רותי שרון - 23/10/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/10/11

שלומית צור: פריפריה עכשיו. 5 משפחות שעברו לפריפריה מספרות את סיפוריהן
. "סימן השאלה הגדול שנותר היה בדבר התעסוקה. תכננו למצוא בתחילה מקום עבודה ורק אחר כך לעשות את המעבר". "עם הרבה מזל, דברים פשוט התחילו להסתדר. בדצמבר 2010 מכרנו את הדירה בפתח תקווה, ואחרי כמה חודשים הודיעו לי ממפעל צ.ח.מ אפיקים שנפתחה משרה המתאימה לכישוריי ולניסיוני". "בקיץ, ממש לפני 3 חודשים, עברנו למגורים בשכירות בקיבוץ, ואחרי חודש הודיעו לניר שהתפנתה משרת הוראה בבית הספר היסודי על שם נעמי שמר בקיבוץ כנרת. 3 חודשים אחרי המעבר אנחנו כבר מתחילים להרגיש איך הלחץ המטורף בחיינו פחת משמעותית. ישנה הקלה פיזית ונפשית, אנחנו נהנים מחיי קהילה טובים, הילדות יוצאות החוצה עם אופניים ואין חשש שייפגעו ממכוניות, העצמאות והחופש כאן כמעט בלתי מוגבלים. חברת הילדים כאן היא רב-גילאית וזה דבר מדהים שלא קיים בעיר. אנחנו מוציאים הרבה פחות כסף על דיור, שבתחום זה ההבדל הכספי הוא הניכר ביותר".

נועם בר, סיון איזסקו: מיזם מהפכני: חוסכים ירכשו קרנות באינטרנט, עם דמי משמרת אפסיים, ומחצית מדמי הניהול. הפעלת המערכת האינטרנטית תחסוך לציבור את תשלום דמי המשמרת לבנקים (עמלת שמירת ניירות ערך) בגובה 0.5-0.8% בשנה מהסכום. ותחסוך ללקוח שיעור ניכר מדמי הניהול . על הפעלת המערכת צפוי יובנק לגבות פחות ממחצית עמלת ההפצה, והסכום ישמש להוזת דמי הניהול.
ההערכה ברשות לניירות ערך כי התרומה ללקוח תהיה בהיקף של יותר מ-1% בשנה מהנכסים המנוהלים עבורו. הפעלת המערכת האינטרנטית צפויה לפגוע בהכנסות הבנקים בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה. בשנים האחרונות נגרמו למיזם עיכובים שונים מצדו של בנק ישראל, כשהתמהמה בביצוע תיקון תיקוני חקיקה בצו איסור הלבנת הון ובהוראות חוק אחרות. ההערכה כעת שהמיזם יבשיל תוך שנה.

אביטל להב: מאחורי סקר הלמ"ס: האם כולנו באוברדראפט ? וגם: שכר ממוצע: האם הוא שכר האמצע ? הסביר ? אליבא דלמ"ס: 90% מאזרחי המדינה מוציאים בחודש יותר משהם מרוויחים. הייתם מאמינים?! מתוך כלל משקי הבית, רק אלו ששייכים לעשירון השכר הגבוה ביותר מדווחים על הוצאות נמוכות מההכנסות. הייתכן ?? בכן, זה באמת מוגזם. מוגזם ולא נכון. הגורם לבלבול הזה הוא שנתוני ההכנסות ונתוני ההוצאות בישראל אינם מתואמים, ומחושבים באופן שונה. ההכנסה נמדדת לפי סקר כוח אדם.
בהוצאה מוסיפים גם זקיפות בגין עלות דירה ורכב - גם אם בפועל לא שילמנו עליה שכר דירה או אם הרכב הוא רכב חברהכששומעים את המילים "שכר ממוצע" חושבים על רמת השכר המקובלת, הסבירה, שמתאימה לאיש הרגיל מהרחוב, שכיום היא 8,900 ש"ח. האמנם ?? מובן שלא. הרוב המכריע של השכירים בישראל לא מרוויח סכום שקרוב אפילו ל-8,900 שקל ברוטו בחודש. כדי לדעת מה היא רמת השכר הבינונית, הסבירה, צריך לחשב את השכר החציוני. נתון השכר החציוני מסתתר לו אי שם, בדו"ח אלמוני של המוסד לביטוח הלאומי, אשר מספק את הנתון החשוב הזה באיחור של כשנה וחצי כטבלה האחרונה בסקר "ממוצעי שכר והכנסה לפי ישוב ולפי משתנים כלכליים שונים". ב 2008 עמד השכר החציוני על 5310 ש"ח בלבד. יש לציין שמהשכר הממוצע נגזר שכר המינימום שמשכורות עובדי המדינה צמודות אליו, כלומר יש לו השפעה חברתית עצומה.

גיל אורלי: איך מגדילים הכנסות? בדרך לאיזון משק הבית. האם יש לנו דרך לאזן את התקציב על ידי הגדלת ההכנסה, או במילים אחרות, האם אנו יכולים להרוויח יותר? כמעט כל אחד מאיתנו יכול להגדיל את הכנסתו. אז למה זה לא קורה לעיתים תכופות יותר? אחד המחסומים הנפוצים ביותר, המונעים מאיתנו להצליח, הם הנוחות ותחושת הבטחון שמקנה לנו השגרה. כאשר אנחנו נמצאים במקום עבודה, שבו מכירים אותנו ואת היכולות שלנו, ואנו לא מרגישים צורך להוכיח את עצמנו, אנחנו מפסיקים לשאול את עצמנו האם אנחנו באמת מגשימים את הפוטנציאל שלנו ונהנים, והאם אנחנו מרוויחים כמו שאנו חושבים שאנו יכולים.
אין צורך לחכות למשבר, אלא עלינו לבחון את מצבנו ולברר: האם אנו מרגישים שביכולתנו להרוויח יותר? המכשול השני הוא חוסר בטחון עצמי. אחת האפשרויות הפשוטות להעלאת ההכנסה היא על ידי בקשת העלאה בשכר, אך זו מעוררת פחדים מפני סירוב אפשרי. המכשול השלישי הוא קושי בזיהוי הכישורים והיכולות שלנו. פעמים רבות התשובה לשאלה "מה אתה יודע לעשות?" היא "כלום", ונדרשת חפירה פנימה כדי לגלות את עולם הכשרונות, היכולות והשאיפות שלנו, שיכולים להוביל אותנו קדימה. אנו יכולים לחפש את ההכנסה הנוספת מחוץ לשעות העבודה ולהפוך את האהבה או התחביב שלנו לעסק נוסף המתקיים בשעות הערב.

רימונה פרקש ברוך: שגיאה קבועה בחישוב ה"תשואה האישית" בדו"ח הפנסיה. האוצר מודים: "אנחנו בוחנים את הנושא". לאחר פניית "כלכליסט" למשרד האוצר מתברר שגם שם מודים כי קיים עיוות בהצגת הנתון של תשואה אישית לעמית. הבעיה המרכזית בנוסחת האוצר, היא בכך שהיא משקפת את התשואה הנכונה רק בחשבונות שאינם פעילים - משמע לא נעשו בהם כל הפקדות ו/או משיכות לאורך כל השנה. הנוסחה של האוצר לא מביאה בחשבון את עיתוי ההפקדות והמשיכות. "יש משמעות לא מבוטלת אם את אותו הרווח או ההפסד אנו עושים במשך שנה שלמה או בחודש אחד, יש משמעות לא מבוטלת אם את ההפקדות אנו מבצעים חודש בחודשו או בסכום אחד לקראת סוף השנה. לפיכך, נכון להיום התשואה האישית לעמית המוצגת בדיווח השנתי מטעה את החוסכים".

רימונה פרקש ברוך: PassportCard כרטיס חדש אנטי-בירוקרטיה לביטוח נסיעות לחו"ל. משלמים לרופא ישירות מהכרטיס. הפניקס וחברת DavidShield השיקו כרטיס PassportCard. הכרטיס מייתר את תהליך התביעה במקרה של הפעלת הביטוח לשם קבלת טיפול רפואי ולמעשה משלם עבור המבוטח את ההוצאות הרפואיות בחו"ל, מבלי שהמבוטח יצטרך להוציא אגורה מכיסו או יאלץ לחזור לארץ למלא טפסי תביעה ורק אז להמתין לכך שחברת הביטוח תשיב לו את כספו. בנוסף, הכרטיס פוטר את המבוטח מתשלום השתתפות עצמית. הביטוח מציע כיסויים לאוכלוסיות המתקשות ברכישת ביטוח נסיעות המתאים למצבם הרפואי. הרחבה לכיסוי לכל המחלות הקשות, תמורת פרמיה נוספת לפי העניין. הרשימה כוללת מחלת סרטן פעילה. מחלות לב, טיסה אחרי ניתוח לב או צינתור, איידס, טרשת נפוצה, חולה הנזקק לדיאליזה, נכות מעל 80% ועוד.

בשורה אחת:
500 מיליון ש"ח מחכים: בנק ישראל קורא לציבור
לחפש במגירות ובארונות אחרי תעודות מלווה חובה, שהונפקו החל משנות החמישים.
ספטמבר הקשה:
קופות הגמל מציגות תשואות שליליות. אם לא יחול שינוי, 2011 תהיה שנה של תשואה שלילית.
מועדון הצרכנות הוט:
מעניק 5% הנחה ברכישת כרטיסי טיסה בחברות זרות.
עובדי
שופרסל הכריזו על סכסוך עבודה, בעקבות הכוונה למכור את הרשת
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio