רותי שרון - 24/10/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24/10/10

ליקט וערך: איציק ירחי

אריק מירובסקי: צעד גדול בשקיפות שוק הנדל"ן: רשות המיסים מפרסמת מחיר עסקות, כתובת, מספר חדרים ועוד. המידע שמספק האתר הוא מידע שעד כה יכולנו רק לחלום עליו - כתובת הבית, הקומה, כמה קומות יש בבית, שנת הבנייה (כולל שנת איכלוס עתידית במקרים רלוונטיים), מספר הדירה, מספר החדרים שבה, שטחה במטרים רבועים (לפעמים ברוטו ולעתים נטו) והצמדות של חצר ו/או מחסן וחניה. זוהי עת לחגיגה אמיתית של חוקרי הנדל"ן ואנשים המעוניינים למכור ו/או לרכוש דירות, ורוצים לעשות סקרי שוק במטרה לקבוע את המחירים שיידרשו במשאים ומתנים. הדרך לאיתור הנכסים על סמך גוש וחלקה היא מייגעת ודורשת מהמחפש לאתר קודם כל את הגושים והחלקות שהוא צריך ורק לאחר מכן לחפש.

שלומית צור: "אנשים ביצעו עסקות נדל"ן לא משתלמות - לא היה להם מידע אמיתי". "כל מי שקונה דירה רוצה לדעת אילו עסקות בוצעו לידו כדי לקבל מושג על רמת המחירים. בעבר המידע הזה היה נגיש רק לשמאים, למכריהם או למי שמשלם להם".

שלומית צור: החזון של מרים פיירברג: ב 2025 יגורו 350 אלף תושבים בנתניה. 150 אלף יותר ממה שהיום.
השבוע צוין תחילת השיווק של שכונת אגמים ובה 2,500 יחידות דיור. בנוסף, מתוכננות בעיר ימים עם 4,000 יחידות דיור, קרית השרון 7,000 יחידות. זאת בנוסף לשכונות כמו נת 542 ונת 600 שכוללות למעלה מ-4,000 יחידות דיור. "יש כמות עצומה של דירות קטנות במרכז העיר בבניינים ישנים יותר וזוגות צעירים יכולים להתחיל בדירות כאלה ולהתקדם בהמשך. צעירים לא חייבים לקנות דירה חדשה". הביקוש לנתניה כל כך גבוה שאין חשש שיישארו דירות ריקות. עובדה שבקרית השרון, למשל, אני שומעת על משפחות שרוצות להגדיל את שטח הדירה ומחפשות דירה גדולה יותר בתוך השכונה.

ליאת רון: באילו עולמות וירטואליים הילדים גולשים, במה מדובר, וכמה זה עולה ?
מעטים ההורים שיכולים לעמוד בחפירות האין-סופיות של הצאצא המתחנן לקבל מנוי למוגובי. אחר-כך לאקולוקו. ולוובקינז, "תראי איזה דולפין חמוד? אולי נקנה רק ציפור קטנה?". התסכול הגדול הוא שגם אם כבר רכשתם מנוי או בובה בעל-כורחכם, בעוד חודש ייפתח עולם וירטואלי חדש שיהפוך את הקודם לבלה מזוקן, וההשקעה שלכם תשאב לחור השחור של הרשת. הבכור, עוד מעט בן 12, חי בעיקר את המייפל סטורי ההרואי; הצעירה, בת רבע לשמונה, מלהטטת בין אתר מוגובי לוובקינז ולאקולוקו, שולטת בכל המונחים המקצועיים. בכתבה סקירה וביקורת הורית על: מייפלסטורי, מוגובי, אקולוקו, ווובקינז.

עו"ד שי תקן: פנסיה והדאגה לה היא לא עניין למבוגרים. מצד אחד רוצים חיי רווחה בפנסיה, ומצד שני לא חוסכים
. צריך להזכיר לכל עובד שגם אם הוא צעיר, יום יבוא וגם הוא יהיה קשיש ופנסיונר. ולמרות שעובדים מאחלים לעצמם שבתקופת הפנסיה ינוחו הודות לקצבת הפנסיה שלהם - המציאות טופחת על פניהם. ההצטרפות לתוכנית פנסיונית מתאימה והולמת עם הכניסה לשוק העבודה. הבעיה: כשאתה צעיר, אתה לא חושב על תקופת הפנסיה. תקופת הפנסיה והדאגה לה, נדחקת פעמים רבות לתחתית רשימת סדר העדיפויות ונתפסת כמשהו עמום ורחוק שאין דחיפות לעסוק בו. קיימים שלושה מסלולים שונים: קופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים. הכתבה חוזרת לבייסיק, ומסבירה את עניין הפנסיה מחדש - ובגובה עיניים.

הפרדוקס הצרפתי: דווקא סרקוזי יציל אותם מעוני בגיל הזקנה. הצרפתים מתוסכלים מהכלכלה, ממדיניות ההגירה ועוד. רחובות צרפת בוערים. מיליונים צועדים ברחובות, קוראים קריאות זעם ומשביתים שירותים בסיסיים, ושיבושים מכוונים פוגעים במערכי הטיסות והרכבות. העילה להפגנות: הצעת חוק שתעלה את גיל הפרישה (כיום 60) וגיל הפנסיה (כיום 65) בשנתיים. מה שתורם לתסכול הוא הכלכלה המקרטעת, הקשיים החברתיים הנובעים, בין היתר, מתוצאות מדיניות ההגירה הכושלת, והשנאה המעמיקה והולכת לנשיא ניקולא סרקוזי. אבל הקש ששבר את הבאגט היה הצורך העמוק של האזרחים לשמור על חלקת האלוהים שלהם - הפנסיה המוקדמת. שבוע העבודה הצרפתי הוא מהקצרים בעולם - בין 35 ל-39 שעות רשמיות, כשבפועל מדובר ב-33 שעות בלבד (בישראל 45 שעות). 58% מגברי צרפת בגילאי 55-64 יושבים בבתי הקפה או נהנים מהשמש, בניגוד ל 29% בישראל. הצרפתים גם יוצאים לחופשות יותר מכולנו.

מתן מיטלמן: אפליקציה אייפון חדשה באמריקה מפקידים המחאות בלי לצאת מהבית. מצלמים את ההמחאה והכסף נכנס. חברת
PayPal השיקה בשבוע שעבר שירות חדש, המאפשר ללקוחות החברה להפקיד צ'קים באמצעות מכשיר האייפון. הפקדת הצ'קים נעשית על ידי צילום של הצ'ק במצלמת מכשיר הסלולר (השירות זמין בינתיים רק למכשיר האייפון) והסכום נכנס אוטומטית לחשבון הפייפאל של הלקוח, ללא כל חיוב. ההפקדה אורכת כ-6 ימים, זמן רב יותר מהמקובל לפדיית צ'ק רגיל בבנק. כמו כן הסכום המקסימלי להפקדה מוגבל ויש צורך לשמור על הצ'ק למשך כ-15 יום כגיבוי, למקרה וההעברה נכשלה. השירות החדש ניתן רק לבעלי חשבון בבנק אמריקאי.

רוני לינדר גנץ: המדינה מזניחה את הבריאות, וחברות הביטוח גוזרות קופון. ל 30% מהציבור יש ביטוח רפואי פרטי.
ל-80% מהציבור יש ביטוח משלים בקופות החולים, ולשליש יש גם ביטוח פרטי בחברת ביטוח. מדובר במספרים אדירים, שמעבירים מסר ברור למדינה: הציבור לא מאמין שהסל הבסיסי מספיק כדי לענות על צרכיו הרפואיים בעת צרה. בשנים האחרונות יורד בהדרגה שיעורו של המימון הציבורי בתחום הבריאות - כלומר השתתפות המדינה בשירותי הבריאות - בניגוד מוחלט למה שקורה במדינות ה-OECD. מרבים לדבר בגאווה על הצמיחה במשק, אבל במערכת הבריאות לפחות אין לה כל זכר. בה בעת, וכדי להשלים את החסר, הולך ותופח חלקו של המימון הפרטי - כלומר הכסף שתושבי ישראל מוציאים מהכיס על בריאות. מישהו צריך להשלים את מה שהמדינה לא מממנת.

בשורה אחת:
משרד האוצר: הפחתת דמי הניהול הפנסיוני מתעכבת. אבל בקרוב, הסוכנים יחויבו לספר לכם כמה הם מרוויחים.
לשכת יועצי המס: להכיר בהוצאות על ביטוחי בריאות כהוצאה מוכרת.
השביתה בבנק הבינלאומי, השניה בסדרה בחודשים האחרונים, תמשיך ליומה הרביעי, בתחילת השבוע.


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)


www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio