רותי שרון - 24/01/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24/01/10

גלובס: סקר משכנתאות למשפחה אחת, דירה ב 1.5 מיליון, ו 6 הצעות שונות. מה עדיף ? הפער בהחזר החודשי: 1000 ₪. מהשוואת ההצעות בפרופיל שנבדק, נע ההחזר החודשי בין 4,583 שקל ל-25 שנה בדיסקונט למשכנתאות (עם הלוואת גישור שעשויה להתווסף בעוד שנתיים), ועד 5,660 שקל לחודש בבנק הפועלים לתקופה של 15 עד 20 שנה. "לזוג", מדגיש ליבוביץ', "נדרשים 1,050,000 שקל - 72.4% מערך הנכס הנרכש. הבנקים היום מאוד קשוחים בדרישת ביטוח אשראי ( EMI ) כשנדרש מימון של 70%-75% ומעלה מערך המשכנתא. בדיסקונט, יש לציין, תקפות הריביות הנקובות ללקוחות הבנק או לפותחי חשבון המעבירים משכורת של 4,000 שקל ומעלה. חיים לוי: מספר לנו למה בדיוק מצמידים את המשכנתא המשתנה. העוגן הנפוץ ביותר נקרא "עוגן שימושים" או בשמו השגור יותר "עוגן בנק ישראל". עוגן זה מתייחס לריבית הממוצעת על משכנתאות שמפרסם בנק ישראל ב-12 לכל לחודש. עוגן נוסף, שמציע רק בנק טפחות, הוא עוגן גיוסים, פחות מ-0.5% כיום. עוגן שלישי שנסקור במאמר זה מוצע על ידי בנק משכן (הפועלים) - "עוגן אג"ח". שיעור הריבית על ההלוואה נקבע על פי תשואות אג"ח מדינה מסוג גליל, שעומד היום על 0%.

כלכליסט: כך תהפכו את הגג שלכם למקור הכנסה קבוע, ע"י התקנת קולטים סולריים לייצור חשמל.
למערכת של 4 קילו־ואט, ההיקף המרבי הפטור ממס, נדרש שטח של 40 מ"ר לפחות, מספרים בחברת ברן רביב. עלות המערכת תלויה במרכיביה, בסוג הפאנלים הנבחר וביצרן. עלות הקמת מערכת סולארית קטנה בהספק של 4 קילו־ואט לבית פרטי עולה כ־130 אלף שקל בממוצע. בכל שנה יש להוסיף דמי תחזוקה וביטוח שמסתכמים בכ־1,850 שקל, כך לפי הערכות חברת
ET סולאר. לאחר עשר שנים יש להחליף חלק מהציוד שעלותו מסתכמת בכ־10,000 שקל. ההכנסות ממערכות הקטנות מ־4 קילו־ואט פטורות מתשלום מס הכנסה. הביטוח של החברה המקצועית והחוזה מול חברת החשמל מבטיחים הכנסה שנתית של לפחות 12 אלף שקל בשנה הראשונה למערכת של 4 קילו־ואט. עם הזמן, התפוקה של המערכת יורדת בשל התיישנותה בקצב של עד 0.8% בשנה. לפי המודל הזה, תקופת ההחזרה תימשך 12 שנה. הגישו בקשה להיתר בנייה: בקשה כזו יש להגיש לוועדה המקומית ברשות המוניציפלית. משך זמן הטיפול בבקשה משתנה מעירייה לעירייה. ברשויות המקלות, התהליך נמשך כחודש וחצי, וברשויות מקשות, התהליך עשוי להימשך אף שמונה חודשים.

אליצפן רוזנברג: סעיף "אריכות ימים" אינו פותר את כל הבעיות בחשבון. יש להשאיר לבנק הנחיות למקרים של "פסול דין"
. מחלה או נכות בה לקה בעל חשבון בבנק, שהובילה להגדרתו כ"פסול דין", עשויה ליצור בעיות רבות לבת הזוג הנהנית מאותו חשבון. לרוב הבנקים אינם מאפשרים הוצאת כספים מהחשבון כאשר מונה אפוטרופוס, ללא אישור של בית המשפט. לדברי עו"ד נורית פיש, מומחית לדיני משפחה וירושות, לבנק אין ממש סמכות לעשות זאת, אולם אלו הנהלים הקיימים על פי כללי הבנק. אך האקטיביות של הבנק חמורה יותר כאשר אחד מבני הזוג נעשה חסוי על פי המינוח המשפטי - מצב בו מאבד בן הזוג מכושרו המנטלי. למרות המורכבות, טוענת עו"ד פיש כי קיים פתרון קל למניעת סיטואציות כאלה. "כמו שכיום בדפי פתיחת חשבון בנק יש להוסיף טופס "סעיף אריכות ימים" כדי שניתן יהיה לקיים חשבון בנק על ידי הנותר בחיים במקרה פטירת אחד מהם, הבנקים יכולים להוסיף עוד טופס בדפי פתיחת החשבון ובו שני בני הזוג ימסרו הוראה לבנק כי במקרה של גריעה בכשרו של אחד מהם ומינוי אפוטרופוס, יחולק החשבון. כך תחסך הפניה לבית המשפט בכל פעם שמישהו מבני הזוג נקלע למצב של חוסר כשירות.

איתן זכריה: ילדים עולים ביוקר ? אפשר וכדאי לשים גבולות להוצאה של ההורים. נושא החינוך של ילדינו, החוגים ושיעורי העזר אליהם אנו שולחים אותם, הוא נושא רגיש אצל כל המשפחות. פעמים רבות הוא אף מהווה סלע מחלוקת בין ההורים בסוגיה כמה יש להוציא ועל מה? בשמו של האידאל הנערץ הזה, אנו מוציאים חלק גדול מהתקציב שלנו על סעיף החינוך, אולם לא בטוח שאנו משקיעים בכל רגע נתון את ההשקעה הנכונה, במקום הנכון. גם הסעיף הזה של ההוצאה שווה בחינה מעמיקה מבלי ליחס לו קדושה ומבלי להעמיס עליו פחדים דמוניים מן העתיד. להלן דרך לבחינת ההוצאה: יותר הכנסות מהוצאות, תפסת מרובה לא תפסת, האם עשינו בחירה מושכלת, איפה אנחנו בתמונה, נהלו משא ומתן על הוצאות הילדים, טלפונים ניידים, שימוש ברכב ע"י הגדולים. הילדים שלנו יקרים מפז. ההוצאות עליהם מצטברות לאלפי שקלים בחודש. בחינה של סעיפי ההוצאה הללו תאפשר לחסוך גם בהם מבלי לגרוע מהם דבר.

ירידה מפתיעה באבטלה: ירדה ב-0.5% בחצי שנה ל-7.4% בלבד. נתון זה מבטל סופית את החששות לאבטלה של 10%. ירידה מפתיעה באבטלה בישראל: שיעור האבטלה ירד ב-0.5% בחצי שנה והגיע ל-7.4% בלבד בתחילת דצמבר. זאת לעומת 7.6% באוגוסט, 7.7% ביולי ו-7.9% במאי. כך מסרה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לאחר שעדכנה כלפי מטה את שיעור האבטלה בחודשים האחרונים. 4.5% מהשכירים במשק (127 אלף) עובדים משרה חלקית לאחר שלא מצאו משרה מלאה. שוק העבודה מגיב בפיגור מסוים לתפנית הכלכלית, והמעסיקים מעדיפים לחכות כמה חודשים לפני שיגייסו עובדים חדשים. לכן, צופים מומחים כי האבטלה תיבלם רק באמצע 2010, כשהמשק יצמח ב-3.5% בקצב שנתי.

רותם סלע: שנת 2009 תירשם כשנה הטובה ביותר מעולם בחיסכון ארוך הטווח. נמחקה המפולת של 2008 - לחלוטין !
קופות הגמל רשמו תשואה מדהימה של כ-?30%? ויותר. גם בחודש דצמבר נמשכו העליות בקופות הגמל, אם כי בקצב מתון בהרבה משנרשם בתחילת השנה. מבין קופות הגמל, "גפן" היא שסיפקה את התשואה הגבוהה ביותר מבין קופות הגמל הגדולות (המנהלות למעלה ממיליארד שקל), עם ?.38.6%? אחריה צועדת קופת הגמל "דש", עם עלייה של ?,36.8%? ולאחריה "תמר" עם ?.36.3%? עם זאת, את העלייה השנתית יש לראות בפרסת פקטיבה ארוכת טווח, הלוקחת בחשבון גם את הירידות בשנת 2008 שהסתכמו ב-?.43%? למעשה, הסתכלות על הקופה בפרספקטיבה דו-שנתית מעלה כי היא סיפקה תשואה צנועה למדי של ?10.5%? בלבד - ובשלוש השנים האחרונות תשואה של ?.17.4%? השוק הישראלי עלה בעשור האחרון מעל לפי ?2.5? משוק המניות האמריקאי. מדובר בתוצאה מדהימה בה על רקע אינתיפאדה ושתי מלחמות עשו קופות הגמל הישראליות הרבה יותר מאחיותיהן במערב.

בשורה אחת:

היום, והיום בלבד: יפתחו לשכות התעסוקה בפני מובטלים חדשים, ע"מ שיוכלו להירשם לקצבת אבטלה. השביתה ממשיכה.
החל מ 16 לינואר: עודכנו מדרגות מס הרכישה לנדל"נ: המדרגות עודכנו לטובת הרוכשים, מס הרכישה הופחת בכ- 5%.
בקרוב: אתר כינוס שמרכז נתוני דירות בכינוס נכסים, יהיה חלק מלוח יד-2.
גם בבריטניה: גיל הפרישה לנשים יועלה ויעמוד על 65 שנים, במקום 60.


עריכה: איציק ירחי.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio