15.5% מהפונים לעמותות הסיוע בשנה האחרונה הגדירו עצמם בעבר כמשפחות ממעמד הביניים. "הרקע של אוכלוסיית הפונים לעמותות השתנה בשנים האחרונות". פיטורי המפרנס העיקרי, ללא חזרה לשוק העבודה, היא אחת הסיבות העיקריות להידרדרות לעוני. ההדרדרות מהירה ואורכת 16 חודשים. אם למשפחה אין חובות קודמים, משיכת יתר או הלוואות מהבנקים ערב הפיטורים, ההידרדרות אטית יותר - 22 חודשים. 14% מהפונים לעמותות הסיוע איבדו את מקום עבודתם בשנה שלפני כן, 69% מהפונים לעמותות לא עובדים יותר משלוש שנים. 81% מהנתמכים על ידי העמותות מעדיפים לצאת לעבודה, ולא לקבל קצבה. לפי נתוני לתת, 24% מהנתמכים בעמותות שאינם עובדים מעידים כי אינם מוצאים עבודה, 44% לא עובדים בגלל בעיות בריאותיות. בכתבה נסיון למיצוע הנתונים ולהציג את המתווה להדרדרות כלכלית לפי חודשים.

מורן רייכמן: שישה מיתוסים על המשכנתה. על אף חשיבות העיסקה רבים נוהגים להסתמך על מיתוסים נפוצים, שעלולות לעתים להוביל לטעויות קשות. פיזור הסיכונים המומלץ אינדיבידואלי לכל לווה. פיזור של שליש פריים, שליש משתנה ושליש בריבית קבועה צמודת מדד, אינו מתאים לכולם. משכנתה אינה מוצר מדף וצריכה להיות מותאמת אישית. לווים רבים מתייחסים ליכולת ההחזר ולגובה ההחזר החודשי ביום לקיחת ההלוואה בלי להתחשב בשינויים העתידיים שישפיעו על יכולת ההחזר. על אף הקנסות שווה לבדוק כדאיות למחחזור המשכנתה עם יועץ עצמאי, מכיוון שלעתים ניתן לקצר את משך תקופת ההלוואה, להוריד את גובה ההחזר או אף את שניהם. רבים ממבקשי ההלוואה לא יודעים שתוקף האישור העקרוני של הבנק הוא 12 יום בלבד. מכיוון שבתום פרק הזמן הזה הבנק כבר לא מחויב לתנאים. כדי לעמוד בפרק הזמן של 12 הימים שבהם תקף אישור הבנק כדאי לתכנן היטב מראש את כל המהלך

אילנית חיות: ג'ינס ב-30 שקל: רשתות מחסני האופנה ממשיכות להתרחב. בזמן שרשתות אופנה קטנות ובינוניות נקלעות לקשיים, רשתות מחסני האופנה ממשיכות להתרחב. בניגוד לרשתות בקניונים, הן פותחות סניפי ענק וממוקדות בביגוד בייסיק. אנחנו היום נותנים טון הרבה יותר משמעותי ויש לנו את קהל הלקוחות הכי גדול שיש. החנויות שלנו הן במצב כזה שאנחנו פוגעים בכל החתכים. אנחנו עובדים אחרת. אם קסטרו ופוקס עובדות על רווח גולמי של 60% ויותר, אנחנו עובדים על 37%-35%. רשת זברה מונה היום 18 סניפים, לאחר שבשנתיים האחרונות חלק מהחנויות בקניונים. משנה לשנה אנחנו מתחזקים גם בפריסה וגם במכירות סניפים זהים. אנחנו לא מוכרים רק בייסיק. אנחנו מוכרים גם הלבשה, אופנה, הנעלה והלבשה תחתונה. שם המשחק הוא קודם כל המחיר ושנית ולא פחות חשוב, זה לקלוע לטעם של הלקוחות.

אליצפן רוזנברג: זקוקים למזומנים: כמה תעלה לכם הלוואה? בדיוק בזמן הזה מנסות החברות הפיננסיות לשדל אותנו לקחת הלוואה "אטרקטיבית" שתסייע לנו לעבור את החגים. "באופן מיידי" באינטרנט ובסלולר, "ללא ערבים" ו"ישירות לחשבון" - רק שניקח. כדאי לזכור - נטילת הלוואה היא בעצם כניסה להתחייבות, לעיתים התחייבות שמצטרפת לעוד התחייבויות כספיות רבות אחרות, כגון משכנתא, הלוואה לרכב או קרדיט מחברת כרטיסי האשראי. ניהול נבון ואחראי של משק הבית אמור לצמצם התחייבויות ולא להרחיב אותן. ניהול נכון אמור גם לקחת בחשבון הוצאות גדולות יותר לקראת החגים ותכנון נבון מראש. יש לבחון מהי העלות של ההלוואה – זו המכונה "ריבית אפקטיבית" וכוללת בתוכה את הריבית על ההלוואה וגם את העלויות הנלוות, כגון עמלות שונות ומועדי חישוב הריבית.

בשורה אחת:
חדשות טובות: הלמ"ס העלתה את אומדני הצמיחה. הצמיחה בישראל היתה 3.4% ברבעון השני השנה.
הריבית על משכנתאות לא צמודות בשפל של 4.65%. ירדו ב 1.4% מתחילת השנה.
בנק ישראל: תחזית האינפלציה בשוק ההון ירדה ל 2.4% לשנה הקרובה. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio