רותי שרון - 25/04/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25/04/10

עזרא אוחיון: "אם אנחנו כל כך עשירים מדוע אנחנו לא מאושרים?" בכל מדינות המערב העשירות וגם במדינות המזרח המתעשרות נרשמה בעשורים האחרונים עלייה תלולה במקרי הדיכאון. בארה"ב 40% מהסטודנטים מדווחים על דיכאון שפוגע ביכולת התפקוד שלהם; מספר האנשים אשר מאובחנים כסובלים מדיכאון קליני הוכפל מאז שנות ה-60; והגיל שבו אנשים מתחילים לדווח על דיכאון ירד מ-29 ל-14. משום מה ככל שאנחנו מתעשרים אנחנו יותר סובלים. המחקרים מוכיחים, אומר טל בן שחר, שהאושר לא מגיע על ידי סיפוק הצרכים המיידיים ולא על ידי שקיעה במרוץ העכברים. "כל אחד יכול לראות בעבודה שלו סוג של שליחות. אתה לא צריך להיות אמן או ליצן שמשעשע ילדים חולי סרטן בשביל להרגיש ככה." לפי טל בן שחר ואסכולת הפסיכולוגיה החיובית, העיסוק שלנו קשור רק באופן חלקי לתחושת הסיפוק שאנחנו חווים. האופי והגישה שלנו הם מה שקובעים.

מעריב: רשות המיסים: נקדם ניכוי מס אחיד לחוסכים, ופישוט הכללים המסורבלים. הרעיון: הכרה ב 26% מההפרשות
. רשות המסים ממליצה לבצע רפורמה מקיפה במערך הטבות המס לחוסכים לטווח הארוך. למעריב עסקים נודע כי טיוטת המלצות של צוות מקצועי מטעם הרשות הוצגה בשבוע שעבר למנכ"ל משרד האוצר, חיים שני. המגעים בנושא מתנהלים מול הממונה על שוק ההון, פרופ' עודד שריג. נכון להיום, הטבות המס עבור החיסכון ארוך הטווח כוללות סעיפים שונים ומובנות רק למעטים. ההטבות כוללות ניכוי ממס וזיכוי במס. שיעור הניכוי והזיכוי משתנה בהתאם לסוג החיסכון (גמל או פנסיה), והטבות המס מותנות בתקופת החיסכון (עד גיל 60 או 65 לפנסיה לנשים, עד גיל 67 לגברים) וגם בסוג החיסכון (הוני או קצבתי).? מצבו המשפחתי של החוסך ורמת הכנסתו גם הם משפיעים על גובה ההטבות.

רויטל הנדלר: על ניהול קריירה, ומי אמור לעשות את זה ? אתם !
רבים מאיתנו הולכים עם התחושה שאם נהיה טובים בעבודה שלנו – יקדמו אותנו ונצליח. ושחשוב להיות טובים וללמוד כדי לשבח את היכולות שלנו, ובכך נדאג לעצמנו. אבל במקביל אנחנו צריכים לזכור שאף אחד לא חייב לנו כלום ואם לא ננהל אנחנו את החיים שלנו, אף אחד לא יעשה את זה בשבילנו. למעשה, אם אתם עובדים בחברה, עובדים קשה וטוב ופשוט משאירים את עבודת ניהול הקריירה שלכם לבוס שלכם, כלומר, מצפים שהוא ייזום לכם העלאת שכר, שהוא יראה כמה אתם נמרצים ויקדם אתכם, אתם פשוט לא מנהלים את הקריירה לעצמכם. אתם צריכים לחשוב איך אתם מייצרים לעצמכם מומחיות, יוצרים לעצמכם "שם" בארגון ובתעשייה שבה אתם עובדים, נשארים עם היד על הדופק על שוק העבודה, מבינים איזה משרות מבוקשות יותר ופחות, מי מחפש מה. מייצרים קשרים טובים בתעשייה שלכם, נפגשים ונשארים בקשר טוב עם ספקים, קולגות, בוסים לשעבר, ובוחנים את הטרנדים בשוק ומקדישים זמן מחשבה לאן השוק הזה צפוי ללכת.

נגיד הבק סטנלי פישר אופטימי: הצמיחה ב 2010 תגיע ל 3.7%, וב 2011 תהיה 4%. למרות הקשיים של היצואנים עקב נפילת היורו וההאטה באירופה ובארה"ב, בנק ישראל אופטימי ומעלה את תחזית הצמיחה מ-3.5% ל-3.7% השנה הודות להאצה בפעילות הכלכלית. תחזית הצמיחה לשנת 2011, אותה מפרסם הבנק היום (ד' 21/4) לראשונה, עומדת על קצב מהיר של 4% - בדומה לשנת 2008. הנגיד מדגיש, כי תהליך ההתאוששות צפוי להיות איטי והדרגתי יותר מזה שנצפה במיתון הקודם. קצב הצמיחה יעלה מעל 4% במחצית השנייה של 2011. תחזית הצמיחה עולה בעקבות נתוני הלמ"ס, הירידה באבטלה ונתוני סקר החברות הכוללים שיפור ממשי בפעילות העסקית במשק. בתחזית החדשה גדל היצוא בקצב מהיר יותר מהתחזית הישנה, ואילו הצריכה הפרטית עולה בקצב נמוך יותר. 

עו"ד דריה כנף: חופשת לידה, טוב או רע ? סקירה משפטית ומשפחתית - מעודכנת של המצב.
חופשת הלידה הוארכה ב-12 שבועות תמימים, אבל לבשורה המשמחת מתלווה חסרון גדול: הזכאות לדמי לידה לא השתנתה ועומדת עדיין על 14 שבועות בלבד. שינוי נוסף בחוק מאפשר למי שסיימה את חופשת הלידה שלה להמשיך ולהישאר בבית, בחופשה נוספת, שלא תיחשב כחופשת לידה ולא תלווה בתשלום, וזאת מעבר לחופשה המוארכת. עד היום אופציה זו עמדה רק בפני מי שהיה לה וותק של 12 חודש רצופים באותו מקום עבודה, אך מהיום, אין עוד צורך בהוכחת וותק במקום העבודה והאפשרות פתוחה לכולן. מכיוון, שניתן לקחת חלק מחופשת הלידה עוד לפני הלידה, ומכיוון שהחופשה הוארכה, אנו צפויים לראות יותר נשים שיינצלו את זכותן זו.

תמר טרוים: בעידן השכ"ד העולה וטכנולוגיה מתקדמת - יש כאלה שמעדיפים לחיות אחרת.
הם חיים בינינו, במאה ה-21, אבל שואפים לחזור לצורת חיים קדומה ופשוטה יותר, לצניעות ולהסתפקות במועט. משפחת דרור מתגוררת באוהל מונגולי, תמי צרי לא נכנסת לחנויות ומשפחת אבן-אודם לא מחוברת לחשמל. זה לא תמיד קל, אבל יש גם סיפוק: "חיים הכי קרוב לטבע". עידו: "אנחנו גרים באוהל. לא מדובר באוהל קטן שבנוי מיריעות, ומחובר במקלות, שנראה כאילו כל רוח תעיף אותו. מדובר באוהל מונגולי ענק, בקוטר של 9 מטרים וגובה של 4 מטרים. באוהל יש הכל. חיברתי בעצמי שירותי קומפוסט, כי זה נראה לי מתאים יותר. המטבח שלנו רגיל לחלוטין, וחשמל יש לנו מחיבור אל השכנים"
הערת עורך הלקט: אין הכוונה ללמד שיטה חדשה לחסכון בהוצאות ע"י מעבר למגורים באוהל או בצריף, אלא, לנסות ולחשוב מחוץ לקופסא, על מה המטרות והיעדים האמיתיים שלנו, והאם אנו מוכרחים לוותר עליהם, בגלל דרך החיים שנחשבת חברתית למקובלת, ולנורמה - אך אולי לא מתאימה לנו.

מומלץ: האתר של עו"ד הילה פורת, מידע רב ועשיר, ומעודכן בפסיקות בדיני העבודה. תודה: לעדי חריס.

בשורה אחת:
הלמ"ס: שיעור הבלתי מועסקים בפברואר נשאר זהה לינואר 7.3%. אין ירידה באבטלה.
רגע לפני שבועות: תנובה מעלה ב 5% את מחירי מוצרי החלב. שטראוס-עלית העלה את המחיר עוד בפברואר.
בנק איגוד: הטבות למועדון הייטק-זון (עובדי הייטק). פטור מעמלות ל-3 שנים, הלוואה של 100 אלף ש"ח ללא ריבית, וכו'
ארה"ב: החל מפברואר 2011, יופץ שטר של 100 דולר חדש.
רשות המיסים: נדחה לסוף יוני, התאריך האחרון להגשת דוח שנתי עבור 2009. הדוח חייב להיות מוגש באופן מקוון.

עורך: איציק ירחי.
 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio